pátek 29. ledna 2021

Barevná kočka

Na pestrobarevnou kočku už jsem si myslela dlouho, ale teprve, když jsem viděla, jak ji ztvárnila moje učitelka olejomalby Jitka, dodala jsem si odvahy a pustila se do ní pastelkama. 

Původně jsem ji chtěla mít hotovou na Ateliréry (viz můj běžný blog), ale pak jsem se rozhodla, že to neuspěchám a k Vánocům bude taky dobrá... 

čtvrtek 28. ledna 2021

Pletení ve filmech

Lucifer přistihne detektivku Deckerovou, jak sedí na koberci a prohlíží si fotky z místa činu (vraždy): „Opravdu se takhle bavíte ve svém volném čase? Jak úžasně mrzoutské. Nechcete třeba začít štrikovat?“ (seriál Lucifer, 7. díl 1. série, 5:25)

Ve filmu najdeme i paličkování. Stačí si pustit příjemnou pohádku Princezna a písař a dávat dobrý pozor. Když princezna Amálka s písařem Jankem utíkají přes dům jeho matky, tato se zvedne od paličkování.

pondělí 25. ledna 2021

Ponožkománie

Jedním z mých předsevzetí, nebo spíš dlouhodobějších cílů je naučit se plést ponožky. Technicky to není problém. Ponožky jsou vlastně jenom trubka s přidělanou vystupující patou a zužující se špičkou. Jenže prakticky je vhodné, aby byly ponožky hustě pletené a pěkně utažené. A já pletu spíš volně. Rozhodla jsem se, že jinak než pletením ponožek se to nenaučím. Takže letošní rok se zaměřím především na ně. Tolik předsevzetí, schválně jak dlouho mi vydrží...

Podporují mě v tom akce, do kterých jsem se pustila. Ještě na podzim jsem si vyhlédla nějaké ponožky v GALu. Gift-A-Long 2020 jsem ale vůbec nestihla, protože ponožky (resp. cokoliv během něho) měly být dopleteny do konce prosince a já se babrala s šátkem Unda. V rámci GALu jsem se pustila do Unchained Socks od Petry Machové Kouřilové.

Zároveň jsem se znovu pustila do SKA (Sock Knitters Anonymous), psala jsem o nich zde. Tentokrát už není rozvrh na rok určen dopředu, ale zveřejňuje se postupně. Přemýšlela jsem o tom, že se zapojím jednou za dva měsíce, protože víc bych asi nestíhala. Na prosinec a leden pletu ponožky Coffee Cantata od Caoua Coffee.

A pak je tu Radky iniciativa Roční ponožkový KAL 2021! #upletusiponozky. Pokud se chcete zapojit, měli byste během roku 2021 uplést dvanáct párů ponožek - tedy jedny za měsíc. Nezáleží na síle, materiálu ani vzoru. Ideální je použít hashtag #upletusiponozky. A pokud se chcete přihlásit do podzimního slosování o ceny, měli byste uplést alespoň jeden pár ponožek z přízí Upletusi a přihlásit se na email upletusi@seznam.cz. Jako první jsem se pustila do Rye od Tincanknits a hned potom do To Knit While Bored od Color Aturable.

Takže inspirace k pletení ponožek mám dost a dost. Už jsem si jich pár vyhlédla na Ravelry i na stránkách DROPS. Zásoby příze mám taky značné, takže hurá do toho. Na jednotlivé ponožky se postupně podíváme v novém pondělním miniseriálu. 

pátek 22. ledna 2021

Výroba mýdla – pocity

sobota 19. prosince 2020

Je to poprvé a pracuje se s louhem. Vážně z toho mám respekt, nebo spíš strach. Že se něco nepovede... že se mi něco stane...

Ale už k věci, nemůžu to odkládat donekonečna. V článku Mydlírna JO a šperky z dílny OK ze série Dnů otevřených ateliérů jsem psala o tom, že jsem se dozvěděla recept (nebo spíš návod) na výrobu mýdla zastudena. Trošku jsem ještě pogooglila, zjistila, že poměry surovin mají všude stejné, a tak jsem si poznamenala postup, několikrát ho zkontrolovala a dala se do práce. 

