čtvrtek 31. října 2019

Pět mých zentanglových vzorů 2

Před časem jsem zveřejnila příspěvek s několika mnou navrženými vzory (najdete zde). Nyní bych ráda doplnila další.

K předchozímu článku doplnit, kde se jednotlivé vzory nachází:

sobota 26. října 2019

Tma

V rámci Inktoberu 2019 bylo na dnešek naplánováno slovo „dark, což v překladu znamená: temný, temný, ponurý, černý, tajemný nebo tma a tu jsem si vybrala.

Asi to není tak úplně zentangle, když jsou to jenom rovné čáry, ale bylo to to první, co mě napadlo, když jsem si představila tmu. Nebo by to taky mohl být pohled ven z okna na ulici, kde je světlo. Nebo pohled z bunkru, řopíku.


pátek 25. října 2019

Šití trička podruhé

Dnešní hodina šití – náhradní za 19. 9. – začínala netradičně v 16:15. Nejdřív jsem si myslela, jak budu mít spoustu času a zajdu se před tím ještě podívat na látky. Do Sázavské nebo Haškové, to je celkem jedno. Měla jsem chuť udělat si něčím radost, protože v práci je to teď dost náročné. Ale nakonec jsem v práci ještě dodělávala povinnosti, aby aspoň jedna část toho, co měla být do úterý hotová, byla předpřipravená. Když jsem viděla, že nestíhám, napsala jsem lektorce alespoň omluvnou smsku, aby věděla, co se mnou je. Nakonec jsem přišla snad až v pět. Takže jsem pak pochopitelně neměla čas udělat ten kanýrek, na který jsem se celou dobu těšila! K vzteku.

Teď ani nevím, čím jsem dnes začínala. Myslím, že rukávy už jsem měla všité od včerejška, takže bylo potřeba sešít boky (přední a zadní díl k sobě) a zároveň s tím se dělaly vsazené rukávy. Což je super, protože to jsou vlastně jen dvoje dlouhá šití, ale je třeba to mít předem našpendlené, protože ten streč je děsně klouzavá potvora. Kór ten můj tenoučký. Šilo se na overlocku, který zároveň odkrajuje přebytečnou látku. Tím víc se člověk bojí, protože chybu už nejde leckdy spravit pouhým vypáráním, když se to odřízne. 

Podařilo se mi tam udělat jednu díru – vrchní nebo spodní látka nedosáhla tolik do kraje, jak bylo třeba, aby ji stroj chytil, ale Bára to spravila, takže nakonec dobrý. Nebo ne?

Následovalo zkoušení naruby. Nevím proč, ale zkoušeli to tak všichni. Asi aby se do toho rovnou dalo sáhnout. Moje pyžamo vypadalo děsně. Široké, velké, nesedící. Zkrátka pyžamo místo trička. I Bára byla překvapená, jak je to možné. No, já ještě víc, dokonce jsem nadhodila, že třeba mají špatně popsané střihy, protože velikost 36 mi má být malá a ne že to mám jako stan.

Takže následovalo špendlení, opatrné svlékání (hodně opatrné!), zakreslování nových linií, sešpendlení a opětovné šití na overlocku. Nezpochybnitelnou výhodou je, že vám nemůže vzniknout díra, když na overlocku sešíváte již jednou sešitou látku akorát o kousek dál. Zato vám vzniká celkem zbytečně velký odpad. Každopádně výsledek byl výrazně lepší.

To už se čas ale nachýlil, takže jenom rychle našpendlit a na běžném stroji overlockovým stehem obšít založený výstřih, rukávy a spodek.

pondělí 21. října 2019

První pokus o pastel

Ještě jsem nepsala, že jsem se v rámci kurzů kreslení pravou mozkovou hemisférou rozhodla pro pastel. Tedy, já... Viděla jsem, jak jiná účastnice nádherně maluje pastelem a toužebně pozorovala, jak se jí obrázek klube pod rukama, ale nějak jsem se do toho nehrnula. 

Měla jsem za to, že prašné křídy a tedy i suché pastely jsou pro umělce. A lidi, kterým nevadí mít špinavé ruce. Pro mě je to dost fujky.

Ale mám kamarádku, které malování pastelem připadalo jako dobrý nápad. No nenechám se zviklat? Samozřejmě že jo. Je to přece výzva.

A jak to dopadlo? 

Na další hodinu, nebo tedy ob jednu, než jsem pro nás sehnala co nejlevnější pastely, jsem si přinesla výtvarné pomůcky. A kamarádka se zbaběle pustila do dalšího obrázku pastelkama!

Tady vidíte rozmalovaný obrázek (asi po hodině a půl tvorby). Další hodinu jsem v něm nemohla pokračovat, protože jsem nenašla předlohu.

