středa 30. května 2018

Květen plný kreslení

Na základě kurzu malování jsem se rozhodla, že se každý den v květnu pokusím namalovat alespoň jeden malý obrázek. Předsevzetí vzalo ovšem rychle za své. I když asi 7 či 8 dní jsem to „vydržela“. Ve skutečnosti to nebylo žádné vydržování, protože mě to opravdu bavilo, ale pak se to nějak začalo kazit – chtěla jsem víc plést, byla jsem unavená po sportu, no a kreslení šlo do kytek.

Přesto vám mohu ukázat alespoň pár obrázků. A jak řekl jeden moudrý člověk. I když jsem nesplnila předsevzetí, což já perfekcionista považuji za selhání, pořád jsem nakreslila za tento měsíc o 7 obrázků víc než on, který by také rád kreslil. 

Z čehož vyplývá, jak stálo v knize P.S. Miluji tě, „Miř na Měsíc, když jej mineš, skončíš mezi hvězdami.“ A já bych ještě dodala, že i toho je třeba si vážit jako úspěchu. Ostatně Japonci si přesně takhle stanovují svoje cíle. Nerealisticky a snaží se k nim přiblížit.

pondělí 28. května 2018

Sock Knitters Anonymous

Tentokrát jsem se rozhodla jako inspirativní zařadit rovnou celou skupinu na Ravelry. Nadchl mě jejich název: Sock Knitters Anonymous. Již jsem se o ní lehce zmínila, když jsem psala článek SKA May 2018 MOCK.

Pokud to náhodou neznáte, obdobně se pojmenovávají různé ligy anonymních alkoholiků, gamblerů a podobně. Cílem obvykle bývá pomoci jednotlivcům zbavit se závislosti na daném problému. Zde tomu tak úplně není.

Abyste se do ní mohli být přijati, musíte splnit následujících dvanáct pravidel (snaha o vlastní překlad):
  1. Připouštíme, že jsme bezmocní nad touhou plést ponožky a sbírat (hamounit či syslit) ponožkovou přízi.
  2. Přicházíme, protože věříme, že větší síla než-li my sami dokáže obnovit naše duševní zdraví.
  3. Rozhodli jsme se, že změníme svou vůli a život péčí o naše LYS’s, jak jsme je pochopili. (Přiznám se, že nemám ponětí, co je LYS’s. Tušíte někdo?)
  4. Provedeme zpytavou a nebojácně přesnou inventuru své skrýše/syslírny (v angličtině stash, dobré si zapamatovat).
  5. Přiznáme Ravelry, sobě i ostatním lidem přesnou povahu naší závislosti na ponožkách.
  6. Jsme naprosto připraveni překonat jakékoliv vady pletení.
  7. Pokorně žádáme, aby byly uzlíky odstraněny z našich přízí, klubíček a přaden. (Tomu také příliš nerozumím.)
  8. Uděláme seznam všech vzorů, které jsme začali, uložili do stashe (syslírny) nebo navrhli na koktejlové ubrousky, a staneme se ochotnými je všechny začít nebo dokončit.
  9. Dokončíme ponožky označené WIP (znamená work in progress, tedy rozdělané), kdykoli je to možné, s výjimkou případů, kdy by to způsobilo jejich urážku přízi, jehlicím, nám nebo ostatním.
  10. Budeme pokračovat v inventuře zásob (jak už jsme si řekli, jedná se o stash), a když si koupíme nové ponožkové příze, okamžitě to přiznáme.
  11. Učíme se pokusy a omyly, abychom zlepšili náš vědomý kontakt s pletením ponožek. Modlíme se pouze za znalost otáčení paty a sílu nosit je venku.
  12. V důsledku těchto kroků jsme dospěli k duchovnímu probuzení, přenášíme tuto zprávu ostatním pletařům ponožky a praktikujeme tyto zásady ve všech našich záležitostech.
Upozornění: pamatujte, že nikdy nemůžete mít příliš mnoho ručně pletených ponožek. (Remember - you can never have too many hand-knit socks!)

