pondělí 27. ledna 2025

Joy Ting: Expressive Landscapes

Myslím, že tenhle pro mě poněkud netradiční obrázek, vznikl jako snaha aplikovat kroky z lekce Joy Ting o expresivní malbě krajiny.

Ačkoliv ho nepokládám za své nejkrásnější umělecké dílo – jsem spíš puntičkářka a detailistka – bylo velice zajímavé vyzkoušet jinou techniku. Být nucena nebabrat se v detailech a snažit se vystihnout podstatu několika tahy.

Osobně mě nejvíc fascinuje obloha vzadu.

Co si o tom myslíte vy?

Expresivní krajina

pondělí 20. ledna 2025

Barevný portrét dle kurzu Wish upon a star s Idou Andersen Lang (2)

V minulém díle, už trochu dávněji publikovaném, jsem vám ukazovala černobílý obrázek z kurzu s Idou Andersen Lang a teď je čas pochlubit se jeho barevným dokončením.

V dalším kroku už barvím vlasy na modro. Hustý! To mě baví. Trochu mi to připomíná manga. Ještě že to po každém kroku fotím. Dají se pak sledovat rozdíly. A hlavně je srandovní, jak se mi s přibývajícím časem líbí spíš ty předchozí verze.

Modrofialové vlasy, jinak černobílá víla
Jak si tak maluju, najednou mi dojde, že mám problém – závoj. Autorka maluje ženu, jejíž modrofialové vlasy kontrastují s tyrkysovým pozadím. Ale já mezi nimi mám závoj. Jaké mám použít barvy? 

Přece ho nenechám trapně bílý. To by příliš evokovalo nevěstu a neužila bych si vodou rozmývatelných pastelek nebo akvarelových progres nebo voskovek, záleží, co bude autorka chtít použít. Nakonec jsou to pastelky. 

Vybarveno akvarelovými pastelkami

Nenapadne mě nic lepšího, než udělat závoj žlutý. Žlutá je přece komplementární barva k modré. Navíc tahle kombinace barev je mou oblíbenou. Tou dobou ještě netuším, jak nádherně to bude vypadat. Použít tři druhy žluté do závoje byl báječný nápad. Uprostřed je nejsvětlejší a směrem k okrajům přechází až málem do oranžové. Tipnete si, jakého efektu jsem chtěla docílit?

Kompletní pastelková svatozář

A ještě tu máme další problém – zuby. Na autorčině obrázku má dívka zavřená ústa. Zkouším googlit, jak elegantně namalovat zuby. S výsledky nejsem zrovna moc spokojená: ani googlení, ani vlastní tvorby.


Když mě pak napadne, že to není ono, rozhodnu se prodloužit vlasy přes bílé šaty, se kterými jsem si stejně nevěděla rady, tak jsem jim alespoň domalovala výstřih a doufala, že mě v průběhu něco zajímavého napadne. Mohly by být třeba kožené?

Jak se mi líbí barva kůže, kterou se mi podařilo vytvořit na ruce, včetně toho světla vrženého sluncem, tak jsem nespokojená s barvou kůže ve tváři. A čím víc se snažím, tím víc vytvářím nějakou indiánku či co. Možná by nakonec bylo dobré smířit se s indiánkou a opravit i tu povedenou ruku.

Umělecké fleky ve vlasech nevypadají jako u lektorky, takže je při nejbližší příležitosti zase zamaluju. Ještě že to jde tak snadno. Zato rozmazané tyrkysové pozadí je celkem fajn. A ta svatozář je přesně tak báječná, jak jsem si představovala!

Když přidám zelenou do šatů, jsem víceméně spokojená. Jen ty tělové barvy obličejů budu muset ještě poladit. Pokud budu chtít kreslit i bělochy.

pátek 17. ledna 2025

Stephen West: Go Go Dynamo Shawl (1)

Jedním z mých klubíček povalujících se v zásobách (v angličtině se říká stash, je to jako skrýš na oříšky u veverek), byla tahle vlněná šílenost. Už nevím kdy a kde jsem to koupila, ale rozhodně byl problém to nějak využít a taky s něčím sladit. Musím upozornit, že když pletete z takhle krásně barevných klubíček, tak nemáte první část svetru žlutou přecházející do oranžové a následně růžové, kdepak. Naopak se vám velmi divoce všechny barvy střídají. Co byste s tím dělali vy? A s čím byste ho zkombinovali?

