středa 30. listopadu 2022

Gear = pohon

Vůbec jsem netušila, co nakreslit na téma gear. Překladů je hned několik a jeden lepší než druhý. Ironicky samozřejmě. Co byste nakreslili vy?

Ozubené kolo, rychlost, výbava, výstroj, nářadí, pohon, úbor

A co si myslíte, že jsem nakreslila já? Odpověď na hádanku se dozvíte stejně jako u předchozích otázek 2. 12. 2022 v příslušném článku.

Tušíte, co to je?

úterý 29. listopadu 2022

Uh-oh = ó

Uh-oh je komplikovanější přeložit, protože se používá k vyjádření řady emocí. Jak negativních typu „ach jo“, může jít o zklamání nebo hněv, tak i pozitivních, jako je překvapení nebo radost. Vybrala jsem si radost a snažila se trochu koláží ztvárnit dárek z mojí oblíbené písničky Maksimalno (zde) od Jole. Doporučuji zhlédnout, ať víte, co to má chlápek na hlavě.

A taky chci upozornit na balicí papír ozdobený mým novým monogramem. ;-)

Dárek na: uh-oh ;-)

pondělí 28. listopadu 2022

Camping = stanování

Přemýšlela jsem, co nakreslit za obrázek, abych si kempování či stanování užila. Hlavně jsem měla chuť nakreslit kombu, malou ušatou opičku, protože to je kámoška pro nártouna, kterého jste mohli vidět 13. 11. zde. A tak jsem zkusila nakreslit opičku vylézající ze stanu. ;-)

Stanující opička

neděle 27. listopadu 2022

Snack = malé občerstvení

Snack můžeme do češtiny přeložit jako svačinu, svačinku nebo malé občerstvení. Muffinům a makronky bych asi raději neříkala svačina, protože nepředstavují právě zdravé jídlo, ale na Halloween se hodí skvěle. Nezapomeňte, že Inktober se běžně kreslí v říjnu. A zrovna tenhle obrázek jsem stihla v ten správný den. Hlavně tedy díky tomu, že jsem byla nemocná a seďoležela v posteli v kuchyni. Mňam, hned bych si dala.

Halloweenské občerstvení

sobota 26. listopadu 2022

Indie Design 2022 Gift-A-Long

V úterý začal na Ravelry tento GAL. Od 24. 11. do 30. 11. si můžete koupit vzory od přihlášených návrhářů se slevou 25 %. Každý z návrhářů zlevní 10 až 20 svých vzorů. Inspiraci zde hledám dlouhodobě. Psala jsem o tom v roce 2020 zde i 2021 (zde). Předloni jsem si chtěla poznamenat, co se mi líbilo, ale trochu jsem to přehnala (zde).  

Nabídka představuje celkem 4373 vzorů, z toho je 38 zdarma. V těch, co bych si chtěla uplést (queued), mám 21 (ale mohl mě jen zaujmout vzor a třeba střih svetru považuji za ohavný, tak jsem si ho takto poznačila). V knihovně jich mám už 31, v oblíbených (označeno hvězdičkou, což znamená, že se mi líbí, ale nevlastním ho a ani po něm šíleně netoužím) mám 181. Ještě by vás mohlo zajímat, že jich je 684 háčkovaných a 3689 pletených. A víc než čtvrtina jich je z příze o síle fingering.

Úvodní stránku najdete zde: https://www.ravelry.com/groups/indie-design-gift-a-long a já se jdu pustit do vybírání.


úterý 22. listopadu 2022

Heist = loupež

Náš pes, opět, je loupeživý vždy, když jde o suchý starý chleba. Na několika fotkách mám zachyceno, jak láduje kůrku. Zde je pokus o kresbu.

Náš pes s kůrkou chleba (Snad jste si nemysleli, že mu dovolíme cigarety?)


pondělí 21. listopadu 2022

Bad dog = špatný pes

Když jsem přemýšlela, co dělá špatný pes, vzpomněla jsem si, jak se ledaskde píše, že neexistuje špatný pes (dítě), ale jenom špatný páníček. Ale pak jsem si vzpomněla na pejska, kterého jsme viděli na zřícenině Žižkova hradu Kalich. Usilovně se tam snažil vyhrabat díru a vykusoval drny trávy. 

Takže tentokrát to není žádná hádanka.