Také byste se měli představit:
  • Jak dlouho pletete ponožky? 
  • Jak velká je vaše skrýš? 
  • Na jakých ponožkách právě teď pracujete?
Na stránce existuje také plán výzev (v ANJ Sockdown challenge schedule) a ten mě doslova nadchl. Směska inspirujících ponožek na jednom místě a po celý rok! Už žádné zoufalé vyhledávání, co budu plést teď. Stačí se jen přidat. 

Chcete-li vyhovět Sockdown challenge musíte splnit následující čtyři pravidla:
  1. Ponožky musí mít minimálně 7,5 cm vysokou nohu (včetně manžety měřené od horní části paty) a minimálně 15 cm dlouhé chodilo (měřeno od zadní části paty až ke špičce).
  2. Ponožky musí obsahovat patu a špičku – žádné ponožky na jógu nebo tubové ponožky (viz moje spirálové ponožky zde).
  3. Ponožky musí být ve dvojicích a padnout do bot. Nemohou to být papuče nebo domácí ponožky. Bulková nebo tlustší příze není povolena. Samostatné ponožky a vánoční/rekreační punčochy také nejsou způsobilé pro výzvy Sockdown.
  4. Ponožky nesmí být obyčejná vanilka, (tím se rozumí, že nesmějí být příliš jednoduché, jako lícový nebo rubový žerzej) nebo velmi jednoduché vzory. Čímž se rozumí:
    • Vzory se strukturou vyrobenou pouze z pletení hladce a obrace, včetně těch, které byly zpracovány zpětnou smyčkou (back loop) a/nebo obsahující snímaná oka (slipped stitches). Tyto údaje jsou aktualizované pro Sockdown 10. Vzory musí splňovat oba následující požadavky, aby byly považovány za dost obtížné pro tyto výzvy:
        • Musí obsahovat minimálně 4 jedinečné řádky vzoru, kdy maximálně jedna řada z nich smí být celá pletená hladce nebo obrace.
        • Vzor musí mít v jedné řadě alespoň 6 ok, tzn. vzor hladce 2 oka, obrace 2 oka nebude počítán.
        • Jinými slovy, v grafické podobě s nejmenším opakováním by příslušná vzorovaná část ponožky měla mít nejméně 4 řádky a 6 ok.
    • Vzory zahrnující techniky jako copánky (cables) krajku (lace), barevné práce (colorwork) – prosté (stranded) nebo mozaiky/snímaná oka (mosaic/slipped-stitch), intarzie, neobvyklé konstrukce, brioche atd.) automaticky splňují minimální požadavky na vzor.
    • Ponožky nemusí být celé pletené v daném vzoru.
A teď to nejzajímavější  kdybyste se taky chtěli přidat. V každém měsíci od září do července jsou vypsány tři kategorie, příklady uvedu na květnu, červnu a červenci. Srpen slouží k dokončení rozpletených ponožek. První představuje téma, tím může být například plést ponožky s motivy flory a fauny, zbytky (= upleťte ponožky s použitím nejméně tří zbylých přízí, mohou být použita 20 g miniklubíčka nebo menší), atd.

V druhém je vybrán konkrétní designér včetně své přezdívky, např. Stephanie Etting (verybusymonkey), Tisserin Coquet (ParticuleAlpha) a Stephanie van der Linden (steffilinden), Adrienne Fong (bellybuttonknits).

A ve třetí jsou obvykle mystery ponožky, což znamená, že předem nevíte, jak bude vzor vypadat, letos to byly: SKA 2018 May MOCK od Stephanie Etting, TBD od Adrienne Fong.

Někdy může být připojena i zvolená technika, např. copánky, korálky, mozajka, krajka atd.

P. S.: Minule jsem v článku Stephanie van der Linden slibovala, že vysvětlím, proč od ní plánuji plést ponožky  Montgolfiere. Tak pokud to dosud nebylo zřejmé, je to proto, že je ve skupině Sock Knitters Anonymous vybrána jako návrhářka měsíce června. Po ní logicky na červenec plánuji Adrienne Fong.

středa 23. května 2018

Nejlepší období pro pletení

Jednou jsme na setkání v kavárně s holkama diskutovaly, zda je lepší období pro pletení léto, nebo zima. Dřív to byla samozřejmě zima, protože tenkrát pletly jen babičky (haha, oblíbený mýtus), které v létě dělaly na zahrádce nebo na poli. 

