neděle 30. července 2017

Ponožky #1

TDF 24. 7. 2017
Již druhý den pletu své první ponožky do projektu 50x a stále poprvé. Říkám jim ponožky jedna, protože jsou první. Tedy ani to není tak docela pravda, protože minimálně dvoje (kompletní) ponožky jsem si už upletla. Ale to bylo dřív a nepatřily do téhle série. Tyhle jsou podle návodu DROPS 179-21, akorát nevyužívám jejich navržený vzor, ale pletu jenom hladce z jediné příze, protože Fabel print je krásně samovzorovací. Návod je v češtině a zdarma, kdybyste si to chtěli taky zkusit.

Ze svých nasyslených zásob jsem vybrala barvu 901 odstín 8600. Kdybych ji měla popsat, střídá se v klubku v dlouhých úsecích (akorát vhodných na ponožky) tmavě modrá, světle modrofialová, zase tmavě modrá, zářivě růžová, oranžová s tmavšími puntíky, trávově zelená, hnědá a zase trávově zelená, zase hnědá a pak to od tmavě modré jede znovu. 

Pletu na jediných Addi jehlicích, které mám, je to velikost 2,25. 

sobota 29. července 2017

Jenom nafotit...

Víte, jak jste si stěžovali, že na Ravelry nemám aktuální fotky? Tak dnes odpoledne jsem se pokusila trošku pohnout s články na blogu i fotkami na Ravelry. 

Hodně zábavy a inspirace při koukání. A ještě to pořád není všechno. Zatím třeba neumím dát fotky klubíků do stashe, to teprve bude něco. 

P. S.: To abyste věděli, že ty začaté projekty už jsou možná dávno hotové... jenom nafotit...

pátek 28. července 2017

Laurelie #2


Co napsat, aby se člověk neopakoval, když podruhé pletl stejný šátek?

Protože to měl být dárek – nevěděla jsem oblíbenou barvu dámy, které jsem chtěla velice poděkovat, protože mě v určité krizové chvíli dokončování disertace velice podpořila důvěrou, že to zvládnu dotáhnout do konce – a tak jsem raději vytvořila dva šátky.

Prvním z nich byla Laurelie #2 a druhým Close to you #2, o kterém vám napíši později, i když už ho taky mám hotový z konce června, nebo ještě dýl.

Můžu říct, že uplést dvě Laurelie za sebou je zároveň nudné a zároveň báječné. Všechno si pamatujete, víte, kde jste minule udělali chybu a totálně vás okouzluje jejich odlišnost, která vznikla pouhou změnou barvy a materiálu při zachované tloušťce. 

Moje druhá Laurelie je pletená z ponožkové příze, kterou jsem koupila v Kotvě (když nezapomenu, doplním konkrétní název, návin, cenu atd.), protože jsem chtěla, aby to šlo prát v pračce. 

A jak jsem slibovala v minulém článku Laurelie #1, tak tenhle jsem také zařadila do společného pletení Maliha SPRING-TO-SUMMER KAL (May-July 2017) Lisy Hannes.

Moje další články o Laurelii najdete zde:

P. S.: Upleteno již před začátkem prázdnin, ale než jsem nafotila...
Zmuchlaná v tašce

čtvrtek 27. července 2017

Laurelie #1

O šátku jménem Laurelie, který pletly Vlněné sestry jako Velký jarní KAL jsem Vám už psala v článku Můj druhý první šátek z malabriga a Pletení s Vlněnými sestrami. Autorkou je Lisa Hannes a na Ravelry ho najdete zde. Ale je zpoplatněný, aktuálně stojí 157 Kč, což je na Ravelry rozhodně jedna z nižších cen. Zaregistrováno ho má již 279 lidí (28. 7. 2017). 

Pro příští pletení bych radila zejména velký barevný kontrast kvůli společné části uprostřed.

