pondělí 22. února 2021

Tincanknits: Rye (2)

V minulém článku s tímto názvem jsem psala o ponožkách Rye, které jsem upravila o barevnou kombinaci od DROPSu 0-957 Blueberry Hill, kdy pletete ze dvou přízí najednou a postupně je vždy po jedné vyměňujete za jinou (postup jsem popsala právě v předešlém článku). 

Předně musím říct, že dost hřejí. Což byl pochopitelně účel. Příjemné je také to, že se bez problémů vejdou do botasek, které nosím. Takže je lze používat na běžné denní nošení, ne jen do hor v pohorách. Minule jsem zmínila, že se jedná o levnou přízi z Normy (obchoďák), takže nyní poskytnu pár dalších detailů:

  • název: ElleNor Strumpf- & Sportwolle / Ponožková a sportovní vlněná příze 6 x 50 g superwash,
  • složení: 75 % střižní vlna superwash (schurwolle), 25 % polyamid,
  • návin: 210 m na 50 g, 
  • v balení je šest klubíček ve třech barvách, dvě barvy jsou jednobarevné, poslední dvě klubíčka jsou melírovaná (použila jsem klubka z různých balení, tenkrát jsem si koupila asi 3 taková balení), barva 202,
  • doporučené jehlice 2,5–3 mm, očekávaný vzorek: 22–23 ok na 31–33 řad,
  • dovozce/výrobce: Feria Textil GmbH.

Povšimněte si toho výrazu superwash, to znamená, že je můžu prát v pračce. Což je super, protože je plánuji jako zátěžové. Chci na nich vyzkoušet, co takové pletené ponožky vydrží. Jedna kamarádka říká, že mnohem víc než kupované, druhá zase, že se hned prošoupou. Tak uvidíme. Tyhle by měly mít i vytrvalostní složení, když je v nich ten polyamid.

    Nyní bych ráda povyprávěla o tom, co jsem se naučila při pletení těchto ponožek: 

    1. I u sebejednodušších ponožek je potřeba dávat pozor na vzor a pořádně si přečíst instrukce. A taky si je jednou za čas zopakovat. Abyste nepletli obrace, když máte plést vroubkem.
    2. Trochu menší ponožky se roztáhnou, ale možná by pak nemuseli vydržet tolikero nošení.
    3. Vršek byl pleten 1 oko hladce, 1 obrace, u paty se nejprve upletla zadní část (bohužel jenom hladce bez jakékoliv výztuhy), pak se ubíralo a pak už se splétalo s nahozenou boční částí. Velice jednoduché a pohodové pletení.

    P. S.: Můžete srovnat s jinými mými ponožkami (Blueberry Hill) ze stejných klubek.
    #upletusiponozky

    pondělí 15. února 2021

    Caitlin Hunter: svetr Feel the Bern (1)

    Ač nesleduji zprávy, Berna jsem zahlédla. Ani nevím kdy a kde, ale svetr dle vzoru, který měl na rukavicích jsem musela mít!

    Nahodila jsem 28. ledna 2021 z toho, co jsem měla doma: ponožkovku Fabel od DROPS design. Vzala jsem dvojitě tmavě fialovou, tyrkysovou modrou lagunu, bílou a oranžovou. Pletu na trojkách, které jsem stáhla z rozpletené tuniky Laneway.

    V duchu jsem se usmívala, že se mi svetr bude krásně hodit hned k několika ponožkám: Unchained Socks od Petry Machové Kouřilové, v nichž jsem použila oranžovou i bílou (ale jinou modrou), Stripe Tease od General Hogbuffer, obsahuje stejnou oranžovou (a další dvě odlišné barvy) a o Knit While Bored od Color Aturable, obsahuje bílou.

    Zlákalo mě i to, že jsem si už nějakou dobu chtěla vyzkoušet svetr od Caitlin Hunter, známé návrhářky, ale měla jsem určité pochyby ohledně tvaru – její svetry se mi často zdají takové neforemné: krátké a široké, já chci něco víc na tělo. 

