Přeji krásný Nový rok. Doufám, že bude plný tvorby (vaší i mojí) a že letos napíšu víc článků (i s fotkami) než v loňském roce.
pondělí 31. prosince 2018
pátek 28. prosince 2018
Jennifer Steingass: Vintersol (1)
Jak už jsem psala v článku Vánoční KAL s Upletusi, rozhodla jsem se na Štědrý den nahodit nový projekt. Po delším váhání s několika favority (a nedostatkem času pro vyzvednutí příze na Familiar) vyhrál svetr Vintersol od Jennifer Steingass.
Vybírání barev nebylo úplně jednoduché, protože jsem si v rámci výprodeje koupila docela dost klubíček hned několika barev (asi tří) a pak jedno od každé zajímavé další (tmavě hnědá, modrá a růžová) tweedové příze Loch Lomond.
Vybírání barev nebylo úplně jednoduché, protože jsem si v rámci výprodeje koupila docela dost klubíček hned několika barev (asi tří) a pak jedno od každé zajímavé další (tmavě hnědá, modrá a růžová) tweedové příze Loch Lomond.
Na poslední chvíli (23. 12.) jsem upletla a vyprala vzorek z Loch Lomondu na čtyřkách jehlicích.
28. 12. 2018
Svetr je zajímavý svou konstrukcí. Nejdřív se pomocnou přízí použije nahození s dlouhým koncem (říkám mu běžné, protože přesně tomuhle mě kdysi naučila babička) a upletou se tři řady. Pak se plete sedlo s vyplétaným vzorem. Je tááááááák nádherný, jak se postupně objevuje.
28. 12. 2018
Plést tenhle svetřík je učiněný mor. Za 4 dny mám 33 řad (pletu skoro pořád) po cca 218 okách (celkem tedy 7194 hladce upletených ok). Tím chci říct, že mě to pletení moc baví.
Začala jsem vzorkem, který mi vyšel 16 ok na 26 řad a měl být 19 ok na 26 řad. Trochu jsem ho tedy přepočítala, ale asi ne správně. Nebo jsem příliš brzy zpanikařila a ubrala nějaká očka, takže jsem pak musela ubírat znovu. No nevadí. Snad.
Možná ještě úvodní slůvko k tomu, proč jsem si tenhle svetřík vyhlédla. Od autorky se mi jich pochopitelně líbilo víc, ale tenhle vypadal tak nějak univerzálně (ne tolik vánočně) a byla mi (už přesně nevím kým) doporučena, že její střihy výborně sedí, že by se od ní člověk mohl naučit plést dobře padnoucí svetry. ... No, asi jsem si ale předtím měla poctivě vzít míry, že? (Ach ta lenost.)
Vánoční foto rozpleteného svetru |
Sice jsem si nejdřív dost nerada vzpomínala, jaký je to opruz držet na každé ruce jinou namotanou přízi a ve dvou řadách dokonce tři, ale zvolila jsem krásnou barevnou kombinaci: nudná světle hnědá Loch Lomond na tělo, tmavě hnědá na předěl a „větvičky“, dá-li se tomu tak říkat, a žlutá na výplň sedla. Nebo hořčicová, či jinak nazvaná žlutá. Zkrátka taková nádherná, trošku dozlata snad.
Nemůžu se od pletení odtrhnout. A tak si pouštím jednu pohádku za druhou, abych u nich mohla plést. Připadá mi trochu líto jenom plést a nic u toho nesledovat. A to už se mi třeba ani moc koukat nechce... ale plést ano!
Nemůžu se od pletení odtrhnout. A tak si pouštím jednu pohádku za druhou, abych u nich mohla plést. Připadá mi trochu líto jenom plést a nic u toho nesledovat. A to už se mi třeba ani moc koukat nechce... ale plést ano!
sobota 22. prosince 2018
Stephen West: Texture Time (2)
Začátek šátku se 2 barvami (3 chybí) |
Vybrala jsem vínovou, bílou, světle modrou (něco mezi modrou a zelenou za určitého světla), kouřově modrou a k tomu jsem později přihodila světloulince růžový Kidsilk Haze.
Podle Stephenova doporučení jsem za základní vzala výrazně odlišnou barvu – vínovou, jako doplňkové přiřadila tři ostatní a pak jako třešnička na dortu má posloužit růžový Kidsilk Haze.
V prostřední části se plete brioche nebo nějaký vroubek či co. O lehčí verzi jsem ani neuvažovala. Stephen má popisy vždycky dobře zmáknuté, a kdyby ne, můžu si k tomu pustit nápomocné video.
A tak jsem večer nahodila, druhý den koukla na video, abych se ujistila, jak to myslí s tím střídáním barev a „jela“. Pletení nebylo úplně jednoduché, ale dalo se. Hlavně díky Janiččině pomůcce k pletení brioche – hlavně vysvětlení zkratek brLsldec, brRsldec, brkyo8brk. Šátek mě totálně fascinuje a nejradši bych ho pletla pořád.
O jiné variantě barev jsem uvažovala v článku Stephen West: Texture Time (1). Tuhle možná zrealizuji někdy později.
O jiné variantě barev jsem uvažovala v článku Stephen West: Texture Time (1). Tuhle možná zrealizuji někdy později.
pátek 21. prosince 2018
Počítá se zkušební vzorek?
Minule jsem v článku Vánoční KAL s Upletusi psala o tom, že s Upletusi můžete začít plést na Štědrý den KAL. Může to být cokoliv z přízí, které si od ní koupíte. Nejvíc přemýšlím o tom, že se pustím do nějakého svetříku. Šátků už mám dost. (Ba ne, to se jen tak říká. Ve skutečnosti s jejich pletením nemůžu přestat. Baví mě to. Jsou mi nejmilejší, nejkrásnější a jsem v tom dobrá. Hlavně v krajce. Jak pletu docela dost volně, je to hezké. Naopak je to problém u ponožek. Tak ale k věci.
Když jsem přemýšlela, jaký svetřík bych nahodila a z čeho (naštěstí se v posledních nákupech přízí snažím o to, abych si je kupovala na konkrétní projekty a ne jen tak do foroty), zarazila jsem se na tom, že mám začít na Štědrý den s pletením. Už nějakou dobu se snažím psát si, kdy jsem co začala plést. Jednak se to eviduje na Ravelry a vypadá to dobře, a jednak je pak zajímavé sledovat ten posun, zlepšování se a někdy bohužel i běh času. Vážně už je to rok, co jsem se rozloučila s Lionberry? A ještě o něm nemám článek na blogu?! A Swallowtail Shawl jsem odevzdala už před dvěma roky? A Doodlera mám taky rozdělaného už dva roky? A ještě pořád jsem nepřeložila návod do češtiny?!