Zlobivý pes

neděle 20. listopadu 2022

Bluff = blafovat, klamat

Tak schválně, jestli někdo uhodnete, koho jsem se to, nepříliš zdárně, pokusila nakreslit. Už večera jsem říkala, že mi ty vlasy nejdou. ;-)

Mohl by vám trochu napovědět ten páv vlevo dole. Jestli vůbec poznáte, co to je. :-)

Klamání, blufování

sobota 19. listopadu 2022

Ponytail = culík, ohon

Ponytail je to, čemu mi Češi říkáme culík. Google to přeloží jako koňský ohon a dovysvětlí: účes, ve kterém jsou vlasy stažené dozadu a svázané vzadu na hlavě, takže visí dolů jako ocas poníka.

Na webu jsem sice našla obrázek, který tak docela neodpovídá definici ohonu, ale zato mě pobavil. Vlastně to bylo video s poměrně hravou kočičkou...

Culík

P. S.: Evidentně potřebuji zapracovat na kreslení vlasů.

pátek 18. listopadu 2022

Scrape = malér

Scrape má v češtině více významů, třeba škrábanec, skřípání, odřenina, nebo taky malér. To se mi asi v tuhle chvíli hodilo nejvíc, protože se mi odštípl kousek z podšálku u krásného hrnečku.

Musím říct, že zrovna s touhle kresbou moc spokojená nejsem. Dost mi nevyšla ta vrchní elipsa. Ale proto to trénuji, ne? Smyslem každodenního kreslení je zvyknout si, zlepšovat se a nebát se chyb.

čtvrtek 17. listopadu 2022

Salty = slaný

Myslím, že k obrázku není potřeba nic dodávat. Snad jen, že pohádka, která se jmenuje stejně jako známé morální ponaučení pochází od Boženy Němcové.


Chtěli byste vědět, proč je sůl nad zlato?

Není to proto, že by byla tak drahá, i když v určitých letech se používala jako platidlo, ale proto, že si máme pamatovat, že mnoho prostých a všedních věcí je pro život mnohem důležitějších než sebelepší šperk a drahá ozdoba. (viz Wikipedie Sůl nad zlato) Třeba zdraví, že?

Můj předbývalý vedoucí říkával, že zdravý má spoustu přání, zatímco nemocný jen jedno. Být zdravý!

středa 16. listopadu 2022

Fowl = slepice

Když jsem si googlila podkladový obrázek pro „fowl“, zaujal měl článek: Guinejské slepice: Nejlepší hlídač, kterého můžete zaměstnat. Jo, jsou trochu jinak barevné, ale je mi hned jasné, že jsou to perličky. Testovala jsem na manželovi a taky je poznal, i když ho zmátly ty barevné krky. Ty naše můžete vidět v článku zde. Chovali jsme je v roce 2020. A musím říct, že hlídají skvěle. Sice neštěkají, ale jejich skřeky taky nejdou přeslechnout. A nejednou mi ohlásily návštěvu, když nebyl slyšet zvonek (např. proto, že jsem byla na zahradě). 

Guinejské perličky

úterý 15. listopadu 2022

Armadillo = pásovec

Zde není o překladu pochyb. Armadillo je v angličtině to, čemu mi říkáme pásovec. Tohle zvířátko se mi moc líbilo a přemítala jsem, že bych ho nakreslím sbalené do kuličky, ale nakonec jsem se rozhodla, že ho udělám v křižáckém brnění řádu německých rytířů.

Pásovec je totiž obrněné zvířátko. A my v létě byli v Polsku na několika hradech řádu německých rytířů, tak jsem si řekla, že to takhle pěkně spojím. (A taky jsem tím chtěla pobavit manžela, který byl v době kreslení zrovna nemocný.)

Pásovec


pondělí 14. listopadu 2022

Empty = neobydlený

Opět se nabízí víc možností překladu v závislosti na tom, o jaký slovní druh jde:


  • přídavné jméno: prázdný, neobsazený, neobydlený, planý, bezduchý
  • sloveso: vypít, vlévat se, vylít, vyklidit, ústit

Když jsem přemýšlela, co udělat prázdného, napadla mě nejdřív mysl, ale viděla jsem, že to už dělají jiní, tak jsem si řekla, že nejlepší bude nějaký krásný zajímavý prázdný dům. Vyhrál to ten chudáček na Letné v Praze. Poznali byste ho?

Podle stránek Prázdné domy je to vila J. Kočího, která byla postavena v neorenesančním stylu v roce 1906. Jejím autorem byl architekt Josef Vaňha. Najdete ji na adrese: Milady Horákové 260/100, Praha 6.