Postup je poměrně jednoduchý. Potřebujete:
  • 250 g sádla,
  • 250 g oleje (použila jsem běžný řepkový/slunečnicový, už si nevzpomínám, do kterého jsem naložila hřebíček),
  • 190 g vody (destilované nebo měkké),
  • 65 g hydroxidu sodného (ideálně čistý ne nějaký krtek do odpadu),
  • gumové rukavice, ideálně i zástěru, 
  • dlouhé rukávy, nohavice a pevné boty,
  • brýle nebo jinou ochranu očí, či rovnou obličejový štít,
  • nerezové, skleněné nebo porcelánové nádobí (které v brzké době nebudete používat na potraviny),
  • gumovou stěrku na míchání, případně ponorný mixér,
  • dobře větraný prostor (louh není zrovna vhodné dýchat).
Nejprve rozehřejete sádlo a olej na 70–80°C (jinde jsem četla že všechno má mít teplotu 30°C, takže v tomhle mám trošku zmatek, ale chápu to tak, že to má mít stejnou teplotu jako druhá směs).

Máme vodu ze studny, takže jsem doufala, že bude dostatečně měkká, i když nemám destilku. Všude píšou, že se odvážený hydroxid sodný dává do vody postupně, tak to tu také zvýrazním. Musí se to míchat, protože do rozpuštění. Někde doporučovali plastovou stěrku a docela dobře to s ní fungovalo. Důležité je mít kastrůlek na něčem, čemu nevadí teplo, protože při smíchání hydroxidu sodného s vodou nastává exotermická reakce. Ale nebylo to tak hrozné, jak bych čekala. Důležité je dělat to někde, kde máte buď digestoř nebo přístup čerstvého vzduchu. 

Následně hydroxid rozpuštěný ve vodě postupně vlijete do mastné směsi. Mixérem mícháte 4–5 minut do konzistence pudinku, nebo patnáct minut růčo. Takže jsem míchala patnáct minut. Zprvu se zdálo, že z toho nikdy nic nebude, protože hřebíčky (které jsem tam nechala pro ozvláštnění) vesele plavaly v tekutině, ale postupně (a nenápadně) se začal tvořit „pudink“. A po patnácti minutách jsem ho přelila do formiček: dřevěnou formu na máslo jsem vyložila igeliťákem a pak jsem použila čtyři nerezové formy na pudink či co. Tak uvidíme, jak to z nich půjde vyklopit.

Mělo by to tuhnout dva až tři dny (jinde jsem četla pouhých 24 hodin), pak by to snad mělo jít vyklopit z formiček, nebo rozkrájet (kdybyste to lili do krabice od bot vystlané pečicím papírem), aby se louh snáze uvolňoval. K použití je mýdlo určeno po měsíci, až opravdu všechen louh vyprchá. Ideální by bylo přeměřit pro jistotu pH mýdla, abyste se ujistili, že už neobsahuje hydroxid sodný. Našla jsem o tom dokonce celý článek Měření pH mýdla a jak poznat bezpečné mýdlo. Z mýdla se odkrojí asi 2 mm a na čerstvý suchý řez se po celé délce přikládá lakmusový papírek měřící pH. Měl by být zelený, modrá indikuje problémy. Tady (Jak poznáš bezpečné mýdlo) se uvádí, že čím starší mýdlo, tím lépe. Autorka nechává svoje mýdla zrát aspoň půl roku. Už po třech měsících by mělo být příjemnější.

A jenom připomínám, že když se dělá za pomoci louhu, bude vždy spíše zásadité než kyselé.

Našla jsem dva zajímavé články: 

čtvrtek 21. ledna 2021

Druhy oblečení (v angličtině nebo slangu)

Základní pojmy najdete zde.

Různé další výrazy (v angličtině nebo slangu) najdete zde.

Accessories = příslušenství, doplňky

Ballet neck = hluboký výstřih.

Bat sleeve se pro netopýří rukávy nepoužívá. Hledejte pod dolman sleeve.

Belt = pásek

Boat neck znamená lodičkový výstřih. Můžete si ho představit jako žádný výstřih. Jako byste k sobě přišili dva obdélníky a nechali místo na krk. Prostě takový „žádný výstřih“.

Booties = botičky pro miminka

Boxy = hranatý.

Cardigan = svetr, kardigan

Coat =  kabát

Cowl = nákrčník

Crew neck = kulatý výstřih, který je blízko krku.

Cowl neck = výstřih na ženském oděvu, který visí v přehozených záhybech, tzv. voda (žádný water neck nenajdete).

