čtvrtek 27. listopadu 2014

Háčkované ponožky

Začala ponožková sezóna. Rozhodla jsem se, že přijdu na kloub ponožkám, že se je naučím plést i háčkovat všemi možnými způsoby a pak zůstanu u těch, které se mi budou líbit nejvíc. A tak jsem začala s háčkováním. Nejprve musím říct, že mě dost zklamala Bábinčina ponožková příze. Měla jsem ji doma už nějakou dobu, a tak jsem ji popadla jako první pro svoje pletené pokusy. První ponožka vypadala fantasticky, a tak jsem hned vyrazila do obchodu pro další přízi, abych jí měla dost.

Jaké ovšem bylo moje zklamání, když místo krásné tenoučké měkkoučké příze mám ponožky tlusté a hrubé, vhodné tak leda na doma k televizi, protože se nevejdou snad ani do pantoflů. Přitom obě klubka mají stejné adjustační pásky
cca 270 metrů na cca 100 gramů. 70 % akryl, 25 % vlna a 5 % polyester, prát na třicet a použít jehlice či háček velikosti 3–4.

Jsem docela zklamaná, protože jsem si této příze chtěla koupit více, ale teď nevím, v jaké kvalitě/tloušťce by mi přišla, když si ji objednám přes e-shop. Požádala jsem firmu o vyjádření, tak jsem zvědavá, co se dozvím.


Tak jsem se dozvěděla... velice rychle a příjemnou formou – snad ještě týž den, tomu se říká rychlá komunikace, jsem byla informována, že se "příze vyrábí tříděním tzv. útržků. Jedná se o odpad z přádelen, ze kterého se po vytřídění zbovu vyrobí česanec a následně příze. Jemnost či tloušťka je odvislá od útržků které se nám povede sehnat. Jednou je v nich více vlny, podruhé více akrylu, jednou je více akrylu stabil a méně objemovatelného atp. Tomu také odpovídá cena. Z regulerních materiálů by byla o 50100% dražší." Jedinou vadou na kráse rychlé a vstřícné (nikoliv uražené, jak mají někteří ve zvyku) odpovědi byl podpis "ariadne", copak to vyřizuje firma jako taková? Přece mi píše konkrétní člověk a já se taky podepsala jako konkrétní člověk, pěkně celým jménem.

Trochu zklamaně jsem odpověděla, že děkuji za odpověď, a že vím, že ceny jsou velice příznivé (41 Kč za 100 g), ale že je tedy nevýhodné objednávání přes internet, protože pak by člověk musel vyrábět nikoliv to, co chce a potřebuje, ale to, na co mu vyšla příze. 

Uvidíme, možná si někdy zakoupím, až si naplánuji tlusté i tenké ponožky, nebo když ji někde uvidím v obchodě, to je vůbec nejlepší.

úterý 25. listopadu 2014

Růžový šátek

Měla jsem zrovna utrácivé období, když jsem při jedné z návštěv galanterie uviděla klubíčko Angora. Klubíčka byla vyrobena pro STOREX, Dopravná 5, 95501 Topoľčany. Návin má 500 metrů na 100 gramů a 60 % tvoří akryl a 40 % angora (Goat Hair). Doporučené jehlice jsou 3,5–4 a háček č. 4, vzorek 10 cm x 10 cm má 22 ok a 30 řádek. Příze se nemá sušit v pračce, žehlit a bělit. Prát se může na 30°C.

Je krásně měkká a ňuchňací a šátek bude nádhernej, aspoň doufám. :-)

Opět na kruhové jehlici, barvy jsou trochu jiné, protože tenhle foťák dost zkresluje, ale co se dá dělat, už se tam pomalu rýsují kosočtverce. (Barvu má spíš takovou zvláštně starorůžovou.)

Můj bude výrazně tlustší, ale aspoň bude rychleji přibývat. Navíc jsem si koupila jen jedno klubíčko, tak s ním musím vystačit. A kdyby ne, doplním ho bílým okrajem, nebo šedým, protože jsem neodolala a koupila si ještě šedé klubíčko stejné značky.

A návod? Na DROPS zdarma.

P. S.: Ráda bych šátek měla do Vánoc, ale tenhle termín jsem si stanovila i u spousty dalších věcí.

sobota 15. listopadu 2014

Ponožková příze

O traumatu s hledáním vhodné pletací příze na ponožky jsem psala v článku Pletení ponožek – příze. Samozřejmě pouhé bědování mi zrovna dvakrát nepomůže, a tak jsem se dala do googlení a vyptávání.

Když jsem se snažila vygooglit, co to je ponožková příze, zda má nějaké předepsané nebo doporučené složení, házelo mi to pochopitelně jen konkrétní příze s jejich cenami, obchody atp. Rozhodla jsem se tedy, že prozkoumám trh a srovnám jednotlivé výrobky, třeba mi z toho něco vyplyne.
  • Bábinčina pravá ponožková (Ariadne): 41,40–41,75 Kč/100 g/270 m, jehlice 3–4, složení: 70 % akryl, 25 % vlna a 5 % polyesteru, může být nahrazen polyamidem. Příze je vyráběna z tříděných útržků česanců, může se v jednotlivých částech lišit i tloušťkou příze. Může vzniknout dokonce tzv. plamen, který výrobce doporučuje brát jako efektní součást, nikoliv nedostatek příze. Pro výrobu „nezničitelné ponožky“ doporučují přidat Chemlonku. – Přízi je třeba vidět a ohmatat, protože každá může být jinak měkká i tlustá (viz článek Háčkované ponožky)!
  • Fabel (Drops): 56 Kč/50 g/205 m, jehlice 3, složení: 75% vlna, 25% polyamid, zkušební vzorek: 10 x 10 cm = 24 ok x 32 řad. 4vláknová příze opatřená úpravou superwash, takže výsledné úplety se snadno udržují a můžete je prát i v pračce na 40°C bez aviváže, sušit volně rozložené. Barevnice obsahuje škálu odstínů od jednobarevných, přes melírované až po pestrobarevné potištěné varianty, tzv. samovzorující – každá barevná dávka je jedinečná a může se drobně lišit v intenzitě barev i průběhu vzorování.
  • Míša (Rejda): 23 Kč/50 g/150 m, složení: 100 % akryl, jemná a příjemná žíhaná příze, ale ani velikost jehlic nepíšou.
  • Noir Color (Vlnap): 25 Kč/50 g/150 m, jehlice 2,5–3,5, složení: 80 % vlna superwash, 20 % polyamid. Spotřeba na jeden pár ponožek 100–150 g podle velikosti
  • Patricie (Vlnika): 25 Kč/50 g/195 m, jehlice 2,5–3,5, složení: 75% akryl, 25% nylon.
  • Ponožková příze Admiral (Schoppel-Wolle): 210 Kč/100 g/420 m, jehlice 2–3, složení: vlna, polyamid. Při praní neplstnatí, barvy drží bez blednutí několik let. Příze neškrábe, praním měkne.
  • Ponožková příze Regia (Coats): 180 Kč/150 g/375 m, jehlice 3–3,5, složení: 75 % vlna superwash, 25 % polyamid. Samovzorovací šestivláknová, silnější než klasická čtyřvláknová ponožková příze, hodí se výborně na pánské hodně namáhané ponožky - díky obsahu polyamidu hodně vydrží. Lze prát na 40°C.
  • Sportivo (Vlnap): 90 Kč/100 g/420 m, jehlice 2,5–3,5, složení: 75 % vlna superwash, 25 % polyamid. Od Zuzany Andělové jsem našla na Sportivo recenzi. Líbila se jí samovzorovací příze tvořící proužky a také to, že ponožky dlouho vydržely. Dají se prát na 40°C, akorát udělaly pár žmolků a postupem času ztrácely barvu. Na jedny ponožky délky 28 cm stačí jedno 100 g klubko při pletení na jehlicích 2,5. Pro pevnější úplet doporučuje 2.
  • Sportivo Cotton (Vlnap): 50 g/200 m, jehlice 2,5–3,5, složení: 48 % bavlna, 39 % vlna superwash, 13 % polyamid. Samovzorující – vytváří jedinečný úplet s pruhy, melírem i tečkami. Snese praní v pračce. Nyní akce do vyprodání zásob: odběr pouze ve dvacetidekových baleních (4 ks 50g klubek) za cenu 100 Kč ! Spotřeba cca 100 g na 1 pár ponožek.
  • Unipo (Vlnap): v nabídce jsem ji už nenašla. Karolína ji na svém blogu využívá na pletení návleků na ruce, libuje si, že díky tomu, že je příze ponožková, návleky hodně vydrží a také že jich z jednoho klubka udělá hodně.
Když jsem se optala ve dvou prodejnách přízí, dozvěděla jsem se, že pletařky na ponožky využívají různou přízi, která ani nemá v názvu "ponožková" obvykle se řídí cenou, např.  Standard, což je 100% akryl, 50 g/ 150 m, jehlice: 3,5 4. A vhodné je připlétat Jesenku, což je 100 % polyamid, aby se neprošoupaly. Ptám se na chemlon, zda mohu připlétat i ten. Prý ano, jen je takový hrubší. A ještě mi paní doporučuje připlétat po celé délce chodidla a ve špičce, ne jen patu. Dobrá, příště to tak udělám.

Zdroje:
http://www.zuzinick.cz/zuzinick/5-BLOG/16-Ponozkova-prize-Sportivo
http://www.chemlonka.cz/420,babincina-sedseda.html
http://www.garnstudio.com/lang/cz/yarn.php?id=72&sort=number
http://www.prizevlnika.cz/kategorie/patricie/
http://www.textil-svadlenka-bz.cz/textil-bz/eshop/9-1-PLETACI-PRIZE/162-2-PONOZKOVA/5/1153-Ponozkova-prize-Misa-hneda
http://karolinaknits.blogspot.cz/2012/05/ponozkova-prize-podruhe.html
http://www.knittingcafe.cz/zuzinick/eshop/3-1-Pletaci-prize/21-2-Ponozkove-prize/5/311-Ponozkova-prize-Regia-Fjord-Lasse-Color-6-fach
http://eshop.vlnap.cz/DetailZbozi.aspx?pID=56

středa 12. listopadu 2014

Krajkářské trhy v Praze

Tradičně navštěvuji krajkářské trhy v Praze:
Letos se na nich objevím znovu. Tentokrát jako prodávající. Ještě pořád tomu nemůžu uvěřit...

Tak nakonec jsem byla přece jenom návštěvníkem. Viz můj článek Krajkářské trhy v Praze podzim 2014.


Pletení ponožek – příze

Pustila jsem se do pletení ponožek… a pěkně po hlavě, jako obvykle. Když už něco dělám, chci to dělat pořádně a se vší parádou. Chci znát všechny způsoby.

Ani nevím, co mě k tomu vedlo, co byl prvotní impulz. Nikdy jsem zrovna po pletených ponožkách netoužila. Zřejmě proto, že jsem nikdy žádné neměla. Zato jedna moje spolužačka si na střední škole strašně moc přála k Vánocům pletené ponožky. Možná dokonce z ovčí vlny. Nevím. Byla taková zajímavá, zvláštní, řekla bych čajovnická… víte takový ten pohodový typ, co nosí dredy, dá se s ním dobře vyjít, pije čaj (kávu leda ayurvédskou), má rád oranžovou, údajně i pletený svetry, poslouchá etno hudbu, zajímá se o zdravou výživu, občas možná dělá na sobě trochu pokusy, nosí zvláštní oblečení… zkrátka někdo tak trochu mimo, trochu hippies a podle mě rozhodně pohodový člověk. Tak ona si chudinká Ásha přála k Vánocům ponožky a dostala všechno možné ostatní, jen ty ponožky ne. Zřejmě v domnění, že jde o žert nikoho nenapadlo, že to může myslet vážně. Bylo mi jí tenkrát líto, proto si to tak pamatuji, ale musím říct, že sehnat ručně pletené ponožky není nic jednoduchého… a taky chvilku trvá, než je uděláte.

Já plést umím pochopitelně – i když dnes už to tak samozřejmé není – ale ponožky se teprve učím. Vždycky s nadsázkou ráda říkám, že u pletení vám v podstatě stačí umět dvě věci: očko hladce a očko obrace, to je vše. Teď jsem objevila další zákeřnost, stejně jako si Rudolf Křesťan stěžuje, že se nikde nepíše, jak se používá známka na dopisy nebo něco podobného, tak se teď marně snažím dohledat ponožkovou přízi. Jak se pozná příze vhodná pro pletení ponožek?

pondělí 10. listopadu 2014

Mravenec č. 1

Jak jsem vám slibovala tady jsou fotky obháčkovaného mravence. To bylo tak. Jedna známá dostala na mravence šálu jako zkušební pokus od někoho, koho jsem učila plést. A přišla s tím, že by se jí líbilo, kdyby měl na zimu čepičku. Moc to nespecifikovala a vzhledem k tykadlům jsem usoudila, že mu na ně návlek dělat nebudu, protože by to bylo náročné oblékání a každý by se na to brzy vykašlal. Tzn. zbytečná práce. Dostal jarmulku a teď mu doma říkají Žid. Chudák.

Ale prý by to chtělo ještě kabátek a botičky a rukavičky. Nevím, do čeho jsem se pustila dřív, ale přes počáteční nadávání na sakramentskou práci, jsem zjistila, že jde obháčkovat docela dobře a ani to obouvání nebyla zase taková tragédie. Poněkud náročnější byl kabátek, u něhož bylo třeba hodně rychle přidávat ve spodní části. Už aspoň vím, jak to kámoška myslí, když o sobě hanlivě říká, že má ZADEK JAKO MRAVENEC. A můžu říct, že nemá, to by se v rozměrech člověka snad ani nevešla do dveří. 
 
A pro ty zvědavé celý komplet jsem dělala víceméně celý den. Samozřejmě nejvíc práce dalo dumání co a jak kde udělám. Ale můžu říct, že už ho spousta lidí chválila.



pátek 7. listopadu 2014

Pletení na rukou/rukách

V sobotu mě čeká kurz pletení na rukou. Už jsem si to vyzkoušela alespoň dvakrát sama doma a musím říct, že je to opravdu zábava. Místo jehlic používáte svoje ruce.

Samozřejmě je potřeba tomuto způsobu pletení přizpůsobit přízi: buď můžete zvolit nějakou enormně tlustou (např. na volánkové šály nebo něco podobného), nebo smíchat několik klubíček jiné příze dohromady (to se pak můžete vyřádit v barvách i efektech).

Princip je jednoduchý, uděláte počáteční smyčku a pak nahazujete buď klasicky, což je zbytečně moc práce, nebo překroucenou smyčkou, nebo „uháčkovaným“ řetízkem.

A pak protáhnete levou ruku okem zepředu dozadu, chytnete volný konec příze, protáhnete a navléknete na levou ruku. Až projdete všechna oka, budete to samé opakovat s pravou rukou. Takže celou dobu pletete jenom hladce, ale protože pletete zleva doprava i zprava doleva, máte vpředu lícový žerzej.

Můj popis je jen velice stručný, protože na webu najdete spoustu skvělých videí. Mimochodem, bohatě vám stačí vidět jen jedno, protože se to hodně všude opakuje a málokdo – pokud vůbec někdo – přišel s něčím novým. Zde máte dvě ukázková:

Výhody:
  • jde to snadno,
  • je to příjemné, protože se mazlíte přímo s přízí,
  • rychle to přibývá,
  • stačí vám ruce, takže si klidně na návštěvě v cizím městě nebo na dovolené můžete koupit přízi a plést,
  • můžete plést v letadle, jehlice by vám nejspíš nedovolili,
  • atd.
Nevýhody:
  • práci je obtížné odložit v průběhu, tzn. na záchod si dojděte předem,
  • výsledné dílko je vzdušné a přitom poměrně robustní, což výrazně snižuje jeho použitelnost v praxi. Zatím jsem se setkala jen s využitím na šály, i když se domnívám, že by mohly jít vytvořit zajímavé koberečky nebo polštářky.
Co mě ovšem překvapilo, že nikoho nenapadlo vyzkoušet tímto způsobem i pletení obrace.

P. S.: Málem bych zapomněla, že hned v úvodu jsem se potýkala s otázkou, zda je správně pletení na rukou nebo na rukách? Naštěstí je zrovna v tomto případě možné obojí!

středa 5. listopadu 2014

Lakování nehtů

Lakovat si nehty mě baví. Někdy si s nima tak růz
ně vyhraju. Oblíbila jsem si barvy duhy. Zvlástě na nohou vypadají i příliš výrazné barvy dobře. A sladit je s oblečením je taky jednoduché - stačí, když na sobě máte aspoň jednu z nich... nebo takový doplněk.

pondělí 3. listopadu 2014

Lak na nehty k vašim očním stínům

Jednou jsem na webu našla návod, jak si vyrobit lak na nehty. Hned mě to zaujalo a říkala jsem si, co na to asi tak budu potřebovat. Ale bylo to tak trapný, že jsem byla zklamaná. 

I tak jsem se to ale rozhodla vyzkoušet. Potřebujete bezbarvý lak na nehty a oční stíny ve vaší oblíbené barvě, ideálně ty, kterými se hodláte líčit následující týden nebo těch pár dní, po které vám lak na nehtech vydrží.

Do misky nebo na nějaké plastové víčko si nadrobte trošku očních stínů – párátkem je rozmíchejte, aby tam nebyly hrudky – a kápněte lak na nehty. Párátkem znovu zamíchejte, abyste získali krásnou barvu a nyní můžete nanášet na nehty. Troufám si říct, že můj první pokus dopadl dobře. ;-)

Výhoda je jasná – za trošku práce získáte dokonale ladící lak s vašimi očními stíny. Za cenu stínů pak máte zároveň lak na nehty, který použijete třeba jen jednou. Navíc to může být dobrý způsob jak využít oční stíny, jejichž barva se vám nelíbí – samozřejmě, pokud se vám bude líbit na nehtech. A konečně – na dovolenou nebo pracovní pobyt si můžete brát méně věcí a budete klidně každý den jiná.

P. S.: Nedovedu posoudit, ale myslím, že trvanlivost takovéhoto laku na nehtech je poněkud kratší, ale i tak mi vydržely dlouho. A jako bonus se krásně loupaly, takže odlakování šlo velice snadno, pokud si dobře vzpomínám.