pátek 28. února 2025

Pojďte si uplést svetr s Andreou Mowry (2025) a nebo vybrat ten můj

Na Ravelry jsem objevila Sweater Forum - March 2 May KAL 2025 a hned jsem dostala chuť nahodit svetr s Andreou Mowry. Trošku jsem teď totiž brouzdala na Ravelry a hned se do některých zakoukala. Nevím, proč teď, když už jsou poměrně staré, ale možná mám zase nahazovací období. Úplně některé z vás slyším, jak si říkáte: „To máš, co tě znám.“ Ale není to pravda. Jsou chvíle, kdy mám chuť nahodit něco nového (miluju to vzrušení z toho, když se vzorem začínáte a ještě nevíte, jak vám to půjde, jestli třeba neutahujete moc a tak)..., jindy se zase těším, až něco dokončím, a někdy mám dokonce chuť jen na jednoduché bezduché relaxační pletení. Třeba jako vanilkové ponožky (o tom, co to je, si můžete přečíst zde). Ale tohle poslední mám fakt jen velice zřídka.

Svetry, do kterých jsem se zakoukala:

  • Stonecrop Cardi  trocha vyplétání dvěma barvami a nopky, vzorek po blokování 27 ok uvedeným vzorem do kruhu, příze fingering (4 ply), MC (hlavní barva) = 1253 m, CC (doplňující barva) = 244 m, jiní uživatelé na něj použili např. Zauberball nebo Arwettu, to bych mohla vyhrabat i z vlastních zásob. Ještě bych se ráda podívala, v jaké barevné kombinaci by se mi nejvíc líbil.
  • Hey Sailor!  vyplétání, vzorek po blokování 31 ok, příze light fingering (3 ply), MC (hlavní barva) = 700 m, CC (doplňující barva) = 377 m, pleteno z Knitting for Olive Cotton Merino - 70% Cotton/30% Merino (50 g/274 yds/250 m), lze použít také Malabrigo Mechita
  • Framed  vyplétání, snad vypadá trochu retro, ale hodně se mi zalíbil přímo v Andreině verzi. Vzorek po blokování 21 ok, příze worsted (10 ply), 3 kontrastní barvy: A (lemy, krk a manžety, má černou) = 183 m, B (pozadí barevné plochy, má bílou nebo jinou světlou) = 401 m, C (colorwork na těle, vyplétané hvězdy, má něco červenomodrého) = 366 m, lze použít například Schoppel Wolle Edition 3, nebo Malabrigo Rios
  • Evenfall  vypadá na trapně jednoduchý svetr ze snímaných ok. Ale mohlo by to být přesně to příjemné bezmyšlenkovité jednoduché pletení, které ovšem bude vypadat opravdu krásně, když se dobře vyberou barvy. Působí nadčasově a složitě a přitom decentně i z barev, které by k sobě člověk běžně nedal. 3 kontrastní barvy: MC = 642 m, CC1 = 374 m, CC2 = 158 m, např. Malabrigo Mechita, Schoppel-Wolle zauberball, Manos del Uruguay Alegría nebo Fino, Alpaca od DROPS...
  • Pink Fizz  jsem vyloučila. Na Andree vypadá dobře, ale je to možná tím, že už mám ten obrázek nakoukaný. Ostatní v něm vypadají jako ve svetrech z dřívějška, devadesátých let. Prostě takový volný svetr o ničem, na kterém celá ta krajková paráda zanikne. 

A ještě by tu byla jedna varianta pro nerozhodné – šátek Find Your Fade, na který mám dlouhodobě zálusk. Je to asi nejznámější Andrein šátek. Má jenom jednu malou nevýhodu: bylo by vhodné na něj vybrat 7 barev, které spolu fadeují, tj. postupně budou přecházet jedna v druhou. A každé budu potřebovat relativně málo. Co se tak koukám na hotové výtvory, tak nejlépe vypadají ty, které používají strakaté příze s jednobarevnými. A třeba i nějaké neutrální tóny mezi výraznými barvami.