Jenže otázkou je, co je začátek. U šátku je to jednoduchý – vezmu klubko, nahodím a jedu. Ale u svetru, kdy dělám zkušební vzorek. Nemá se náhodou už zkušební vzorek považovat jako začátek? Zvlášť, když není pleten anonymním lícovým žerzejem, ale konkrétním vzorem patřícím k onomu svetru?
Nebo si musím vzorek udělat před Štědrým dnem? … To už abych začala. Ono se to nezdá, ale někdy těch patnáct krát patnáct centimetrů trvá docela dlouho. Jednak mě to nebaví a odbíhám k zajímavějším projektům, jednak to z krajkové příze může být spousta oček. A pak ještě následuje přepočítávání, pokud mi nesedne přímo počet ok ke vzorku, jaký je uveden v návodu, nebo k jiné velikosti, která by mi tím pádem padla. A to taky vyžaduje čas. A čistou hlavu.
A když se to vezme do důsledku. Nemělo by se pak započítat i přemotávání příze do klubíčka? Nebo nedej bože rozdělování jednoho vícenitkového klubka na více klubíček? To totiž taky trvá pekelně dlouho.
úterý 18. prosince 2018
Vánoční KAL s Upletusi
Radka vymyslela, že bychom mohli na Štědrý den nahodit nějaký nový projekt, samozřejmě z přízí Upletusi. To není vůbec žádný problém. Mám jich v plánu do blízké budoucnosti hned několik. Začněme třeba Stephenovým Texture time, o němž jsem psala tady. Na ten už mám koupené klubíky, stačí přemotat. Doplnila jsem i mohér, který sice není od Radky, ale to by jí myslím nevadilo, tvoří totiž jen pětinu šátku. Druhou variantou je svetřík Vintersol od Jennifer Steingass, na ten by se daly použít nějaké hezké Loch Lomondy, kterých jsem si pár pořídila na krajkářských trzích.
Pak ještě pošilhávám po svetříku Whippet od ANKESTRiCK (na Ravelry má 1080 projektů), který se předtím s Upletusi taky pletl jako KAL (resp. cokoliv od této autorky, psala jsem o tom v článku Soubrette pokračování), ale k tomu jsem se nechtěla připojit, protože nechci plést to, co všichni, ale tenhle svetřík vypadá opravdu dobře. A navíc mám takovou krásně zelenou Marinu. Mmm, na co jiného by se tak dala použít. Přece z ní zase neudělám šátek? Nebo jo, nějaký s lístečkama? Našla jsem šátek, který má podobný vzor jako Whippet: Lieselotte Shawl od Beatrice Perron Dahlen. To by bylo skvělé mít tuhle dvojkombinaci ze stejné příze. Nebo z něčeho, co k sobě ladí? Někde jsem slyšela, že Marina, jakožto jednonitka není úplně vhodná na lícový žerzej, že se to pak kroutí, ale sama mám šátek Sunny Roses (s překvapením jsem zjistila, že jsem o něm ještě nepsala) a myslím, že to je v pohodě.
A ještě přemýšlím o svetříku Paulie od Isabell Kraemer, který by taky mohl z Loch Lomondů vypadat božsky. Každopádně to bude stejně těžká volba jako vloni na Novoroční KAL. Zvlášť když k tomu ještě mám spoustu dalších rozdělaných projektů. Ještě že Radka dává rozumné deadline, do kdy by to mělo být hotovo.
Vlastně jsem ještě na jeden svetřík zapomněla. Hlava děravá. Zrovna ten, co vypadá nejnadějněji, protože už na něj koukám takovou dobu a návod už mám koupený tak dlouho… Ano, Familiar od Justyny Lorkowské. Vybrala jsem si na něj Manos Del Uruguay Fino Yarn, takovou zajímavě hnědou v odstínu (410 Pocketwatch), který v překladu znamená kapesní hodinky. Nejkrásnější bude na podzim, protože vypadá trochu jako zlatavě se lesknoucí spadané listí.
sobota 15. prosince 2018
Rukavičky na SWAP
Stav k 4. 12. 2018 |
Jak jsem psala minule v článku Síťovka na vánoční SWAP, tak jsem se na SWAP pokoušela uplést i rukavičky. Chvíli jsem uvažovala o „Treads, a tipless gloves patern“ od Victorie Anny Baker, které jsou zajímavé, vzorované a jednobarevné (chtěla jsem něco univerzálního pro každého... i pro tzv. konzervy), které mám ve frontě, že si je třeba někdy upletu. Ale nakonec jsem sáhla po lehce krajkových. A jednoduché decentní šedé vlně, kterou jsem vzala dvojitě, aby mi to rychleji přibývalo a pletenina byla hustá a teplá, když pletu tak strašně volně.
P. S.1: Konzervou se rozumí konzervativní jedinec. ;-) A tak jsem vybrala Infinity od Shireen Nadir.
P. S.2: Protože jsem v úterý 11. 12. zapomněla návod kdovíkde, nemohla jsem celkem dlouho dobu plést, a tak nakonec rukavičky na SWAP hotové nebyly, což ani moc nevadilo, protože stejně skoro nikdo další rukavičky nedonesl. A navíc se zalíbily jedné kamarádce, která by je chtěla k Vánocům pro jinou svou kamarádku. Takže to nakonec bude všechno zlé k něčemu dobré. A musí být hotové do pondělí.
P. S.2: Protože jsem v úterý 11. 12. zapomněla návod kdovíkde, nemohla jsem celkem dlouho dobu plést, a tak nakonec rukavičky na SWAP hotové nebyly, což ani moc nevadilo, protože stejně skoro nikdo další rukavičky nedonesl. A navíc se zalíbily jedné kamarádce, která by je chtěla k Vánocům pro jinou svou kamarádku. Takže to nakonec bude všechno zlé k něčemu dobré. A musí být hotové do pondělí.
A hotovo... |
pátek 14. prosince 2018
Síťovka na vánoční SWAP
Rozpletená síťovka |
Na letošní SWAP vymyslela Péťa dvě témata: rukavičky a síťovku. A protože jsme se nemohly shodnout, ponechala obojí. Samozřejmě jsem musela zkusit stihnout obojí. Ne, že bych na to před Vánoci měla čas, ale copak můžu nějaké výzvě odolat?