Což samozřejmě v malé míře platí i dnes, ale čím dál více lidí žádné zvláštní aktivity v létě oproti zimě nepraktikuje. Ano, jistě, v létě jezdíme po dovolených, staráme se o děti/vnoučata na prázdninách (nebo je vystrčíme někam na tábor a máme klid), ale dnes už se jezdí na dovolenou i v zimě. A kdo může, tak často raději než v létě, protože v oblíbených turistických destinacích není tak přecpáno. Dá se jezdit lyžovat, můžete se věnovat turistice a vyhnete se vedru.

Sama si nejsem jistá, jak je to u mě. V létě, na jaře i na podzim se dá jít ven a na dece se při slunění můžu plést stejně dobře, jako bych pletla doma. Na druhou stranu mě to taky láká na procházky do přírody a na ježdění na motorce, a tam plést opravdu nemůžu. Ovšem na dovolených – zejména při dlouhých cestách autobusem – mám tolik úžasného času vhodného právě pro pletení, že rychle a snadno pokročím i s nejnudnějšími projekty (velká plocha lícového žerzeje nebo vroubku, viz vloni upletený Lothian).

A jak to máte vy? Kdy nejraději pletete?

pondělí 21. května 2018

Stephanie van der Linden

Už nějakou dobu jsem se nevěnovala psaní o inspirujících lidech a vlastně psaní blogu celkově. Myslím, že je na čase s tím zase pořádně začít. ;-)

Pro dnešek jsem si vybrala návrhářku Stephanii van der Linden. Na Ravelry má uvedených pouhých 64 projektů a 43 čekajících v řadě na upletení. Plést se začala učit v pěti letech od svých babiček. Ponožky začala navrhovat v roce 2006 pro časopis Socken-Kreativ-Liste. A o tom také dnešní díl je – o ponožkách. Na Ravelry má 178 vlastních návrhů ponožek, což je úctyhodné číslo. Člověk by neřekl, že jich je možno vůbec tolik odlišných vymyslet. 

A vymyslela jich krásných spoustu. Uvedu několik nejkouzelnějších, začnu těmi, které si můžete uplést zdarma, abyste se seznámili s jejím stylem a ujistili se, že dobře rozumíte jejím návodům. Mohly by se vám líbit s překříženými oky (Advent, Advent ...Scala), tak trochu gotické (Lizzy mi připomínají okna katedrály), pokud zatoužíte po něčem krajkovém, nabízí se SusannaKomet, Grün ist die Hoffnung, Esther Socks – O těch jsem uvažovala, protože mi připadají krásné a zajímavé a navíc se jmenují stejně jako tričko, které právě pletu. K dalším krajkovým patří: glamour socks, Tanz in den Mai, Honeybee Socks, Tulpen. Pokud je libo korálky, můžete se pustit do Pearls, a kdybyste chtěli nějakou ptákovinku pro děti (či sebe), mohly by se vám líbit Haifisch Rennis. A kdybyste chtěli něco s barvičkama, můžete sáhnout například po Montgolfiere, binsenkorbchen socks. První jmenované jsem si pro příští měsíc vybrala já. Příští týden se dozvíte proč. :-) Zatím prozradím jenom tolik, že se mi líbily nejvíc.


Listen to your Wanderlust (obrázek z Ravelry)
A když se podíváte na ty placené, opět nebudete vědět, které vybrat. Já se tentokrát zaměřila především na vícebarevné:
A pokud preferujete krajkové, tak já se zamilovala do leaflace. Milovníkům křížených ok by se mohl líbit Melek.

P. S.: Velká a malá písmena nejsou náhodná, přepsala jsem přesně dle autorky. Leaflace a zirkel jsou dokonce i s těmi tečkami za nimi.


středa 16. května 2018

Na workshopu malování

Květiny - hádejte jaké?
Nedávno jsem byla na workshopu malování. Dozvěděli jsme se nějaké drobné detaily ohledně jednotlivých druhů médií a pak jsme se pokusili akrylovými barvami ztvárnit, cokoliv nás napadlo.