čtvrtek 17. října 2019

Knitboop: Bojagi 1

Čtrnáctého října na mě na Ravelry vykoukl šátkový KAL od knitboop. Jako bych něco takového měla zapotřebí. Vzor byl zdarma, tak jsem si ho přidala do knihovničky a podívala se na něj. Málem to skončilo jako u spousty jiných vzorů – šla jsem se věnovat zase něčemu dalšímu – ale tenhle mě zaujal svým „příběhem“ a originalitou. Lístečky, mozaikový vzor a vroubek: jednoduché a elegantní.

Ačkoliv jsem právě měla na trojkách nahozený šátek s brioškama. Ten dlouho vysněný Sudden Bliss, neodolala jsem a hned se rozhodla, že tohle musím začít KALit ihned. Pryč s předsevzetími o nenačínání nového, nebo zimy strávené pouze se šátky Stephena Westa a jejich dokončováním. 

Při nejbližší příležitosti jsem vyrazila do Moje klubko, kde jsem si dlouho nemohla vybrat vhodnou přízi, až nakonec jsem sáhla po ponožkovce Best socks z VlnaHep za 160 Kč. Nadchla mě fialovo-modro-červená, kterou jsem se rozhodla zkombinovat s bláznivou směskou zářivých, kterou použiju na krajkovou část. A rovnou jsem si koupila i jehlice. O nich zase někdy příště.

Jak jsem mluvila o tom příběhu, tak autorka uvádí, že bojagi je korejský výraz pro čtverec z látky, který se používá k zabalení svačiny, nebo třeba dárků. A krajkový motiv na tomto šátku připomíná právě tento látkový čtverec svázaný do úhledného balíčku. 

Doporučena je příze fingering ve dvou barvách: 366 a 275 metrů. Řekla bych, že šátek bude nejlépe vypadat s jednobarevnými nebo jemně melírovanými přízemi, případně s hodně dlouhými přechody barev. Ale jelikož jsem nic takového nesehnala, zkusila jsem trochu bláznivější verzi. 

Chvíli jsem dumala, co s tímto šátkem udělám. Zamýšlela jsem ho jako dárek, ale nevěděla jsem, komu bych se takovými barvami strefila do vkusu a koho jím opravdu potěšila. Není právě vhodný pro praní v pračce. 

A pak jsem jednou kamarádce líčila, jak si v těžších obdobích dělám radost nákupy klubek a ukázala jí to modrofialové. Byla jím totálně nadšená. Vytáhla jsem druhou bláznivě barevnou variantu a i ta se jí líbila. 

Při představě (a ukázce malého vzorku) šátku jen pro ni se krásně rozzářila. A tak máme obě jasno – zase na tyhle Vánoce, navzdory předsevzetím, že už to neudělám, pletu dárek!

středa 16. října 2019

Divoký

V zadání pro dnešek bylo slovo „wild“, což může znamenat divoký, polní, bláznivý, planý, bouřlivý, neupravený, pustý, neochočený, primitivní, blouznivý, divočina.




úterý 15. října 2019

První podklady doplněny

Pokusila jsem se trochu vyřádit na počítači, ale nevím, jak moc dobře to dopadlo, to spíš posuďte vy. Možná by bylo příště lepší malovat rovnou do těch čtverečků. Nebo použít velikánský papír, aspoň A2 a mít z toho krásný plagát!



Nápis Alternativa

Ze slůvka legend jsem si nakonec zvolila výraz nápis, přitom se nabízely i mnohem zajímavější a původně jsem chtěla využít jedno z prvních dvou: legenda, pověst, epigraf, zkazka. Existují totiž různá legendární zvířata nebo potvory, nebo by něco takového šlo vymyslet. Případně k tomu pak sepsat vlastní povídku. 

Připadalo mi zajímavé graficky ztvárnit nějaký text. 

pondělí 14. října 2019

Zarostlý

Přemýšlela jsem, jak vyjádřit slovíčko overgrown znamenající zarostlý nebo přerostlý. A rozhodla jsem se, že domeček v zahradě bude to pravé.



P. S.: A přiznám se, že jsem se svým dílkem docela spokojená. Možná by to chtělo jenom nějak dostínovat průčelí domu...

neděle 13. října 2019

Popel, jasan, runy

U slovíčka ASH jsem se vyřádila. Našla jsem, že může znamenat popel, jasan, nebo runy a nevěděla, co z toho začít kreslit. Popel se zdá být nudný, když to nebude ohořelé dřevo. Jasan taky. A runy jsou spíš okrajová záležitost a také to není zrovna umělecký počin. a tak jsem se rozhodla, že v jednom obrázku ztvárním všechny tři věci. 

A NAVÍC runama napíšu právě slovo ash. Můžete je vidět v pozadí, překrývá je jasan a kus popela. Prostřední písmenko je pro odlišení bílé a má jenom obrys. 


sobota 12. října 2019

Drak

Výraz dragon má jen jediný překlad. Bylo třeba ztvárnit draka. Tak tady ho máte. 