Tak to jsem se rozpovídala o vzorech a teď o co jde, že? Cílem je uplést některý z Andreiiných svetrů nebo šátků, zalogovat ho do příslušné Ravelry skupiny (viz první řádek tohoto článku, ale pozor šátky jinam), užít si diskutování a povídání a obdivování výtvorů ostatních. A pak doufat, že když do konce května vložíte i fotku svého dokončeného svetru, vyhrajete některou z úžasných cen.

KAL (= společné pletení) běží od 1. března do 31. května 2025. Ideální je, když používáte hashtagy: #DRKMARCH2MAYKAL25, #dreareneeknits a označení @dreareneeknits. A když si s nějakým vzorem nebudete vědět rady, máte požádat o podporu zde: drkpatternhelp@gmail.co. 

A protože se nemůžu rozhodnout, napadlo mě, že požádám o radu vás, čtenáře. Hlasujte prosím v komentářích, který svetr si mám uplést:

  • Stonecrop Cardi 
  • Hey Sailor! 
  • Framed 
  • Evenfall

středa 26. února 2025

Ponožkové bingo

Logo soutěže (z Ravelry)
Znáte hru Bingo?

Spočívá v tom, že máte čtverec, například 5x5 políček. V každém je nějaký text nebo číslo a vy buď čekáte, co kdo vytáhne z klobouku, a to si můžete zaškrtnout, nebo jako to v pletení dělají Francouzi a snad i Němci tam můžete mít pletařské pojmy, které se snažíte během roku (nebo jiného období) naplnit.

Abych vás opravdu inspirovala a jen tu nevysvětlovala pravidla hry, uvedu, že jsem na Ravelry zahlédla skupinu BINGO 2024-2025. Položila jsem otázku, jestli se můžu přidat, i když už je trochu pozdě. Jestli správně chápu pravidla, měli byste vyplnit jeden řádek nebo sloupeček a pak vyhráváte. Možná to ale chápu špatně a snažíte se vyplnit celou mřížku pojmů, čemuž by odpovídalo i to, že na jedny ponožky můžete zaškrtnout maximálně tři parametry.

Těmi tedy jsou:

JOKER: Zaškrtněte toto políčko, pokud se pár ponožek, které si přejete uplést, nevejde do žádné jiné kategorie nebo je tato už obsazená. Je zřejmé, že toto políčko bude zaškrtnuto samostatně, protože váš pár ponožek se nevejde do žádné jiné kategorie.

MATHUSALEM: Použijte vlákno, o kterém si myslíte, že je ve vaší skrýši příliš dlouho. (Zní to jako Metuzalém, že? Překvapilo mě, že se to používá i jinde.)

Ukázková karta (z Ravelry)
TIINA, TIINA!: Upleťte si vzor dle vlastního výběru od návrhářky Tiny Kuu, pro mě je nejlákavější dvojice Palace Gate a The Mirage. 

GEOMETRIE: Musíte uplést ponožky složené z geometrického vzoru, jako jsou čtvercové, kulaté atd. Tento vzor může být žakárový nebo texturovaný.

BIS REPETITA: Udělejte si konečně čas a znovu upleťte model, který se vám líbil a stále líbí. Vložte odkaz na stránku projektu první verze. Určitě by to byly Rivers of Mars od iamknitting designs. 

MILÁ ISABELLE: Upleťte si jeden ze vzorů návrhářky Imawale Imawale. Největší výzva by byly Anamorphosic Fibs.

STARÉ OBLÍBENÉ: Ve svých oblíbených vyberte jeden z nejstarších vzorů ponožek, které tam jsou a které jste ještě neměli to potěšení plést. Nejstarší ponožky, které bych chtěla plést a mám je tedy v queue jsou – přijde mi škoda vybírat jen ty, které jsou označené srdíčkem, po těch zdaleka tolik netoužím.

ZEMĚ: Zde nám musíte říci, jak jsou vaše ponožky spojeny s vybranou zemí. Popusťte uzdu své fantazii!

NA DOBRODRUŽSTVÍ NEBO VE VLASTNÍ OMÁČCE: Vytvořte model ponožky od začátku nebo upravte či přizpůsobte stávající model, nezapomeňte jej uvést.