Přadeno pestré vlny
Po přemotání jsem získala následující klubíčko.
Hodně pestré klubíčko
Vzhledem k barvám je ideálním kandidátem na šátek návrháře Stephena Westa, protože ten žádné nudné jednobarevné kousky nedělá. A čirou náhodou mám jeden vyhlédnutý. Viděla jsem ho na podzimních krajskářských trzích, které se zcela výjimečně konali na České zemědělské univerzitě na Suchdole (kraj Prahy) místo v centru.

Rozhodla jsem se vyzkoušet, jak spolu barvy ladí. Stephen to tak doporučoval. Musím říct, že se mi ten nápad líbí. Prostě upletete vzorek vroubkem a střídáte barvy. Kvalita fotek zrovna není nic moc.

Vzorek, abych viděla, jak spolu barvy ladí ve vroubku

A tady je konečně ten krasavec. Začátek návodu počítá s tím, že upletete tři půlkruhy. Už mám první. Později se budou spojovat do šátku a předpokládám, že se bude plést část nad nimi a pak pod nimi. No, jsem zvědavá, jak to Stephen vymyslel.

První připravený půlkruh
Co myslíte? Barevně to vypadá dost dobře, ne? Zejména, když vezmete v potaz jaká úchylnost to byla na začátku. A teď jsem ji zkombinovala s nudnou jednoduchou šedivou ponožkovkou, které mám dostatek klubíček, aby mi vystačila na celý šátek. 

Těším se, až v něm budu zase pokračovat. Ale mám i spoustu dalších zajímavých projektů. Však mě znáte.

pondělí 13. ledna 2025

Mops akvarelovými pastelkami

Když jsem byla ve Františkových Lázních, potkala jsem tam jednu holčinu a ta měla doma tři pejsky. Hrozně moc se těšila domů, na manžela a na pejsky. Lázně jí vůbec nevyhovovaly, i když jsme ji s Terkou přesvědčovaly, že je to tam super. Mohlo by nám to prospět na naše neduhy a s manželem si budete vzácnější, budete se na sebe těšit, budete si mít o čem povídat... konec konců může za tebou třeba na víkend přijet. A jak tak mluvila o mopsovi (nebo to byl buldoček?), dostala jsem šílenou chuť ho namalovat. Našla jsem si na internetu nějakého takového roztomilého a zkusila to jen třemi akvarelovými pastelkami. Zvolila jsem žlutou, modrou a červenou a snažila se z nich „uplácat“ černou.

Začala jsem tím, že jsem si milého psíka skicla modrou pastelkou. Zrovna jsem s sebou měla Mondeluz, které jsem asi před deseti lety dostala od kamaráda v Krkonoších. Mimochodem, kdybyste měli zájem, dělá havajskou masáž a také ji učí. Více info zde. Měla jsem před mnoha lety možnost ji vyzkoušet a byl to opravdu příjemný zážitek.

Modrý mopsík
Jen tak decentně jsem přidala červenou a žlutou, abych viděla, co to dělá.

Následně jsem přidala červenou a žlutou

Přidání žluté do pozadí se mi vůbec nelíbilo. Celý obrázek jako by trochu zanikl. Co si o tom myslíte vy?

Přidala jsem tedy další vrstvu a ztmavovala. Barevné tečky na pozadí na mě také neudělaly dojem, takže jsem se je rozhodla změnit na hvězdičky, které se mi už líbí víc. A vypadá to trochu jako časné jaro se zelenou trávou a sluncem, kdy přece jen ještě trochu chumelí.

Mimochodem, všimli jste si, že na dalším obrázku už je pejsek rozmytý a barvy víc vypadají jako vodovky/anilínky?

Rozmytý pejsek
Ale pořád mi to nestačilo a přidala jsem další vrstvu chlupů. A trávy.

Myslíte, že bych ještě měla přidat?

pondělí 6. ledna 2025

Lauren Rudolph: Featherlight Charcoal

V článku A Year of Light taster week 2024 (9) jsem psala o tom, že se mi líbil naprosto realisticky vyhlížející ptáček kreslený uhlem. Nicméně jsem se zmínila a jedná se o obrázek vytvořený obyčejnými tužkami několik tvrdostí.