Je podle předlohy, kterou bych ráda výtvarně znovu zpracovala i pastelkama, nebo dokonce suchým pastelem. Ale to trochu předbíhám a prozrazuji, do čeho se plánuji pustit. 


P. S.: Domečky tam původně být neměly! Ale připadá mi to s nimi hezčí...

pátek 11. října 2019

Sněžení

V zadání bylo slovo Snow. V překladu může znamenat: sníh, sněžení, chumelenice, koks. 

Původně jsem si pohrávala s myšlenkou ztvárnit nějak sněhovou vločku. Jenže jak, aby to nebylo trapné a kýčovité. A vlastně se mi do toho ani moc nechtělo. Zato nakreslit sněžení, to zní jako výzva. 


čtvrtek 10. října 2019

Střih

Zadání znělo Pattern. Pro mě základní anglické slovíčko. Ostatně jako asi pro každou pletařku, znamená totiž návod, nebo vzor.

Vygooglila jsem ale taky další významy: vzorek (my v pletení překládáme gauge), model, schéma, šablona, střih, předloha, ukázka, ozdobit vzorem, udělat podle vzoru, obkreslit.

Jenže teď nově začínám taky šít, respektive už nějakou dobu šiju. A tak jsem si vybrala aktuální téma: sukni. Už zítra se máme pustit do kolové, půlkolové nebo čtvrtkolové (tedy áčkové), tak jsem si rozkreslila, jak by měla vypadat ta kolová. Tu mimochodem dělat nechci. Nejspíš na ni totiž nemám vhodnou látku.



středa 9. října 2019

Točení

Swing lze přeložit jako točení. Nebo houpačku, pravda. Ale stočené je nejlepší přadýnko. A navíc mi pak krásně zapadá do mojí mapky zentanglového října.


úterý 8. října 2019

Křehký

Výraz Frail lze přeložit jako křehký. Při představě něčeho křehkého pomyslím zaručeně na porcelán. A moje posedlost čajem a hrnečky je všeobecně známá...

pondělí 7. října 2019

Okouzlen

Tentokrát jsem si hrála s především mnou navrženými zentanglovými motivy tak, aby se pokud možno co nejvíce blížily tomu, co považuji za okouzlující. Co považujete za okouzlující vy?

neděle 6. října 2019

Nakřáplý

Asi není třeba nic dodávat. Vystínováno tužkou HB a pak lehce přejeto tlustou 4B pro větší šmrnc.


sobota 5. října 2019

Stavba těla

Slovo build jde pojmout hned několika způsoby. Vybrala jsem si ten nejméně častý. Stavba těla. Nechtělo se mi totiž zase dělat domečky, nebo něco stavět. I když jsem si tak trochu pohrávala s představou kreslení jeřábu (ne ptáka, ani rostliny, ale toho stroje), ale nakonec mě nadchla stavba těla živočicha. Snad je poznat, o jaké zvíře jde.


pátek 4. října 2019

Mrznout

V zadání Inktoberu 2019 bylo slovo freeze. Z různých možných překladů jsem si vybrala výraz mrznout. Nebo mráz a pokusila se ho znázornit na oknech. Pořád jsem nebyla spokojená, a tak jsem obrázek donesla na kurz kreslení, kde mi lektorka poradila udělat správně perspektivu – všechny linie okna se musí sbíhat v jediném bodě. Včetně parapetů!

Výsledek posuďte sami.


P. S.: Mohla by být zajímavá série malovaných oken... 

čtvrtek 3. října 2019

Návnada

Výraz bait jsem přeložila jako návnada, trápit, štvát, škádlit. Jako první mě napadlo (vzhledem k tomu, že krátce předtím jsem kreslila Prsten, že by to klubko mohlo být hezkým spojovacím motivem více obrázků. A taky to bylo první, co mě napadlo jako návnada. Pastičky na myši a klubíčko. A tak vznikla tahle podivná kombinace.

středa 2. října 2019

Bezduché

V zadání pro dnešní den bylo slůvko „mindless“, což znamená bezduché nebo únavné. Vybrala jsem si bezduché kreslení při telefonování. Nejdřív jsem kreslila náhodné osmičky, pak éčka. Jeden ze zentanglových vzor, nebo skoro: Eke. Na závěr jsem doprostřed doplnila černou kapičku.


Kreslení mě extrémně bavilo: nešlo udělat chybu. A tak to má v zentanglu být.

úterý 1. října 2019

Prsten

Prstýnek pro pletařku

V zadání bylo ring. To jsem si přeložila jako prsten, kroužek, kruh, obruba, manéž, klika, zvonit, vydávat zvonivý tón atd. Nejprve jsem nakreslila spodní obrázek (s mým zentanglovým vzorem pomněnek), kdy mě napadlo, že by kromě data svatby bylo hezké mít uvnitř napsaný vzkaz, na který by se člověk mohl dívat znovu a znovu.

A pak mě napadl obrázek vpravo. Připadá mi krásný! Takový dobrý úlet, ne?