pátek 16. prosince 2022

Ty krás/vo

Ráda bych navázala na fotky z minulého pátku. Opět se ocitáme za naší stodolou. Tentokrát se nám v hledáčku objektivu objeví zvířátka. Konkrétně krávy.




pondělí 12. prosince 2022

Co teď pletu

Napadlo mě, že vám ukážu, co mám aktuálně rozpleteného. Líbí se mi totiž, jak je to výjimečně celkem dobře všechno sladěné a kupodivu je tam spousta šedivé, kterou běžně vůbec nepoužívám.

O některých projektech už jste četli, k jiným se teprve dostanu. Ale nebojte, všechno to pro vás chystám.


pátek 9. prosince 2022

Podzim za stodolou

Kdysi jsem dělala fotografický seriál pohledu z okna. Teď mě nejvíc baví krajina za stodolou.

Pod mrakem, 5. 11. 2022

pondělí 5. prosince 2022

Kristina Vilimaite: Aglow (1)

Přesně před měsícem jsem na trojky jehlice nahodila Aglow, šátek od Kristina Vilimaite, který jsem si koupila už docela dávno (v srpnu 2019). Napadlo mě, že by mohl vypadat dobře z kombinace dvou klubek od firmy ITO:

  • matné klubko je Kinu: 100 % hedvábí, 50 g = 425 metrů, barva: 394 Aqua, DL: K213K03C
  • lesklé klubko je Asa: 72 % lnu, 18 % bavlny, 10 % hedvábí, 25 g = 225 metrů, barva: 51 Green, DL: 7K21049A
Kombinace dvou „klubek“

Původně jsem zvažovala, že část s krajkou budu plést lesklým klubíčkem (Asa) a zbývající matným (Kinu), mimo jiné i proto, že má dvojnásobný návin, ale pak jsem si říkala, že by to asi bylo přehnaně tenké. A možná by ten přechod ani nebyl pěkný.

První část šátku Aglow (detail)

pátek 2. prosince 2022

Odpovědi na hádací otázky k Inktoberu 2022

V rámci mých obrázků jsem vám dala několik hádanek. Odpovědi jste mohli psát do komentářů, nebo si je pamatovat. Pokud máte rádi obrázkové testíky, můžete se k otázkám vrátit ještě nyní a zkusit hádat teď. Ke každé otázce najdete níže odpovědi. 

  1. V šestém tématu byla kytice. Podívejte se zde. Poznáte na čem leží?
  2. U sedmého obrázku jsem se vás ptala, jakou památku jsem se snažila zachytit. Nebo kde byste ji mohli vidět. Ještě vám mohu trochu poradit, že my ji letos o dovolené viděli. Na obrázek se můžete podívat zde.
  3. Předposlední obrázek s názvem gear najdete zde. Přišli jste na to, co jsem se snažila zachytit? O jaký stroj se jedná? Mohu vám poradit, že ho mám doma.
  4. Víte, koho jsem nakreslila na obrázku zde? A co je ta divná věc vlevo dole?

Odpovědi:

  1. Pokud jste hádali klavír, tak jste byli blízko tvarem, ale ve skutečnosti se jedná o kytici z naší svatební výzdoby v kostele. Takže kytice ležela na kostelní lavici.
  2. Jedná se o Starý jeřáb v Gdaňsku, kde jsme byli letos v červenci.
  3. Stroj, který jste hádali, je můj starý šicí kufříkový Veritas, který pořád výborně slouží.
  4. Jedná se o Jesse Eisenberga z mého oblíbeného filmu Podfukáři (76 % na ČSFD). A v ruce drží karty.

čtvrtek 1. prosince 2022

Farm = statek

Protože listopad má na rozdíl od října jen 30 dní, publikuji tento poslední obrázek ze série Inktober 2022 až nyní. Zítra se dozvíte odpovědi na otázky, které jsem vám v průběhu tohoto měsíce dávala, kdy jste měli hádat nejrůznější věci, které jsem kreslila.

Farm se překládá jako

  • sloveso: hospodařit, farmařit, obdělávat, sedlačit
  • podstatné jméno: hospodářství, farma, statek, nájemný dvůr.

Zde si dovolím připomenout, že v Čechách máme tradičně statky, nikoliv farmy. Ty najdete třeba v Americe. Proto se taky můj úterní speciál, aktuálně čítající krásných 143 článků jmenuje Na statku (naleznete zde). A rovnou ho tu máte i nakreslený (ten náš, pochopitelně).

Když na statek přivezli dřevo

středa 30. listopadu 2022

Gear = pohon

Vůbec jsem netušila, co nakreslit na téma gear. Překladů je hned několik a jeden lepší než druhý. Ironicky samozřejmě. Co byste nakreslili vy?

Ozubené kolo, rychlost, výbava, výstroj, nářadí, pohon, úbor

A co si myslíte, že jsem nakreslila já? Odpověď na hádanku se dozvíte stejně jako u předchozích otázek 2. 12. 2022 v příslušném článku.

Tušíte, co to je?

úterý 29. listopadu 2022

Uh-oh = ó

Uh-oh je komplikovanější přeložit, protože se používá k vyjádření řady emocí. Jak negativních typu „ach jo“, může jít o zklamání nebo hněv, tak i pozitivních, jako je překvapení nebo radost. Vybrala jsem si radost a snažila se trochu koláží ztvárnit dárek z mojí oblíbené písničky Maksimalno (zde) od Jole. Doporučuji zhlédnout, ať víte, co to má chlápek na hlavě.

A taky chci upozornit na balicí papír ozdobený mým novým monogramem. ;-)

Dárek na: uh-oh ;-)

pondělí 28. listopadu 2022

Camping = stanování

Přemýšlela jsem, co nakreslit za obrázek, abych si kempování či stanování užila. Hlavně jsem měla chuť nakreslit kombu, malou ušatou opičku, protože to je kámoška pro nártouna, kterého jste mohli vidět 13. 11. zde. A tak jsem zkusila nakreslit opičku vylézající ze stanu. ;-)

Stanující opička

neděle 27. listopadu 2022

Snack = malé občerstvení

Snack můžeme do češtiny přeložit jako svačinu, svačinku nebo malé občerstvení. Muffinům a makronky bych asi raději neříkala svačina, protože nepředstavují právě zdravé jídlo, ale na Halloween se hodí skvěle. Nezapomeňte, že Inktober se běžně kreslí v říjnu. A zrovna tenhle obrázek jsem stihla v ten správný den. Hlavně tedy díky tomu, že jsem byla nemocná a seďoležela v posteli v kuchyni. Mňam, hned bych si dala.

Halloweenské občerstvení

sobota 26. listopadu 2022

Indie Design 2022 Gift-A-Long

V úterý začal na Ravelry tento GAL. Od 24. 11. do 30. 11. si můžete koupit vzory od přihlášených návrhářů se slevou 25 %. Každý z návrhářů zlevní 10 až 20 svých vzorů. Inspiraci zde hledám dlouhodobě. Psala jsem o tom v roce 2020 zde i 2021 (zde). Předloni jsem si chtěla poznamenat, co se mi líbilo, ale trochu jsem to přehnala (zde).  

Nabídka představuje celkem 4373 vzorů, z toho je 38 zdarma. V těch, co bych si chtěla uplést (queued), mám 21 (ale mohl mě jen zaujmout vzor a třeba střih svetru považuji za ohavný, tak jsem si ho takto poznačila). V knihovně jich mám už 31, v oblíbených (označeno hvězdičkou, což znamená, že se mi líbí, ale nevlastním ho a ani po něm šíleně netoužím) mám 181. Ještě by vás mohlo zajímat, že jich je 684 háčkovaných a 3689 pletených. A víc než čtvrtina jich je z příze o síle fingering.

Úvodní stránku najdete zde: https://www.ravelry.com/groups/indie-design-gift-a-long a já se jdu pustit do vybírání.


úterý 22. listopadu 2022

Heist = loupež

Náš pes, opět, je loupeživý vždy, když jde o suchý starý chleba. Na několika fotkách mám zachyceno, jak láduje kůrku. Zde je pokus o kresbu.

Náš pes s kůrkou chleba (Snad jste si nemysleli, že mu dovolíme cigarety?)


pondělí 21. listopadu 2022

Bad dog = špatný pes

Když jsem přemýšlela, co dělá špatný pes, vzpomněla jsem si, jak se ledaskde píše, že neexistuje špatný pes (dítě), ale jenom špatný páníček. Ale pak jsem si vzpomněla na pejska, kterého jsme viděli na zřícenině Žižkova hradu Kalich. Usilovně se tam snažil vyhrabat díru a vykusoval drny trávy. 

Takže tentokrát to není žádná hádanka.

Zlobivý pes

neděle 20. listopadu 2022

Bluff = blafovat, klamat

Tak schválně, jestli někdo uhodnete, koho jsem se to, nepříliš zdárně, pokusila nakreslit. Už večera jsem říkala, že mi ty vlasy nejdou. ;-)

Mohl by vám trochu napovědět ten páv vlevo dole. Jestli vůbec poznáte, co to je. :-)

Klamání, blufování

sobota 19. listopadu 2022

Ponytail = culík, ohon

Ponytail je to, čemu mi Češi říkáme culík. Google to přeloží jako koňský ohon a dovysvětlí: účes, ve kterém jsou vlasy stažené dozadu a svázané vzadu na hlavě, takže visí dolů jako ocas poníka.

Na webu jsem sice našla obrázek, který tak docela neodpovídá definici ohonu, ale zato mě pobavil. Vlastně to bylo video s poměrně hravou kočičkou...

Culík

P. S.: Evidentně potřebuji zapracovat na kreslení vlasů.

pátek 18. listopadu 2022

Scrape = malér

Scrape má v češtině více významů, třeba škrábanec, skřípání, odřenina, nebo taky malér. To se mi asi v tuhle chvíli hodilo nejvíc, protože se mi odštípl kousek z podšálku u krásného hrnečku.

Musím říct, že zrovna s touhle kresbou moc spokojená nejsem. Dost mi nevyšla ta vrchní elipsa. Ale proto to trénuji, ne? Smyslem každodenního kreslení je zvyknout si, zlepšovat se a nebát se chyb.

čtvrtek 17. listopadu 2022

Salty = slaný

Myslím, že k obrázku není potřeba nic dodávat. Snad jen, že pohádka, která se jmenuje stejně jako známé morální ponaučení pochází od Boženy Němcové.


Chtěli byste vědět, proč je sůl nad zlato?

Není to proto, že by byla tak drahá, i když v určitých letech se používala jako platidlo, ale proto, že si máme pamatovat, že mnoho prostých a všedních věcí je pro život mnohem důležitějších než sebelepší šperk a drahá ozdoba. (viz Wikipedie Sůl nad zlato) Třeba zdraví, že?