A Year of Light je online kurz kreslení a malování pořádaný Tamarou Laporte a dalšími přizvanými umělci. Stejně jako vloni se bude jednat o mix různých technik, takže je to vskutku zážitkové. Ale já ještě nemám dokreslený/domalovaný loňský Life Book 2024, což je podle mě totéž – prostě kurz plný inspirace s konkrétními postupy krok za krokem. A tak jsem si říkala, že pro mě nemá smysl kupovat si další kurz, který opět nebudu stíhat. Radši si v poklidu domaluju ten loňský. Materiálu tam mám ještě spoustu. A chtěla bych namalovat a vyzkoušet úplně všechno.

Ale zpět k ochutnávce Roku světla, jak si to volně překládám. 20. 12. 2024 jsem si pustila replay s Lauren Rudolph. Ptáček ale nakonec není malovaný úhlem. A i kdyby byl, tak jsem ho právě našla (uhel ne ptáčka) ve svých malířských zásobách. Škoda, docela bych si s ním zkusila pohrát. Je to pro mě výzva. 

Nevadí, obrázek tužkou už jsem taky dlouho nemalovala. A ptáčka bych si sama dobrovolně taky nezvolila. (Třeba ještě pak stihnu ty vodní kapky/bubliny od Angela Murray: Feeling Light.)

Hlavní výuka spočívá v tom, že lektorka upozorňuje na to, že se nemáme stresovat se složitými detaily, jako jsou pařátky, ale že máme kreslit jednotlivé linie. Každý obrázek je totiž ve skutečnosti složen z jednotlivých tvarů a linek. Když jich nakreslíte dostatečné množství, vyloupne se vám z nich obrázek. Jdu na to.

Nejprve si naskicuje základní tvar a pak si v něm označí světlou a tmavou oblast. Tu tmavou pak jemně vyšrafuje, aby dosáhla základního odstínu. A prasecky to rozetře prstem. To by mi lektorky kreslení daly. Fuj!

Nejprve celou plochu vystínuje tvrdou tužkou (používám HB, protože ji mám zrovna po ruce). Pak vezme měkčí (4B) a dodělá tmavší stíny. A pak jde takhle na další (6B) a další (8B). Ona tak daleko nešla, ale já musím vycházet z toho, co mám po ruce. :-) Nakonec se mi výsledný obrázek celkem líbí. Co mu říkáte vy?

Ptáček nakreslený tužkami různých tvrdostí

pátek 3. ledna 2025

Školní rok 2024/2025 se SKA (první polovina)

V rámci tohoto školního roku bych chtěla zvládnout kompletní výzvu. Opravdu pro každý měsíc uplést jedny nové ponožky. Snad ani tolik nejde o to, abych nutně měla splněnou celou výzvu a přesně v určitém stylu, ale abych měla za rok 12 párů nových pletených ponožek. Protože ty jsou úplně nejlepší!

září 2024: nenahozeno

říjen 2024: Pomatomus od Cookie A

Zadání bylo flóra a fauna. 25. října jsem nahodila ponožky Pomatomus od Cookie A. Zařadila jsem je do Tajemné ponožky pletené společně s Vlněnými sestrami a poslala je vylosované paní k Vánocům. Takže jsem měla dvojí motivaci dokončit je včas. Stihla jsem to 30. listopadu 2024.

Pomatomus ve vánočních barvách

Pomatomus

listopad 2024: Stony Stream Socks od Stephen West

Tématem bylo mozaikové pletení a sejmutá oka (Slipped Stitch Colorwork). Už delší dobu jsem měla zálusk na zajímavé Stephenovy ponožky Stony Stream Socks, a tak jsem je 23. listopadu nahodila. Bohužel jsem je do konce prosince nestihla dokončit.

Stony Stream Socks

prosinec 2024Funkkis od Pia Kuivalainen

Na prosinec jsem si vybrala téma copánky a nahodila Funkkis od Pia Kuivalainen z nádherné fialové příze.

leden 2025: 

Design pro leden jsem si ještě nevybrala. Možností je hned několik: 

a) tajemné MOCK (Mystery Sock) ponožky Golden Twenties od Melissa Beyer (KnittyMelissa), 

b) něco od téže designérky

c) Stranded Colorwork – předvýběr jsem dělala např. v článku zde, dále rozšířeno o: