pátek 20. července 2018

Angeliky modrá džínová deka

Stav ke dni 22. 9. 2018
Ke konci července (v pátek 20.) jsem se domluvila s kamarádkou na pletařském setkání jen ve dvou, a když jsme pro ni vybíraly vhodnou přízi na její první pletařský projekt, trochu se to zvrtlo a taky jsem si v obchůdku Moje klubko něco koupila. I když jsem to měla tak trochu v úmyslu.

Zaujala mě právě zlevněná bavlněná příze Paris od DROPS, která je podle mě na většinu projektů příliš tlustá. Když jsem trošku prohledala web, zjistila jsem, že z ní pletou převážně doplňky do domácnosti: chňapky, žínky, deky, nebo háčkují tašky či rohožky. No, proč ne.  

Na adjustační pásce stojí, že se jedná o recycled denim, skupinu C, pravděpodobný vzorek má 17 ok a 22 řad na čtverec deset krát deset centimetrů. Klubko je ze stoprocentní bavlny a na padesát gramů má pouhých 70 metrů, což mi trochu vadí, protože to znamená zapracovávání spousty uzlíků.

Protože jsem deku chtěla mít vícebarevnou, vybrala jsem porůznu čtyři druhy modrých klubek:
  • 5 tmavě modrých (barva: 103, dyelot: 111),
  • 2 polotmavě modrá (barva: 102, dyelot: 111),
  • 3 středně modrá (barva: 101, dyelot:),
  • 5 světle modrých (barva: 100, dyelot: 111).
Chvíli mi trvalo, než jsem vybrala vhodný vzor. Chtěla jsem něco, co bude pěkného ve velké ploše. Něco, co bude jednoduchého na pletení, aby to snadno přibývalo a byl to takový ten projekt na kecání do kavárny či na cestu do práce, ale zároveň aby to nebyla příšerná nuda. 

Protože bavlna je dost těžká, poradila mi Kamila, abych udělala nějaký krajkový vzor. Vybírala jsem něco z webu garnstudia, ale nic mě tak nějak dostatečně neuchvátilo, takže jsem nakonec sáhla po osvědčených listech od Sylvia McFadden (softsweater), které použila na šátku The Lonely Tree Shawl. Ten jsem si upletla (myslím, že vloni) z Donegalu. Takže vím, že z tlusté příze vypadá opravdu dobře. Bylo potřeba jenom spočítat, jaká část se opakuje a co udělám s okrajovými listy, protože autorka vzorek použila na trojúhelníkový šátek, takže se jí neustále rozšiřuje, což já nechci. 

Ve středu 25. 7. 2018 jsem nahodila 161 ok, což je na délku 105 centimetrů, ale myslím, že se bude vytahovat, takže bude ještě větší. Doufám, že z ní nebude tak úplně hadr, i když trochu povolí, a vzorek zůstane hezky viditelný a nezdeformovaný. Ze čtyř klubek jsem na výšku upletla 20 centimetrů, takže odhadem by moje deka mohla mít 75 cm na šířku. To jsou slušné rozměry na osušku i deku na válení venku, nebo na přikrytí uvnitř v zimě.

středa 18. července 2018

Dreambird

Vypárala jsem Dreambird a znovu nahodila správnou barvou. Opravdu se mi do toho nechtělo! Upletla jsem zase část až po šestou řadu.

19. 7. Dreambird mě brutálně baví. Dělám první pírko. Je to neznámý vzor.

21. 7. Jsem frustrovaná – nevím, co dál s Dreambirdem – dlouhý text v ANJ, který mi nedává smysl.

pátek 6. července 2018

Tour De Fleece (TDF) 2018

Rok se s rokem sešel a opět tu máme Tour De Fleece. O loňské jsem psala zde, případně můžete zvolit stejnojmenný štítek, pod kterým se nachází všechny články k tomuto tématu. Jen pro připomenutí, Tour De Fleece se koná v době nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France. Letošní ročník Tour de France je 105., začíná v sobotu 7.7.2018 a končí v neděli 29.7.2018. Primárně se koná ve Francii, ale některými etapami zavítá i do sousedních zemí. Trasa závodu se každý rok obměňuje, ale tradičními pasážemi jsou horské etapy v Pyrenejích a Alpách a také dojezd na Champs-Élysées v Paříží. Tradicí je také takzvaný Grand Départ, což je start mimo území Francie. Letošní Grand Départ hostí Vendée. Zrovna letos mi to tak krásně vyšlo, že i já svou první část budu plést právě ve Francii. Konkrétně ve Francouzských Alpách, kam vyrážím na dovolenou, o níž budu psát na Angeliky bločku

Jen pro zajímavost zde jsou vypsané etapy Tour de France 2018. Já se pro letošek rozhodla (i vzhledem k plánované dovolené) etapy ignorovat a plést jen jeden jediný projekt, navíc poměrně nenáročný, takže jsem žádné rovinaté či kopcovité úseky nestřídala. Ale na druhou stranu jsem si neudělala ani volné dny.

