pátek 31. května 2019

Jak na zentangle?

Nějakou inspiraci najdete i v předchozích článcích, ale teď chci jen rychle a stručně vysvětlit, jak se zentanglem začít.

Potřebujete:
  1. čtvereček papíru se stranou 8,9 cm (používám trochu větší, když rozdělím papír A4, ideálně čtvrtku na 6 dílků)
  2. černý fix (osvědčil se mi dokumentární centropen 0,3, který na světle nebledne... táta s ním psal kroniku)
  3. obyčejnou tužku na vystínování
Díky menším rozměrům může být čtvereček brzy dokončen. Relaxační obrázek má být překvapením, který s každým dalším tahem vyvstává tvůrci před očima. Z toho plyne, že si nemáte dávat žádné cíle, ani následně posuzovat, zda se vám líbí nebo ne. Důležitý je postup kreslení = relaxace a soustředění na jednotlivé drobné tahy. 

Postup:
  1. Udělejte v každém rohu čtverce tečku a spojte je linkou. Tím vytvoříte ohraničení obrázku. 
  2. Libovolně uvnitř nakreslete dělicí linky. (Pro začátek to nepřehánějte.)
  3. Jednotlivé části vyplňte vzory nakreslenými perem. Vzory se tvoří sérií opakovaných, snadných a záměrných tahů. Některé části můžete nechat prázdné.
  4. Při práci čtvereček otáčejte, aby se vám design tvořil snáze.
  5. Tužkou 2H nebo 2B vzory vystínujte kolem okrajů každého z tvarů. Směrem dovnitř by mělo být stínování světlejší.
  6. Pod obrázek napište svoje iniciály.
  7. Obrázek si pořádně prohlédněte a obdivujte ho. Následně i ze vzdálenosti jednoho metru.
  8. Na zadní stranu se podepište a napište datum a komentář.
Přikládám pár vzorů pro první zkoušení. Včetně postupu kreslení. 

čtvrtek 30. května 2019

Zentanglový červen

Chcete se naučit kreslit zentangle?

Nebo se chcete naučit kreslením relaxovat?

A nebo si jen tak chcete trošku čmárat a vadí vám, že se vám výsledek nelíbí?

Tak přijměte moji výzvu a pojďte si celý červen hrát. Začít můžete už v sobotu. Den dětí je na hraní přeci ideální.

Vymyslela jsem si nový projekt: Zentanglový červen znamená, že každý den v červnu nakreslím jeden čtvereček (nebo něco jiného) se zentanglovými vzory. 

Ptáte se na význam? Jak jsem již zmínila: hrát si. Vytvářet něco nového. Zkoušet různé kombinace. Přestat se bát, že se mi výsledek nebude líbit. Protože o tom to je. Vždycky se vám výsledek může nelíbit. Ale jednak se může líbit někomu jinému, a jednak máte právo na to dělat chyby.

Takže pokud se chcete připojit, budu moc ráda, když na Facebooku přispějete svými kresbičkami. A klidně nemusíte kreslit každý den. I když to je samozřejmě nejlepší.

Jako rozcestník slouží článek Zentangle, kde najdete odkazy na moje další články s tímto tématem plné obrázků. Využít můžete také štítek „kreslení, ale tam najdete i jiné obrázky.

A pro zvědavce prozradím, že jsem mimo jiné vystavovala Zentanglové kočky. Ale nejvíc mě stejně baví zentanglové kabelky.

Takže si kupte černý tenký fix (mám Centropen document o tloušťce 0,3) a nějaký papír (ideálně čtvrtku), rozdělte ji na stejných šest obdélníčků přibližně o straně 10 cm a psychicky se připravte na tu jízdu.

středa 29. května 2019

Další podivné tvary šátků

Původně jsem uvažovala o tom, že bych tento článek nazvala Stephenovy podivné tvary šátků, ale podivné tvary vymýšlí i někdo jiný (sem tam). Jedním ze způsobů, jak vytvořit zajímavý šátek neobvyklého tvaru je pospojovat různé tvary k sobě. Například upletete trojúhelník (třeba ten asymetrický), pak nahodíte oka na jedné jeho straně a upletete další asymetrický trojúhelník a pak na další. Takhle je vytvořený například All the AnglesColor Craving, nebo Vertices Unite či Marled Magic Shawl. K oblíbeným Stephenovým kouskům (578 kousků na Ravelry) patří Eyeball Shawl. Ten pro změnu vychází z kruhového šátku rozšířeného o „bělmo“.

