pondělí 26. února 2018

Co plete Ute Nawratil

Improvised Structure (obrázek z Ravelry)
Napadlo mě v rychlosti prolistovat projekty, které již tento designér upletl, a nestačila jsem se divit. Byl mezi nimi i Doodler (mám ho stále rozpleteného, protože ty poslední řady jsou nekonečné a vážně se to nedá s sebou tahat každý den do práce). A taky Exploration Station od Stephena Westa.

Z toho, co mě taky zajímá, mohu zmínit:
  • Pfeilraupe by Alpi Alpenrose (mám v úmyslu, v pořadí je zrovna 361.),
  • Circle Mitts by Sybil R (mám v úmyslu, bez pořadí),
  • Pieces of Eight Mitts by Sybil R (mám v úmyslu, v pořadí jsou zrovna 61., ale budou odsunuty, protože záměr byl na vánoční výměnu rukaviček, leč nebylo to tak jednoduché je pochopit),
  • Mixed Wave Mitts by Sybil R,
  • Royally Striped by Stephen West (hezčí než od Stephena),
  • QUADRI by Hinterm Stein, podobně mám v úmyslu něco jako Luftnummer (do mohérové příze vyplétat řady nebo čtverečky z něčeho silnějšího),
  • Leftie by Martina Behm (mám v úmyslu, 89. místo),
  • Ten Stitch Blanket by Frankie Brown,
  • spirale by alfa knits,
  • Vitamin D by Heidi Kirrmaier,
  • Zebrafink (obrázek z Ravelry)
  • Willow by Nancy Marchant,
  • Shadow Triangles,
  • Mosaik Manie II,
  • Zebrafink (bohužel bez návodu),
  • Improvised Structure,
  • Christine Entrelac Shawl by Heather Boos,
  • Ethereal by Lakshmi Juneja (118. v mém pořadníku),
  • Derecho by Laura Aylor,
  • Comodo by Nicola Susen,
  • Zoom Out Fingerless Gloves by Sybil R,
  • Spring Leaves by Katrin Vorbeck,
  • Candy by Susanne Sommer,
  • Camino Bubbles by Kieran Foley,
  • Audrey Shawl by Tricot & Stitch,
  • Askews Me Shawl by Stephen West,
  • 133-1 Butterfly Dreams by DROPS design.

pondělí 19. února 2018

Ute Nawratil

Linientreu (obrázek z Ravelry)
Ute Nawratil je Němka, která píše svůj blog http://wollke7.blogspot.cz/, bohužel v němčině. Na Ravelry ji najdete pod přezdívkou una04 a dosud publikovala 28 návodů. Jelikož jsem z ní celá pryč, troufám si říct, že jeden lepší než druhý, ale k tomu se dostaneme. 

Upletených má 174 projektů, což mi připadá jako úctyhodný výkon. A v naplánovaných jsem jí našla čtyři. Summertime Garter Stitch Top od Sybil R  a 3 in 1 od alfa knits jsem si vyhlédla taky. Pokud máte zájem o interview s ní, najdete ho zde (v angličtině).

Víte, jak se říká, že vám udělá radost, když najdete někoho, kdo je vám podobný? Tak Ute je mi ještě sympatičtější o to, že se taky pustila do výzvy – naplánovat si za rok několik projektů.


Můžete u ní objevit nejrůznější prvky pletení, například: 
  • mozaikové (viz dílo Walk like an Egyptian, Mosaic Mania, Spice Age), 
  • brioche (A Touch of Magic, Briocheoholic, Bubble TroubleFire in the SkyLet it flow), 
  • copánky (Aeronaut), 
  • krajka (Berry Pi, Feuerteufel, líbí se mi především šátek Herbarium), 
  • Prisma (obrázek z Ravelry)
  • plisovaný efekt (pokud se tomu tak opravdu správně říká, šátek Concertina).
A teď to, co si možná jednou upletu. Pořadí těch podle mě nejkrásnějších projektů:
  1. LinientreuMiluju ho! Narážím na něj všude možně. Už mám doma i návod, jak uplést ty trojúhelníčky, ale za
    Waiting for the Sun (obrázek z Ravelry)
    tím jsem se v něm nezorientovala... Podle fotek to vypadá, že se osvědčila klubka Lang Yarns Mille Colori Socks, odstín např. 16 Blue Green Brown, případně od DROPS Delight (10 Olive Rust Plum + bílá) či Lang Yarns Mille Colori Baby, odstín 75.
  2. Waiting for the Sun
  3. Prisma
  4. Frühlingshauch: velice jednoduché brioche, jedinou komplikací může být rozšiřování a lístečky
  5. Bubble Trouble
Najednou se mi nezdá, že by toho bylo tolik...