Zkuste uhodnout, co jsem malovala já?

středa 9. května 2018

Topík Esther

Když jsem byla před časem v mé oblíbené prodejně na Klamovce (Praha, kousek od Anděla) Moje klubko, pořídila jsem si – ze zvědavosti – perlově šedou přízi Drops you (9) z recyklované bavlny. Barva 102, dyelot 615 ze skupiny A (tedy relativně tenké) pro trojky jehlice (pletu na 3,5 kovových, protože na nich více utahuji, přibližně jako by to byly trojky dřevěné). Návin má 125 metrů na 50 gramů a já si jich vzala myslím šest. Jedna z nich je taková vesele lososová. Byla jsem si jistá, že si z ní upletu topík na léto (pokud nebude moc hřát), jenom jsem nevěděla jaký.

Použila jsem neobvyklý způsob výběru návodu, o kterém jsem vám psala minule (Nový způsob pletení). Nakonec „los“ padl na Esther, návod od DROPS Designu, který kromě názvu můžete najít pod číslem 159-33 i v češtině. Jedná se o raglánový top pletený shora dolů (původně z příze Muskat), který má na rukávech krajku a jinak je pleten lícovým žerzejem. Což se mi zdálo hezké a decentní, přesně jak jsem zamýšlela.

Hned na začátku jsem udělala tu chybu, že jsem se pustila do pletení rovnou jehlicemi 3,5 v domnění, že když budu víc utahovat, vyjde to nastejno, jako bych pletla trojkama. Trošku jsem se totiž potýkala s tím, že mám-li nahodit na menších, tak vlastně nevím, které to jsou. Když totiž na kovových tři a půlkách pletu stejně jako na dřevěných trojkách, měly by o půl čísla menší jehlice být buď kovové trojky, nebo dřevěné dva a půlky. Ani jedny z nich nemám. Každopádně teď už jsem moudřejší o to, že by příště bylo lepší si je pořídit, protože se mi zdá, že je vršek pofidérně volný a ještě budu muset vymyslet, co kreativního s ním udělám, aby to vypadalo pěkně. 

Navíc jsem hned ze začátku dvakrát párala, což je asi další poučení pro příště – a to to, že nemám nahazovat pozdě večer, když na mě navíc někdo mluví, nebo se nemůžu soustředit, protože jsem se v obou případech přepočítala. Jednou jsem místo 146 ok nahodila o dvacet méně (a přišla na to po deseti centimetrech, kdy jsem měla začít plést vzor a nějak mi to nevycházelo) a podruhé pro změnu přibližně o dvacet ok více a opět jsem to zjistila po oněch deseti řadách pletení. 

Pak už to šlo docela dobře, až na ten drobný detail, že po dokončení třiceti řad sedla jsem měla pouhých třináct centimetrů namísto očekávaných sedmnácti. Asi jsem to s tím vzorkem neudělala tak úplně správně. Váhala jsem, jestli mám v tuto chvíli práci na sedle ukončit a nechat ho o něco kratší + případně doplést později vršek podle toho, jak to bude na těle vypadat, ale nakonec jsem se rozhodla uplést ještě jedno opakování vzoru bez přidávání. 

Na to, že se mělo jednat o projekt na cesty, je potřeba se v průběhu pletení rukávků a sedla trochu soustředit a sledovat, ve kterých řadách se přidává na rukávcích a ve kterých u těla a taky krajkový vzor.

pátek 4. května 2018

SKA May 2018 MOCK

Na Ravelry jsem našla MKALové ponožky od verybusymonkey. Sice ještě nemám dopletené Undertown sock, které se v dubnu pletly (zase v jiné skupině než je Sock Knitters Anonymous), ale to mi nebránilo nahodit na květen tyto. Najdete je zde.

Ponožky se pletou shora dolů a doporučena je jednobarevná příze (jak jinak pro všechny strukturované a navrhnout překvapivé ponožky pouze v lícovém žerzeji sice asi taky bylo překvapivé, ale ne moc mystery) nebo s dlouhými přechody. 

Návod je zdarma, na 64 nebo 72 ok. Popsán v angličtině = pár jednoduchých zkratek, nebo graficky. Jednotlivé části budou zveřejňovány následovně:
  • 1. května,
  • 8. května,
  • 15. května,
  • 22. května.
Vybrala jsem světle šedivou Fabel od Drops č. 114 (Light Pearl Grey) zakoupenou v Moje klubko a pletu na zlatých kruhových jehlicích 2,25 Addi.