Lisa má i další krásné vzory, z nichž další tři plánuji vyzkoušet (a již je vlastním). Psala jsem o ní zde.
Moje první Laurelie


Mimochodem, co jsem asi nezmínila je, že jsem se se svou Laurelií účastnila jak KALu s Vlněnými sestrami, tak společného pletení Maliha SPRING-TO-SUMMER KAL (May-July 2017) Lisy Hannes. Jehož podmínkou bylo dokončit do konce července některý z jejích šátků. A kdyby se náhodou někomu nezdálo, že pletu jeden šátek v rámci dvou KALů a vytvářím si tak umělou produktivitu, tak jsem ho pro remcálky upletla ještě jednou!

P. S.: Upleteno již před začátkem prázdnin, ale než jsem nafotila...

středa 26. července 2017

Týden předení, den třetí

Ilustrace k pověsti o kamenném vřeteně v řece Aaře
V práci jsem dnes byla dlouho – středa je úřední den –, a tak jsem upředla jenom polovinu tmavě fialového klubíčka, ale zato jsem si přečetla relativně zajímavou pověst (hned tu první) Obří kolovrat z Geissbergu z knihy Kníže Dracula a jiné hradní pověsti. Autorem ilustrací je Marie Preclíková. Jsou opravdu překrásné! A někdy i dost strašidelné.

A co bych se chtěla naučit? Co mohu plést z jednonitky. Můžu takhle plést krajku? Nebo vroubek?

úterý 25. července 2017

Svetřík Soubrette

Miluju přízi Lace od DROPSu. Je stejná jako její název – jednoduše krásně krajková. Lace totiž v překladu znamená krajku, takže její pojmenování je výstižné a svým způsobem i legrační, jako když kočku pojmenujete Kočka. Z černého Lacu už máme jeden šátek upletený, bohužel si nemohu vzpomenout na jeho jméno, ale časem ho vygooglím, nebo můžete vy sami, je totiž mezi DROPSáckými návody zdarma. Byl myslím červený půlkruhový a směrem dolů se rozevíraly šipky. Z šedé Lace pletu již zmiňovaný náročný KAL od Cassie Rosse. Zatím mám hotovou jenom první část. 

A pořád nemám dost. Teď jsem si na sebe vymyslela, že si upletu Soubrette, svetřík od Mary Annarelly. Vybrala jsem si překrásnou zelenou Lace, které mám doma dostatečnou zásobu. Upletla jsem a vyprala zkušební vzorek. Konečně se na mě jednou usmálo štěstí a mám ho ve stejné velikosti, jakou má mít. Akorát oni ho pletou na jehlici o 1 větší. Protože pletu volně, vypadají moje krajkové výrobky dobře, jsou-li upleteny na trojkách. 23 ok krát 32 řad. Trochu váhám, jestli moje velikost je v palcích stejná jako normálně.

Hned v druhém řádku mě čeká zákeřná zkratka w+t. Ach jo, ty anglické návody mi dávají zabrat. Na druhou stranu přesně to se mi na nich líbí – rozvíjím svou angličtinu, i když v dost specifické oblasti. Takže pokračování příště…

P. S.: Vygoogleno: Je to Autumn Leaf. A je relativně snadný a přitom krásný.

Týden předení, den druhý

Druhý den předení zdárně za mnou. Jupí! Raduju se z toho, že konečně zase začínám mít pocit, že jsem pánem svého času a jen otrokem práce a domácnosti. Už druhý den v řadě jsem se dostala k něčemu, co mi připadá smysluplné a v čem se chci rozvíjet. Paráda. 

Včera, když jsem s tím začínala, mě napadlo, že si každý den umotám jiné klubíčko. A pak je všechna vyfotím a bude to náramně krásné mít každé jiné, za každý den jedno. Dneska jsem se tedy odhodlala (pocit vlastní nedostatečnosti stále přetrvává) a dovolila si sáhnout na ten krásný česanec z Dalinu (k čemu by asi tak byl v téhle podobě?!), v němž je hedvábí. Pravda, je nejenom krásný, ale také drahý. Konzultovala jsem v prodejně, zda by z toho šla udělat jednonitka a jaké jsou možnosti jejího využití. Jenomže si to už nepamatuju. 

