pondělí 30. března 2015

Andělské korálky 2 (doplňkový návlek)

Návlek na ruce

K Andělskému náramku si zhotovím návlek z ohňovek, který je sám o sobě nositelný i jako dvojitý náhrdelník. Mám ráda multifunkční věci.

Návlek z ohňovek









Návlek spolu s Andělským náramkem

pátek 27. března 2015

Andělské korálky 1 (náramek)

Andělský náramek přímo na ruce
Prohlížím si ohňovky a nevím, co bych z nich tak mohla vytvořit, na klasické korále zrovna moc nejsem. Hezké jsou takové ty kapičky. Když přemýšlím, že bych je nějak využila, řekne mi Kamil, že mu beru tělíčka na andělíčky. Hmmm… tak že bych udělala nějaké andělíčky? Nápad je na světě a teď ho jen zrealizovat. Tuším, že to je velice originální projekt, který hned tak nepotkáte. A protože jsem megaloman, nestačí mi udělat si pouze náušničky! Musím mít celou sadu.
Andělský náramek

Velikonoční kalendář

Máte rádi Velikonoce? 

Nebo adventní kalendáře a je vám líto, že si ho můžete užít zase až za osm měsíců?

Pak právě pro vás je Velikonoční DROPS kalendář. Od 20. března si s kuřátkem můžete každý den otevřít jedno okénko s velikonočním nápadem na pletení nebo háčkování. Některé jsou podle mého názoru dost ujeté, třeba ponožky s vypletenými žlutými kuřátky, ale sranda musí být, tak proč ne?

Navíc se můžete podívat do velikonoční dílny, kde vás třeba jako mě nadchnou ponožky s králíkem. Tak šup šup, ať je ještě letos stihnete uplést! :-)

Út 31. 3.: Tak nevím, co to má být, ale když se dneska podívám na stránky Velikonočního kalendáře (nebo Velikonoční dílny) od Dropsu, žádné další návody tam nejsou. Jasně, možná si vyberete i z těch osmi, ale to je přeci houby velikonoční kalendář s každý den novými nápady, ne?





středa 25. března 2015

Zentangle – relaxační obrázky

Předcházející článek: Zentangle kreslení.

Ani nevím, jak jsem se k Zentanglu dostala, ale už nějakou dobu jsem to chtěla vyzkoušet. A tak jsem si v knihovně objednala Zentangle – relaxační obrázky a pustila se do studia. Rozhodla jsem se, že každý den nakreslím jeden čtvereček a splním případné další úkoly. Pochopitelně jsou dny, kdy se mi to tak docela nedaří – třeba když jsme vyrazili do Pasova a byli celý den na cestě. Kreslit za jízdy v autě je vážně trochu moc prdlé, ale zase jsou jiné dny, kdy to můžu „dohnat“. Ale jak říkala moje učitelka (líbí se mi víc výraz učitelka než lektorka) kreslení, není to cíl, který „musím“ splnit, já ho splnit chci, a když to náhodou nedopadne, bude to taky v pořádku. Jen chci vyzkoušet, jestli je kreslení relaxačních čtverečků opravdu relaxační a přináší soustředění i v dalších oblastech života. Zatím to moc nepozoruji a to už kreslím měsíc (psáno v lednu 2015), ale stejně se mi líbí, jaké obrázky mi vznikají pod rukama. 

Vzorník
Kouzlem čtverečků navíc je, že i když používáte jen málo vzorů můžete vytvořit hezké obrázky. A taky, že i když pořád opakujete ty stejné vzory, vaše obrázky jsou stále jiné, žádné dva nejsou stejné. A poté, co se trochu rozkoukáte, zjistíte, že máte tolik možností kombinací, až vás to skoro začne děsit. Už teď znám takové množství vzorů, že leckdy chvíli váhám, než si vyberu, který bych měla použít. Někdy je množství možností omezující.

Kniha je super, velice se mi líbí. Je rozdělená na jednotlivé dny, takže se můžete každý den soustředit na speciální úkol. Vcelku rychle se naučíte nové vzory – třeba i tři vzory denně a zároveň se vzory se učíte i různé triky a zlepšováky.  



pondělí 23. března 2015

Korálky s uzlíky

Když jsem byla v Brně na Rukodělkách v  Lysce na Oblé v Novém Lískovci, navlékla jsem si modré fimo korálky na šňůrku a udělala mezi nimi uzlíky, protože na nic víc se zrovna nezmohla. Kreativně jsem byla zcela vyčerpaná. 