P. S.: A nejsem sama, kdo se zamiloval do Linientreu. Shadowinblack z Calgary jich už upletla (včetně změny v šálu) 16!

Ponožky #11: Fibonacci od Stephanie van der Linden (1)

Fibonacciho ponožky
Op-Artové ponožky mě fascinují. Fibonacci asi zrovna nepatří k těm, které by se mi líbily ze všech nejvíc, ale ono stejně vždy hodně záleží na barvách, které zvolíte, a podle toho bude vzor vypadat pokaždé jinak. Vynikat, nebo se ztrácet. 

Pokud knihu nevlastníte a nechce se vám vzor hledat, překreslovat nebo jinak koumat, můžete si zkusit uplést ponožky se vzorem Fancy checkerboard potholders (v překladu Elegantní šachovnice), najdete ho na Ravelry zde. Myslím, že je to ten samý.


pátek 16. února 2018

Ponožky #10: Broken Seed Stitch Socks od Hanna Leväniemi (1)

Na tento týden jsem si vymyslela Broken Seed Stitch ponožky z černé a červené Fabel příze. Doufám, že kontrast bude dostatečný, aby vynikl zajímavý vzorek.

Hned na začátek představují tyhle ponožky drobné zklamání. Moc se mi líbily podle obrázku a podle pravidel Únorového ponožkového pokusu jsem si moc neprohlížela, v čem spočívá jejich pletení. A tak jsem hned v pondělí pocítila drobné zklamání. Zase jeden návod nenávod. 

Podstatou je pouze čtyřřádkový vzor, který můžete použít, kdy chcete, jak chcete a na co chcete. Jedna z holek jím (ale použitým z jiného zdroje) pletla například nádherné rukavičky na vánoční výměnu v Koťátku. 

Váhala jsem tedy, jestli plést od špičky dle knihy Pleteme dvě ponožky najednou (od špičky) nebo opět od vrchu (a zdržovat se pěti centimetry patentu). Nakonec, protože jsem po ruce neměla druhé černé klubko Fabelu, jsem se rozhodla pro druhou variantu. Však ponožek od špičky se ještě napletu. Navíc by to pro křížení těch barev stejně asi nebylo nejmoudřejší. 

A teď ten slibovaný vzor:

1. řada jednobarevnou přízí: hladce
2. řada pestrabarevnou přízí: jedno oko hladce, druhé obrace
3. řada jednobarevnou přízí: hladce, takže jednobarevnou přízí se bude plést vždy jen hladce
4. řada pestrabarevnou přízí: jedno oko obrace, druhé hladce 

Nejprve jsem si podle obrázků myslela, že popis je špatně, ale ukázalo se, že ne. A vypadá to vážně skvěle!

úterý 13. února 2018

Pletařské setkání v Pointě

Dneska jsem na pletení přišla v růžovém roláku, který jsem dřív nosila skoro pořád, ale teď už jsem ho asi dva roky (nebo možná pět) nevytáhla ze skříně. Myslím, že zase přišel čas začít ho nosit – takže bacha na pravidlo, že co si rok neoblečete, má vypadnout z domu.

Je to takový zvláštní kus oděvu. Má to rolák, ale jinak je to v podstatě pončo a ještě takového divného áčkového tvaru, že mi připadá, že ho mám jako pytel. Nikdy jsem si nemyslela, že by mi slušelo. Ačkoliv ráno, když jsem se podívala do zrcadla, vypadalo to docela dobře, protože jsem k němu měla černou minisukni s šedými punčochami (s černými puntíky) a černé tričko se sexy průstřihem, jak poznamenala jedna kolegyně, zatímco druhá si dělala starosti o moje zdraví a možné prochladnutí (pokládám za zajímavé, o čem lidé přemýšlí a co považují za důležité).

Rolák jsem koupila už před strašnou spoustou let. Možná to byla dokonce první růžová věc v mém šatníku, kterou jsem si pořídila (sama). Růžovou totiž nesnáším, nebo spíš tehdy jsem nesnášela. Ani nevím proč, něčím mě ta barva prudila. A vůbec nezáleželo na tom, jestli je jasná a zářivá, nebo pastelová pudrová. A to je právě tenhle případ. Koupila jsem ho, protože bylo krásně hebké. Možná se mi líbil i vlnkový vzor, ale měkkost vyhrála i nad barvou. A to jsem tou dobou rozhodně ještě nebyla klubíčkový úchyl. 