Předlo se mi z toho naprosto úžasně – asi si brzy (až sdělám ostatní – ha ha ha) přikoupím. Je to dané tím hedvábím, které dodává větší pevnost a já můžu dělat tenčí nit. To je zatím můj cíl. A taky je fajn, že se mi daří trochu rovnoměrnější. Na druhou stranu se mi vyskytl problém s tím, že se mi nedařilo upříst ji silnější. Ale to neva. Nejspíš změním plán a místo zeleného Danzigu ho udělám z téhle. Ještě nevím, kterou použiju kontrastní, ale tahle vypadá překrásně, právě díky lesku hedvábí. Akorát mi vadí, že jako česanec má mnohem kouzelnější barvy. Spředením se vše slije do takové neutrální šedozelené. Z toho tedy plyne odpověď na následující otázku.

A co bych se chtěla naučit nebo vyzkoušet? Jak to udělat, aby zůstaly barvy česance víceméně zachovány i po spředení? 

pondělí 24. července 2017

TDF 2017 souhrn

1. týden
1 časovka: 94 ok Daybreak#3 , 15 km pěšky
2 rovinatá: 426 ok Daybreak#3,

2. týden
3 rovinatá: 1184 ok Daybreak#3,
4 rovinatá: 1032 ok Daybreak#3,
5 kopcovitá: 760 ok Daybreak#3,
6 rovinatá: 1467 ok Daybreak#3,
7 rovinatá: 450 ok Daybreak#3,, 25 km pěšky
8 kopcovitá: 1940 ok Daybreak#3,
9 horská: 1327 ok Daybreak#3,

10 VOLNO: 1124 ok Daybreak#3,
11 rovinatá: 1180 ok Daybreak#3,
12 kopcovitá: 1553 ok Daybreak#3,
13 horská: 1306 ok Daybreak#3,
14 horská: V rámci TDF jsem poprvé předla: světle fialovou. Pletla jsem Lace by CR.
15 rovinatá: 1017 ok Daybreak#3. Dopředla jsem světle fialovou a začala jsem příst ze světle zeleného česance z Dobroděje na náměstí Míru.
16 kopcovitá: Daybreak#3 + předení zelené + nahozen šátek Maori + nahozen šátek Mauve

17 VOLNO: Lace by CR + předení zelené
18 rovinatá:
19 horská:
20 horská:
21 kopcovitá: Ponožky#1
22 časovka:
23 rovinatá:

24 Ponožky#1, upředeno 1. klubko. Upředla jsem zelené klubíčko – zatím pouze jednonitku do svého nového týdenního projektu. Vypárala jsem Mauve. Upletu ho z něčeho jednobarevného, aby krásně vynikl zajímavý vzor a Malabrigo Mechitu použiju na nějaký svetřík.
25 Ponožky#1, Soubrette, upředeno 2. klubko

Týden předení, den první

Paní v Rumunsku
Napadlo mě, že bych si mohla udělat týden předení. Každý den upříst jedno klubíčko. Začala jsem zeleným, protože tenhle týden budu nosit hlavně zelenou. Ráda bych se ale pustila i do těch krásných, které jsem si z Dalinu koupila na jednonitky. A možná, možná bych z nich mohla udělat ten krásný krajkový šátek s dubovými lístky… nebo ne? Nějak se mi teď šátky zrovna plést nechce. Dokonce jsem vypárala Mauve z Diany Malabriga Mechity. Napadlo mě totiž, že z takto strakaté to nebude ono. Raději si na to pořídím něco jednobarevného. Nebo využiji něco ze svých bohatých zásob – včera jsme je procházeli a vážně toho nemám málo. A tenhle luxusní materiál zkusím použít na nějaké tričko nebo svetřík. Budu ho asi muset doplnit ještě jiným klubkem, ale to neva. Vypadá i na trojkách docela pěkně a ač běžně pletu dost volně, tohle se mi daří krásně.

A co bych se chtěla naučit nebo vyzkoušet? Příst na vřetánku…

pátek 21. července 2017

TDF 21. 7. 2017

Konečně motovýlet! 

