pondělí 19. dubna 2021

Lisa Stichweh: Pillars (1)

Na zlatých tenkých kruhových jehlicích jsem se pustila do pletení ponožek v rámci výzvy SKA pro období březen/duben, což znamená, že bylo nutno nahodit je ještě v březnu. To se mi povedlo hned na začátku 2. března 2021. Vybrala jsem si světle modré klubíčko pro nohu a tmavě modré pro manžetu (cuff) a patu (heel). S barvou špičky jsem si nebyla jistá.

Vzor by měl spadat do kategorie architektura a představovat sloupy nebo pilíře. Jednalo se o první návrh ponožek autorky s nickem Lisa Stichweh.

Vzor na ponožkách Pillars

pondělí 12. dubna 2021

Caoua Coffee: Roosimine (2)

Ponožka s pravítkem kvůli velikosti
Tyhle ponožky jsou mým velkým úspěchem. Jsou to letošní druhé ponožky, které jsem již dokončila. Abych se moc neopakovala, jen rychle shrnu pár základních informací, zbytek najdete zde.

Nahozeno: 2. února 2021

Dokončeno: 31. března 2021 (ne že bych mezi tím nepletla nic jiného, ale...)

Velikost: 46 (dá docela zabrat proti obvyklé 38)

Vzor: Roosimine (Nejedná se ani o intarzii (či fair isle) nebo vyšívání, ale o speciální typ estonského pletení, techniku nazývanou „roosimin“ (což znamená růže) a odpovídající vzory se nazývají vzory „roositud“. Jedná se o jednoduché proplétání kontrastní příze mezi hladce pletenými oky hlavní barvou. Může připomínat vyšívání v průběhu pletení, ale nepotřebujete žádnou jehlu ani nic dalšího. Zkrátka jak pletete přehazujete kontrastní přízi vepředu nebo vzadu tak, aby se vám vpředu objevil požadovaný vzor přes příslušný počet ok. Tradičně se používá na palčácích a ponožkách a většina roositudových vzorů je  geometrických a provádí se v jasných primárních barvách. Zdá se mi důležité zdůraznit, že kontrastní barva je použitá v dvojité síle (dvě vlákna), zatímco ponožka se plete jednitě. Pletení je velice jednoduché i díky tomu, že na vyplétaný vzor byla použita pouze jedna barva. Vzory najdete zde a zde.

Autorka: nick Caoua Coffee

Na Ravelry: 294 označených projektů

KAL: #upletusiponozky, skafeb21 (Sock Knitters Anonymous, Schedule for Sockdown 14: 2020–2021, February: Returning Designer: CaouaCoffee) 

Příze: levná ponožková z obchoďáku Norma tmavě modrá, šedá, modro-bílá a bílou Fabel od DROPS na vyplétání vzoru

Záměr: dárek k Valentýnu 2021 pro mého přítele

Zajímavost: ve spodní části se plete sešikmení pro nárt ujímáním ok a na chodidle se oka naopak přidávají, takže se ponožka příjemně tvaruje kolem klenby nohy. Naprosto mě to nadchlo! 

pátek 9. dubna 2021

Arnold Peter Weisz-Kubínčan

Jedním z mých dlouhodobějších plánů bylo kreslit podle různých umělců (malířů pochopitelně) a mezi ně jsem zařadila i Kubínčana, kterého jsme viděli vloni (2020) v létě na výstavě v Nízkých Tatrách.

čtvrtek 8. dubna 2021

Jak plést ponožky

Znáte to: když vám chybí nějaký dobrý článek, napište ho sami. A tak jsem se rozhodla (už 22. 3. 2018), že sepíšu různé možnosti pletení ponožek. (Časem se chystám taky na článek o tom, jak různě plést patu nebo špičku, a který způsob je nejlepší. Proto jsem se taky pustila do svého projektu 50x a stále poprvé.)

Pár možností, jak se pustit do pletení ponožek: 
  • Na dvou jehlicích jako rovný díl a pak následuje sešití (asi nejhorší verze), tímto způsobem je lze plést i na jednolůžkovém pletacím stroji. Pletu takhle například Unchained Socks od Petry Machové Kouřilové.
  • Na kruhové jehlici stále dokola, použijete smyčku z přebývajícího lanka (říká se jí Magic loop nebo také magická smyčka). Takto je můžete uplést na dvoulůžkovém pletacím stroji (bohužel nevlastním). Pletu takhle například Roosimine od Caoua Coffee (zde), #pfötchensocks od Monika Kaulen, Pillars od Lisa Stichweh.
  • Dvě ponožky najednou na jedné kruhové jehlici (začít můžete odshora nebo odspoda). Výhodou této metody je, že vidíte, kolik vám zbývá příze a také zároveň děláte obě ponožky, takže je s větší pravděpodobností budete mít stejné, protože je pletete zároveň. Zatímco při postupném pletení můžete snadno dumat, jestli jste pro lem pletly deset nebo patnáct řad.
  • na dvou kruhových jehlicích proti sobě – stejné jako na jedné kruhovce, jen pohodlnější,
  • na čtyřech jehlicích (pátou se plete) – trošku mršky zdrhaj. Můj osobní zlepšovák je, že si vystačím se čtyřmi. Pletenina je rovnoměrně rozložená na třech jehlicích a pletu čtvrtou. Většinou se s nějakým přesouváním neobtěžuji, ale chci-li si být opravdu jistá, že někde neutahuji víc či míň, upletu každou jehlicí ještě jedno oko navíc z té další jehlice a novou „nasadím“ o jedno oko později. Samozřejmě se to hodí spíš u pleteniny, kde není žádný vzor. Pletla jsem takhle například Rye od Tincanknits nebo Cantilever od General Hogbuffer či Roosimine od Caoua Coffee.
  • moduly: může to být cokoliv: ponožky složené z trojúhelníků, šestiúhelníků, čtverců, kruhů, hvězdiček, jiných patvarů... Snažila jsem se o Euclid a nyní se pokouším o Stripe Tease od téže autorky General Hogbuffer. Moduly najdete i v Patchwork Mix Socken od Elke Becker.
  • neobvyklé konstrukce: designéři se v nich vyžívají. Rádi přichází s něčím novým. Kruhová pata, double heelix socks... 

pondělí 5. dubna 2021

Tlapkové ponožky

Hned jak jsem je uviděla, rozhodla jsem se, že je musím mít. Ponožky, na kterých jsou vypletené tlapky. Autorkou ponožek #pfötchensocks je Monika Kaulen. Publikovány byly v lednu letošního roku a já se  nemohla dočkat, až je nahodím. Dostala jsem se k tomu prvního dubna. Což je tak trochu symbolické, protože jsem si říkala, že v tento datum by to chtělo nahodit něco bláznivého. Našlo by se i něco víc šíleného, ale tohle stačí. 

Návod je jenom v němčině, takže to je trochu výzva, ale naštěstí existuje překladový slovník DROPSu z češtiny do němčiny a jednotlivé výrazy můžete snadno vyhledat. Najdete ho zde. Doporučuji si stránku uložit nebo pamatovat, protože jsou tam i jiné jazyky. Běžné užití překladačů je v tomto směru často problematické. Ale na většinu slov sami přijdete, pokud máte s pletením ponožek určité zkušenosti. Nebo můžete využít kreslený graf a patu a špičku uplést, jak jste zvyklé. Jenže to by se mi nehodil do projektu #upletusiponozky, kde se plánuji pokaždé naučit něco nového. 

Tlapkové ponožky se mi líbí i z toho důvodu, že mám doma šest koček. No vážně. Mrkněte na můj blog na kategorii na statku nebo rovnou na kočka.

Dalším lákavým důvodem uplést si právě tyto ponožky bylo, že jich je na Ravelry zaregistrovaných pouze šest (určitě tomu napomáhá ta němčina) a já miluju jedinečné věci. Proč se plést s něčím, co má každý a můžete to koupit v obchodě? Kouzlo je přece v jedinečnosti a originalitě.

O natírání lavičky budu mít článek 20. dubna. Zde můžete vidět, jaké umělecké dílo vytvořily ty naše šelmičky. Teda hlavně černý kocourek Gigi. 

Detail tlapek na dřevě

Akorát jsem váhala, zda udělám světlé tlapky na tmavém pozadí, jako se to objevilo na mojí čerstvě natřené lavičce, nebo naopak. Všechny autorčiny varianty mě totiž lákaly: bílé nebo růžové tlapky na černém pozadí, nebo naopak černé tlapky na žlutém pozadí. Nakonec jsem zvolila tuto poslední kombinaci. Chtěla jsem mít nějaké ponožky ve veselé žluté barvě.

Přikládám i fotku lednových šlápot ve sněhu, ani nevím, zda jsem to fotila za tímto účelem, nebo se mi prostě jenom líbily. Každopádně je to jasný důkaz toho, že mají čtyři menší vrchní polštářky. Trochu jsem se obávala, aby to nebyly psí tlapky. 