Když jsem tedy nakráčela do kavárny, pozdravila se s holkama a svlékla si kabát, všichni úžasem ztichli a o překot mi pončo chválily. Nejprve jsem byla velice spokojená a příjemně potěšená, ovšem za chvíli jsem se snesla z oblak zpátky na zem. Důvodem ocenění není to, jak vypadám v ponču, které běžně ani nenosím mezi lidi právě z pocitu, že jsem v něm tlustá, nýbrž se všichni domnívají, že jsem ho upletla sama. Tak jsem rychle uvedla situaci na pravou míru. Ozvalo se pár komentářů, že mi stejně sluší, nebo je pěkné, i když je koupené (zde zaznělo jasné zklamání) a pak už se o něj nikdo nezajímal. I tak jsem z něj měla celkem radost. Jenom mi bylo trochu líto, že rozdělaným projektům bylo věnováno mnohem míň pozornosti. A to jsem s sebou vzala brioche čepici!

pondělí 12. února 2018

Marylin Monroe

Foto zapůjčeno s laskavým souhlasem JV
Tento týden si dáme nezvyklou inspiraci přímo z Prahy.

Pokud máte chuť, můžete hádat, kde se nachází. Je to na docela známém a navštěvovaném místě v Praze, i když se přes něj spíš jen prochází, než že byste přímo tam něco chtěli. A pokud vás to zajímá, ale dumat nad tím nechcete, řešení najdete v P. S. tohoto článku.

Autorkou je Eva Blahová. Ale nedočetla jsem se, do kdy bude „socha“ vystavená.












P. S.: Marylin Monroe ve slavné scéně z fillmu Slaměný vdovec (1955) zakrývá sochu J. Matejovského na náměstí Václava Havla. Další fotky najdete na stránkách autorky zde.

pátek 9. února 2018

Ponožky #9: Spirálové ponožky od La Maison Rililie (1)

Na tento týden jsem si vymyslela jednoduché spirálové ponožky. To abych si odpočinula od toho minulého vyplétání a střídání barev. 
Hvězdicová špička

Možná to není zase tak jednoduché. Začala jsem už v neděli 4. 2., protože jsem si chtěla vyzkoušet Pinhole nahazování. Postupovala  jsem krok za krokem podle krásného videonávodu The Pinhole CO: Casting On in a Circle with 1 or 2 DPNs. Pokud by někoho zajímal překlad, tak pinhole je malá dírka a zkratka DPN (Double Pointed Needles) znamená oboustranné jehlice, u nás jim běžně říkáme ponožkové. A pozor, budete jich potřebovat pět.

Tyto ponožky označuji číslem 9 a jsou opět pleteny v rámci Únorového ponožkového pokusu, o němž jsem psala zde. Jak už jsem zmínila, domnívala jsem se, že budou jednoduché a odpočinkové. Na druhou stranu jsem všechny ponožky vybírala tak, abych se při jejich pletení naučila něco nového, což je vlastně příčinou celého mého ponožkového projektu Padesátkrát a stále poprvé (na úvodní stránku se můžete podívat tady). 

Už krátce po začátku vím, co se mohu naučit na těchto ponožkách. Rozhodla jsem se vybrat si ze dvou variant špiček tu „těžší“, tedy tu, kterou jsem dosud neznala. Flat toe = plochá špička, zatímco star toe je hvězdicová špička. Další novinkou je pletení na čtyřech jehlicích. Vytáhla jsem kovové (asi dvojky) po babičce. A můžu říct, že první řady jsou pořádný horor. Šíleně to klouže!

Za pár dní bude Valentýn, asi vyznám lásku své kruhové jehlici. Život bez ní je opravdu nepředstavitelný.
První ponožka stihnutá v rámci limitu

Než budou fotky, prozradím aspoň, že špička bude červená z Fabel Print (barva 310) a zbytek šedivé Sportivo. Možná udělám i vrchní lem červený, mohlo by to být krásně veselé.

Podle mých odhadů bych měla plést velikost A1, tedy 6–7 čili 37–38 s délkou nohy 24 cm a obvodem 21,5 cm, i když bych to raději měla přeměřit i podle vzorku, který mi bude postupně vznikat. Tentokrát jsem si vzorek nedělala, říkám si, že to přeměřím podle té špičky až bude mít třeba 3 cm na délku. 