Nejdřív se mi moc nechtělo, předjízdní příprava mě nebaví: to víte, nejraději bych jen sedla a jezdila... a navíc bylo opravdu dusnu, ale když mi bylo řečeno, kam bychom mohli jet, bylo jasno. 

V rámci Tour de Fleece se prostě do Pleteného újezda podívat musím.

Ono tam tedy není nic zajímavého, kromě krásné bílé kočky, která nás líně pozorovala ze zdi, ale ten název... a pak jsme taky objevili zastávku.

Můžu vám říct, že pletení v motorukavicích je jen pro drsný holky. A pokud by vás zajímalo, co to bude, jedná se o první ponožku z Projektu 50x a stále poprvé.

úterý 18. července 2017

Zapletené úterý v Cafe Pointa

Naše pletací dýchánky miluju. Děláme je na dvou místech – záleží, kdo je původcem. Jana pořádá Zapletené soboty – o prázdninách třeba v úterý nebo jiný všední den – v Cafe Pointa na Hradčanské a Jarmila čtvrtky či soboty ve Vypáleném koťátku také na Hradčanské, ale na druhé straně od metra. Oboje docela leze do peněz, ale už jsem se s tím trochu smířila, protože jako nepražská vnímám všechny ceny v našem hlavním městě jako vysoké.

Nevýhodou setkání s Janou je nutkavá potřeba něco si koupit. Má totiž tak krásná klubíčka, že si je člověk nemůže jenom pohladit a nechat ji, aby je zase odnesla pryč. Kdepak! Ta musí být moje! Aneb jak řekla Ljubica: musím je vlastnit! Dát si je do své skrýše a občas vyndat, pokochat se a až přijde ten správný čas, něco nádherného z nich uplést.

Původně jsem kombinací vlny s bavlnou pohrdala. Vlna je přece lepší – víc hřeje. Nebo ta podzimní s kašmírem, to je ňuchňáníčko a jaký z toho pak bude šátek. Nebo dokonce svetřík? 

Jenže pak jsem si osahala Janin Lothian od Justyny Lorkowské a bylo mi jasné, že to musím mít taky. Rozdíl se dá slovy popsat jen těžko: snad je to měkčí, lehčí, vhodnější na léto?

Teď jenom vymyslet, který šátek nutně potřebuju, abych si mohla koupit klubíky přímo na něj. Ačkoliv mám šanon plný návodů (doslova), z hlavy mě žádný nenapadl. Na Dreambird už mám přízi doma, ten druhý darovaný jsem dostala rovnou s klubíčkem a na Piccadilly už mám taky myslím něco. No a z těch posledních dvou, na které už jsem dlouho žádostivě koukala, to jest Mauve a ... (hm, jak jen se jmenuje, bylo to podobné, jo, Maori), tak ty jsem před pár dny taky nahodila, protože... protože to prostě bylo potřeba. Všechny jehlice/lanka mám teď tedy beznadějně obsazená. 

Ranmorays Riddermark Find Your Fade
Klubíčka Holst Garn mají jednu velkou nevýhodu v tom, že jsou jednobarevná, což pro mě představuje potenciální nudu. Chce to tedy nějaký šátek, který vlastně ani z jiných plést nejde. Hodil by se některý z těch tří/čtyř s listím, které mám vyhlédnuté, ale na některé z nich už jsem si koupila klubíčka dříve a na některé bych chtěla něco vyhrabat ze stashe (anglické vyjádření místa, kde máte něco uloženo, jak mi hezky přeložil kolega: stash má veverka na oříšky, je to taková skrýš, syslírna... a to my pletařky moc dobře víme, o čem je řeč). A tu jsem si vzpomněla, že minule pletla Jitka Find Your Fade od Andrey Mowry (a vypadal v těch zelených kombinacích tak úchvatně. Ono, když se na to dívám, je tenhle šátek celkově trhák: 19. 7. ho mělo 4666 lidí a 20. 7. už 4682 lidí mezi svými projekty. Samozřejmě mohou mít jen nahozeno, nebo ho někdo plete víckrát, ale stejně...