Den
Typ et.
Start – Cíl
Délka
7.7.
rovinatá
Noirmoutier-en-l’Île > Fontenay-le-Comte
189 km
8.7.
rovinatá
Mouilleron-Saint-Ger. > La-Roche
183 km
9.7.
TTT
Cholet > Cholet
35 km
10.7.
rovinatá
La Baule > Sarzeau
192 km
11.7.
kopcovitá
Lorient > Quimper
203 km
12.7.
kopcovitá
Brest > Mûr de Bretagne
181 km
13.7.
rovinatá
Fougeéres > Chartres
231 km
14.7.
rovinatá
Dreux > Amiens
181 km
15.7.
kopcovitá
Arras > Roubaix
154 km
16. 7.

volno 

17.7.
horská
Annecy > Le Grand-Bornand
159 km
18.7.
horská
Albertville > La Rosière
108 km
19.7.
horská
Bourg-Saint-Maurice > Alpe d’Huez
175 km
20.7.
rovinatá
Bourg d’Oisans > Valence
169 km
21.7.
kopcovitá
Saint-Paul-Trois-Chateaux > Mende
187 km
22.7.
kopcovitá
Millau > Carcassonne
181 km
23.7.

volno 

24.7.
horská
Carcassonne > Bagnères-de-Luchon
218 km
25.7.
horská
Bagnères-de-Luchon > Saint-Lary-Soulon
75 km
26.7.
rovinatá
Trie-Sur-Baise > Pau
172 km
27.7.
horská
Lourdes > Laruns
200 km
28.7.
ITT
Saint-Pée-sur-Nivelle > Espelette
31 km
29.7.
rovinatá
Houilles > Paříž Champs-Élysées
115 km


A teď konečně k Tour de Fleece. Jedná se o „závod“  předení (nebo pletení). Cílem Tour je výzva pro sebe, nová zkušenost. Smyslem skupiny Tour de Fleece na Ravelry je prezentovat svoje výtvory. To jednoduše uděláte tak, že k nim přidáte tag „tdf2018“. Cílem je příst každý den, pokud je to možné. V nejnáročnějších dnech (horský typ etapy) byste se měli pokusit dělat něco zvláště náročného. Poslední den (letos 29. července) si oblečte něco žlutého na znamení vítězství. V tomto „závodě“ jsou všichni účastníci vítězi. K dalším barvám patří: zelená (sprinter – think FAST), Polka-dot (horolezec = climber  as in uphill), a bílá (nováček = rookie).

Můžete se připojit k některé z následujících skupin (nebo i k více), inspirováno Tour de France:
  • Peloton (hlavní skupina)
  • Rookies (v prvních letech)
  • Sprinters (rychlý a/nebo vysoký kilometrový výkon, jako krajka, množství svetrů atd.
  • Climbers (dobývání hor, velké osobní výzvy)
  • Breakaways (předení texturované „umělecké“ příze)
  • Lanterne Rouge (budete se účastnit co nejvíce, ale můžete sem tam přeskočit nějaké dny)
  • Wildcards (To je pro lidi, kteří chtějí vytvořit svůj vlastní tým, včetně sponzorovaných týmů, jako jsou ti, kteří jsou spojeni s určitým obchodem s přízí nebo s lidmi žijícími ve stejném městě atd. Pouze v této skupině je možné získat nějaké ceny.)
Vybrala jsem si Rookies (a tedy ještě tag tdfteamrookies2018), je to přece jen teprve můj druhý závod. 

Když jsem jen tak zlehka prolétla nejčastější dotazy, zaujalo mě, že příst máte ve svém časovém pásmu a pak to sdílíte jako ten který den v etapě. Což je super, protože nemusíte přepočítávat, kolik je kde ve světě hodin. 