Při googlení správného významu pro SWAP jsem sice našla tři alternativy, ale žádná nevyjadřovala to, co tím bylo myšleno, takže pro neznalé to znamená výměnu. Každý uplete/uháčkuje, ušije či usíťuje nebo jinak vytvoří buď rukavičky nebo síťovku, nebo obojí, zabalí do neprůhledného obalu a přinese na setkání 13. prosince. Tam se shromáždí balíčky a budou se losovat číslíčka. Minule se to s rukavičkama taky povedlo tak, že si nikdo nevylosoval vlastní, což je super. I když většině lidí, když to dělají poctivě, se jejich výtvor pochopitelně líbí. Někdy dokonce mají tendence si ho raději ponechat (ale pššššt).
Já jsem na svou síťovku taky patřičně hrdá, i když v tuto chvíli (4. 12.) ještě není hotová. Zbývá mi ještě zakončit několik ok a udělat popruh.
Nechtělo se mi ji háčkovat, takovou už mám (kupodivu ne tady na blogu) a síťovat ji by byla zbytečná frajeřina (nejde to dělat cestou do práce a doma jsem málo), tak jsem si našla návod na pletenou. Hannah Mason má zdarma návod na Ravelry na Ilene Bag. Už ji má založeno 2940 projektů, takže se dá říct, že se lidem líbí. Podstata je jednoduchá: upletete spodek jako čtverec či obdélník lícovým žerzejem (= líc hladce, rub obrace), nahodíte oka kolem dokola a střídáte dvě řady:
- všechna oka hladce,
- dvě oka splést za zadní nit, nahodit.
Autorka má na Ravelry 339 projektů, takže je docela aktivní. Myslím tím v pletení, ne tolik v navrhování. Najdete ji pod přezdívkou iknityouknot.
pondělí 10. prosince 2018
Angeliky žínka s želvou
Na Ravelry mám docela dost projektů ve frontě (594 k dnešnímu dni), což znamená, že si je chci uplést, nebo se jimi alespoň inspirovat k tvorbě něčeho podobného. Jedním z nich je plastická želva (Embossed Turtle Cloth). Po té už pokukuji opravdu dlouho. Autorkou je SmarieK. Někdo ji pletl na žínku, někdo třeba na šaty. Nejvíc se mi líbila na dece, kde byly vlnky, pak želva, obojí myslím v pískové barvě a pak to pokračovalo světle modrým mořem s nějakým krajkovým nebo vlnkovým vzorem, možná dokonce i tím, který se mi tolik líbí. Jenže co bych dělala se všema těma dekama, které se mi líbí. Navíc je na ně velká spotřeba a dlouho trvá než se dopletou. A nejsou právě nejvhodnější na každodenní tahání cestou do práce. Pěkná je také na šátku Turtle Beach od Heather Anderson (a ta deka je taky od ní: The Turtles' Journey Blanket).
Takže jsem zvolila žínku a použila nějakou tlustší bavlnu od Vlniky, kterou už mám doma delší dobu. Jelikož mám příze Adina cotton dvě klubka, mohl by z toho být i nějaký menší ručníček. To bych pak měla hezkou sadu. Ze zbytků plánuji udělat odličovací tampónky. Četla jsem o tom na stránkách DROPSu a zaujalo mě to. Taky jsem si jeden malý cvičný vyrobila a funguje to docela dobře. Navíc je to ekologičtější než jednorázové, které vyhazujete. A když si ho upletete vroubkem, budete to mít i s jemným peelingem. Jenom bych byla opatrná s praním v pračce, protože ta by ze všeho toho make-upu, řasenek, očních stínů a tužek nemusela mít úplně radost. Ale slyšela jsem, že si jich ženské napletou do zásoby třeba stovku, postupně je používají a hází do koše na použité prádlo a pak je vyperou všechny pěkně najednou.
Klubko Adina cotton je stoprocentní bavlna, na sto gramů má 187 metrů a doporučená velikost jehlic je čtyři. Prát na čtyřicet stupňů. Přibývá to docela rychle, šestnáct ok a dvacet dva řad by mělo stačit na čtverec o straně deset centimetrů.
Příslušné návody na žínky či odličovací ubrousky od DROPS najdete pod čísly 130-39 a 130-40. Nějaké další si možná udělám ze zbytků příze Paris po dokončení deky. Napadlo mě, že když je tak tlustá, mohla bych ji rozdělit na 4 a 5 vláken (fakt jich je 9 v jednom klubku!) a plést z nich samostatně, tak bych měla menší a jemnější strukturu žínek.
středa 5. prosince 2018
Kdo říká, že adventní věnec musí být kulatý?
Kalíšky z automatu na kávu mám od kolegyně, která z nich před pár lety vytvořila nádherný věnec na dveře. Já se k tomu pořád nemohla dokopat a nakonec jsem zjistila, že se mi ani moc nechce ho dělat. A tak jsem udělala provizorní (stěhovatelný) adventní věnec. Líbí se mi, že se kalíšky lesknou, dají se recyklovat (nechat firmě na odvezení) a nekupuji další nesmysly do domácnosti.
Svíčky jsou také recyklované (nedopálené z loňska). Protože letos jsem si žádné nestihla vyrobit.
neděle 11. listopadu 2018
Stephen West: Texture Time (1)
Když Radka asi před měsícem přinesla do Pointy ukázat rozpletený Stephenův mystery KAL (KAL = společné pletení s postupným posíláním jednotlivých částí návodu, mystery = nevíte, jak bude výsledek vypadat, jenom víte, že to bude třeba šátek), líbily se mi barvy, které použila: červená, bílá, zelená a ještě nějaké dvě hezky sladěné, ale vůbec jsem neměla ambice se do něčeho takové pouštět.