Můj předbývalý vedoucí říkával, že zdravý má spoustu přání, zatímco nemocný jen jedno. Být zdravý!

středa 16. listopadu 2022

Fowl = slepice

Když jsem si googlila podkladový obrázek pro „fowl“, zaujal měl článek: Guinejské slepice: Nejlepší hlídač, kterého můžete zaměstnat. Jo, jsou trochu jinak barevné, ale je mi hned jasné, že jsou to perličky. Testovala jsem na manželovi a taky je poznal, i když ho zmátly ty barevné krky. Ty naše můžete vidět v článku zde. Chovali jsme je v roce 2020. A musím říct, že hlídají skvěle. Sice neštěkají, ale jejich skřeky taky nejdou přeslechnout. A nejednou mi ohlásily návštěvu, když nebyl slyšet zvonek (např. proto, že jsem byla na zahradě). 

Guinejské perličky

úterý 15. listopadu 2022

Armadillo = pásovec

Zde není o překladu pochyb. Armadillo je v angličtině to, čemu mi říkáme pásovec. Tohle zvířátko se mi moc líbilo a přemítala jsem, že bych ho nakreslím sbalené do kuličky, ale nakonec jsem se rozhodla, že ho udělám v křižáckém brnění řádu německých rytířů.

Pásovec je totiž obrněné zvířátko. A my v létě byli v Polsku na několika hradech řádu německých rytířů, tak jsem si řekla, že to takhle pěkně spojím. (A taky jsem tím chtěla pobavit manžela, který byl v době kreslení zrovna nemocný.)

Pásovec


pondělí 14. listopadu 2022

Empty = neobydlený

Opět se nabízí víc možností překladu v závislosti na tom, o jaký slovní druh jde:


  • přídavné jméno: prázdný, neobsazený, neobydlený, planý, bezduchý
  • sloveso: vypít, vlévat se, vylít, vyklidit, ústit

Když jsem přemýšlela, co udělat prázdného, napadla mě nejdřív mysl, ale viděla jsem, že to už dělají jiní, tak jsem si řekla, že nejlepší bude nějaký krásný zajímavý prázdný dům. Vyhrál to ten chudáček na Letné v Praze. Poznali byste ho?

Podle stránek Prázdné domy je to vila J. Kočího, která byla postavena v neorenesančním stylu v roce 1906. Jejím autorem byl architekt Josef Vaňha. Najdete ji na adrese: Milady Horákové 260/100, Praha 6.

Kočího vila na Letné v Praze 6


neděle 13. listopadu 2022

Kind = laskavý

Slovo kind můžete překládat různě, podle toho, zda je použito jako:

  • podstatné jméno: druh, sorta, třída, kategorie,
  • přídavné jméno: laskavý, milý, hodný, přátelský.

Rozhodla jsem se, že chci nakreslit něco milého, ale přitom originálního. Internet je plný slonů/psů/dospělých držících deštníky nad malými zvířátky/dětmi. A tak jsem vybrala svou oblíbenou opičku – nártouna, který patří mezi ohrožený, nebo dokonce kriticky ohrožený druh. Ale pozor, sice ho na mém obrázku někdo hladí, ale měla by to být jedině ošetřovatelka, na kterou už je nějakou dobu zvyklý. Tyhle opičky totiž trápí stres, a proto se víceméně nedají chovat v zajetí. Zemřou.

Nártoun v rukou laskavého člověka


sobota 12. listopadu 2022

Forget = zapomenout

Chybička se vloudila. Obrázek byl nakreslený včas, ale zapomněla jsem ho dát publikovat. Jejda, jejda. Lidi z Instagramu ho viděli dřív než vy!

Použila jsem kámoščino heslo a vtípek: proč se píše nad dveře (vybrala jsem nějaké pěkné, staré dřevěné kované) C + M + B? 

V Čechách píšeme K + M + B a znamená to... Taky jste si mysleli, že jsou to jména Třech králů? Kašpar, Melichar a Baltazar? 

Tak to jste stejně vedle jako když vám budu tvrdit, že se máte při odchodu z domu ohlídnout a ujistit se, že máte klíče (K), mobil (M) a brýle (B). Aby mi to sedělo do angličtiny, mohla jsem mobil nechat, ale v angličtině se píše C, takže jsem to nahradila za hotovost (cash) nebo platební kartu (card) a na B jsem dala knihu (book), nebo pro nás kreslíře sešit na kreslení/skicování (sketch book). A připadalo mi to vtipné a kreativní. ;-)

A teď, co to znamená to C+M+B nebo K+M+B? Je to požehnání Kristus požehnej tomuto domu (Christus mansionem benedicat). Zdroj, např. https://www.pastorace.cz/clanky/co-znamena-zehnani-kmb

Poslední požehnání paměti před odchodem z domu

pátek 11. listopadu 2022

Eagle = orel

Naprosto bez fantazie a ještě se zpožděním jsem nakreslila orla, který se mi líbil z obrázků, jež mi přehodil Google. Na druhou stranu musím říct, že jsem spokojená s tím, že se mi tu podobu celkem podařilo vystihnout. Poznali byste, že je to orel?

Orel bělohlavý

Akorát mě štve, jak pod tím prosvítá obrázek z následující stránky...

čtvrtek 10. listopadu 2022

Crabby = krab

Abych si trochu rozšířila záběr, a protože jsem měla chuť na něco bláznivého a roztomile dětského, vybrala jsem ujetou předlohu z Pinterestu (zde). A zkusila nakreslit kraba, který by mohl sloužit třeba jako omalovánka.

Moje rádoby dětská kresba kraba

středa 9. listopadu 2022

Nest = hnízdo

Přemýšlela jsem nad nějakou zajímavou symbolikou, ale kromě nechvalně známého Čapího hnízda, jsem nic moc nevymyslela. A přece nebudu kreslit tohle! Sice, když nad tím teď tak přemýšlím, mohla bych nakreslit čapí hnízdo, které jsme viděli v létě v Polsku. Okukovali jsme a fotili za deště čápy, kteří stáli ve svých hnízdech a nebojácně se rozhlíželi po okolí.

No, vlaštovky máme koneckonců doma pod střechou taky. I když ne v takovémto počtu. 

Kresba na téma hnízdo

úterý 8. listopadu 2022

Match = manželství jako zápas

Při překladu slova match jsem našla především význam zápas nebo soupeřit, ale taky zápalka, doutnák, sirka, dvojice, nebo provdat se, oženit se či manželství. A tak jsem zkusila jen tak letmo naskicovat, jak vypadala naše svatba.

A ne, nejsem tlustá, jen mám hodně širokou sukni a dlouhý závoj (to je ta řeka, co se vlní z obrázku ;-)).

Manželství je zápas

Myslím, že ve své podstatě je manželství zápas. U někoho proti sobě: jeden proti druhému, u jiného (v lepší případě) proti nepříznivým okolnostem, nudě a pod. Záleží na vašem výběru. 

Kdyby to bylo jenom snadné, proč by nám farář přál, ať nám pomáhá Bůh?

pondělí 7. listopadu 2022

Trip = výlet

Dneska bych to opět ráda pojala hádankově. Uhodnete, jaké místo jsem se pokusila naskicovat? Je to docela slavná památka. Můžete si pomoct i googlením...

neděle 6. listopadu 2022

Bouquet = kytice

Kytka, takový nijaký téma. A navíc se blbě kreslí. Poznáte, co je tohle zač? Nemyslím jednotlivé květiny, ale spíš kde je?

Kytice

Odpověď vám prozradím v posledním článku k říjnovému Inktoberu 2022.

sobota 5. listopadu 2022

Flame = oheň

Přemýšlela jsem, jak pojmout oheň, abych si mohla kreslit to, na co mám zrovna chuť: třeba náš statek nebo něco jiného podle fotek, něco, co pro mě bude mít nějakou symboliku, hlubší význam. A pak mě napadlo, že náš pes se někdy tváří jako když drak dští oheň.

Nevyšlo to sice úplně podle mých představ, ale kreslení psa jsem potrénovala. Dokonce ho manžel poznal. Akorát s perspektivou pacek bojuju. I na fotce jsou vážně takhle krátké. Jen musím přijít na to, jak je vystínovat, aby bylo vidět, že sice jsou krátké, ale kvůli vzdálenosti, ne, že by Princezna měla tělo baseta.

Pes dští oheň, kdybyste to náhodou nepoznali ;-)

pátek 4. listopadu 2022

Scallop = hřebenatka

Když si teď překládám výraz scallop, zjistila jsem, že kromě lastury, hřebenatky a zoubkování, je to též zapékání nebo gratinování. Což by bylo možná také zajímavé ztvárnit, kdybych to věděla dřív. Každopádně jsem jako předlohu použila obrázek z článku (zde v ANJ). Tohle mě na Inktoberu baví, nejen že rozvíjíte svou slovní zásobu v angličtině, ale občas narazíte i na různé články nebo jiné vědomosti, třeba ta předloňská povídka Věchet (viz zde).



čtvrtek 3. listopadu 2022

Bat = netopýr

Bat je v překladu netopýr nebo pálka. Všimla jsem si, že dost lidí kreslilo batmana. Já se spokojím s netopýrem.

Teda světlo na focení je v posledních mlžných či deštivých dnech celkem problém. To, že kreslím do bloku je sice fajn, protože budu mít celý měsíc pěkně pohromadě, ale zase je to hrozná nevýhoda, protože jednotlivé kresby nejdou vystavovat nebo skenovat.

Netopýr


středa 2. listopadu 2022

Scurry = někdo, kdo cupitá

Scurry můžete přeložit jako šup šup, spěchat či mihnout se. Jako scurry můžete v angličtině označit někoho, kdo se chvatně pohybuje krátkými rychlými kroky. Možná bych to přeložila i jako cupitání. Jako scurry se může označovat také situace uspěchaného a zmateného pohybu.

Když jsem přemýšlela, kdo nebo co cupitá, napadla mě, stejně jako spoustu dalších, myš, veverka a další malá zvířátka. Předlohu jsem našla na internetu včetně toho vlašského oříšku. A ptáte se po zvláštní symbolice?

Vlašské ořechy nám rostou na zahradě a každoročně řešíme jejich včasné sbírání, zatím je s tím každoročně trochu problém, protože se vždy na podzim dřív stmívá a řeší se i jiné věci. 

A další důvod právě pro veverku byl, že jsem ji v den kreslení viděla hopkat a vyfotila v parku v Teplicích, kde jsem byla před měsícem v lázních.

Veverka s oříškem


úterý 1. listopadu 2022

Gargoyle = chrlič

Prvním tématem byl chrlič (gargoyle). Na Ravelry jsem objevila pletené příšerky Yip Yips (knit) od Carissy Browning. Autorka uvádí, že každý fanoušek dětské veřejnoprávní televize konce 20. století tyto roztomilé mimozemšťany pozná. Upletené příšerky-pytlíky se dají použít jako vánoční punčochy na dárky, sklad hraček, na dětské prádlo, opravdu cokoliv!

Yip yip yip yip uh-huh uh-huh…

A já si řekla, že by bylo skvělé, kdyby dvě takovéhle příšerky stály spolu na sloupu na kašně a chrlily vodu. Nemyslíte?

Chrliče

pondělí 31. října 2022

Inktober 2022

Inktober je říjnová kreslicí výzva, kdy máte každý den nakreslit obrázek na dané téma. Fantazii se meze nekladou, jak dokládají nejrůznější obrázky na Instagramu. Někdo se snaží jednotlivá témata pojmout nějak víc symbolicky, někdo zábavně s tajným poselstvím a někdo se z

Témata pro říjen 2022

Něco jste již mohli vidět, kdo už znáte můj Instagram (https://www.instagram.com/angelikytvorba/), kde zveřejňuji pouze svou tvorbu, žádné fotečky z výletů, koláčky nebo podobně, leda kdybych to sama vytvořila! Konečně jsem totiž vyzrála na to, jak tam dávat fotky i z počítače, protože mám stále svůj „hloupý“ tlačítkový telefon, který nemusím nabíjet jako tamagotchi.

Na blogu už jsem se Inktoberu věnovala několikrát: témata z roku 2019 najdete zde a celý říjen jsem zveřejňovala především zentangly, najdete zde.

Užijte si listopad plný mých obrázků. 

pondělí 24. října 2022

Joji Locatelli: So close (1)

Tenhle šátek vypadá jako Shetlandský: středový čtverec je pletený vroubkem a kolem něj bude krajka. Použila jsem přízi Drahoš, o níž jsem psala v článku Volba prezidenta z pohledu pletařky.

Úhlopříčně pletený středový čtverec šátku

Zatím pletu první část čtverce: trojúhelník, v němž se na začátku každé řady přidává jedno oko. V druhé polovině se pak bude jedno ujímat. 

Teď jde jen o to, aby byl čtverec dostatečně velký. A aby příze nekousala. Zdá se, že by trochu mohla.

pondělí 17. října 2022

Daniela Mühlbauer: My Flock (1)

Rozpletené ponožky My Flock
Říjnovým tématem Sock Knitters Anonymous jsou: 

  • nový designer pro tebe, 
  • technika: mozaika a snímaná oka, 
  • nová designérka (Oekotante), 
  • nebo vracející se designérka Tiina Kuu (TiiQ). 

Vybrala jsem si novou designérku Danielu Mühlbauer a její ponožky My Flock, protože jako pletařka mám ovečky v lásce. Návod je zdarma a spíš pro lehce zkušenější pletařky. Ani ne tak proto, že by byl vzor složitý, i když střídání dvou barev v rámci jednoho řádku bych pro první pletené ponožky taky nedoporučila, ale spíš proto, že vzor nezahrnuje pletení vrchní části (cuff), ani paty nebo špičky, takže si to musíte poskládat z jiných návodů na příslušný počet ok, nebo už vědět, jak se to plete. 

Mimochodem, její přezdívku bych přeložila jako ekologická teta!

Návod zahrnuje v podstatě jen ovečky rozložené na deseti okách. Výhodou je, že vypadají dobře, ať už je pletete shora nebo zespoda. Jen je potřeba počítat s tím, že budete ponožky navlékat na nohu a tudíž asi chcete, aby ovečka měla nožky směrem k zemi.

Dobře vypadají světlé ovečky na tmavém pozadí (zvolila jsem si tuto variantu), ale i tmavé ovečky na světlém pozadí. Nedoporučuji výrazně žíhanou, ani nedostatečně kontrastní barvu, pak byste místo oveček mohli získat jen neurčitě odlišná kolečka. Oranžové barvě bych se také raději vyhnula, protože ve mně vyvolávají dojem, že jde o dýně a s těmi si můžete uplést ponožky zase příště. Ideálně brzy, protože Halloween se blíží.

Použila jsem následující příze:

  • Arwetta od Filcolany, bílá barva (100, lot 516695), 210 m/50 g, 80 % superwash merino wool, 20 % nylon, doporučené jehlice 2,5–3 mm, vyrobeno v Peru,
  • Flotte Socke 4 fach od Rellana Garne, Funny Ball, modrofialová (1686, lot 2022/1), 120 m/100 g, 75 % superwash vlna, 25 % polyamid, doporučené jehlice 2,5–3 mm.

pondělí 10. října 2022

Školní rok 2021/2022 se SKA

V září 2021 jsem si vymyslela takovou srandu, že bych chtěla každý měsíc uplést jedny ponožky podle propozic ze Sock Knitters Anonymous a pokud možno zapojit se do losování o ceny. Abych stihla každý měsíc uplést jedny, rozhodla jsem se, že budu vybírat spíš jednodušší vzory, protože jinak bych neměla čas uplést nic dalšího. A i tohle by byl problém stíhat.

Na dokončení je vždy čas do konce dalšího měsíce. Takže teoreticky můžete každé ponožky plést dva měsíce. Můj původní záměr byl stihnout každý měsíc právě ty na ten měsíc, ať v tom není chaos, ale samozřejmě se mi s blížícími se Vánoci přestalo dařit.