Zdroje:
https://www.worldtourcycling.cz/tour-de-france-2018
https://www.ravelry.com/discuss/tour-de-fleece/3779374/1-25
https://www.ravelry.com/groups/tour-de-fleece

středa 4. července 2018

Pletení podle abecedy

Už přesně nevím, co mě na ten nápad přivedlo, nejspíš to byla nějaká multicachce, která chtěla, abyste měli ulovenou kešku od každého písmena abecedy. Napadlo mě, že to samé udělám s návody, které mám (nejlépe upletené), protože tím, že využívám Ravelry a především zahraniční zdroje, jsou i některá dosti neobvyklá písmenka často užívaná. Můj seznam v tuto chvíli dokončených projektů vypadá následovně (v závorce jsou uvedeny rozdělané nebo teprve plánované projekty):

A: šátek Aurikel, svetr Avion
B: čepička Baa-ble hat, šátek Baktus, ponožky Blueberry Hill v modré verzi, v zelené jsou ještě rozpletené, možná by se ještě dala zařadit vánoční čepička pro Beníka (rozdělaný mám šátek Ble, šátek Building blocks, šátek Bauble, ponožky Broken Seed Stitch a plánuji topík Buttercup ze světle modrého Holst Garnu do twinsetu s tmavě modrým Flippantem)
C: šátek Close to you, ponožky Compost Socks (rozdělaný mám šátek Citron a šátek Celtic myths a ponožky Carousel)
D: hotový je šátek Daybreak 1 (Dabreak 2 je zatím jen začatý, stejně jako šátek Dicentra, šátek Doodler a šátek Danzig, pomýšlím na šátky Durrow a Dreambird a Deep Frost, rozdělané mám ponožky Double heelix a Dither)
E: ve dvou verzích jsem si již upletla šátek Echo Flower shawl, tričko Esther a opět ve dvou verzích šátek Exploration station, jedny ponožky Elemental Socks SKA MKAL (rozdělané mám trojúhelníkové ponožky Euclid a svetr od Stephena Westa Enchanted Mesa)
F: hotovy jsou rukavičky Vlněných sester Follow your dreams a svetr Feel the Bern, (pracuji na svetříku Flippant, šátcích Flukra, Frieze shawl a Forest foliage a ponožkách Fibonacci, plánuji dva svetry od Justýny: Familiar a Fickle Heart)
G: Mám hotový šátek Glitz at the Ritz. (Mám rozdělaný šátek Golden Willow, zatím pouze v plánu: The Gameis on a Graduation socks)
H: zatím pouze rozdělané: Hermiones socks a Hunger for Rampion Pullover
CH: zatím pouze v plánu: Cherry Bomb, Cheese head, Chantella
I: zatím pouze v plánu: Izzy´s socks, Isabella, Invitation, Interpretations, Icewine mittens, In the pink, Ilusia, Ice Cream, Ikarus a hlavně Ishneich
J: V roce 2021 jsem tohle písmenko mohla odškrtnout, protože jsem upletla ponožky Jeeves. Dále zatím pouze v plánu: Janne, Jabber socks, Jemelys lagoon, Jack-in-the-web, Jasmine scarf od Purl Soho, Japanese Garden Shawl
K: Kyrönniemi, Keväthuuma, Kaarisillan päässä, Keisanin Morsian, svetr Korokia
L: hotovy mám šátky the Lonely Tree shawl, Lilia, Ley lines, Lionberry, Lothian, šátek Laurelie dokonce ve dvou verzích, ke konci se blížím s tunikou Laneway, ponožky Laurelhurst (pracuji na šátku Lace by Cassie Rose, tričku Lilium – nevím, jestli jsem právě vhodně zvolila bambus, připadá mi, že by se to mohlo dost vytahovat, Lindisfarne a Lady of Rivendell)
M: ve dvou provedeních mám hotový šátek Metalouse, jeden šátek Meadow Grass a jeden Mohair minimalist top (plánuju svetřík Mon petit gilét, ponožky Montgolfiere, Makepeace cowl a Moscow Coat)
N: hotovou mám čepičku New Simple Pleasure hat, která je opravdu potěšením, ponožky Neat Ripple Socks a jednu ponožku No-heel spiral socks
O: Hotový mám háčkovaný šátek Overcast. (S šátkem Oakenshield se trápím, protože jsem vybrala přízi, které mám málo a navíc se z ní šátek dostal do dost giga rozměrů. Šátek Organized chaos mám rozpletený od loňského léta. Ne, že by byl nějak problematický, ale tuším, že se mi nedostávala lanka s tím, jak se jeho rozměr zvětšoval.) 
P: hotovy mám ponožky Pillars a čepici Pühalepa Hat (ještě mám rozpletený šátek Piccadilly)
Q: mám v plánu: Queeny Quaternity, Quartzonite, svetr Quiet star
R: hotovy mám ponožky Roosimine, Rye a Rivers of Mars (rozpletené: ponožky Rock sock a šátek Rockefeller, v plánu mám čepici Richard)
S: hotový mám šátek Swallowtail (a že to byla makačka) a návleky na ruce Spider socks (chci k nim ještě dodělat ponožky), taky mám šátek Shaelyn, Silver mist a Sunny Roses, ponožky SKA May MOCK a čepici Selbu modern a druhou Sweet Bunch
T: mám rozdělaný šátek Texture time, zatím pouze v plánu: Telluride Simple Pullover, Take It All, Trachten socken, Traueusing Roses scarf, Tote for Cause, Toodler, Thrum Mitts, Touch of Summer, Teddy Bear
U: šátek Unda, (rozdělané mám Undertow socks, pouze v plánu: Ugly duckling socks, Ulina, Unraveling rib socks)
V: svetr Vintersol mám hotov, ostatní zatím pouze v plánu: šátek Voltige, valpuri, Valancy, Vesper, Villiviini, Verdant, Volant, Valtiatar, Vigilant, Verizontal, Vasama
W: Šátek Wirbel jsem dokončila v loňském roce. Letos jsem nahodila čepici Windschief a šátek Waiting for Rain. V roce 2021 jsem dokončila ponožky Wriggle. Pokukuji ještě po Whosetracks.
X: zatím pouze v plánu: Xeranthenum, Xocks, XOX Socks, Xal plomes iventalls
Y: zatím pouze v plánu: Yolochki, Yggdrasil Knit Chart, Yarnster
Z: začatý mám Zick zack scarf, v plánu Zwillinge, Zilboorg, Zarathustra, Zebro Pillow Coven, Zoolandii, zombie viXen, Zilver