Jenže které barvy zvolit, autorka jich použila sedm! To už je nějakého kombinování. Na druhou stranu doporučovala využít skrýš a „zbytky. Díky proužkům využitým jako přechody by teoreticky mohly být použity i barvy, které spolu samy o sobě tak docela neladí. Když jsem si ale všimla, jak má Jana vyskládané nahoře takové mdlé barvy – dělala to Marie ve svém stylu – požádala jsem ji (Marii) o sestavení kombinace sedmi klubíček, protože mi bylo jasné, že to bude něco úplně jiného, než co bych udělala já a přitom z toho bude znát úžasný cit pro barvu, který Marie rozhodně má. Výsledek můžete posoudit sami na fotce níže. 


A ta druhá barevná kombinace, ptáte se? Tak tu poskládala Ljubica také přímo pro mě. Byla jsem nadšená a moc vděčná oběma. Je zajímavé sledovat, jak kombinují jiní lidé a někdy (jako v těchto dvou případech) můžete být s cizí kombinací ještě spokojenější než se svou vlastní, neboť stále vybíráte ta stejná klubíčka. Takže díky holky!

P. S.: Do té levé kombinace nepatří ta zelená, z ní autorka pletla. :-)

neděle 16. července 2017

Maori

Fotka z Ravelry
Dneska jsem se pustila do nového šátku. Maori od Darii Sorokiny mi učaroval už dávno. Jasně, mohlo by to být tím, že je krajkový a žlutý! Táák krásně žlutý. Návod najdete na Ravelry zde. Má jednu příjemnou vlastnost, je zdarma!

Ideální příze asi bude tloušťky lace, tedy krajková. Ale použít můžete i tloušťku light fingering nebo fingering. Potřebovat budete 400 až 700 metrů. Autorka doporučuje vzorek: 40 ok a 28 řad jsou 4 palce (= 10,16 centimetrů).

Šátek se plete tradičním způsobem jako většina trojúhelníků zeshora směrem dolů, výhodou je, že pokud nebudete trvat na zakončení s nopky (nebo vám na něj nevyjde příze, což by byla ovšem škoda), můžete přestat v kteroukoliv chvíli. Pletení je příjemné i na cestování, protože vzor je relativně jednoduchý, sestávající ze 6 odlišných řad, přičemž všechny rubové se pletou stejně a to obrace.

A pokud máte problém s angličtinou, pomůžu vám s překladem, ale schéma je velice dobře udělané. 

Šátek se vzorem připomínajícím květy si zaslouží nějaký luxusní materiál. Já použila celkem obyčejné klubko ze svých zásob, protože jsem si byla jistá, že mám dostatečné množství. Ale teď si zaboha nemohu vzpomenout, jak se jmenuje. Vím, že je to příze od TOPTEXu, teď už ji asi nemají, a má jen malé množství mohéru. Po trošce googlení vu'a la jmenuje se Paris a na Fleru ji dokonce ve stejné barvě nabízí za 43 Kč Adambio. Návin: na 50 g má 190 metrů, složení 70 % akryl a 30 % mohér. Doporučené jehlice číslo 4. Pletu velice volně, takže na krajkový šátek mi bohatě stačí 3,5. Testuji kovové KNIT-PRO, které jsem zakoupila počátkem června v Zapletenu v Brně pro svou kamarádku Janu... akorát jsem je chtěla vyzkoušet (a ona souhlasila). ... Mimochodem je to krásný klasický případ, proč mít radši Brno – v Praze se nám tyhle jehlice nepodařilo sehnat.

A na výsledek mojí snahy si ještě musíte chvíli počkat, teď (počátkem srpna, když to píšu) je prioritou MKAL Cassie Rosse. Ale ještě vám prozradím, že mě napadlo zbytky připlést k růžové vlně od Tvořivé ovečky a udělat působivý svetřík.