NE DOMA: Ponožky pletené úplně NEBO částečně jinde než doma: na dovolené, na návštěvě u rodiny, v parku, v autobuse… Fotka na doložení: slibuje, že bude zábava!

VAŘTE ZE ZBYTKŮ PŘÍZE: Použijte tolik zbytků příze, kolik je potřeba, aniž byste načínali nové klubíčko. Pro nějaké nápady se neváhejte podívat na náš „Bundle“: All That Remains

SPORT: Vzhledem k tomu, že je olympijský rok, pletete ponožky, které souvisejí s olympijským sportem. To lze znázornit barvou (modrá pro olympijský bazén, hnědá pro atletickou dráhu, zelená/červená/modrá/oranžová… pro tatami, béžová pro písek překážkové dráhy atd.), symbol, název modelu atd. Opět popusťte uzdu své fantazii.

OBLÍBENÉ ZVÍŘE: Jaké je tvé oblíbené zvíře? Odpovězte tím, že upletete vzor, ​​jehož jméno, barva nebo použitá vlna je toto zvíře. Může to být i vzor na ponožkách.

POD NEBO NAD: Podhodnocený vzor, ​​což znamená, že byl upleten méně než 15krát, nebo nadhodnocený vzor, ​​což znamená, že byl upleten více než 500krát, v době nahození oček. Tady by se mi asi nejvíc líbily Double Heelix od Jeny Staiman, ale v pořadníku mám obou druhů spoustu. Mohla bych udělat bingo jenom z nich.

KRAJKA: Model s přízí, která vytváří viditelné otvory alespoň na svršku.

IT'S GREEN: Letos bude název hry zelený. Možná právě kvůli jaru se naše kamarádka Fleurette rozhodla pro tuto krásnou barvu. Budou to tedy pletené ponožky s převládající zelenou barvou. Všechny jeho nuance jsou přijímány.

POPRVÉ: Toto je poprvé, co zkoušíte tuto metodu, používáte tuto přízi, pletete vzor od této návrhářky atd. Nezapomeňte nám říct, co je to první.

INSPIRACE K PLETENÍ: Upleťte si vzor, ​​který již účastník binga upletl. Vložte odkaz na stránku projektu trikopin.

JE TO TAK JEDNODUCHÉ, ALE MNĚ SE TO LÍBÍ: Myšlenka je uplést vzor, ​​který vám přijde jednoduchý nebo tzv. vanilkový.

UDĚLEJTE SI KOLO, UDĚLEJTE SI KOLO! KDO JE TAM? : Upleťte si jeden ze vzorů nabízených na MOCKu od skupiny Anonymních pletařů ponožek. Jé, tak to je vtipný, to je ta naše SKA skupina dle které se snažím každý měsíc plést. Vybrala bych si asi Swedish Heritage od Maria Ekblad, i když budou těžké. Nebo od skupiny Solidsocks. (Překlad originálního textu se mi moc nepovedl ani s Copilotem ani s Google překladačem, takže tady je originál velkými písmeny psané věty, kdybyste si to chtěli přeložit líp: PRENEZ UN TOUR, PRENEZ UN TOUR, RIEZ ! QUI EST LÀ?)

SVÁTKY: Oslavte upletením vzoru, který má nějakou spojitost s Valentýnem, Halloweenem, Vánocemi atd. Volba je na vás.

PTÁCI: Jméno modelu nebo barva je jméno ptáka nebo je na ponožkách ptačí vzor.

KVĚTOVANÉ: Květinové ponožky, kde název modelu nebo barva odpovídá názvu květiny. Můžete se odkazovat na krásný květinový obrázek, který vás nutí přemýšlet o zvolené barevné niti.

JAPONSKO: Vytvořte model, jehož návrhářem je Japonec. 

pondělí 24. února 2025

Bezzubka pastelkami (1) a jejich recenze

Kdo mě sledujete na Instagramu Angeliky tvorba, mohli jste si v sobotu všimnout, že jsem zveřejnila obrázkovou hádanku. Zajímalo by mě, jak to bylo těžké. Když vím, co jsem malovala a dráčka Bezzubku z pohádky Jak vycvičit draka mám nakoukaného a oblíbeného, tak pro mě by to bylo samozřejmě jednoduché.