Lednové šlápoty ve sněhu

A ačkoliv dnes (na Velikonoční pondělí) zase napadl sníh, mám jenom tuhle starší fotku, ale přijde mi, že celkem stačí. A také trochu vede k zamyšlení, kterým směrem by měly šlápoty vést. Nahoru? Dolů? Ze strany na stranu? U posledního druhu by se sice musel změnit způsob pletení ponožek, ale i takový existuje. A to ani nemluvím o tom, kdyby se pletly třeba nějak úhlopříčně!

Těšila jsem se, jak sem dám fotku ze starého sporáku, na který Felix skáče a bahnitýma packama na něm udělal otisky, ale vůbec nevypadá podle mých představ (tlapky tam nejsou tak pěkně vidět), takže mohu poskytnout jen ještě jednu sněžnou. 

A doufat, že ještě bude bahno.

Prosincový sníh (z r. 2020)












čtvrtek 1. dubna 2021

Klubíčková dieta

Řekla bych, že jsem neodolala, ale vlastně to nebylo tak docela nepromyšlené. Sice jsem si původně myslela, že by mohlo být zajímavé si celý rok 2021 nekoupit žádné klubíčko. Ale na druhou stranu – proč? Jasně, asi jich mám docela dost a určitě jich tolik nutně nepotřebuji. Na druhou stranu, proč bych si nemohla sem tam nějaké koupit tak, abych mohla lépe zpracovávat ta stávající? 

No jo no jo, já vím, že takhle nejspíš mluví i alkoholik. Proč bych si nedal jen frťana na narozeniny kamaráda?

Protože nikdy nezůstane jen u jednoho! Nikdy!

Začala jsem zelenou Regiou. Tu jsem vážně chtěla. Zářivě zelená barva připomínající jaro. Mmm, to by mohlo být krásné. Jo a taky ve slevě. 

Ale pak jsem si všimla, že je ve dvou verzích: pro ni (víc zelené a trošku šedivé) a pro něj (naopak). No to musím mít! Já, která tak miluju soupravy, sestavy, sady a sety. Jenže… co kdyby mi pro Něj jedno klubko nestačilo? Jasně, nemá zase až tak velkou nohu, ale… to hledání vhodných klubek k Roosimine mi stačí. Už znovu ne, díky. Chci mít profesionální ponožky. Takže radši vezmu dvě klubka. Ono to nevadí, mohu si když tak udělat taky takové. Můžu mít pro sebe dámskou i pánskou verzi. Ponožek není nikdy dost.

Na Roční ponožkový KAL 2021 s Upletusi jsem si vyhlédla tlapičkové ponožky #pfötchensocks od Moniky Kaulen a rovnou v té ukázkové: žluté ponožky s černýma tlapkama. Ať je to jak chce nepraktické, jedny zářivě žluté ponožky potřebuji. Byla by na to sice asi lepší nějaká divočejší žlutá (melírovaná), ale Arwetta je cenově příznivá a zdála se mi i jemná. Od stejné autorky vypadají dobře i rukavice #pfötchenwärmer. A návod je taktéž zdarma. Hm, možná neodolám!

A jak jsem tak prolézala Ravelry, objevila jsem i její ponožky přátelství: Socken #freundschaftssocks. Taky by stály za vyzkoušení.

Už dlouhou dobu jsem toužila po klubíčkách od firmy Yeah, tak jsem si rovnou tři nadělila na vzor, který jsem si koupila před Vánoci. Opět na ponožky. Fade Out Socks od Carolyn Lisle. Ale tentokrát jsem nesáhla po „osvědčené“ klasice ukazované na webu (zpětně trochu lituji, protože se mi ta kombinace zářivě zelené, modré a fialové opravdu líbí), ale po trochu decentnějších barvách: fialové a oranžové (a té zářivě zelené kvůli které to celé začalo).

A jak jsem tak procházela nejrůznější kategorie, upoutala mě příze Admiral připomínající les. A tak jsem vzala taky rovnou dvě, protože to má být pro přítele na ponožkové opičky, které jsem před nedávnem objevila a od té doby se na ně těším. Ale potřebuji je uplést potají, jako překvápko. A taky nejlépe až zjistí (a docení), jak jsou ručně pletené ponožky super. Jo a jmenují se Deep in the Jungle Socks a jsou od Anny Mäkilä.

Takže to vychází na pět párů ponožek. A nejlepší by bylo nahodit něco úchylného a veselého právě dnes, na Apríla!

#upletusiponozky