pondělí 30. června 2025

Mastering Mixed Media Expo 2025 (2)

Před časem jsem vám ukázal první část tohoto článku, teď jsou na řadě další zajímavé obrázky, které jste měli možnost malovat s Tamarou v její skupině na Facebooku (FB) v rámci Mastering Mixed Media Expo 2025. K těm dalším, co mě zaujaly patřily:

  • Melanie Rivers: Collage Portrait Play: měl to být malovaný portrét doplněný koláží, ale trochu se to zvrtlo a udělala jsem z toho nakonec jenom malovaný portrét, protože se mi natolik líbil, že jsem na něj nechtěla lepit žádné papírky. Navíc ani žádné vhodné nemám po ruce. Článek najdete zde.
  • Marieke Blokland: Raw Doodles. Článek bude publikován 4. 8. 2025.
  • Eulalia Mejia: Floral Bear (na tohle nakonec nedošlo)
  • Melanie Bess: Painting A Moonlit Dreamscape (na tohle nakonec nedošlo)
  • Julie Fei-Fan Balrer: Mini Mixed Media Sketchbook (na tohle nakonec nedošlo)
  • Jenny Manno: portrait Playground (na tohle nakonec nedošlo)
  • Tamara Laporte: Butterfly Dreams (na tohle nakonec nedošlo)
  • Dylan Sara: Watercolor nad Pencil Portrait Článek bude publikován 13. 10. 2025.
  • Kim Dellow: Daily Mini Mixes (na tohle nakonec nedošlo)
  • Karen Campbell – už jsem si nestihla ani poznamenat, jak se lekce jmenovaly:
  • Amanda Trought
  • Nikol Wikman
  • Kim Hamburg
  • Delight Rogers
  • Martice Smith
  • Effy Wild

pátek 20. června 2025

Alex Parker Mooney: Film Reel Socks (1)

V rámci únorových SKA jsem nahodila dlouho obdivované ponožky Film Reel Socks. Chtěla jsem je plést už v listopadu 2023 (viz můj článek zde), ale tou dobou byly zpoplatněné a lákala mě spousta dalších vzorů. Ale teď, když jsou zdarma a vidím, že po nich pokukuji už dva roky, není zbytí. ;-)

Filmové ponožky
V reálu jsou mnohem hezčí!

Použila jsem bílou přízi Arwetta od Filcolany a Hundertwassera, teď nevím, kterého.

pondělí 16. června 2025

Melanie Rivers: Collage Portrait Play

Dalo by se říct, že jsem malovala podle kurzu a zároveň taky ne. Tak napůl chytrá horákyně. Na originálním obrázku je totiž velice pěkně ztvárněná (pravděpodobně) černoška kombinací barvy siena a fialová a taky za pomoci koláže. I když se mi obrázek líbí, chtěla jsem malovat někoho, kdo mi něco říká. Asi jsem se zrovna prohrabávala fotkama, takže mi zrak padl na jednoho velice zajímavého kluka. Říká se mu Péťa nebo taky Zrzek. Má milé vystupování, je bystrý, dělal nám doma nějaké instalatérské práce a zdálo se, že ho ani moc nerozhodilo, když jsem ho nesměle požádala, jestli si ho můžu vyfotit. Připadá mi totiž po umělecké stránce náramně zajímavý a už dlouhou dobu jsem ho chtěla namalovat. Teď jsem využila příležitosti, že se k nám má brzy stavit a já mu budu moci portrét předat.

V této lekci se naučíme používat k ‚malování‘ portrétu vzorované papíry, ubrousky nebo hedvábný papír. Melanie krok za krokem ukáže, kam přidat tmavší a světlejší barevné papíry pro vytvoření hloubky portrétu. Žádné nůžky nebo dokonalost v tomto procesu, jen čistá hra a průzkum. Pokud s portréty teprve začínáte, můžete je obkreslit podle reference nebo vám Melanie ukáže, kam umístit prvky.