Sice je Stephen můj nejoblíbenější návrhář (jediný, kdo se na něj tak trochu tlačí, je Justýna, protože její návody jsou příjemně propracované a hezky vysvětlené, ale rozhodně ne tak bláznivé, divoké a neobyčejné), ale poslední dobou mě jeho díla neoslovují. Miluju jeho starší tvorbu. Šátek Daybreak – jeden jsem upletla kamarádovi, druhý mám rozdělaný pro sebe z hladké lesklé a kontrastní buklé příze, třetí hladký jsem si už dokončila a ještě na jeden či dva (Purlbreak) se teprve chystám. Návod na Spectru jsem si koupila u Vlněných sester ještě před tím, než jsem poznala Ravelry (zatím je rozdělaná, protože je sice krásná, ale je to trošku nuda s donekonečna opakovanými zkrácenými řadami), na Rockefellera jsem koukala tak dlouho, až jsem si ho taky pořídila (také rozpletený), čepičku Windschief už mám hotovou (ještě nevyfoceno a bohužel by se mi asi hodila o malinko delší), dva Metalousy už mám hodně dlouho, stejně jako dva Exploration stationy, podivný svetr Enchanted mesa byl nahozen z akrylu, a tak se mi ho ani moc nechce doplétat a co se týče jeko KALů, tak jako první jsem viděla Doodlera, když ho pletly Vlněné sestry, a to pro mě byla naprosto uchvacující tvorba. Taková vlnovka, mušlička… zkrátka byla jsem naprosto unešená oblými tvary a s chutí jsem ho nahodila. Už mi zbývá jenom poslední část (ale taky už pořádně dlouho!), protože šátek je docela velký na tahání sem a tam cestou z práce a do práce (a jindy moc nepletu, spíš vůbec) a taky se musí trochu počítat a soustředit a odškrtávat, kterou řadu mám právě za sebou. Na další mystery KAL jsem se přihlásila taky. Jenže Building blocks shawl pro mě byl zklamáním. Sice to je perfektní tréninkový šál pro seznámení s brioche, ale barvy jsem zvolila dosti křiklavé a hranaté tvary se mi moc nelíbí. Šátek mi připadá takový lehce kubistický, což je sice zajímavé umění, ale jak už jsem psala, já mám ráda oválné, něžné tvary. Opět je příliš velký na to, aby se dal někde dodělávat cestou. Ale mám to v plánu… jako ostatně u všeho.
A tak jsem si tedy oddechla, když se mi nový Stephenův Mystery KAL nelíbil. Aspoň můžu v klidu spát. Jenže to se změnilo ve čtvrtek, kdy jsem jen na dvě hoďky zaskočila do Café jedna ke kulatému pletacímu stolu. Přišla tam Jana a donesla svůj šátek hotový.
Nepřeháním, když řeknu, že jsem z toho nemohla spát. Nevím, čím to bylo, ale ten její šátek vypadal tak úchvatně! Jak nějaká můra, nebo motýl. Zdálky i zblízka byl úžasný. Nejdřív jsem si jen říkala, že bych ho taky chtěla a pak… pak jsem se začala hrabat na Ravelry po možných barvách a toužit po něm víc a víc. Hned druhý den mi bylo jasné, že ho MUSÍM mít!
Nezáleží na tom, jak pracná bude prostřední brioche část. Jak moc se u toho bude muset počítat! Dokonce nezáleží ani na tom, že zrovna tuhle část budu muset dělat doma, protože se tam střídá dost barev a nejde to moc dělat při cestování. Tak nahodím třeba až o Vánocích, aspoň si do té doby třeba uvolním nějaké jehlice.
Jediný problém spočíval ve výběru barev. Může se to zdát jako triviální, ale není. S barvami na svůj Building blocks shawl jsem byla spokojená – perfektní podzimní kombinace: žlutá, oranžová, světloulince zelená a čokoládově hnědá. Jenže žlutá a zelená vedle sebe vypadají až příliš podobně a nevýrazně, sem tam je to střídání barev takové až příliš divoké, podobně jako u mého prvního Exploration stationu. A právě příliš divoké či nevhodné barvy mě od tohoto Stephenova KALu odrazovaly. Až když jsem ho uviděla v Janiných barvách, řekla jsem si, jaká to je krása. Ještě mě zaujalo jedno dvě provedení na Ravelry, ale to z 1600 kusů není zase tak moc (i když je pravda, že jsem si úplně všechny neprohlížela).
Zmínila jsem se o tomhle problému Radce, i když tou dobou jsem si ještě nebyla úplně jistá, kdy budu Stephenovu novinku nahazovat, a jestli ji opravdu budu plést. Jedna věc je, že po tom strašně moc toužím teď, ale ono mě to třeba přejde (i když to tak obvykle nebývá, viz Rockefeller apod.). A jak jsem si prohlížela její vystavená klubíčka, zaujaly mě minibalíčky z Fina – pět sladěných drobečků vždy v jednom balení. Obecně mě malá klubíčka iritují (mám ráda dostatek materiálu, ne jen na čepičku nebo rukavice), ale co kdyby…
Co kdybych vybrala jedno z těchto balení (to divoké se žlutou se mi samozřejmě líbilo nejvíc) a pořídila si klubka v jejich běžné velikosti. Od každého jedno by mi mělo stačit, dokonce nevadí, že jeden odstín nemá, nepotřebuji jich totiž všech pět. Stačí čtyři běžná klubka (přes tři sta metrů) a dvě mohérová. To jsem později diskutovala s Alčou a ta mi doporučila místo mohéru, který spoustu lidí kouše (taky mám ten pocit, jak u Kid-Silku od DROPS, tak u Kidsilk Haze od Rowanu) použít Alpacu. V jejím obchůdku jsem našla jen pestrou (řekla bych, že pro tento případ bude lepší jednobarevná), takže uvažuji o Brushed Alpace Silk od DROPS. Což je nejspíš ideální pořídit právě v tuto dobu, protože teď je zrovna na Alpacu sleva.
pondělí 5. listopadu 2018
Garfield
To jsem se takhle jednou koukala na Garfielda 2 a napadlo mě, že přesně to je ten obrázek, který chci namalovat jednomu příteli, aby byl častěji veselý.
Ukázalo se, že malování pastelkami je výrazně časově náročnější, než jsem si pamatovala.
sobota 3. listopadu 2018
Get Along Sock MKAL
Ponožky s pořadovým číslem osmnáct jsou pleteny v rámci výzvy (kalendáře) Sock Knitters Anonymous. Navrhla je Michelle Leanne Martin (na Ravelry zde). Jsou pleteny technikou snímaných ok s copánky, nebo spíše kříženými oky, kterou najdete pod názvem „Slipped-Stitch Colourwork Socks“. Líbí se mi například tyto dvoje: Clown Tamer a Mind Flayer.
Vzorek by měl být 32 ok a 41 řad na 10 centimetrů, vybrat si můžete z různých velikostí, návod je zdarma.
Barvy se střídají po řadách, takže se jedná o docela snadné pletení, vždy jen s jednou přízí. Vzor vzniká díky snímání a křížení ok. Je to velice efektní a přitom snadné. Jenom je opravdu důležité vybrat skutečně hodně kontrastní barvy. Což jsem bohužel tak docela neučinila, protože jsem se domnívala, že proti černé Fabel od DROPS (barva 400, dyelot 6621) je oranžovo-červeno-světle hnědé Sportivo multiprint (barva 10061, lot 720) dostatečně kontrastní. Bohužel červená a světle hnědá vypadají vedle černé až příliš podobně.
