pondělí 1. března 2021

Caoua Coffee: Roosimine (1)

Nahodila jsem ponožky k Valentýnu pro svou lásku. Vybrala jsem si pro to tmavě modrou přízi z obchoďáku Norma a bílou Fabel, abych měla dostatečný kontrast. Tyhle ponožky parádně splňují nápad KALu s Upletusi naučit se s každými ponožkami něco nového. 

Barevný vzor není dosažen ani intarzií, ani vyšíváním. Jedná se proplétání kontrastní přízí mezi jednotlivými stehy. Je to estonské pletení a nazývá se „roosimin“ (což znamená „růže“) a odpovídající vzory se nazývají vzory „roositud“. Tradičně se používají na palčácích a ponožkách a většina roositudových vzorů je geometrických a provádí se v sadě jasných primárních barev. 

Vtip je v tom, že v první řadě protkáváte kontrastní (zde bílou) přízi mezi oky. Tam, kde chcete mít vpředu bílou, pletete oka vzadu za nití, pak nit zase schováte dozadu. Je to jako kdybyste se spletli při pletení fair isle. 

Druhá řada se může zdát zpočátku náročnější na pochopení. Protože vám bílá příze skončila o patnáct ok (rozsah vyplétaného vzoru) dál, než byste ji potřebovali, přesunete ji předem (což je velice důležité!) mezi jehlice tak, aby vytvořila velikánskou smyčku. A opět pletete před a za bílou (ale používáte tuto smyčku, zatímco konec příze směřující ke klubíčku je vpravo vzadu za prací a čeká na další řadu). Na závěr jemně smyčku utáhnete tak, abyste vpředu měli krásný jakoby tkaný vzorek.

Pletu je z dvojité příze, aby byly teplejší, a tudíž mi tak docela nesedí uvedený vzorek. Dle vlastní zkušenosti zatím mohu říct jen to, že by se tento typ pletení nehodil pro tkaniny, které mají být měkké, protože protkávaná část je o něco tužší.

#upletusiponozky

Žádné komentáře:

Okomentovat