Dolman sleevesv je rukáv obvykle vytvořený integrálně s přední a zadní částí s hlubokým průramkem začínajícím nízko na těle; často tvarovaný jako velký trojúhelník zužující se na zápěstí. Někdy jsou jako dolman sleeve označovány i svetry s rukávy pletenými kolmo k tělu, čili od jednoho rukávu k druhému. Někdy mohou připomínat netopýří rukávy, ale jindy mohou být přímo na tělo.

Dress = šaty

Elbow = loket, můžete použít pro vyhledávání rukávů končících v lokti (elbow sleeve).

Fingerless = rukavice bez prstů

Fitted = těsně sedící, přiléhající.

Fastening = zapínání. Rozlišujeme:

  • front fastening = vpředu,
  • back fastening = vzadu,
  • shoulder fastening = na ramenou.

Gloves = rukavice

Hat = čepice

Illusion knitting/shadow knitting představuje techniku pletení či háčkování, která vytváří skrytý obraz, resp. obraz(ec) je viditelný pouze z určitého úhlu.

Jacket = bunda, sako

Messy Bun Hat jsou čepice, z nichž vykukují vlasy vrchem.

Mittens = palčáky (rukavice v celku s palcem zvlášť)

Pants = kalhoty

Polo-neck znamená rolák, možná kratší rolák, tj. nějaký polorolák. Řekla bych, že úspěšnější budete při hledání výrazu turtleneck.

Pullover = svetr

Racerback tee představuje tričko ze zády ve tvaru písmene T mezi lopatkami, takže jimi lze snáze hýbat při sportu. Jedná se o obvyklý střih sportovních podprsenek.

Raglan sleeve jsou raglánové rukávy.

Ripple = vlnění, vlnky.

Ruffles = volánky, kanýry.

Scarf = šála

Scoop neck = nízký zaoblený výstřih. může být téměř stejně krátký jako crew neck nebo velmi hluboký.

Seamless znamená bezešvý. Při pletení to obvykle znamená, že něco pletete v jednom kuse, nebo to znovu nahodíte, což taky někdy není právě jednoduché.

Shaped = tvarovaný.

Shawl = šátek, šál

Shawl collar je zaoblený límec se sníženým sklonem, který sahá až k přední části oděvu.

Shrug = svetřík jen přes ramena, vhodný například do opery, na letní šaty, zakrývá jen ramena, často s krátkým rukávem

Skirt = sukně

Sleepwear = oblečení na spaní

Slippers = bačkory

Slouchy je obvykle myšlena čepice, která vzadu spadává, jako by byla udělaná na protáhlejší hlavu jinak stejné velikosti. V překladu doslova „ne těsný či pevný tvar. Slouchy může být i svetr.

Soakers =  kalhotky pro miminko

Socks = ponožky

Softies = měkouši (google nezná, tak můj volný překlad), asi něco jako plyšáci

Sweater = svetr

Tights = punčocháče

Top = letní tričko

Turtleneck = rolák

Vest = vesta

Wrap = velký šátek, do kterého je možné se zavinout

Yoke = sedlo, výstřih trička/svetru.

pondělí 18. ledna 2021

Caoua Coffee: ponožky Coffee Cantata

Autorka Caoua Coffee se pravidelně objevuje v rozvrhu SKA (Sock Knitters Anonymous), takže není divu, že se tam objevila i na prosinec. Letos můžete ponožky v rámci uplést za dva měsíce, podmínkou je nahození v tom správném měsíci. A to jsem stihla, protože jsem své 23. ponožky nahodila 21. 12. 2020.

Na fotkách vypadají luxusně. A při pohledu na vzor se vlastně není čemu divit. Soustředit se budete muset už při pletení lemu!

Takže to budou zase jednou ponožky spíš na domácí pletení. Tudíž nic moc vhodného na Vánoce, kdy na mě všichni mluví, pořád mi chce někdo něco ukazovat a já sama nejsem právě dvakrát soustředěná. Je přece potřeba dopsat blog, dokreslit Inktober 52 a udělat spoustu dalších věcí. Ale možná v lednu...

pátek 15. ledna 2021

Stella Egidi: šátek Alhambra memories

Velikánský šátek Alhambra memories mě navzdory svým barvám uchvátil hned. Je v něm vyplétání i brioche krajka. Zdá se být dost velký na zimní chumlání.

Šátek jsem nahodila 19. 12. 2020 s tím, že budu přes Vánoce plést. Aspoň tu středovou barevnou část by se hodilo zmáknout doma „na prázdninách“. Jenže zároveň jsem se snažila plést Unchained Socks a hlavně dokončit šátek Unda (dárek k Vánocům).

Na Ravelry jich je zatím jenom 37. Nejvíc se mi (kromě původního) líbí ten žlutohnědý od Strickilinchen.

 

pondělí 11. ledna 2021

Vyhrabané střípky poezie – haiku

Paní co přišla

ani pozdravit neumí

– stará škatule.

Vyhřáté kupé

s jehlicemi ubíhá

cesta příjemně.

čtvrtek 7. ledna 2021

Zase něco nahodit

Zase mám takový to svý období, kdy bych chtěla nahodit něco novýho. Vlastně je i tak trochu jedno co. Jenže...

Jednak nemám volný jehlice, protože jsou všechny obsazené. No, to by šlo řešit tím, že to přetáhnu někam jinam, nic zase až tak neobvyklého. U mě.

Jednak mám spoustu rozdělaných věcí a už jsem se upsala ke dvěma projektům plus jednomu velkému plánu, takže nahazovat něco dalšího moc není dobrý nápad. Aspoň se z toho zkusím vypsat a třeba si tak nápady odložit na později. 

Takže... Láká mě kupodivu to, co zrovna teď frčí. Nebo spíš už to všichni vyzkoušeli a já bych chtěla taky. 

Například použít kombinaci hladké příze s chlupatou. Už jsem to uplatnila u čepičky A New Simple Pleasures Hat od Purl Soho. Ale lákalo by mě mít takový malinko chlupatý, tenký a přitom opravdu teplý svetřík.

Pak jsem se také zakoukala do svetrů pletených odspoda nahoru k rukávům, které se spletou nebo sešijí. Prvně jsem uvažovala o svetru Stratum od Karoliny Eckerdal, který jsem našla na Ravelry. Ale pak jsem si říkala, že si ho nechci kupovat, protože už mám koupených dost návodů, podle kterých jsem ještě nepletla, a navíc se mi zdál dost drahý, vzhledem k tomu, že mi připadá celkem obyčejný.

Tím jsem se dostala ke svetrům s lodičkovým výstřihem (v angličtině boat-neck). Kdysi dávno jsem měla jedno takové tričko. Nejdřív mi děsně lezlo na nervy, protože pořád sklouzávalo z ramen. Ale pak se mi to nějak zalíbilo. A říkám si, že by bylo zajímavé mít v šatníku různé střihy. Ne jen pořád dokola to samé. S lodičkovým výstřihem jsem na Ravelry našla další zajímavé vzory:

  • The Weekender od Andrea Mowry, ten má i správným způsobem (tj. jako ten první vyhlédnutý) udělaný kousek rukávů, ale zbytek už má jinak,
  • Navelli od Caitlin Hunter, má také tento typ rukávů. V angličtině se jim říká dolman sleeve.
  • Hunger for Rampion Pullover od Jennifer Hagan,
  • Ariel Pullover od EweKnit Toronto,
  • Nerea od Fiber Tales,
  • Holl od Kirsten Johnstone,
  • Fergus's Celtic Knot od bunnymuff - Mona Zillah,
  • Flowerpot sweater od Hélène Magnússon.

            Další pleteniny s boat-neck/lodičkovým výstřihem, všechny zdarma ke stažení na Ravelry:

            • $5 in Paris od Anna Maliszewski,
            • Bottoms Up od Alice Bell,
            • Pink Champagne od Ashley Adams Moncrief,
            • Flatline Jumper od Kristi Murrell: háčkované,
            • Cap Sleeve Lattice Top nebo Striped Spring Shirt Purl Soho: musíte přejít na stránky Purl Soho,
            • For the Love of Remnants od Kate Hiester.