O každých ponožkách se plánuju postupně rozepsat a samozřejmě přiložit i příslušné fotky.

září 2021: Jedinečný Jeeves

V září jsem upletla tenké bavlněné kotníkové ponožky zvané Jeeves od Sarah H. Wolf. Stihla jsem je dokončit do konce října. Článek o nich najdete zde. Jeeves je komorník, fiktivní postava z knížek P. G. Wodehouse. Stálo za to si ho přečíst. Tak jsem se díky ponožkám literárně přivzdělala. Tématem tedy byla literatura. Přízi mám už hrozně dlouho, snad z Vlniky?

Ponožky Jeeves

říjen 2021: Laurelhurst

V říjnu jsem pletla Laurelhurst od Star Athena, které jsem dokončila až v prosinci. Ale jsou krásné! Jenom jsem je pletla na blbé bambusové jehlici, tak mi to víc trvalo. Vybrala jsem na ně dvě pro sebe netradiční tlumené tmavé barvy: šedou a petrolejovou a výsledek je myslím pěkný. Ponožky Laurelhurst vznikly na základě přijetí výzvy, že ponožky musí začínat na poslední písmenko mého nicku na Ravelry. A můj nick je ikaangel. Takže musely být na L. Klubíčka mám z obchodu Upletusi, tehdy vlastněného kamarádkou Radkou Rakovou.

Ponožky Laurelhurst

listopad 2021: Wriggle

Na listopad jsem si vybrala zajímavou tlustou přízi a návod Wriggle od Becky Greene, která byla vybrána jako návrhářka měsíce. Pletly se krásně a na velkých jehlicích (čtyřkách). Ovšem takto zpětně bych se rozhodla použít trochu menší jehlice, aby byly ponožky tvrdší a pevnější, ne takové větší volnější jako by na spaní. A možná bych zvolila i světlejší přízi, aby víc vynikl vzor. Vyhrála jsem s nimi cenu (losuje se, ne že by byly ze všech nejkrásnější) – vzor od Anity Grahn dle vlastního výběru.

Ponožky Wriggle

prosinec 2021: Neat Ripple Socks

Prosincovou výzvou bylo manipulovat se samozvorovací přízí (Self-Striping Yarn) tak, aby to vytvářelo nějaké vzory. Vybrala jsem si Neat Ripple Socks od Winwick Mum. Přízi jsem stejně jako na Wriggle měla z mého oblíbeného obchůdku Yarn Queen Prague Šárky Mošové (zde). Šlo o nějakou vánoční, dokonce i s třpytivým efektem (stříbrným vlákýnkem).

Neat Ripple Socks

leden 2022: Virus Socks

Jednou z možných lednových výzev bylo „Stranded Colorwork“. I když to neumím pořádně přeložit, vím, že to znamená barevné pletení. V pravidlech to překládají jako použití dvou nebo více barev v řadě, přičemž se vzadu zaplétají ty, které se aktuálně nepoužívají. Vybrala jsem si Virus Socks od JennyPenny, protože mi to ještě pořád připadalo aktuální a vzor se mi líbil. Navíc v ČR probíhala stále kampaň za očkování a nekonečný boj s dezinformátory, takže jsem na spodní stranu chtěla dát nápis, něco jako get vaccinated“.

únor  2022: Artichoke

Únorové téma bylo Flora & Fauna, takže jsem zvolila svůj milovaný artyčok, na který už jsem si dělala dlouho zálusk. Artichoke od Janel Laidman. Myslela jsem si na ně už v dubnu 2019, viz můj článek z tehdejšího KALení v klubu Sock Knitters Anonymous zde. Použila jsem nějakou dříve koupenou tweedovou přízi z Moje klubko, které od té doby taky změnilo majitelku. Ještě jsem je moc nenosila, tak nevím, jaké jsou, ale líbí se mi ponožky, které se dole na chodidle zužují, takže pěkně obtáhnou klenbu.

Ponožky Artichoke

březen 2022: Gladys

Návrhářem března byl můj oblíbený General Hogbuffer (objevila jsem na jeho starém blogu, že je to muž). Vybrala jsem si ponožky Gladys, protože jsem chtěla takové, u kterých nevadí, že se budou postupně trochu měnit barvy. Klubko opět od Šárky Mošové.

duben 2022: Hot Goth a „prasečí“/Kofolové ponožky

Nejvyšší čas nahodit ponožky Hot Goth od Anity Grahn, které jsem vyhrála na základě upletených Wriggle. Téma bylo „nedoceněno“. Což podle popisku znamená vzor, který potřebuje trochu lásky. Aby byly vzory považovány za nedoceněné, musí mít v době nahození méně než 15 celkových projektů (zahájených, dokončených, v hibernaci, frogged = přeskočených?, ve více jazycích atd.), tj. váš projekt nemůže mít vyšší než číslo 15. Vzory musí být dostupné veřejnosti (žádné vzory pouze pro klub), musí být zveřejněny alespoň tři měsíce a musí být v databázi Ravelry. Mohou být placené.