Pletou se příjemně snadno. Je třeba trošku počítat, ale moc mě to baví.
čtvrtek 1. listopadu 2018
Echo Flower Shawl #3
Nějak se to sešlo a já začala plést šátek Echo Flower Shawl potřetí! Jako fakt. Vybrala si ho jedna známá, teď už snad i kamarádka, pro svoji mamku k Vánocům. Začínat v listopadu je trochu na poslední chvíli, ale myslím, že to půjde v klídku zvládnout i v případě momentálního nadšení nějakým jiným projektem. Samozřejmě mi to rozbouralo moje plánované projekty, ale to je tak vždycky.
Vůbec mi to ovšem nevadí, protože z červeného Malabriga se to plete krásně. To je poňuchňáníčko! Jenom se musím soustředit, abych někde něco nezapomněla, nějaké to očíčko. Není to úplně kavárenský šátek, troška počítání se při něm hodí. Ale zároveň je to relativně oddychové pletení.
sobota 20. října 2018
Heidemarie Kaiser: Havannah
Ráno jsem nahodila na Hannah. I když jsem možná dnes, kdy je to rok od získání nového titulu, měla nahodit spíš něco jiného. Samozřejmě myslím ty Ph.D. ponožky. Nahozeny přesně rok poté, to by bylo...
Návod na tohle tričko jsem měla ve frontě již nějakou dobu a myslím, že čekal přesně na to, až můj vzorek z nějaké příze dosáhne 26 ok na deset centimetrů. A přesně to se stalo s dřevěnými KnitPro jehlicemi a klubky Baby merino od DROPS, která byla minulý měsíc zlevněná. Koupila jsem je v mnoha rozličných barvách, protože jsem chtěla vytvářet barevné pokusy. Trochu si pohrávám s tím, že bych je použila na některý ze šátků Kierana Foleyho, které mám koupené, akorát mám obavu, že při použití takovéto příze a jehlic si zase jednou upletu příliš velký pléd (místo šátku).
Každopádně tričko z merino vlny mám v plánu od poslední (nebo té předtím) motovyjížďky, protože mi už byla docela zima a ráda bych nějaké funkční triko z přírodního materiálu, ale nechce se mi za něj dávat tisícovku (a víc), když pak stejně zchlupatí, šijí ho kdovíkde v Pákistánu (za směšné peníze) a z merina je jen napůl (zbytek je umělotina) a já tak podporuji nějakou velkou nenažranou společnost. A tak jsem si řekla, že si merino triko pro běžné nošení upletu. Možná ho nějakou dobu budu nosit do práce, aby mi nebylo líto, že ho nikdo nevidí, když na jeho pletení padlo tolik času (ještě si pamatuju, kolik času sežral fialový kabátek pro miminko), a pak na jaře – jupí s ním na motorku. Druhé plánuji z Cotton merina, to by mohlo být trochu víc na léto. Zároveň to bude dobrý zatěžkávací test pro tenhle materiál a já uvidím, kolik vydrží.
Vybrala jsem si velikost XS s tím, že se do ní přinejhorším nějak nasoukám a vlna možná trošku povolí, ale při přeměřování to dokonce vypadá, že je to moje velikost. Vzala jsem trojky jehlice, na kterých jsem měla rozpletený Walk On The Moon, který už se na ně stejně nechtěl vejít, přetáhla ho k „modré dece“ na dlouhé jehlice a bezstarostně nahodila 140 ok. S doplétáním těch druhých dvou projektů odložených na jediném lanku si budu dělat starosti později. Tohle by teď mohl být ideální projekt na cestování (šátek i deka už se změnily kvůli své velikosti spíš na tzv. domácí či kavárenské projekty).
I když jsem původně plánovala využít „proužkovač“ (Random Stripe Generator), který jsem nedávno objevila na jedněch stránkách a totálně mě nadchnul, udělala jsem nakonec první část podle návodu: tři řady barvou A, tři řady barvou B, 15 řad barvou C a pak možná znovu zopakuji barvu B a barvu A, nebo už přikročím k navrženým barvám. Tričko má být hodně barevné a veselé, aby byla zábava ho plést, když to bude celou dobu jenom lícový žerzej. Navíc bych ho chtěla mít brzy hotové, protože se blíží Vánoce a já jedné známé slíbila šátek pro maminku a pro sebe bych chtěla konečně uplést čepičku Richard The Roundhead Tam od Kate Davies (ne že bych jich měla málo) a dokončit rukavice s ptáčky.
středa 3. října 2018
Spider Socks (1)
Když jsem při psaní článku na blog o loňský Dnech otevřených ateliérů zjistila, že jsem cestou vlakem pletla Spider socks, ze kterých se později vyklubaly návleky na ruce, nenapadlo mě nic lepšího, než nahodit na druhé ponožky s pavouky. Beztak jsem si to plánovala už tehdy. Bude to takové lehké déjà vu.
čtvrtek 20. září 2018
Pletení v metru
Cestou domů v metru jsem pletla jako obvykle. Doufala jsem, že se frustrace z dnešního dne, kdy mi připadalo, že mi všechno padá na hlavu, zbavím pletením. Pomohlo to, šátek Walk on the Moon je úžasný – jednoduchý a přitom zajímavý. Dokonalá kombinace. Pochopitelně jsem si všimla, že si mě chlapík sedící naproti dost prohlíží, ale to je celkem běžné. Lidi, kteří pletou v metru, vypadají jako exoti, s tím jsem už smířená.
Po chvíli si dodal odvahy a řekl: „Můžu se zeptat, co to děláte? To je háčkování nebo pletení? Manželka plete, ale má k tomu dvě vidlice. Vy je máte spojené.“ Vysvětlila jsem, že pletu, ale na kruhových jehlicích a že má manželce vyřídit, že je to lepší na klouby na zápěstích (už jsem nevysvětlovala – vážně nebyl čas, protože už vystupoval – že je to proto, že všechnu váhu pak máte na obou zápěstích na jednou, ne jenom na tom jednom jediném). Na závěr dodal: „Já jsem unavenej, jenom vás vidím a vy se u toho usmíváte.“ Pobavilo mě to a objasnila jsem mu, že pletení je vysoce relaxační činnost, protože děláte něco monotónního, co má fyzicky viditelný výsledek, takže vás to skutečně uklidňuje. Třeba jako okopávání zahrádky nebo štípání dříví, akorát to se v bytě v Praze dělá trochu problematicky. Natož v metru.