                  A teď pár objevů s dolman rukávy, které jsou popisovány jako velký trojúhelník zužující se na zápěstí:

                  • zdarma
                    • Stayhome Tee od Aylin Seyrekbasan
                    • Dazzling Dolman od Patons,
                    • Beth od Marie Wallin,
                    • Ribbed Baby Jacket od Debbie Bliss: dětský, ideální na vyzkoušení, ještě pak najít dítě, které to bude nosit, já zatím pokusného králíčka nevlastním,
                    • Lila od Sarah Hatton,
                    • Big Flower od Kaffe Fassett,
                    • Linia od Meiju K-P: jen část rukávů je tímto stylem,
                    • Pacific od Alison Green,
                    • Huatau Cardigan od Francoise Danoy,
                    • Allegra Jacket od Margret Willson,
                  • placené
                    • Japan Sleeves od Joji Locatelli: mám a těším se na něj. Ten bych zrovna měla chuť nahodit.
                    • Ramea od Jennifer Beale.
                    • Rose od Andrea Mowry: jeden z nejznámějších. Se zajímavou konstrukcí. Nejprve se uplete trojúhelníkový rukáv a pak se vertikálně plete tělo.
                    • Natsumi od Yoko Hatta (風工房),
                    • St Catherines od Kate Davies Designs,
                    • Manzanilla od Joji Locatelli,
                    • Big Old Coat od Joji Locatelli: kousek rukávu,
                    • Cornhusk Pullover od Ágnes Kutas,
                    • Porcelain od Kaffe Fassett: nedostupný na Ravelry,
                    • Lipstick od Joji Locatelli: kousek rukávu,
                    • Cecilia od Lene Holme Samsøe,
                    • Creature Comforts Cardi od Madelinetosh.

                  Někdy jsou jako dolman sleeve označovány i svetry s rukávy pletenými kolmo k tělu, čili od jednoho rukávu k druhému. Např. Red Berry Hill (187-18) od DROPS design, East or West od Joji Locatelli, Rainbow Jacket/Jakke od by Vivian Høxbro, Letho od Natasja Hornby.

                  A tak se plynule dostávám k tričkům s vodou (cowl neck). U svetříku mi tento typ výstřihu připadá nepraktický, ale u letního tričko se to zdá dost sexy. Mám teď jedno takové žluté úpletové a naprosto ho miluju. Nemá zbytečně velký dekolt, ale zároveň se do výstřihu dají nosit náhrdelníky. Na Ravelry jsem toho moc nenašla... Šaty od DROPS design Raspberry Marmalade (117-39) připomínají svým výstřihem dost rolák. Belinda od Anniken Allis je nedostupný vzor stejně jako Marco od Rosee Woodland.

                  pondělí 4. ledna 2021

                  Petra Machová Kouřilová: Unchained Socks

                  Špička a spodní (chodidlová) část
                  V rámci GALu (Indie Design 2020 Gift-A-Long), o kterém jsem psala zde, jsem si koupila návod na ponožky s netradiční konstrukcí Unchained Socks navržené Petrou Machovou Kouřilovou. Správně bych měla ponožky v rámci GALu uplést do konce prosince, což se ani náhodou nestihlo.

                  Nahodila jsem je sice už 16. 12. 2020, ale potřebovala jsem primárně doplétat šátek Unda, který jsem měla jako dárek k Vánocům a zabral víc času (a práce), než jsem očekávala. Navíc by se věc pletená/háčkovaná v rámci GALu měla někomu darovat. Což je taky trochu problém, protože si v pletení ponožek nejsem právě dvakrát jistá a řekla bych, že se to spíš učím, protože pletu dost volně. Považuji se spíš za krajkářku a pořádně utažené ponožky jsem zatím žádné neupletla.

                  Jedná se o moje 22. nahozené ponožky. 

                  Původně jsem myslela, že na ně vyberu tři modré či šedé barvy z příze koupené v nějakém obchoďáku, ale pak jsem zjistila, že je nemám u sebe, tak jsem prohrabala zásoby a k modře pestré špičce přidala od firmy DROPS oranžový Fabel (barva 153, šarže 3631) a bílý Fabel (barva 100 šarže 50485), který jsem původně plánovala použít na ponožky 122-17 Oh Deer Socks!

                  Vzorek mi vyšel 29 ok na 10 cm, tak jsem usoudila, že od 30 to není zase tak daleko a nebudu vzor nijak přepočítávat, tak uvidíme. Ještě doufám, že z Fabelu budu plést stejně jako z té úvodní příze, která bude nakonec jenom na špičce a přidám ji i na patu a možná i lem.

                  Vtip je v tom, že se uplete špička, pak se plete sem a tam (lícové a rubové řady) spodní část a pak se bude nahazovat a plést mozaikově nártová část. A pak se uvidí...