sobota 15. července 2017

TDF 15. 7. 2017

Večer jsem v rámci Tour De Fleece na chvilku usedla k předení. Sotva jsem dopředla kousíček světle fialového corridalového česance na šátek Celtic Myths, už jsem se nedočkavě sápala po zeleném měkkoučkém. Tři odstíny v jednom česanci se mi poněkud slévají a vzniká spíše tmavší vlákno, ale daří se mi vytvářet i jednobarevné úseky, různé přechody a tak dál. Zatím se dá říci, že experimentuji a zkouším, co se s tím dá dělat. Hebkost je fantastická, česanec jsem koupila v Praze u Dobroděje na náměstí Míru, ale nějak se mi nedaří popasovat s tím předením. Z té fialové, která byla o něco hrubší, se mi předlo lépe. Jako by vlákna byla delší, kompaktnější nebo nevím. Posedlost touhle zelenou nastala ve chvíli, kdy mě napadlo, že bych si z ní mohla uplést Danzig od Justyny Lorkowské. Už nějakou dobu po něm totiž pokukuji a byť se mi zdá hezký a z Malabriga by mohl být překrásně hebký (i když tři klubka jsou pro mou peněženku příliš velká zátěž za jeden šátek), nelíbí se mi jeho barevnost. Dost na tom, že je pletený vroubkem, který stále nějak nemám v oblibě, ještě aby byl z velké části jednobarevný a v tom jen malé perličky. To ne, to by byla nuda. Kromě toho si teď jeden jednobarevný šátek už pletu (světle šedivý Lace by CR). Otázkou jenom zůstává, jakou vezmu kontrastní k těm „perličkám“? 

A taky se můžu pochlubit, že už mám skoro dopletený ten Daybreak#2. Vypadá moc krásně. Jenom mi nevychází druhé klubíčko na opakování tolik řad, kolik jich je v návodu, tak možná poslední řady zopakuji znovu prvním klubíčkem a bude to tvořit takový sjednocený celek. 