úterý 11. září 2018
Arlene's World of Lace: Walk On The Moon 1
Materiál |
Na Ravelry je rozpleteno nebo již hotovo 824 těchto šátků. Na vzorek je doporučeno 27 ok na 36 řad a tři barvy příze. Z první (A) byste měli potřebovat 212 m, z druhé (B) 423 m a z poslední (C) 318 m. S barvami to vypadá následovně – začínáte plést přízí A, která se pak postupně začne střídat s přízí B, tou pak pokračujete dál a stejné vzory se vystřídají barvou C. Proto je největší spotřeba příze B.
Polotovar |
A protože jsem si chtěla být jistá, že mu vždy dobře poradím co a jak se plete, pustila jsem se do něj nakonec taky, z úplně jiných barev. Teď je otázka, kdo z nás ho bude mít hezčí. Ale to asi nepůjde posoudit. Budou dost odlišné.
sobota 1. září 2018
Můj první holografický vzor
Jako svůj první vzor pro holografické pletení jsem si vybrala motorku z malovaných křížovek. Nechtělo se mi totiž patlat s hvězdičkama nebo něčím jiným takovým banálním. Potěšilo mě, že jsem to hned napoprvé zvládla. Vlastně to není až tak nic těžkého. Vycházela jsem z návodu na Chytrépletení.cz a napsala bych ho sama asi o trošku líp. Stačí vzít nějakou předlohu na čtverečkovém papíře. Nejlépe zvýraznit silně linky po pěti kostičkách, ať se vám v tom lépe orientuje. No a pak už je to jednoduché.
Vyberete si dvě kontrastní barvy. Zvolila jsem žlutou a tmavě hnědou Glorii, protože byly zrovna po ruce. Nahodíte počet ok. Můj vzor měl 20 ok, tak jsem z každé strany ještě pět ok přidala, abych neměla motorku hnedka v krajích. A budete střídavě plést vždy dvě řady jednou barvou a dvě druhou barvou. Na první pohled bude pletenina vypadat jako vroubkované střídavé proužky. Mohlo by být zajímavé místo jedné z přízí využít vícebarevnou. Taky už se na to chystám. Jo a plánuju tenhle vzor použít na ponožky, protože tam si o to přímo říká. A taky na všechny plochy, kdy bude ležet. Třeba jako přehoz přes postel, nebo běhoun na stole, či kobereček na zemi. Základní doporučení znělo používat ho spíše na velké rovné plochy. Vzít si tenký materiál a pořádně utahovat.
Tak, a teď už k tomu vzoru. Po nahození ok se první řada plete hladce – touhle barvou bude vzor vyveden. Jestliže máte vzor na čtverečkovaném papíře, jak jsem radila, na jeho levou stranu odspoda (!!!) si ke každému řádku poznačte jednu z číslic: 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 50 a tak dále. Čísla se postupně zvyšují vždy o čtyři. Plné (= vybarvené) čtverečky v těchto řadách budete plést hladce.
Na druhou stranu řádků si poznačte následující číslice: 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48, 52 a tak dále. Opět narůstají po čtyřech. V těchto řadách budete plést prázdné (= nevybarvené) čtverečky hladce. Řada bude opět při pletení začínat na straně, kde jste začínali předtím!!!
Na pomocný papír si někam nahoru můžete vedle sebe s mírnými rozestupy poznamenat čísla 1, 2, 3, 4, která představují jednotlivé řady, jež se budou neustále opakovat. Pro ještě větší názornost doporučuju pastelkou vedlejší použité barvy při pletení vybarvit sloupec pod trojkou a čtyřkou.
A nyní se můžeme pustit do pletení. Jak už jsem řekla, první řada je hladce hlavní barvou (v mém případě hnědou), druhá řada je poznamenaná vedle nákresu, takže ji pleteme tak, že vybarvené čtverečky pleteme hladce, prázdné obrace pořád hlavní barvou (hnědá). Třetí řada bude pletená hladce vedlejší barvou (v mém případě žlutá), čtvrtou řadu už opět máme u nákresu, takže pleteme to, co před chvílí, ale inverzně = obrace co bylo hladce a hladce co bylo obrace. Nebo jednodušeji prázdné čtverečky hladce! Pátá řada je opět hlavní barvou a jenom hladce, pětku si napište pod jedničku, protože bude úplně stejná. Stejně tak sedmička bude jenom hladce, ale vedlejší (žlutou) barvou, protože je pod trojkou v pastelkou vybarveném sloupečku. Místo dvojky nyní budete plést druhou řadu vzoru vymalovaného ve vaší mřížce, máte u ní číslo šest, neboť je to šestá řada. Osmá řada pak bude opět její inverzí.
Každou druhou řadu tedy pletete hladce, ale v těch mezi nimi je třeba dobře počítat a raději si dvakrát zkontrolovat, zda pletete hladce prázdné či plné čtverečky. Tím, že se to každou druhou řadu mění, dělá to v pletení trochu chaos a zpočátku je třeba většího soustředění. Ale dá se to, nebojte! Sama jsem nemusela ani jedinkrát párat celou řadu! A to jsem se u toho koukala na film.
Pletení přibývá docela rychle, jen musíte myslet na to, že se vám vzor roztáhne na čtyřnásobek řad. Tedy měla-li moje motorka v nákresu pouhých 15 řad, ve výsledku jich měla šedesát (i s tou první hladkou mimo vzor), což je docela pecka. Také je dobré myslet na to, že lépe vypadají plné vzory a tvary. Ty s tenkými liniemi by mohly příliš snadno zaniknout, takže z obrázků využívejte spíše siluety.
A ještě jedno upozornění na závěr – pletená oka nejsou stejně široká jako vysoká, takže se vám může snadno stát, že se vám vzor nějak „sprskne“, proto si před pletením většího nebo pro vás důležitého vzoru raději udělejte zkušební vzorek a případně zkuste použít větší jehlice, aby se vám oka více vyrovnala.
Vyberete si dvě kontrastní barvy. Zvolila jsem žlutou a tmavě hnědou Glorii, protože byly zrovna po ruce. Nahodíte počet ok. Můj vzor měl 20 ok, tak jsem z každé strany ještě pět ok přidala, abych neměla motorku hnedka v krajích. A budete střídavě plést vždy dvě řady jednou barvou a dvě druhou barvou. Na první pohled bude pletenina vypadat jako vroubkované střídavé proužky. Mohlo by být zajímavé místo jedné z přízí využít vícebarevnou. Taky už se na to chystám. Jo a plánuju tenhle vzor použít na ponožky, protože tam si o to přímo říká. A taky na všechny plochy, kdy bude ležet. Třeba jako přehoz přes postel, nebo běhoun na stole, či kobereček na zemi. Základní doporučení znělo používat ho spíše na velké rovné plochy. Vzít si tenký materiál a pořádně utahovat.
Tak, a teď už k tomu vzoru. Po nahození ok se první řada plete hladce – touhle barvou bude vzor vyveden. Jestliže máte vzor na čtverečkovaném papíře, jak jsem radila, na jeho levou stranu odspoda (!!!) si ke každému řádku poznačte jednu z číslic: 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 50 a tak dále. Čísla se postupně zvyšují vždy o čtyři. Plné (= vybarvené) čtverečky v těchto řadách budete plést hladce.
Na druhou stranu řádků si poznačte následující číslice: 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48, 52 a tak dále. Opět narůstají po čtyřech. V těchto řadách budete plést prázdné (= nevybarvené) čtverečky hladce. Řada bude opět při pletení začínat na straně, kde jste začínali předtím!!!
Na pomocný papír si někam nahoru můžete vedle sebe s mírnými rozestupy poznamenat čísla 1, 2, 3, 4, která představují jednotlivé řady, jež se budou neustále opakovat. Pro ještě větší názornost doporučuju pastelkou vedlejší použité barvy při pletení vybarvit sloupec pod trojkou a čtyřkou.
A nyní se můžeme pustit do pletení. Jak už jsem řekla, první řada je hladce hlavní barvou (v mém případě hnědou), druhá řada je poznamenaná vedle nákresu, takže ji pleteme tak, že vybarvené čtverečky pleteme hladce, prázdné obrace pořád hlavní barvou (hnědá). Třetí řada bude pletená hladce vedlejší barvou (v mém případě žlutá), čtvrtou řadu už opět máme u nákresu, takže pleteme to, co před chvílí, ale inverzně = obrace co bylo hladce a hladce co bylo obrace. Nebo jednodušeji prázdné čtverečky hladce! Pátá řada je opět hlavní barvou a jenom hladce, pětku si napište pod jedničku, protože bude úplně stejná. Stejně tak sedmička bude jenom hladce, ale vedlejší (žlutou) barvou, protože je pod trojkou v pastelkou vybarveném sloupečku. Místo dvojky nyní budete plést druhou řadu vzoru vymalovaného ve vaší mřížce, máte u ní číslo šest, neboť je to šestá řada. Osmá řada pak bude opět její inverzí.
Každou druhou řadu tedy pletete hladce, ale v těch mezi nimi je třeba dobře počítat a raději si dvakrát zkontrolovat, zda pletete hladce prázdné či plné čtverečky. Tím, že se to každou druhou řadu mění, dělá to v pletení trochu chaos a zpočátku je třeba většího soustředění. Ale dá se to, nebojte! Sama jsem nemusela ani jedinkrát párat celou řadu! A to jsem se u toho koukala na film.
Pletení přibývá docela rychle, jen musíte myslet na to, že se vám vzor roztáhne na čtyřnásobek řad. Tedy měla-li moje motorka v nákresu pouhých 15 řad, ve výsledku jich měla šedesát (i s tou první hladkou mimo vzor), což je docela pecka. Také je dobré myslet na to, že lépe vypadají plné vzory a tvary. Ty s tenkými liniemi by mohly příliš snadno zaniknout, takže z obrázků využívejte spíše siluety.
A ještě jedno upozornění na závěr – pletená oka nejsou stejně široká jako vysoká, takže se vám může snadno stát, že se vám vzor nějak „sprskne“, proto si před pletením většího nebo pro vás důležitého vzoru raději udělejte zkušební vzorek a případně zkuste použít větší jehlice, aby se vám oka více vyrovnala.
P. S.: Mimochodem, díky mojí metodě si vystačíte s pouhým nákresem vašeho motivu, zatímco na stránkách, ze kterých jsem vycházela, jste si ho museli docela pracně překreslovat. Těší mě, že vám můžu ušetřit čas. :-))
pátek 20. července 2018
Angeliky modrá džínová deka
Stav ke dni 22. 9. 2018 |
Zaujala mě právě zlevněná bavlněná příze Paris od DROPS, která je podle mě na většinu projektů příliš tlustá. Když jsem trošku prohledala web, zjistila jsem, že z ní pletou převážně doplňky do domácnosti: chňapky, žínky, deky, nebo háčkují tašky či rohožky. No, proč ne.
Na adjustační pásce stojí, že se jedná o recycled denim, skupinu C, pravděpodobný vzorek má 17 ok a 22 řad na čtverec deset krát deset centimetrů. Klubko je ze stoprocentní bavlny a na padesát gramů má pouhých 70 metrů, což mi trochu vadí, protože to znamená zapracovávání spousty uzlíků.
Protože jsem deku chtěla mít vícebarevnou, vybrala jsem porůznu čtyři druhy modrých klubek:
- 5 tmavě modrých (barva: 103, dyelot: 111),
- 2 polotmavě modrá (barva: 102, dyelot: 111),
- 3 středně modrá (barva: 101, dyelot:),
- 5 světle modrých (barva: 100, dyelot: 111).
Chvíli mi trvalo, než jsem vybrala vhodný vzor. Chtěla jsem něco, co bude pěkného ve velké ploše. Něco, co bude jednoduchého na pletení, aby to snadno přibývalo a byl to takový ten projekt na kecání do kavárny či na cestu do práce, ale zároveň aby to nebyla příšerná nuda.
Protože bavlna je dost těžká, poradila mi Kamila, abych udělala nějaký krajkový vzor. Vybírala jsem něco z webu garnstudia, ale nic mě tak nějak dostatečně neuchvátilo, takže jsem nakonec sáhla po osvědčených listech od Sylvia McFadden (softsweater), které použila na šátku The Lonely Tree Shawl. Ten jsem si upletla (myslím, že vloni) z Donegalu. Takže vím, že z tlusté příze vypadá opravdu dobře. Bylo potřeba jenom spočítat, jaká část se opakuje a co udělám s okrajovými listy, protože autorka vzorek použila na trojúhelníkový šátek, takže se jí neustále rozšiřuje, což já nechci.