Ty tučně označené šátky mám rozpletené. Obvykle jsou příliš složité či velké (nebo obojí) na to, abych je mohla tahat s sebou do práce a plést cestou.

Zajímavou kubisticky prolamovanou konstrukci má Building Blocks Shawl, KAL z roku 2016. Díky zkráceným řadám byla vytvořena lastura The Doodler, KAL z roku 2015, který mě poprvé více upozornil na Stephenovu mimořádnost. Podobně originální je svým tvarem připomínajícím můru Texture Time, KAL 2018. Psala jsem o něm zde. Jako vlaštovka vypadá Birdwing. Grove podobně jako některé další přibývá postupně na několika místech najednou.

Svým tvarem mě zaujala Spectra, která sice není moc praktická, ale zato je opravdu krásná, a následně Rockefeller, který z ní vychází, ale je již o poznání praktičtější. A evidentně je i velice oblíbený, když je jich na Ravelry 3690 kousků. Nevýhodou je, že patří k šátkům, které je třeba plést podle návodu a nejde ho rozšířit či prodloužit, snad jen použitím tlustší příze. Můj článek najdete zde.

Daybreak jsem upletla jako dárek a pro sebe ho ještě stále nemám hotový. Psala jsem o něm zde, zde a zde jsou konečně fotky. Úvod do Daybreaku #2 je popsaný zde.

Tagy: #5shawls5days, @arohaknits 

středa 1. května 2019

Háčkovaná deka Charlotte's Dream Blanket od Dedri Uys

Někdy mi trvá vážně zbytečně dlouho, než napíšu článek, jehož napsání vyžadovalo pouhou chvíli... kdyby to bylo ve správný čas. 

Jasně že vím, že v názvu článku mám neuvěřitelnou hloupost. Vím to pokaždé, když to píšu. Ale dělám to tak schválně. Název dílka od Dedri Uys je Charlotte's Dream Blanket. Samozřejmě že všichni, kdo umí anglicky, vědí, že blanket znamená deku. Jenže když si pak budete třeba chtít v mých článcích něco vyhledat, nebo si budu chtít vlastní článek vyhledat já, nechci muset zkoušet, jestli je v článku text blanket nebo deka. A snažím se psát tak, abyste se kvůli tomu nemuseli učit anglicky slova, o která nestojíte. ;-)) 

Zde najdete autorčin blog look at what i made.

A teď už k dece samotné. Charlotte's Dream Blanket byla zveřejněna na Ravelry v říjnu 2016. V tuto chvíli (17. února 2020), když tohle píšu (ano, zpětně, říkala jsem vám to), je zaregistrováno 557 projektů. Můžete si je tam prohlédnout v galerii, což je super a nepřestává mě to bavit. Podle mě je nejkrásnější v jasných zářivých barvách s přeházeným pořadím. Je navržena z příze Scheepjes Stone Washed, která je tloušťky sport (12 wpi), a tak při spotřebě 5600–5800 metrů vznikne deka 172 cm krát 130 cm.

Já ji začala háčkovat 8. března 2019 a během háčkování prvního čtverce (s petrolejovou modrou) – s pomocí videonávodu –jsem zhlédla tři čtvrtiny (6 z 8) dílů seriálu Most. Bohužel mi od každé barvy nestačí jen jedno klubko. Vybrala jsem si přízi Merino od Vlnap a. s., která je z 50 % merino vlnou a z 50 % akrylem, takže by snad mohla dobře snášet i případné praní v pračce. Na 50 gramů má pouhých 105 metrů.