    Ke 14. 2. 2021 je na Ravelry nahozeno 406 projektů, očekávám, že toto číslo ještě výrazně vzroste. Návod je zdarma, proto k němu autorka neposkytuje žádné komentáře, úpravy a podobně, přesto píše v úvodním textu, že očekává, že bude bez chyby, protože vychází ze střihu jejího nejpopulárnějšího svetru the Soldotna Crop. Při prohlídce galerie vás nadchne množství barev, které různé pletařky (a pletaři) zkombinovali. Trochu zklamáním je pro mě kikelina (Christine), která použila téměř stejné barvy jako já. Ach ta lidská pýcha. Vždy si myslíme, že jsme jedineční.

    pátek 12. února 2021

    Color Aturable: To Knit While Bored (1)

    Tyhle ponožky jsem nahodila 6. 1. 2021 na počest 167. narozenin slovutného detektiva Sherlocka Holmese, o něhož se dlouhodobě zajímám, viz moje stránka Sherlock Holmes

    Návod jsem našla na Ravelry a vzor vychází z tapety, kterou je možno vidět na stěně Holmesova bytu na Baker Street 221B. Vzor je zdarma a kromě dubových lístků obsahuje ponožka text „bored“, což znamená v překladu znuděný. V seriálu lehce nesympatický Holmes rád říká: Nuda,“ když se mu případ nezdá dostatečně zajímavý. A když se nudí, což je vždy, když nemá případ a jeho geniální mozek zahálí, bere morfium. Zlozvyk, jenž se ho snaží doktor Watson neúspěšně zbavit.

    Ponožky jsou určeny k tomu, aby se pletly jen jednou, druhou byste měli udělat odlišnou. Ale ne všichni autoři se tím řídí. Nicméně musím říct, že dvě stejné vypadají velice pěkně. Pohrávám si s myšlenkou, že buď udělám opravdu každou jinou, což je ještě pořád moderní, viz společnosti typu Dedoles, nebo že bych třeba aspoň mohla změnit text na český. 

    Druhou ponožku najdete pod názvem sherlock socks u stejné autorky. I když se mi barevná kombinace s první ponožkou příliš nelíbí, protože to vypadá, že se nejedná o dvě ponožky z jedné série, nýbrž o naprosto odlišné ponožky, nepostrádá vtip. Je tam zahrnuto hned několik vzorů z Watsonových svetrů.

    Jo a ještě chci otočit lístky, aby byly směrem nahoru. Možná vyšiji i žlutého smajlíka.

    #upletusiponozky

    pondělí 8. února 2021

    General Hogbuffer: Stripe Tease (1)

    S nahazováním ponožek je to jako s chlastem. Důvod se vždycky najde. 

    Minule jsem ponožky nahazovala s radostí: to byly ty k těm narozeninám Sherlocka Holmese. Kdyby vás to víc zajímalo, psala jsem o nich zde. ;-) A o těch narozeninách tady

    No a teď ze žalu. Měl to být krásný společný víkend strávený s mým miláčkem. A? Ve čtvrtek mu zavolali, že v sobotu půjde do práce. Jako by nestačilo, že v pátek přijde kdovíkdy, protože bude na honu (honě je taky správně dle ujc.cas). Navíc u něj „jít do práce“ není jen tak, dělá osmadvacítky, což znamená, že se vrátí nevyspalý v neděli asi tak ve tři hodiny. To už z toho víkendu opravdu moc nezbývá, že? 

    Takže jsem – proti smutku – nahodila ponožky. Až si říkám, proč to tak nedělají ostatní. I když, je to taky návykové a taky to leze do peněz. Ale zase to hřeje. I v zimě. Což se u chlastu nedoporučuje. 

    Vybrala jsem si ponožky Stripe Tease od General Hogbuffer, které se mi už dlouho líbily, a hlavně mě napadlo, že bych je mohla uplést v tloušťce worsted stejně jako Rye a pracovat tak na spotřebovávání (ha ha ha, to se v tom množství pozná!) ponožkových přízí. Rye jsem pletla na 40 ok, tak jsem tentokrát nahodila 48 ok, protože to měl být násobek šesti (42 ok) plus šest navíc. To proto, že se budou skládat z šesti postupně pletených pruhů. Zvolila jsem kombinace hnědých a oranžovou, aby to bylo veselejší. Nechtěla jsem totiž plést ze stejných modrých, aby to pak na konci roku nevypadalo, že pletu jenom modré ponožky. Naopak promícháváním nejrůznějších přízí a vytvářením rozličných kombinací by celá moje letošní souprava ponožek mohla vypadat vskutku kouzelně. (Pokud se mi ji podaří dokončit, samozřejmě v to doufám.)

    Takže jsem vzala dvě klubka Fabel od firmy DROPS v následujících barvách:

    • oranžová = Fabel barva 153, šarže 3631,
    • hnědá = Fabel barva 915, šarže 7461,

    a hnědomodrou 
    Polovina první ponožky
    ElleNor Strumpf- & Sportwolle. Ještě uvažuji, zda budu dělat každý proužek pěkně dvojitě z jedné barvy, nebo vždy jednu nit z té dané příze a druhou z následující. Mmm, to by mohlo být pěkné a zajímavé. Uvidím. Vypadalo by to následovně: proužek barvami A+A, proužek barvami A+B, proužek barvami B+B, proužek barvami B+C... a tak dále. 

    Ponožky jsem nahodila 23. 1. 2021, tedy přímo v den, kdy jsem dokončila Rye, takže se nemůžete divit, že mě to s těma barvama ještě nepřešlo. 

    Ještě můžu poznamenat, že jsem obě klubka Fabel původně zamýšlela na šátek DROPS 173-19. Jenže... jednak mám šátků spoustu (a další spoustu jich mám ve frontě přání k upletení), a jednak šátek z Fabel asi zrovna není tím pravým, protože tahle příze leckdy kouše. Někdy je sice perfektně jemná, ale proč to riskovat. Navíc s úpravou superwash a možností praní v pračce přímo vybízí k pletení ponožek. 

    Takže hurá do toho. Další ponožky na pohodové pletení v autobuse, které zapadnou do projektu #upletusiponozky.

    čtvrtek 4. února 2021

    Různé další výrazy (v angličtině nebo slangu)

    Základní anglické výrazy týkající se pletení

    Druhy oblečení (v angličtině nebo slangu) = článek typu slovníček

    #Knitflix = Tohle slovo jsem objevila při prokrastinaci na Ravelry (pletařských stránkách s návody). Google mi prozradil, jak mě ostatně samotnou napadlo (stejně jako nejspíš i vás), že se jedná o hashtag odkazující na jednu z nejpopulárnějších zábav dneška  Netflix (slouží ke sledování filmů, něco jako dříve satelit ;-))). Poukazuje na to, že se stále více lidí začíná zabývat pletením, když musí být v karanténě doma a hledají rozptýlení. Na jednom blogu jsem dokonce našla článek, kde popisují, že knitflix je pletení při sledování vaší oblíbené televizní show. Tak to už opravdu nějaký ten pátek dělám. Nejde mi to jen u brilantních filmů (z mého pohledu) a filmů s titulky. Možná, kdybych si vzala něco snadnějšího na pletení...

    bag =  taška

    blanket = deka

    doily = ozdobná dečka na stůl jako za našich babiček

    fringe = okraj, třepení, třáseň, lemovat (sloveso)

    leftover = zbytek

    softies = měkouše, plyšáci

    pondělí 1. února 2021

    Tincanknits: Rye (1)

    Jak jsem minulý týden slibovala v článku Ponožkománie, tak plním a píšu o ponožkách, které jsem nahodila v rámci Ročního ponožkového KALu 2021 s Upletusi. Jako první jsem chtěla nahodit něco snadného, rychle přibývajícího a přitom veselého. 

    Už nějakou dobu mě lákaly tlusté ponožky Rye od tincanknits. Mají je i v tenčí verzi s názvem Rye light, které se pletou z klasické síly fingering, zatímco tyto jsou z tloušťky worsted (9 wpi), čemuž odpovídá například příze Malabrigo Yarn Arroyo, Schoppel-Wolle Zauberball Crazy, Manos del Uruguay Alegría. A právě tu Alegríi bych někdy ráda vyzkoušela, protože Radka z ní má moc pěkné ponožky, ale teď jsem chtěla využít „zbytky“ svých ponožkovek z Normy, která se mi zdála ideální na použití ve dvou. 

    A tak jsem trochu zkombinovala dva návody: již zmiňovaný Rye a DROPS 0-957 Blueberry Hill, kdy upletete 4 centimetry přízí barvy A+A, pak 4 cm A+B, dále B+B, B+C a pak patu a přilehlé okolí kombinací C+C, no a nakonec se zase postupně vracíte k A+A na špičce. Je to parádní nápad, zejména když máte pestřejší příze (pruhované), takže vám to krásně stínuje (anglicky fade, úchylně počeštěle fejduje). 

    Akorát se mi podařila taková menší chybka. Jak jsem si spokojeně pletla v autobuse na čtyřech jehlicích, trojkách. Nějak jsem nepomyslela na to, že vroubek ve střední části vzniká tak, že jednu řadu pletete hladce a druhou obrace. Jednoduše jsem prostředních dvanáct ok pletla stále obrace, až někde u paty mi začalo být divné, že se mi ponožka tolik kroutí. No, už se mi to nechtělo předělávat. A Radka přece psala, že si máme vyzkoušet na ponožkách něco nového. Takže pryč s perfekcionismem a polovinu ponožky jsem udělala „po svém“ a polovinu správně. 

    Samozřejmě počítám s tím, že každý pár ponožek upletu jinou metodou, nebo aspoň z výrazně jiné příze, abych se opravdu něco nového naučila.

    Mějte se krásně a pojďte to zkusit taky. #upletusiponozky