pondělí 3. července 2017

Inspirace lidmi

Jak už jsem dříve předeslala, po několik pondělků jsem se věnovala lidem, kteří mě inspirovali při tvorbě, nebo na které bych si chtěla uchovat kontakt i s krátkou poznámkou, co mě na nich zaujalo. Pro přehled – vám i sobě – uvádím jejich abecední seznam podle křestního (netradičně). V závorce je uveden nick na Ravelry, příp. jinde, blog a to nejzajímavější, co od nich znám. Kliknutím na první jméno kurzívou se vždy dostanete k příslušnému mému článku, který jsem o dotyčném psala.
  • Alena (blog Štěstí v mém životě) – nejzajímavější projekt: zpracování všech zbytků klubíček do jediné deky,
  • ANKESTRiCK (fallmasche, Anke, stránky Ankestrick) – nejzajímavější projekty: svetr Nightswimming (rozdělaný v roce 2022), svetr Clam (ahoi), který je celý pletený hladce v kruhu a pak přetočen rubem ven. Asi bych ho taky mohla vyzkoušet, i když mi dost připomíná tuniku, na kterou už mám dlouho zálusk, návod i klubka. P. S.: Anke strick je v němčině Anke pleť (od slovesa stricken). 
  • Andree Beddoe – nejzajímavější projekt: šátky Sunflowers, Dianthus a Picnic.
  • Hana Báčová (Hana Paimen, hanapaimen, stránky Severské vlnění) – nejzajímavější projekt: šátek Oakenshield shawl (mám upleten a darován k Vánocům 2022), se kterým krásně ladí čepička Lonely oak hat. Inspiruje mě tím, co sama plete.
  • Helena Auerová (Vlněné sestry společně s Katkou, stejnojmenný blog Vlněné sestry) – nejzajímavější projekt: těžko říct, jejich vlastní asi rukavičky se šipkami,
  • Irina Poludnenko – nejzajímavější projekt: svetr #26 Cropped Jacket,
  • Joji Locatelli (jojilocat, stránky Jojiknits– nejzajímavější projekt: asi Old romance. Mám upletený šátek Ley Lines a rozdělané Far Away Dreams, So close. Článek se připravuje.
  • Josh Ryks-Robinsky – nejzajímavější projekty jsou asi jeho šátky: Epicenter, Depth Charge, Ad Hoc.
  • Justyna Lorkowská Mám upletený Lothian. Nakreslila jsem ji při tématu Bulky, což je síla tloušťky příze. Obrázek najdete zdeČlánek se připravuje.
  • Kateřina Rajmicová (Vlněné sestry společně s Helenou, stejnojmenný blog Vlněné sestry)
  • Knitsonik (Felicity Ford, blog Knitsonik) – nejzajímavější projekt: kniha s návrhy vlastních vyplétaných vzorů,
  • Purl Soho: Značka Purl Soho patří Joelle Hoverson, Jennifer Hoverson a Page Marchese Norman. Většina věcí, které u nich najdete je decentních a v pastelových barvách. Tedy ne úplně můj šálek čaje. Ale přesto jsem si dokázala vybrat. Doporučuji jejich stránky, kde jsou i návody zdarma (vpravo nahoře). Už jsem podle jejich návodu pletla čepičku A New Simple Pleasures Hat (psala jsem o ní zde). 
  • Radka (Reill, na Fleru Upletusi, blog Upletusi) – nejzajímavější projekt: palčáky Easy Mittens with Thrums od Debi Wilbur, potřeba aktualizovat
  • Reny S (echeverialaui, Renate, staré stránky) – nejzajímavější projekty: Chloë Crescent či Ratoncito Pérez (vhodné pro milovníky koček) a šátek No Lo Sé. 
  • skupina Sock Knitters Anonymous na Ravelry 
  • Stephanie Etting (verybusymonkey) – nejzajímavější projekty: deka Olympic Forest Baby Blanket, šátek Scrollwork Shawl, taška Tote for a Cause (návod zdarma)
  • Stephanie van der Linden: nejzajímavější mi od ní připadá kniha s optickými klamy na ponožkách (Op-Art Socks),
  • Stephen West (stránky westknits.com) – nejzajímavější projekt: šátek Exploration station (už jsem si upletla dvakrát) nebo Doodler (mám rozpleteno). O Westovi jsem psala na tomto blogu hned několikrát, protože je opravdu crazy a fascinující osobností. Proto tu má i vlastní štítek.
  • Šárka Mošová (Yarn Queen Prague) Článek se připravuje.
  • Tatsiana Kupryianchyk Článek se připravuje.
  • Ute Nawratil – nejzajímavější projekt: šátky: Linientreu, Waiting for the Sun, Prisma, Frühlingshauch, Bubble Trouble. Psala jsem o ní ještě zde.
  • Veera Välimäki (veera, stránky Rainknitwear– nejzajímavější projekt: tunika Breathing Space (Mám nahozeno v roce 2023.)
  • Zdenka  – nejzajímavější věc: při pletení si čte. Info 4. 1. 2025: bloz Z malé chaloupky už nefunguje, přesměruje vás to na tn.cz. :-( Škoda.

neděle 2. července 2017

TDF 2. 7. 2017

U malovaného kláštera Voronet, o němž jsem psala zde (včetně fotek), jsme viděli háčkované deky z babiččinných čtverců a jednoduchá (pravděpodobně akrylová či jinak umělá) ponča. Okouzlující ovšem byly háčkované ovečky a sovičky. 



V rámci Tour De Fleece jsem pokračovala na Daybreak#3, ostatně jako celou dovolenou.

sobota 1. července 2017

TDF 1. 7. 2017

Daybreak#3
Jak už víte, na dovolenou jsem si vzala v pátek nahozený Daybreak#3. Český návod mám od Vlněných sester ještě z doby, kdy mi anglické návody připadaly příšerně těžké. Nebudu se tu kasat, že dnes jsou už v pohodě – jasně, ty grafické ano – ale když je tam textový popis, mám občas co dělat i česky. Zvláště u různých typů nahazování, splétání, zkrácených řad, zákeřného vyplétání copánků a podobně. Ale musím říct, že jsem se za poslední dva roky výrazně posunula jak v pletení, tak v angličtině.

Co se týče TDF, brzy jsem od každodenního fotografování pokroku upustila. Jednak jsem na to zapomínala a jednak pokroky opravdu nebyly vidět. Další dvě řady, nebo dokonce ještě méně, na takovémhle šátku nepoznáte.