Co se týče návodu, nejdená se o orginální myšlenku dámy, která si říká Rililie, ale o převzetí z knihy o pletení Mary Thomas (vydáno v roce 1938) a nejspíš je ještě starší. 

středa 7. února 2018

Zkušební vzorek

Kromě zakončovacích prací je to jediná otravná věc na pletení. Najdete senzační projekt, koupíte si na něj přízi a už už byste nahodili. Pustili se do něj. Upletli si novou čepičku, protože venku je zima a vám mrznou uši. Nebo upletli ponožky či svetřík pro miminko kamarádky, které se má co nevidět nahodit. Ano, obvykle začínáme plést to, co už spěchá. Ale je to taky tím, že v zimě se zimní svetr plete lépe než na dovolené v létě. A rukavice jakbysmet.  

Jenže zkušebního vzorku se tak snadno zbavit nedá. Už jsem to několikrát zkoušela a obvykle to nedopadlo dobře. Světlou výjimkou je snad jenom čepice Selbu modern, kdy mi z takového volnějšího baretku vznikla málem malá cloche čepice. Sem tam lehce vylézá nad uši, ale většinou se chová jak má. 

A tak bádám nad tím, jak si práci na zkušebním vzoru zjednodušit. Občas se mi hodí dojíždění do práce. To je na pletení vzorků vlastně ideální. Každý den můžete uplést jeden a celkem rychle to přibývá a není vám líto času stráveného jeho pletením. Taky jste mohli zírat z okna (jako to dělají ostatní). 

Ale teď jsem přišla s novým zlepšovákem – psát si do jediného souboru (nebo na blog) jaké jsou moje vzorky z různých přízí. Vycházím z toho, že některé příze používám opakovaně. Třeba Fabel od DROPS je podle Jarmily na ponožky ideální. I já jsem si ho oblíbila a dokonce nejen na ponožky. Když si pořádně ohmatám klubíčka, vyberu nějaké „nekousavé“ i na šátek (např. Lothian) a zvažuji její použití i na svetřík. Taky mám určitou zásobu Malabriga nebo Manos del Uruguay. Samozřejmě některé vzorky víckrát nevyužiju, ale kdoví, třeba by se ještě mohly hodit.

pondělí 5. února 2018

Josh Ryks-Robinsky

Joshe už sleduji nějakou dobu a pořád jsem se neměla k tomu o něm napsat. Není divu, je tak fascinující. Je to jako psát o Justýně nebo Stephenovi (Westovi samozřejmě). Josh je Westovi ostatně dost podobný. Možná se jím inspiruje, možná mi jen jeho styl připadá podobný. Každopádně se mi velice líbí jím navrhované kousky. Především šátky. 

Jako uživatelské jméno na Ravelry si dal SwordofaKnitter a jeho webové stránky jsou https://swordofaknitter.com/, kam nepíše, ale nahrává tam svoje podcasty. 

Josh žije v Minneapolis v Minnesotě. Dle mého názoru je to fešák. Bohužel pro všechny fanynky už je ženatý. S mužem, takže si nechme zajít chuť. A radši se pusťme do pletení.

Na Ravelry má vlastních 72 designů a upletených nebo rozdělaných 352 projektů a v queue (tedy ve frontě) dalších dvanáct, mezi nimi například Happy Street od Veera Välimäki, který mám v oblíbených taky. Nebo ponožky Sokken od Stephena Westa, které jsou zajímavé tím, že se na nártu změní směr pletení. Zajímavý je také projekt Howlcat od Alex Tinsley, kdy jedna a tatáž věc se dá použít jako čepice nebo nákrčník. 

A teď už k vlastním vzorům pana Ryks-Robinského. Řekla bych, že je specialistou na šátky různých druhů, tvarů, vzhledů a barevných kombinací. Pro milovníky decentního vzhledu bych doporučila šátky:
Degreenify (obrázek z Ravelry)
Nebo hezký, celkem decentní navzdory barevnosti nákrčník Compression.

P. S.: Když náhodou někde nejsou hned vidět fotky, podívejte se do projektů, co pletli ostatní lidé na základě tohoto návodu. Vyplatí se to i v případech, kdy se vám šátek na autorovi líbí, někdy totiž vypadá úplně jinak rozložený a možná by se vám líbit přestal. Nebo naopak začal, jako mně třeba Tailspin.

Shade Shift (obrázek z Ravelry)
A pro ty odvážnější (či trošku šílenější jako jsem já) se hodí tyto šátky:

Nebo čepice Rebel.
Epicenter (obrázek z Ravelry)

Zde najdete oboustrannou čepici pletenou metodou double knit: The 2 for 1 Hat. Návod je napsán je pro jednu velikost a navrhován byl pro chladné zimy v Minnesotě. Autor se inspiroval čepicí Thorpe od Kirsten Kapur, kterou také můžete získat zdarma. Mně se vzhled těchto čepic příliš nelíbí, ale na jednu podobnou, kterou mám doma nedám dopustit v zimách, kdy je opravdu chladno. Bohužel opravdickou sněhovou zimu jsme v ČR (vyjma hor) už nějakou dobu neviděli.

neděle 4. února 2018

Purl Soho: A New Simple Pleasures Hat

V pletení čepiček jsem teprve začátečník. Mám na kontě asi dvě nebo tři. 