Autorka sice maluje akrylem a jinýma barvama, ale u její postavy se to hodí. Můj Zrzek potřeboval jednoznačně ve vlasech sienu a doplnit jemnou zelenou, kterou jsem mu našla v očích a na vratech za ním, spíš než tvrdou fialovou, hnědou nebo černou. Taky jsem si radši vzala anilínové barvy, na které jsem měla větší chuť.

Mluví pro mě příjemnou angličtinou, které dobře rozumím. 

Její obrázek mě zase tak moc nezaujal, ale když jsem viděla, jaké pěkné obrázky namalovali účastníci jejího kurzu, hned jsem to chtěla vyzkoušet.

Lektorka nakreslí hrubé obrysy tužkou. Namočí celý papír a sem tam kápne žlutý (siena) – vypadá to, že na světlé plochy – a sem tam fialový inkoust - zdá se, že spíš tam, kde jsou stíny.

Protože nemám barevný inkoust (vlastně ten žlutý jo!!! - Ach jo, mohla jsem ho konečně vyzkoušet.) – namočila jsem kus papíru a pak nechala rozpít žlutou a zelenou. Přišlo mi, že to bude hezká kombinace.

Pak přikládá neutrální a bílý papír, který trhá, aby to bylo organické a ne nastříhané nůžkami. Maximálně aby zachytila oblou linii kolem krku, tak to ustřihne nůžkami. Použije nějaký matný gel a kousky přilepí. Pak je přetře i z vnější strany.

Nemám někde ubrousky na découpage? Na tohle by se moje zásoby hodily výborně!

Ještě než některé kousky dolepí, domaluje detaily – oči. Oči, obočí a rty udělá reálnýma barvama (akrylem, já dělám anilínovýma).

Je trochu divný, když má video bez hudby a bez mluvení, člověk na to nějak není zvyklý, že nekomentuje jako ostatní co a proč dělá. Nebo jen tak přátelsky neplácá jako Tamara Laporte, která je schopná si zničehonic začít zpívat a já si pak říkám, jakou to má spojitost s malovaným tématem.



Závěrečná fotka není úplně nejlepší, protože jsem ji vyfotila z kopie. Někam jsem totiž v rámci úklidu po rekonstrukci založila originál. Nejlepší je, že mám svolení obrázek zveřejnit. :-D


pátek 13. června 2025

Léto s Joji Locatelli na Angeliky tvorbě

Joji Locatelli už z mého blogu znáte z několika projektů, které jsem sama pletla. Prvně jsem ji ale nejspíš zmínila v článku z roku 2015, když jsem psala o tom, od koho pletou Vlněné sestry. Pak jsem si jí všimla díky Radce, protože Joji [čti chochi] byla její oblíbenou návrhářkou. Tou dobou jsem to vůbec nemohla pochopit, protože mi její vzory připadaly nudné a nebarevné. Až časem jsem se prokousla k tomu, že je skvělé, když vám vzor krásně padne a barevnost už si můžete přizpůsobit sami. Kdo říká, že to taky musíte dělat decentní?

Pletla jsem od ní například šátek Ley lines z nádherného fialového BC Garn Sarah Tweed. Teda příšerně chlupatí a ty bílé nopky, co na fotce nejsou vidět z něj dělají pološedivý šátek, ale stejně je to jeden z nejlepších, co se týče namotávání kolem krku. A ta textura je skvělá. Stálo by za to uplést si ho v ještě jiné barvě. Na Ravelry jich je 1044 a musím konstatovat, že jednobarevné jsou opravdu nejhezčí. Za pozornost snad stojí jen postupně proměnlivé klubko ve velmi dlouhých úsecích jako použila například Soaphie (zde).

Dalším mým počinem od Joji je šátek Far Away Dreams, který ale ještě nemám hotový. Původně jsem se domnívala, že obrovskou obdélníkovou plochu pletenou vroubkem udělám na pletacím stroji (viz zde), jenže se ukázalo, že na mém jednolůžkovém plést vroubkem nejde. Řekla jsem si, že kdo se bojí, nesmí do lesa a rozhodla se, že to tedy upletu lícovým žerzejem. A nenapadlo mě, že se mi to na okrajích bude příšerně kroutit! Takže teď je potřeba to nějak vyprat, vyrovnat a možná ještě obháčkovat. Přemotat růžové klubko (s dostatečným návinem) a ručně doplést krajku.

Ale to ještě není všechno. Ještě tu mám rozpletený šátek So close, který bude pořádně velký a tlustý a snad ho budu moci použít jako deku do kočárku pro miminko. Mám takovou představu, že se mu bude líbit a bude si s ní hrát, až bude větší. Holky říkaly, že to tak jejich děti dělají. Obecně myslím, že i já jsem milovala naši modrou kostkovanou deku. Více info k němu najdete v následujících článcích:

A jak asi tušíte, ani tento šátek zatím není hotový. Zabrat mi dává hlavně krajka, protože je třeba se jejímu pletení intenzivně věnovat a ne jen tak po troškách kousek uštrykovat v autobuse cestou do práce.

Jaká témata vás tedy čekají? Především svetrová. Podíváme se na:

  • Elton,
  • Instant Crush,
  • Japan Sleeves,
  • Lace & Fade Boxy,
  • Quiet Stars,
  • Susurrus.
Ale taky se podíváme na šátek Lady bird wrap, aby vám to nebylo líto, pokud nejste svetrový (světoví samozřejmě jste!).

Nevím, nevím, jestli to tedy všechno stihneme během jednoho léta... je to opravdu dost témat.

pondělí 2. června 2025

Andrea Gomoll: Glaze Craze

Andrea Gomoll je umělkyně a instruktorka umění z Berlína. Maluje různými médii, ale soustředí se především na akvarel, artjournaling (který nevím, jak bych přeložila) a koláže. Má manžela Thomase a tři bláznivé kočky. Baví mě její angličtina, protože jí dobře rozumím. Více toho o ní najdete na jejích stránkách.

Andrea doporučuje pracovat s tím, co máte k dispozici, což je velice přátelské. Moc mě nebaví umělci, kteří vás nutí na každou lekci nakupovat nové a nové umělecké potřeby, se kterými si rádi hrají právě oni. Máte to udělat podle sebe, aby to fungovalo pro vás. Andrea nemaluje jen tak, maluje i pro potěchu a léčení své duše. Pro svůj klid.

Začne tím, že si naskicuje obličej s tulipánem. Přidá kolečka z průhledného gessa nebo čeho přes šablonu. To nemám a zatím se mi to nechtělo kupovat. V papírnictví, kde jsem to konečně objevila, to stálo asi čtyři stovky a sice to používá dost autorů, ale reálně by to taky mohlo znamenat dva nebo čtyři obrázky za rok s tímhle médiem.

Nejdřív obtáhne obličej a okolí a krk barvou siena a pak ji jemně rozmyje směrem do středu portrétu. Světle růžovou vymaluje tulipán. Přidá hnědou do vlasů. Přetře razítka akvarelovými barvami a díky tomu dostane do obrázku víc textury – nemám žádná zajímavá razítka s tvary, takže je maluji ručně (takové ty červené kvítky). Další vrstvou ztmaví vlasy. Černým fixem obtáhne detaily.

Doporučuje použít barvy na více místech na obrázku – růžovou na tulipánu umístí na tváře, do vlasů i na rty.

Dodělá světýlka bílou barvou a dolepí samolepky a kousky nějakého papíru, aby z toho měla koláž. Přidá razítka s písmenky a obrázek je hotový!

Úvodní skica s jemnými pastelovými barvami

Přidání výraznějších vrstev

Dotvoření washi páskou a textem z razítek