Jak jste na tom vy a vaše abeceda?

neděle 1. července 2018

O Jardech a palcích

Mám ráda náš metrický systém. Podle Wikipedie jen 3 státy oficiálně nepoužívají metrický systém USA, Libérie a Myanmar. Já mám pocit, že to je snad půlka světa podle toho, co se k nám vozí za různá klubka. Když někdo „jede“ na metry a centimetry, proč musí druhá půlka používat ty bláznivé palce a yardy? 

Jasně, je to super, podobně jako slovo yak nám rozšiřuje možnosti v hrách se slovy, protože jen málo jich začíná na ypsilon, ale možná bych se bez něj obešla. Štve mě, když na klubku najdu, že má 385 yds. Ano, už vím, že to je zkratka yardů, ale pořád si nejsem jistá, kolik to znamená metrů, a tedy kolik takovýchto klubek budu potřebovat na šátek nebo svetr. Ke slovu přichází má oblíbená trojčlenka (dík mami! za nekonečné učení na ZŠ): 1 metr = 1,094 yds. U jednoho menšího klubka je ten rozdíl v podstatě zanedbatelný a není nutno mu věnovat pozornost, prostě to berte jako jedna ku jedný, když to máte uvedeno v metrech, budete mít o něco větší zbyteček. Pokud je klubíček více, nezbývá než přepočítávat. 

Vymyslela jsem príma jednostranný zlepšovák, jak zjistit yardy, když víte metry. A z hlavy (bez kalkulačky). Jednoduše sečtete počet metrů s počtem metrů vyděleným deseti. Pro příklad uvedu, že máte klubko 350 metrů. Vezmete tedy 350 a přičtete 35 (posunuli jste desetinnou čárku doleva) a vyjde vám 385 yds. Ve skutečnosti je to sice 383 yds, ale to je jen zanedbatelný rozdíl. Na kilometr by ten rozdíl byl ve skutečnosti jen o 5,48 metrů menší, než jste si takto jednoduše spočítali.

A co se týče palců, tak jeden palec je 2,5 centimetrů. Pro většinu výpočtů mi připadalo nejefektivnější nacpat to do Excelu. Takže si snadno zadám původní vzorek, kolik ok vychází na deset centimetrů mě a kolik jsem měla nahodit a ono mi to samo spočítá, kolik mám nahodit při odlišném vzorku. Paráda!

Zdroj úryvku z Wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Metrick%C3%A1_soustava