Když jsem trochu prohrabala svůj bloček (a paměť), našla jsem ovečkovou čepičku Baa-ble, u které ještě nemám fotku, čepičku pro miminko (článek zde), miničepičku pro plyšáčka (zde) a Selbu modern (zde), takže dohromady čtyři.
New Simple Pleasures Hat

V článku o mých inspiracích, konkrétně o Purl Soho (můj článek najdete zde), jsem o téhle čepičce psala. V překladu to znamená nové jednoduché potěšení a jedná se o opravdu jednoduchoučkou čepici. Takovou jarní pro mě. Návod najdete tady.

Vtip je v tom, že použijete dva druhy klubíček: první je kašmír s hedvábím (nahradila jsem vlnou s kašmírem od Holst Garnu, protože původní složení opravdu v ničem nemám). Vybrala jsem si, jestli se nemýlím, přízi Noble Redwood, návin by měl být 333 metrů na 50 gramů a kašmír tvoří pouze 5 %, ale aspoň trochu se to blíží něčemu vhodnému na čepičku. Druhé klubko jsem využila z doporučených Kid Silk Haze od Rowan. Barvu si teď nevybavím, musím se podívat na adjustační pásku.

A návod? 

Nejdřív upletete 15 centimetrů dvojitou přízí A (ten kašmír s hedvábím, nebo prostě něco lehce silnějšího) na tenčích jehlicích, v mém případě na trojkách, patentem 2x2. 

A potom 18 centimetrů jedním pramenem příze A a jedním pramenem příze B (mohér) na větších jehlicích (v mém případě 3,5 mm) lícovým žerzejem.

Následuje ujímání.

pátek 2. února 2018

Ponožky #8: Dither od General Hogbuffer (1)

Máme tu pátý týden v tomhle roce. Jelikož jsem se rozhodla celý únor věnovat ponožkám, začala jsem hned teď. První poznatek, který jsem udělala v rámci svého Únorového ponožkového pokusu, o němž jsem vám psala zde, bylo, že je nesmírně těžké vydržet a nezačít plést dřív, než jste si naplánovali. Naprosto nová zkušenost. Nikdy dřív jsem si neřekla, že nahodím na nějaký projekt až ten a ten den. Ještě tak až se uvolní jehlice, koupím si přízi, budu mít po zkouškách, ale jinak jsem si projekty začínala, kdy se mi zachtělo. To čekání bylo hrozný. Dokonce jsem slyšela v hlavě ten ďábelský našeptávací hlas: tak upleť jenom ten pružný lem, ten už stejně znáš a v pondělí si pak začneš hezky tím proměnlivým vzorem.

Nic. To by nebyl ten správný pokus. Nahodila jsem tedy až v pondělí (předem směl být hotový jenom vzorek) a pak jsem se divila, že jsem první dva dny strávila pletením lemu. Dvacet čtyři řad, to by jeden neřekl, že to zabere tolik času. Ale už je to za mnou a radostně si vyplétám.

Na druhou stranu to není právě nejvhodnější vzorek na cestu do práce. Pořád s sebou tahám ta dvě klubka a mám obavy, že se mi do sebe zapletou. Nestíhám sledovat vzor a tak. Takže lehce prokrastinuju. Ale bez výčitek. Aspoň mám další projekt, o kterém vám mohu psát... v pondělí jsem něco naznačila. Můžete si tipnou, co jsem si od Purl Soho vybrala.

A než budou fotky, ještě prozradím, že jsem zvolila tyrkysovou a šedivou. Dolů by pak měla přijít světle modrá.

čtvrtek 1. února 2018

Předu malabrigo

Česanec Malabriga jsem zakoupila před nějakým časem na výstavě Vlna a co s ní, kterou pořádá Dalin, kde jsem se učila příst. 

Česanec je nádherně hebký, měkký a perfektně se z něj přede i docela tenká nit, jak můžete částečně vidět na fotce. 

Ještě nevím, co budu vytvářet z výsledného klubíčka. Ani zda ho nechám jako jednonitku, kterou zafixuji napařením (jako knedlíky), nebo jestli ji seskám s druhou, čímž sice získám větší tloušťku příze, ale menší délku.