Ve středu 25. 7. 2018 jsem nahodila 161 ok, což je na délku 105 centimetrů, ale myslím, že se bude vytahovat, takže bude ještě větší. Doufám, že z ní nebude tak úplně hadr, i když trochu povolí, a vzorek zůstane hezky viditelný a nezdeformovaný. Ze čtyř klubek jsem na výšku upletla 20 centimetrů, takže odhadem by moje deka mohla mít 75 cm na šířku. To jsou slušné rozměry na osušku i deku na válení venku, nebo na přikrytí uvnitř v zimě.
středa 18. července 2018
Dreambird
Vypárala jsem Dreambird a znovu nahodila správnou barvou. Opravdu se mi do toho nechtělo! Upletla jsem zase část až po šestou řadu.
19. 7. Dreambird mě brutálně baví. Dělám první pírko. Je to neznámý vzor.
21. 7. Jsem frustrovaná – nevím, co dál s Dreambirdem – dlouhý text v ANJ, který mi nedává smysl.
pátek 6. července 2018
Tour De Fleece (TDF) 2018
Rok se s rokem sešel a opět tu máme Tour De Fleece. O loňské jsem psala zde, případně můžete zvolit stejnojmenný štítek, pod kterým se nachází všechny články k tomuto tématu. Jen pro připomenutí, Tour De Fleece se koná v době nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France. Letošní ročník Tour de France je 105., začíná v sobotu 7.7.2018 a končí v neděli 29.7.2018. Primárně se koná ve Francii, ale některými etapami zavítá i do sousedních zemí. Trasa závodu se každý rok obměňuje, ale tradičními pasážemi jsou horské etapy v Pyrenejích a Alpách a také dojezd na Champs-Élysées v Paříží. Tradicí je také takzvaný Grand Départ, což je start mimo území Francie. Letošní Grand Départ hostí Vendée. Zrovna letos mi to tak krásně vyšlo, že i já svou první část budu plést právě ve Francii. Konkrétně ve Francouzských Alpách, kam vyrážím na dovolenou, o níž budu psát na Angeliky bločku.
Jen pro zajímavost zde jsou vypsané etapy Tour de France 2018. Já se pro letošek rozhodla (i vzhledem k plánované dovolené) etapy ignorovat a plést jen jeden jediný projekt, navíc poměrně nenáročný, takže jsem žádné rovinaté či kopcovité úseky nestřídala. Ale na druhou stranu jsem si neudělala ani volné dny.
Den
|
Typ et.
|
Start – Cíl
|
Délka
|
7.7.
|
rovinatá
|
Noirmoutier-en-l’Île > Fontenay-le-Comte
|
189 km
|
8.7.
|
rovinatá
|
Mouilleron-Saint-Ger. > La-Roche
|
183 km
|
9.7.
|
TTT
|
Cholet > Cholet
|
35 km
|
10.7.
|
rovinatá
|
La Baule > Sarzeau
|
192 km
|
11.7.
|
kopcovitá
|
Lorient > Quimper
|
203 km
|
12.7.
|
kopcovitá
|
Brest > Mûr de Bretagne
|
181 km
|
13.7.
|
rovinatá
|
Fougeéres > Chartres
|
231 km
|
14.7.
|
rovinatá
|
Dreux > Amiens
|
181 km
|
15.7.
|
kopcovitá
|
Arras > Roubaix
|
154 km
|
16. 7.
|
|||
17.7.
|
horská
|
Annecy > Le Grand-Bornand
|
159 km
|
18.7.
|
horská
|
Albertville > La Rosière
|
108 km
|
19.7.
|
horská
|
Bourg-Saint-Maurice > Alpe d’Huez
|
175 km
|
20.7.
|
rovinatá
|
Bourg d’Oisans > Valence
|
169 km
|
21.7.
|
kopcovitá
|
Saint-Paul-Trois-Chateaux > Mende
|
187 km
|
22.7.
|
kopcovitá
|
Millau > Carcassonne
|
181 km
|
volno
|
|||
24.7.
|
horská
|
Carcassonne > Bagnères-de-Luchon
|
218 km
|
25.7.
|
horská
|
Bagnères-de-Luchon > Saint-Lary-Soulon
|
75 km
|
26.7.
|
rovinatá
|
Trie-Sur-Baise > Pau
|
172 km
|
27.7.
|
horská
|
Lourdes > Laruns
|
200 km
|
28.7.
|
ITT
|
Saint-Pée-sur-Nivelle > Espelette
|
31 km
|
29.7.
|
rovinatá
|
Houilles > Paříž Champs-Élysées
|
115 km
|
A teď konečně k Tour de Fleece. Jedná se o „závod“ předení (nebo pletení). Cílem Tour je výzva pro sebe, nová zkušenost. Smyslem skupiny Tour de Fleece na Ravelry je prezentovat svoje výtvory. To jednoduše uděláte tak, že k nim přidáte tag „tdf2018“. Cílem je příst každý den, pokud je to možné. V nejnáročnějších dnech (horský typ etapy) byste se měli pokusit dělat něco zvláště náročného. Poslední den (letos 29. července) si oblečte něco žlutého na znamení vítězství. V tomto „závodě“ jsou všichni účastníci vítězi. K dalším barvám patří: zelená (sprinter – think FAST), Polka-dot (horolezec = climber – as in uphill), a bílá (nováček = rookie).
Můžete se připojit k některé z následujících skupin (nebo i k více), inspirováno Tour de France:
- Peloton (hlavní skupina)
- Rookies (v prvních letech)
- Sprinters (rychlý a/nebo vysoký kilometrový výkon, jako krajka, množství svetrů atd.
- Climbers (dobývání hor, velké osobní výzvy)
- Breakaways (předení texturované „umělecké“ příze)
- Lanterne Rouge (budete se účastnit co nejvíce, ale můžete sem tam přeskočit nějaké dny)
- Wildcards (To je pro lidi, kteří chtějí vytvořit svůj vlastní tým, včetně sponzorovaných týmů, jako jsou ti, kteří jsou spojeni s určitým obchodem s přízí nebo s lidmi žijícími ve stejném městě atd. Pouze v této skupině je možné získat nějaké ceny.)
Když jsem jen tak zlehka prolétla nejčastější dotazy, zaujalo mě, že příst máte ve svém časovém pásmu a pak to sdílíte jako ten který den v etapě. Což je super, protože nemusíte přepočítávat, kolik je kde ve světě hodin.
Zdroje:
https://www.worldtourcycling.cz/tour-de-france-2018
https://www.ravelry.com/discuss/tour-de-fleece/3779374/1-25
https://www.ravelry.com/groups/tour-de-fleece
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)