Prasečí ponožky jsou mým vlastním návrhem, neboť jinou variantou bylo DYO, tedy navrhnout si svůj vlastní vzor pomocí libovolných technik, s tím, že musí splňovat minimální požadavky SKA (Sock Knitters Anonymous). Podle pravidel musí být vzor DYO navržen speciálně pro tuto výzvu a nesmí být dříve pletený (swatchování = upletení vzorku je v pořádku). Zatím mám upletený jenom kousek, ale mají mít vzor jako na Kofole. 

květen 2022: Saesenthessis 

Vybrala jsem si téma: Mytologická nebo imaginární zvířata a monstra. Do toho krásně zapadl vzor Saesenthessis od Michelle Leanne Martin. Saesenthessis je jméno draka ve světě Zaklínače. Tato tajemná ponožka s manžetou byla vytvořena pro skupinu Solid Socks Ravelry Knit-Along na období od prosince 2018 do ledna 2019. Byly tam 4 stopy, které jsou nyní dostupné v jednom souboru. Tělo ponožky je poměrně pružné a mělo by se rozšířit o 57 cm. 

červen 2022: Raftsmen

Na červen jsem si vybrala výzvu podle designéra. Yvette Noel navrhla mimo jiné ponožky Raftsmen. Vzor na noze prý připomíná voraře tančící na jaře na kládách.

Ponožky Raftsmen

červenec 2022: Jabberwonky

Předposledním tématem bylo fandovství. Vybrala jsem od Susan Moskwy vzor, který byl inspirován „Jabberwocky“ Lewise Carrolla. Jedná se o báseň, která se někdy překládá jako Žvahlav, Tlachapoud, Hromoplkie nebo Žvaňhalí. Je všeobecně považována za jednu z nejlepších nesmyslných básní v angličtině. [1] Jabber znamená tlachat, žvanit, brebentit. Najdete ji v knize Za zrcadlem a co tam Alenka našla. „Wear these socks while gimbling in the wabe, or fighting a manxome foe.“ = Noste tyto ponožky při batoumali v dálnici/vrtáčejí v mokřavě/kruťcupila se v trámavě nebo v boji s manxome nepřítelem.

Ponožky Jabberwonky

srpen 2022: dokončení Blueberry Hill #2

Téma srpna je jen jedno: dokončení rozdělaných ponožek. Myslela jsem si, že jich stihnu víc, ale dokončila jsem jen zelené Blueberry Hill #2. Podmínky byly následující:

  • Ponožky musí být nahozeny před 1. červencem 2022.
  • Musí vám zbývat skutečné pletení, ne jen zapošívání konců.
  • Počítají se i vanilkové (= jednoduchý vzor) a non-SKA ponožky! Stejně tak více párů stejného vzoru nebo opakování vzoru.
  • Než na nich začnete pracovat, musíte pořídit a zveřejnit snímek „před“ svých WIP tak, jak jsou.

Ponožky Blueberry Hill

Zdroje:

[1] Žvahlav. Wikipedie. https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDvahlav, 3. 4. 2021, cit. 14. 10. 2022

sobota 8. října 2022

Ponožkový šuflík

Tak se mi to konečně splnilo! Začala jsem plnit svůj šuflík ponožkama!

Šuflík s dvanácti páry pletených ponožek
Už je to rok, dva, nebo jak dlouho, co jsem se na první pohled zamilovala do Irenina šuflíku s ponožkama. Měla ho plný krásných teplých vlastnoručně upletených fusikliček.

Připadalo mi to krásné, jak miniaturní výstava obrazů. A musím říct, že když se dívám na vlastní fotku, pociťuje velikánskou pýchu, co jsem už dokázala. Vždyť je to jen dva roky, co jsem si dala předsevzetí, že se naučím plést ponožky. A podívejte na ten výsledek.

Jedny tlusté melírované zelené tam nejsou (aktuálně je mám na sobě) a musím říct, že bych je znovu udělala trochu jinak: na menších jehlicích, aby byly pevnější a netáhlo těma očkama. Nebo je to vlnou. Spodní řádek je celý vlněný: nedávno jsem zkoušela ty druhé zprava. Bomboška! Takové tenké jako by byly z fabriky, ale přitom krásně hřály. A ty vánoční úplně vlevo zrovna tak!

Desatery ponožky jsou pleteny v rámci KALu se Sock Knitters Anonymous. Troufám si říct, že to je jasný důkaz, že tenhle klub na Ravelry opravdu pomáhá s dokončováním začatých děl.

V horní řadě jsou troje bavlněné, tak těm se teď asi vyhnu, když máme i v kanclu takovou zimu. Tedy my ne, nás je tam hodně, ale když člověk vyleze na chodbu nebo jde na nějakou schůzi, rozhodně se hodí jedině vlněné. Což mi připomíná, že byste určitě měli navštívit moje články Jak se zahřát jedna a dva. Díky za pozornost a jak se zahříváte vy? Taky máte nějakou svoji galerii úspěchů?

neděle 14. srpna 2022

Organized chaos (2)

V rámci úklidu jsem narazila na věky rozdělaný šátek Organized chaos od Cheri McEwen. Původně jsem neměla zrovna teď v úmyslu ho dodělávat, přece jen toho mám rozpleteného docela dost a něco má i předem stanovený termín dokončení (červencové ponožky do konce srpna, pletení do práce, plánované vánoční dárky...). Ale rozhodla jsem se uplést alespoň kousek, když jsem si všimla, že jsou zpuchřelé barevné gumičky, které používám místo značkovačů, protože jsou nejlevnější a není jich škoda, když se ztratí, což se stává skoro pořád.

Jedná se o šátek značných rozměrů, což lze pozorovat i z toho, že jich je na Ravelry zaregistrovaných 17 (v době nahození jich bylo 22) a jen pět jich je dokončených. Přitom jsme všichni nahodili v roce 2017. Někteří u šátku připouští, že ho hibernují, jiní rovnou píší frogged, což bych označila jako přeskočený. 

Myslím, že se nemýlím, když řeknu, že se jedná o první kruhový šátek, který jsem kdy začala plést. Přestala jsem pravděpodobně proto, že se mi zamotalo klubíčko Angora Gold Simli Batik od Vlniky. Bylo vyráběno v Turecku a toho času jsme měli s tureckými klubky problémy, snadno se rozmotávala a zamotávala – sklouzávaly tlusté prameny příze, které se následně do sebe nějak zázračně zacuchaly. Také je možné že jsem našla lákavější projekt, protože šátek, který má v řadě aktuálně 32 opakování vzoru po dvanácti okách je poněkud nudný. Taková autobusová či kavárnová záležitost. Čili naprosto ideální vzhledem k tomu, že zrovna takové věci se mi na pletení hodí nejvíc. Teď pro změnu odkládám hlavně pletení, které vyžaduje soustředění a počítání. On to už pak ani moc není relax. Tedy, krásně vám to vyprázdní hlavu, protože se pořád soustředíte a počítáte, ale pokud si chcete odpočinout v pravém smyslu, není to to pravé.

čtvrtek 7. července 2022

Tour de Fleece 2022 (TDF 2022), sedmý den

V pondělí jsem jen trochu předla kočku. 

V úterý jsme si udělali výlet do Peruce a Žerotína. Bez předení a pletení. Mám v plánu to zítra dohnat.

Ani ve středu to ale nestálo za samostatný článek. Jen s tím Nightswimmingem jsem trochu pohnula: 690 ok.

Až dnes ve čtvrtek to byl opravdový výkon, i když opět jen v pletení: 1526 ok.

neděle 3. července 2022

Tour de Fleece 2022 (TDF 2022), třetí den

Projekt #4: Dneska jsem předla kočičí srst a moc mi to nešlo. Chloupky jsou příliš krátké a často mi vznikají nopky. Příliš pevně spředená příze by se mohla chovat jako provázek a nebýt měkká.

Dál jsem pletla Doodler. Nevýhodou dokončování je, že to trvá přííííliš dlouho. Už bych šla dokončovat něco dalšího. ;-) Upletla jsem pouhé tři řady a bylo to 1306 ok!

sobota 2. července 2022

Tour de Fleece 2022 (TDF 2022), druhý den a etapy

Když jsem koukala na svoje staré články o Tour de Fleece, zaujal mě souhrn z roku 2017, kde jsem měla krásně vypsáno, kdy byla která etapa a co jsem v rámci ní pletla/předla. Mimochodem, ten šátek Daybreak#3 ještě pořád není dokončen, myslím, že mi tenkrát došlo klubko. Asi by bylo stylové ho letos dodělat. ;-)

K dnešní rovinaté části se hodí dokončování. Nakonec jsem nevybrala Daybreak, i když tuším, v které části skříně se nachází, ale ještě starší Doodler, ten už volá po dokončení nehorázně dlouho!

Dneska jsem dopředla první červené klubko.

Červené předení

Etapy:

Pá 1. 7. časovka v Kodani 13,2 km

So 2. 7. rovinatá Roskilde Nyborg 202,2 km

Ne 3. 7. rovinatá Vejle–Sønderborg 182 km


Po 4. 7. první volný den

Út 5. 7. kopcovitá Dunkerque–Calais 

St 6. 7. rovinatá Lille–Arenberg 157 km

Čt 7. 7. kopcovitá Binche–Longwy 219,9 km

Pá 8. 7. horská Tomblaine – La Super Planche des Belles Filles 176,3 km

So 9. 7. kopcovitá Dole–Lausanne 186,3 km

Ne 10. 7. horská Aigle – Châtel les Portes du Soleil 192,9 km


Po 11. 7. druhý volný den

Út 12. 7. kopcovitá Morzine les Portes du Soleil – Megève 148,1 km

St 13. 7. horská Albertville – Col du Granon Serre Chevalier 151,7 km

Čt 14. 7. horská Briancone – Alpe d´Huez 165,1 km: V Briancone jsem byla v roce 2018. Vzpomínáte? Zde je můj článek.

Pá 15. 7. rovinatá Le Bourg d´Oisans – Saint-Étienne 192,6 km

So 16. 7. kopcovitá Saint-Étienne – Mende 192,5 km

Ne 17. 7. rovinatá Rodez–Carcassonne 202,5 km


Po 18. 7. třetí volný den

Út 19. 7. kopcovitá Carcassonne–Foix 178,5 km

St 20. 7. horská Saint-Gaudens – Peyragudes 129,7 km

Čt 21. 7. horská Lurdy–Hautacam 143,2 km

Pá 22. 7. rovinatá Castelnau-Magnoac – Cahors 188,3 km

So 23. 7. časovka Lacapelle-Marival – Rocamadour 40,7 km

Ne 24. 7. rovinatá Paříž – La Défense Arena – Paříž – Chámps-Élysées 115,6 km

Zdroj:

Barboříková Romana, Tour de France 2022: průběžné pořadí a trasa. Kreuziger popsal každý den, Isport, cit. 2. 7. 2022, https://isport.blesk.cz/tour-de-france-2022