Kočího vila na Letné v Praze 6


neděle 13. listopadu 2022

Kind = laskavý

Slovo kind můžete překládat různě, podle toho, zda je použito jako:

  • podstatné jméno: druh, sorta, třída, kategorie,
  • přídavné jméno: laskavý, milý, hodný, přátelský.

Rozhodla jsem se, že chci nakreslit něco milého, ale přitom originálního. Internet je plný slonů/psů/dospělých držících deštníky nad malými zvířátky/dětmi. A tak jsem vybrala svou oblíbenou opičku – nártouna, který patří mezi ohrožený, nebo dokonce kriticky ohrožený druh. Ale pozor, sice ho na mém obrázku někdo hladí, ale měla by to být jedině ošetřovatelka, na kterou už je nějakou dobu zvyklý. Tyhle opičky totiž trápí stres, a proto se víceméně nedají chovat v zajetí. Zemřou.

Nártoun v rukou laskavého člověka


sobota 12. listopadu 2022

Forget = zapomenout

Chybička se vloudila. Obrázek byl nakreslený včas, ale zapomněla jsem ho dát publikovat. Jejda, jejda. Lidi z Instagramu ho viděli dřív než vy!

Použila jsem kámoščino heslo a vtípek: proč se píše nad dveře (vybrala jsem nějaké pěkné, staré dřevěné kované) C + M + B? 

V Čechách píšeme K + M + B a znamená to... Taky jste si mysleli, že jsou to jména Třech králů? Kašpar, Melichar a Baltazar? 

Tak to jste stejně vedle jako když vám budu tvrdit, že se máte při odchodu z domu ohlídnout a ujistit se, že máte klíče (K), mobil (M) a brýle (B). Aby mi to sedělo do angličtiny, mohla jsem mobil nechat, ale v angličtině se píše C, takže jsem to nahradila za hotovost (cash) nebo platební kartu (card) a na B jsem dala knihu (book), nebo pro nás kreslíře sešit na kreslení/skicování (sketch book). A připadalo mi to vtipné a kreativní. ;-)

A teď, co to znamená to C+M+B nebo K+M+B? Je to požehnání Kristus požehnej tomuto domu (Christus mansionem benedicat). Zdroj, např. https://www.pastorace.cz/clanky/co-znamena-zehnani-kmb

Poslední požehnání paměti před odchodem z domu

pátek 11. listopadu 2022

Eagle = orel

Naprosto bez fantazie a ještě se zpožděním jsem nakreslila orla, který se mi líbil z obrázků, jež mi přehodil Google. Na druhou stranu musím říct, že jsem spokojená s tím, že se mi tu podobu celkem podařilo vystihnout. Poznali byste, že je to orel?

Orel bělohlavý

Akorát mě štve, jak pod tím prosvítá obrázek z následující stránky...

čtvrtek 10. listopadu 2022

Crabby = krab

Abych si trochu rozšířila záběr, a protože jsem měla chuť na něco bláznivého a roztomile dětského, vybrala jsem ujetou předlohu z Pinterestu (zde). A zkusila nakreslit kraba, který by mohl sloužit třeba jako omalovánka.

Moje rádoby dětská kresba kraba

středa 9. listopadu 2022

Nest = hnízdo

Přemýšlela jsem nad nějakou zajímavou symbolikou, ale kromě nechvalně známého Čapího hnízda, jsem nic moc nevymyslela. A přece nebudu kreslit tohle! Sice, když nad tím teď tak přemýšlím, mohla bych nakreslit čapí hnízdo, které jsme viděli v létě v Polsku. Okukovali jsme a fotili za deště čápy, kteří stáli ve svých hnízdech a nebojácně se rozhlíželi po okolí.

No, vlaštovky máme koneckonců doma pod střechou taky. I když ne v takovémto počtu. 

Kresba na téma hnízdo

úterý 8. listopadu 2022

Match = manželství jako zápas

Při překladu slova match jsem našla především význam zápas nebo soupeřit, ale taky zápalka, doutnák, sirka, dvojice, nebo provdat se, oženit se či manželství. A tak jsem zkusila jen tak letmo naskicovat, jak vypadala naše svatba.

A ne, nejsem tlustá, jen mám hodně širokou sukni a dlouhý závoj (to je ta řeka, co se vlní z obrázku ;-)).

Manželství je zápas

Myslím, že ve své podstatě je manželství zápas. U někoho proti sobě: jeden proti druhému, u jiného (v lepší případě) proti nepříznivým okolnostem, nudě a pod. Záleží na vašem výběru. 

Kdyby to bylo jenom snadné, proč by nám farář přál, ať nám pomáhá Bůh?

pondělí 7. listopadu 2022

Trip = výlet

Dneska bych to opět ráda pojala hádankově. Uhodnete, jaké místo jsem se pokusila naskicovat? Je to docela slavná památka. Můžete si pomoct i googlením...

neděle 6. listopadu 2022

Bouquet = kytice

Kytka, takový nijaký téma. A navíc se blbě kreslí. Poznáte, co je tohle zač? Nemyslím jednotlivé květiny, ale spíš kde je?

Kytice

Odpověď vám prozradím v posledním článku k říjnovému Inktoberu 2022.

sobota 5. listopadu 2022

Flame = oheň

Přemýšlela jsem, jak pojmout oheň, abych si mohla kreslit to, na co mám zrovna chuť: třeba náš statek nebo něco jiného podle fotek, něco, co pro mě bude mít nějakou symboliku, hlubší význam. A pak mě napadlo, že náš pes se někdy tváří jako když drak dští oheň.

Nevyšlo to sice úplně podle mých představ, ale kreslení psa jsem potrénovala. Dokonce ho manžel poznal. Akorát s perspektivou pacek bojuju. I na fotce jsou vážně takhle krátké. Jen musím přijít na to, jak je vystínovat, aby bylo vidět, že sice jsou krátké, ale kvůli vzdálenosti, ne, že by Princezna měla tělo baseta.

Pes dští oheň, kdybyste to náhodou nepoznali ;-)

pátek 4. listopadu 2022

Scallop = hřebenatka

Když si teď překládám výraz scallop, zjistila jsem, že kromě lastury, hřebenatky a zoubkování, je to též zapékání nebo gratinování. Což by bylo možná také zajímavé ztvárnit, kdybych to věděla dřív. Každopádně jsem jako předlohu použila obrázek z článku (zde v ANJ). Tohle mě na Inktoberu baví, nejen že rozvíjíte svou slovní zásobu v angličtině, ale občas narazíte i na různé články nebo jiné vědomosti, třeba ta předloňská povídka Věchet (viz zde).



čtvrtek 3. listopadu 2022

Bat = netopýr

Bat je v překladu netopýr nebo pálka. Všimla jsem si, že dost lidí kreslilo batmana. Já se spokojím s netopýrem.

Teda světlo na focení je v posledních mlžných či deštivých dnech celkem problém. To, že kreslím do bloku je sice fajn, protože budu mít celý měsíc pěkně pohromadě, ale zase je to hrozná nevýhoda, protože jednotlivé kresby nejdou vystavovat nebo skenovat.

Netopýr


středa 2. listopadu 2022

Scurry = někdo, kdo cupitá

Scurry můžete přeložit jako šup šup, spěchat či mihnout se. Jako scurry můžete v angličtině označit někoho, kdo se chvatně pohybuje krátkými rychlými kroky. Možná bych to přeložila i jako cupitání. Jako scurry se může označovat také situace uspěchaného a zmateného pohybu.

Když jsem přemýšlela, kdo nebo co cupitá, napadla mě, stejně jako spoustu dalších, myš, veverka a další malá zvířátka. Předlohu jsem našla na internetu včetně toho vlašského oříšku. A ptáte se po zvláštní symbolice?

Vlašské ořechy nám rostou na zahradě a každoročně řešíme jejich včasné sbírání, zatím je s tím každoročně trochu problém, protože se vždy na podzim dřív stmívá a řeší se i jiné věci. 

A další důvod právě pro veverku byl, že jsem ji v den kreslení viděla hopkat a vyfotila v parku v Teplicích, kde jsem byla před měsícem v lázních.

Veverka s oříškem


úterý 1. listopadu 2022

Gargoyle = chrlič

Prvním tématem byl chrlič (gargoyle). Na Ravelry jsem objevila pletené příšerky Yip Yips (knit) od Carissy Browning. Autorka uvádí, že každý fanoušek dětské veřejnoprávní televize konce 20. století tyto roztomilé mimozemšťany pozná. Upletené příšerky-pytlíky se dají použít jako vánoční punčochy na dárky, sklad hraček, na dětské prádlo, opravdu cokoliv!

Yip yip yip yip uh-huh uh-huh…

A já si řekla, že by bylo skvělé, kdyby dvě takovéhle příšerky stály spolu na sloupu na kašně a chrlily vodu. Nemyslíte?

Chrliče