V týdnu jsme v práci s kolegyní mluvily o potřebě relaxace. Doporučila jsem jí malování. Klidně i jen pastelkama. Říkala, že se chystá vytáhnout mandaly. A já si řekla, že si něco večer taky namaluju. Že by se mi trocha relaxace taky šikla. Ale zrovna ke mně nepřicházela inspirace, tak jsem se prohrabala v obrázcích, které mám nějakou dobu uložené v počítači a pustila se do tohoto.

Použila jsem vícebarevné Koh-i-noor nazývané magic. Nemůžu je doporučit. Na to jak jsou silné, kryjí poměrně málo, jak vidíte na rozmalovaném obrázku. A to jsem použila čtvrtku a ne obyčejný kancelářský papír. Takže spíš nedoporučuji. Ani umělcům, ani dětem. Cena vysoká a efekt výrazně horší než u barviček, které se nanášejí štětcem. Nebo u klasických pastelek. Připadá mi, že je lepší si připlatit a radši si koupit Faber-Castell, než aby vás to nebavilo a stejně vám špatně malující pastelky jen ležely ve skříni. Když je totiž nepoužíváte, byly ve skutečnosti cenově ještě horší než něco, co používat budete. Na něčem se zkrátka nevyplatí šetřit.

Celkem mě mrzí, že se zhoršila moje oblíbená značka Maped. Teď jsem si ji jen tak pro jistotu hodila do Googlu a dost koukám na to, že je to francouzská firma. Myslela jsem, že jsou to levné čínské pastelky, které dříve měly měkký a poddajný pigment, takže jsem jich měla obrovskou spotřebu, když jsem se učila látku na zkoušky na vysoké škole. Krásně se mi s nimi totiž barevně zvýrazňovalo a hřál mě pocit větší ekologičnosti a lepší viditelnosti i ve špatném světle než u značkovačů, které mi připadají nepříjemné na oči.

Jak říkám, na vysoké jsem s nimi byla náramně spokojená, ale moje poslední sada zakoupená odhadem před pěti roky, má divné barvy - zcela pomíjí klasické červené, modré, zelené a spíš se zaměřuje na méně tradiční odstíny, o které zase až tak moc nestojím, ale hlavně pořádně nemalují. Nevím, jestli jsou moc tvrdé, mají málo pigmentu, nebo ještě nevyladili složení, ale každopádně je to propadák, který je schopný zdobit tak maximálně stojánek na tužky.

Pár prvních vrstev barev

Snažila jsem se na papír dostat víc pigmentů díky změnám směru šrafování.

Rozmalovaný dráček Bezzubka – Koh-i-noor Magic 

pátek 21. února 2025

Nečekané pletařské choutky

Stává se vám, že máte někdy strašnou chuť něco nového nahodit?

Ale ne jen tak něco nového, ale nějaký konkrétní typ pletení. Já třeba teď mám hroznou chuť nahodit krajku. Přesněji řečeno krajkový šátek. Zřejmě je to dáno tím, že jsem vytáhla svůj tenký žlutý Echo Flower Shawl #1 z klubíčka Laceballu 100 Light in the tunnel od Schoppel Wolle. A nosím ho do bundy. Parádně hřeje a luxusně vypadá. A navíc je z jednoho jediného klubíčka. 

Hned jsem začala brousit po Ravelry – osvědčený způsob, jak vyprokrastinovat celý večer, aniž bych se k něčemu dobrala – a prohlížet si, co mám krajkového ve frontě. Při té příležitosti jsem taky ověřila, že na blogu žádný článek o krajkových šátcích nemám. Jak je to možné? Vždyť jsem si nedávno (tak půl roku zpátky) zcela jistě dělala seznam. 

Nakonec jsem ho našla, nezahrnoval jen šátky, ale i svetřík Quiet Stars od Joji Locatelli, který jsem tenkrát rovnou nahodila.

Expectation of Snow od Olga Radchuk, 1966 m, horký favorit, ale nejsem si jistá, jestli není trochu nad moje síly a zbytečně velký pro nějaké skutečně praktické nošení, nejkrásnější mi připadá z bílé

India Stole od Sylvie Beez, vypadá komplikovaně a přitom dobrodružně, ale je tam doporučeno 500 korálků

Monica's Shawl od Meeli Vent, 850 m, krajkový půlkruhový

O-stole Mio od Natalia Vasilieva, 799 m, fascinují mě především kosočtverce se skupinami dírek do šestiúhelníků

Pulmonaria Lace Shawl od Elena Gotlib, 823 m, vypadá trochu jako květina s křídly, mohl by být krásný z klubíčka, které postupně mění barvy

Seasons Change Stole od Sylvie Beez, 664 korálků, spotřeba neuvedena, líbí se mi postupná změna vzorů

Tulips of Kelmscott od Denise Bartels, 754 m, tulipány, vypadá nádherně

Venetian Light Shawl: Circular od Denise Bartels, 1856 m, kruhový šátek s hvězdicí uprostřed, už dlouho na něj mám zálusk, i když si nejsem jistá, jestli to není jen rozmar. Opravdu potřebuji kruhový šátek? Nebyl by na nošení praktičtější půlkruhový? Nádherný je v různých barvách, i když já si ho představuji v té fialové, v jaké je zobrazený na Ravelry.

A pokud bych opustila kategorii šátků, nabízely by se svetříky, topíky... 

Baroque od Ashwini Jambhekar, 1097–2195 m, fingering, 26 ok, krásný topík se zvýrazněným štíhlým pasem

Casual Lace od Agata Coltraro, 750800 m, aran, 17 ok, elegantní tričko s krajkou na rukávech

Cape Freels od Jennifer Beale, 11501845 m, lace, 34 stitches and 34 rows = 10 cm in lace pattern worked flat, už mám v plánu z něčeho jiného než červené krajkovky (lace), to budete koukat!

Ember Bolero od Alana Noritake, 338366 m, worsted, 18 ok, bolerko

Ice Dancer (197-25) od DROPS design, 14952492 m, DK, 21 ok, univerzální svetřík áčkového střihu

Ivanhoe od Jennifer Beale, 11802000 m, lace, 19 stitches and 31 rows = 10 cm in lace pattern, krajková krása. Jediné, co mě odrazuje podobně jako u dalších modelů této autorky, je to, že vzorek (gauge) požaduje rovnou v té krajce. A já jsem tak líná plést vzorky. A taky má moc velkou spotřeba, protože já mám své červené jen 900 metrů a to by mi mohlo ještě docela dost chybě.

Kelmscott od Carol Sunday, 1002–1503 m, worsted, 20 ok, tak na tenhle svetřík už mám taky zálusk pěkně dlouho. Představuji si, jaký by byl z tmavého fialového mohéru. Buď drženého dvojitě a nebo jednu nitku světle fialového mohéru a jednu nitku tenoučkého Malabriga lace, které jsem použila na Korokii

tílko Monoi od Marzena Kołaczek, 5601475 m, sport, 24,5 ok, pohrávám si s myšlenkou, jak by asi vypadalo z hedvábného Kinu od ITA

Orchid od Marie Wallin, 12231921 m, DK, 27 ok, mám tentýž nápad jako u tílka Monoi, můj druhý horký kandidát na Kinu, ale o tom bude samostatný článek, pokud to nezůstane jen ve fázi úvah

Peacock Wedding Dress od Nikarra Palmer-Simmons, 20003000 m, lace, 23 ok, krajkové šaty jak pro nevěstu! Vypadají tak rozkošně. Ale dávají smysl? Představuji si je z decentního Malabriga lace. Živůtek v přírodních barvách (rozuměj zelenohnědý) a sukně v decentní hnědé kakaové. Byla bych v nich jako víla.

Priscilla od Marzena Kołaczek, 8001650 m, fingering + lace = DK, 11 stitches and 24 rows in One full repetition of Lace Chart, dlouho okukovaný svetřík, který se mi líbí kvůli své složitosti s nopky (bobble or popcorn)

Rosina Sweater od FadenStille, 12002100 m, fingering, 28 ok, něco podobného už mám někde rozpleteno. A odloženo.

