pondělí 2. října 2017

50x a stále poprvé

Už jsem vám psala o ponožkách jedna. Možná jste se tenkrát ptali, o jakou že to jde sérii a proč s tím dělám takové tajnosti. Tak tady to máte, přímo v názvu. Rozhodla jsem se, že upletu padesatery ponožky a pokaždý jiný. Ne, jen tím, že vezmu jinou přízi, ale prostě jiný. Nějak. Jednou budou mít německou patu, jindy použiju fair islový vzor, jednou copánek a jindy možná krajku nebo výšivku. 

Nedávám si na to žádný limit, třeba letos upletu desatery, nebo jenom dvoje… není to závod nebo soutěž. Jenom nápad, pokus. Možná že projekt odpískám, když se bude zdát nesmyslný, ale o tom to je taky. Naučit se ukončovat věci, které nemají smysl. I to je život. Zrovna na minulém pletení jsme se bavili, že existují „dotahovači“, kteří dotahují i to, co už dávno mělo skončit v koši. A to je škoda. Proč dočítat špatnou knihu? Luštit křížovky, když vás vlastně nebavěj? Zůstávat ve vztahu, protože jste si s tím klukem kdysi vyšli? Proč dělat věci, který nedávají smysl?


Zde bude postupně doplňovaný seznam mých padesáti druhů ponožek. OK = označeny ty již hotové (obě). 
 • Ponožky #1 jsem začala plést v rámci Tour de Fleece v létě 2017. Psala jsem o nich zde. Hotová je zatím jenom jedna. Vyzkoušela jsem si na nich pletení shora dolů na jedné kruhové jehlici za použití magic loopu a trochu otravnější patu, která byla ale měla být pevná a vydržet časté nošení. 
OK. Ponožky #2 jsou moje modré ponožky pro nedonošená miminka a psala jsem o nich zde. Obě byly dokončeny a odevzdány včas. Jednalo se o ponožtičky pletené shora dolů na jedné kruhové jehlici s tím, že nejprve se uplete holeň, pak nárt a boky a na závěr se doplétá spodek chodidla.
 • Ponožky #3b by měli být takzvané Ph.D. ponožky, nebo tedy podle autorky Graduation Socks, psala jsem o nich zde, ale plést jsem je ještě nezačala. Ponožky jsou označeny 3b, protože z trojek se staly návleky na ruce s pavouky, o nichž jsem psala zde. A Spider Socks galerii najdete zde
OK. Ponožky #4 byly fialové miminkovské ponožky z Baby merina od DROPS pro neteř mojí kolegyňky. Psala jsem o nich zde a vyfocené je s celou soupravičkou najdete zde. Pletené shora dolů celé najednou na rozdíl od ponožek #2.
 • Ponožky #5 pletu na jedné kruhové jehlici zároveň s ponožkami 5a. Jedná se o ponožky pro miminka pletené od špičky. Je to můj zkušební pár dle knihy pletení dvou ponožek na jedné kruhové jehlici. Už jsem to kdysi zkoušela, ale teď si to chci oživit.
 • Ponožky #5a nazývám takhle, protože to je vlastně stále stejný způsob pletení ponožek, navíc ve stejné velikosti. Můj cíl je uplést padesát různých ponožek. Ideálně vyzkoušet padesát různých stylů. Jak nahazování, tak způsobů, délek, vzorů. Prostě každé ponožky by měly být úplně jiné, aby se do téhle padesátky mohly počítat.
 • Ponožky #6 jsou zatím rozdělané. Jedná se o ponožky Carousel od Louise Robertpletené jako pásek obtáčený kolem nohy.
 • Ponožky #7 jsou zatím rozdělané. Jedná se o Double Heelix socks. A jejich pletení, jelikož jde o první pokus, je vcelku náročné.
 • Ponožky #8 Dither od General Hogbuffer. (5. týden: 29. ledna až 4. února 2018) První můj článek o nich najdete zde
 • Ponožky #9 Spirálové ponožky od La Maison Rililie. (6. týden: 5. února až 11. února 2018) První můj článek o nich najdete zde.
 • Ponožky #10 Broken Seed Stitch Socks od Hanna Leväniemi. (7. týden: 12. února až 18. února 2018) První můj článek o nich najdete zde.
 • Ponožky #11 Fibonacci od Stephanie van der Linden. (8. týden: 19. února až 25. února 2018) První můj článek o nich najdete zde.
 • Ponožky #12 Blueberry Hill jsou ponožky z návodů DROPS. Pletou se z dvojité příze, a tak krásně rychle přibývají. Tolik mě to nadchlo, že jsem se hned po dodělání prvních modrých pustila do druhých zelených. A možná jsem ještě neskončila (9. týden: 26. února až 4. března 2018) První můj článek o nich najdete zde.
 • Ponožky #13 V dubnu jsem připadla na nápad zkusit si zakalit ponožky (výhodou je malá velikost). Jednalo se o Undertow Sock od Kirsten Hall. Bohužel jsem je v průběhu měsíce uplést nestihla. První můj článek o nich najdete zde.
OK. Ponožky #14 Jelikož se chybami člověk učí, další KALové ponožky jsem zkusila hned vzápětí v květnu. Výsledek byl výrazně lepší. Připadalo mi, že na ně mám víc času. Nebo jsem jim dala větší prioritu? Každopádně se jednalo o SKA May 2018 MOCK od verybusymonkeyPrvní můj článek o nich najdete zde. Tak, ponožky jsou hotové, ale po vyprání se ukázalo, že se dost roztáhly, ačkoliv mi předtím padly báječně. Možná je to tou krajkou, ale jsem frustrovaná. Co s tím teď?
 • Ponožky #15 Další by měly být Hermioniny ponožky (článek teprve připravuji).
 • Ponožky #16 V červnu jsem se rozhodla pustit do ponožek Montgolfiere (článek teprve připravuji).
 • Ponožky #17 Teď už nevím kdy jsem začala, ale mezi rozpletenými mám Euclidy.
  • Ponožky #18 V rámci mého zapojení do SKA (Sock Knitters Anonymous) jsem se připojila k listopadovému pletení ponožek MOCK, což znamená mystery ponožky. Kvůli pravidlům nemohu zveřejnit jejich fotky dříve, než bude odtajněn celý návod. Tyhle konkrétní se jmenují Get Along Sock MKAL a navrhla je Michelle Leanne Martin. (článek teprve připravuji)
  • Ponožky #19 Protože na aikidu je někdy vážně dost zima a cvičí se tam bosí, nahodila jsem Lindsey's Yoga Socks od Tyler Klene z prvního Delightu od DROPS, který mi přišel pod ruku. Je sice dost růžový, ale aspoň to bude veselé a trochu to bude rušit tu nudnou bílou. Nebo to bude lehce provokovat, až budu mít černou hakamu. :-P
  • Ponožky #20 Call Them Cherry Blossoms od Tiina Kuu jsem nahodila v únoru v rámci skupiny SKA (sock knitters anonymous), o níž jsem psala zde.
   • Ponožky #21 

   Žádné komentáře:

   Okomentovat