Terra Sonata Top od Zanete Knits, 11101830 m, fingering, 26 ok, tričko, které mě zaujalo svým externě udělaným límcem

Wake the Wind Jacket (212-7) od DROPS design, 16 ok in textured pattern (A.3), with 1 strand each yarn, aran = sport + lace, praktický jednoduchý elegantní svetřík, to bych si někdy ráda upletla

pondělí 17. února 2025

Rodinka tučňáků (1)

Před týdnem jsem v článku Ptáci na sněhu (Birds in Snow Series) mluvila o tom, že jsem zkoušela akrylem malovat tučňáčí rodinku podle videa od Shilpy Lalit. Kdybyste si to taky chtěli zkusit, stačí se zdarma přihlásit na jejích stránkách do její akademie a můžete si vybrat ještě z dalších čtyřech ptáků. Potřebovat budete akrylové barvičky. Ale podotýkám, že podle mě to tedy rozhodně není Easy Acrylic Painting for Beginners“. Minimálně mně to tak nepřipadalo.

Celkově nemám moc zkušeností s akrylovými barvami, a proti anilínkám (akvarelu) jsem našla hned několik nevýhod:

  • Musíte si je smíchat někde na paletě a smíchanou barvu buď musíte použít, nebo vyhodit, protože vám vyschne. (V papírnictví mi pak ukázali nějaký zpomalovač zasychání, ale to zase znamená, že až budete potřebovat, aby to uschlo, budete čekat o to dýl.)
  • Z toho plyne, že musíte malovat poměrně rychle, protože vám vysychá i na té paletě. Takže žádné přerušování obědem, krmením zvířat, zakecávkou s manželem...
  • Někdy kryje až moc dobře, takže vám neprosvítá spodní vrstva, jak jste chtěli. 
  • Jindy zase nekryje, když jste chtěli, aby barva kryla. Ale mám pocit, že na tohle už jsem trochu vyzrála tím, že víc vodou naředěná barva kryje velmi málo, skoro vůbec. A barva bez vody se jeví poměrně dobře krycí.
Taky jsem objevila, že do bílé akrylové barvy můžu přidat jakoukoliv anilínovou, takže si můžu velmi snadno vytvářet různé odstíny bez trápení se pouze s akrylovými barvami. Ale to lektorka neříkala. Ostatně, můžu anilínovými barvami ztmavovat a jinak probarvovat i jiné akrylové, ne jen bílou. 

Naproti tomu výhodou míchání dvou akrylových barev je, že pokud je záměrně špatně rozmícháte, získáváte různé barvy na štětci jedním tahem a můžete s tím vytvářet zajímavé kreace přímo na papíře.

Autorka začínala modrou nebo fialovou akvarelovou pastelkou, kterou si nakreslila obrys tučňáčí rodiny. Pak ho obtáhla tenkou linkou z namíchané fialové akrylové barvy. Zde podotýkám, že na obrázku není žádná černá, jak by se mohlo zdát. Nepoužívání černé vede k zajímavějším odstínům, jak mi už před mnoha lety říkala Marie Brožová. Černou můžete vytvořit smícháním žluté, modré a červené. Moji tučňáci jsou ve své podstatě jen tmavě fialoví, žlutou jsem vynechala.

Následně se tvořila spodní vrstva pozadí, kdy lektorka namočila celý papír (v jejím případě plátno) a přetřela ho naředěnou žlutou a akvamarínovou. Pak se přidávaly tmavě modré tečky, útržky indických novin, které čte její otec, a vybarvovali se tučňáci i pozadí v mnoha a mnoha vrstvách.

V jednu chvíli už jsem byla pořádně unavená a přála si, aby to už skončilo. Ale nešlo to, protože jsem měla na paletě jak fialovou, kterou jsem měla zatím natřeného jenom tátu tučňáka – ten vpravo – a bílou. Obě barvy by mi zaschly a mohla bych je leda tak vyhodit. A navíc jsem se bála, že pak na další dva tučňáky nenamíchám stejnou. Nakonec jsem se tomu nevyhnula, protože na mámu (prostřední tučňák) už mi stejně nevyšla. Ale krásně se mi ji povedlo namíchat znovu podobnou.

Rozmalovaná rodina tučňáků – věřili byste, že i táta tučňák měl bříško tak oranžové?

pátek 14. února 2025

Midori Hirose: Ranunculus #2 (1)

Nedlouho po mém prvním Ranunculu jsem se pustila hned do druhého. Byl to v podstatě spontánní nápad. Našla jsem ve své skrýši (anglicky se říká zásobám příze stash, což by se dalo volně přeložit jako skrýš, třeba s oříšky, kterou má veverka) klubíčka od DROPS, ze kterých jsem si chtěla uplést topík na léto.

Belle je příze z 53 % tvořená bavlnou, 33 % viskózou a 14 % lnem. Doporučují ji plést na jehlicích číslo 4 tak, abyste získali vzorek 21 ok na 28 řad (skupina B). Jedno klubíčko má pouhých 120 metrů. A já měla dvě barevné verze:

  • tmavě růžovou: barva 12, dyelot 11,
  • světle růžovou: barva 11, dyelot 06.

Před časem jsem si je pořídila nejspíš na tričko Esther (DROPS 159-38) nebo kardigan Call It Spring (159-5). A teď, jako bych je našla! Nebudu se tu rozepisovat o celém tričku... a ani vám ho celé neukážu ;-). To zase až příště. 

Dnes se zastavím u úryvku z deníku a spodní části topu.

Jela jsem s malou Zdeničkou (= asi osmiletá holčička) autobusem a ona obdivovala můj Ranunculus #2. Vyptávala se, jak budu pokračovat, když tam mám tenké a tlusté proužky. Řekla jsem popravdě, že nevím, že asi tenkýma proužkama a zeptala se jí, co by tam udělala ona. „Srdíčka! ... Nebo kytičky.“ Tak jednobarevné vyplétané kytičky moc nepůjdou, ale růžová srdíčka jsou fakt skvělý nápad. Do toho jdu! ... A k tomu se blíží Valentýn. (St 5. 2. 2025)

Detail srdíček

Tělo trička

pondělí 10. února 2025

Ptáci na sněhu (Birds in Snow Series)

Od Shilpy Lalit mi někdy předminulý týden přišel do mailu newsletter, že má akademii (Artyshils Art Academy) a nabízí zdarma pětici obrázků k malování. Zalíbily se mi všechny. Ale nejhezčí byla tučňáčí rodinka.

Jedná se o malování akrylem, jehož mám nějakou levnou sadu z Lídla. Maluje se mi s ní dobře, ale nevím, jestli má ty správné vlastnosti, jaké mají akrylové barvy mít. Svého času mě štvalo, že málo kryjí, ale někdy mi připadá, že je to tak správně. Tak nevím. Každopádně jsem téhle jejich vlastnosti využila, protože ještě pořád nemám gesso, které jsem si plánovala koupit už dávno a které slouží k tomu, aby se barvy staly průsvitnými.

Shilpa Lalit láká na svoje akrylové kurzy s tím, že je to pro začátečníky. Ano, je pravda, že vám ukáže krok za krokem, jak slibuje: Provedu vás mícháním, vrstvením a vytvářením realistických textur, které oživí vaše malby zimních ptáků. Ale zároveň můžu říct, že to byla pořádná makačka! A rozhodně to není obrázek, který budete mít namalovaný za hodinku nebo dvě. Dělala jsem na tom předminulý i minulý víkend. Pokaždé jen pár hodin, které jsem si neevidovala, ale rozhodně to nebyla žádná rychlovka.

Nicméně doporučuji vyzkoušet. Lekce je pěkná, výsledek boží a opravdu vidíte postup krok za krokem a můžete to dělat přesně jako ona a stejně vznikne váš originální obrázek.

Podíváme se na něj za týden, ale abyste teď nepřišli zkrátka, ukáži vám aspoň první verzi:

Rozmalovaná tučňáčí rodinka (první vrstva)