Zřejmě i jinak, protože jsem uzlíky udělala blbě a korálky nejsou rovnoměrně rozmístěné, jak jsem plánovala. No jo, trochu mi nedošlo, že se sklouznou vlivem gravitace k sobě. Ach jo. Tak mě čeká príma rozuzlování a znovu to udělám zítra.
Všechny tři šňůrky... dvě jsou modré, jedna černá. A myslím, že to vypadá parádně. Super je i to magnetické zapínání, které je sice trochu dražší, ale jednak zabrání tomu, aby se mi korále přetrhly, když se někde o něco zachytnu, a jednak mě chrání před uškrcením ve stejném případě.

pátek 20. března 2015

Zentangle kreslení

Na internetu je tak ohromná spousta vzorů, že je skoro škoda řídit se jenom podle knihy, ale přesto. Nebo právě proto, abyste věděli, kde začít a jak, vám ji vřele doporučím. Vyzkoušela jsem zatím jenom Zentangle – relaxační obrázky, jejíž autorkou je Beckah Krahula. Kniha je super a je to s ní mnohem lepší než jen zkoušet různé vzory, i proto, že vás autorka inspiruje ke každodennímu tvoření. Až si celou knihu přečtu a udělám všechna cvičení, pustím se do Umění Zentangle od Penny Raileyové.

Co byste měli vědět na začátek? Zentangle je technika kreslení, kterou vymysleli Rick Roberts a Maria Thomasová. Spočívá v tom, že ohraničující linie vyplňujete spoustou drobných vzorů, které jsou velice snadné. Právě to se mi na Zentanglu líbí! Děláte jenom snadné tahy, které se lehce naučíte a voalá máte krásný obrázek. Pro začátek abstraktní, ale to nevadí, Zentangle vám kromě relaxace dodá i sebevědomí a možná se pustíte i do „opravdového“ kreslení. V tomhle mi tato technika trochu připomíná kreslení pravou mozkovou hemisférou. A právě z tohoto důvodu ji všem vřele doporučuji. Je to tak snadné a zábavné. Uvidíte, že kreslit umíte taky. A ještě se budete divit, jak pěkně!


Zentangle může tedy pomoci vašemu sebevědomí. Autoři tvrdí, že zlepšuje i koordinaci a schopnost soustředit se. Výhodou také je, že jeden čtvereček, který se typicky kreslí, máte hotový asi za půl hodiny. Originální Zentanglový čtvereček má stranu 8,9 cm. Kreslí se černým perem (fixem), takže žádné gumování. A právě to vás nutí dodat si odvahy. Nebo můžete kreslit do kruhu a vznikne vám tzv. zendala. Ano, správně, je to v podstatě mandala.

Zentangle tak trochu připomíná patchwork, ale je kreslený namísto tvořený z kousků látek.

Pro ty z vás, kteří jsou celí nedočkaví si něco z tohoto umění vyzkoušet, doporučuji stránku se spoustou vzorů: http://tanglepatterns.com/category/z-tangles

Zentangle by měl být kromě kreslení i meditací. Právě proto je více než vhodná pravidelnost.


Je to taková zvláštní věc, kreslíte si svůj mrňavoučký nesmyslný (= abstraktní) obrázek a myslíte jen na něj. Cítíte se pěkně. Jste soustředění a zároveň máte v hlavě prázdno. Žádné bušení tisíce myšlenek na jednou, kdy jedna pořvává: "Zalej kytky," a jiná: "Nezapomeň upéct ty citronové muffinky," další ji opraví: "Takhle ji nabádáš, aby to zapomněla, musíš pozitivně, takže – mysli na ty citronové muffinky," "Chtěla jsi napsat mail kolegyni...", "Už víš, co s tím velkým šátkem? Jak budeš plést dál?" a tak různě. Prostě nic. V hlavě máte jen ten jeden jedinej čtvereček, soustředíte se na každý jednoduchý tah. 

Ano, tahy jsou to opravdu jednoduchoučké, tak jednoduché, jak jen si umíte představit, aspoň ve velké většině vzorů, ale kreslíte je několikrát: větší a větší, nebo znovu a znovu vedle sebe, až jimi vyplníte určitou plochu. A pak přemýšlíte, kam přidáte stín, nebo který jiný tvar by se k těm stávajícím hodil.
Je to jedna z činností, u které se mi opravdu daří být plně koncentrovaná. Jasně že ne vždy, ale většinou se během jednoho čtverečku začnu opravdu soustředit na to, co dělám, což je v dnešní době čím dál těžší. Nejen že na nás z mnoha stran útočí nejrůznější reklamy, poutače, připomínky, zvonící mobily apod., ale pořád si spousta lidí myslí, že zvládne multitasking (dělat víc věcí najednou jako počítač... mimochodem bylo prokázáno, že to nedovedou ani ženy, jak se leckdy vytahují, nebo na něž se muži vymlouvají, jen rychleji přepínají pozornost, což je pochopitelně vyčerpává a kvalita taky není to, co by měla být).

středa 18. března 2015

Háčkujeme květinové čtverce a jiné tvary

Barndenová, Betty: Háčkujeme květinové čtverce a jiné tvary. 75 vzorů, přehozy, přikrývky, módní doplňky. Z anglického originálu 75 Floral Blocks to crochet vydaného nakladatelstvím Quarto Publishing plc roku 2012 přeložila Růžena Pokorná. V ČR poprvé vydala v Praze 2013, ISBN 978-80-7359-376-6. Kniha je super, je v ní hodně návodů. Úvodní kapitola o třiceti stranách bohužel neobsahuje vysvětlení použitých zkratek a návod, jak co háčkovat, takže začátečník si musí pořídit ještě jednu knihu nebo se od někoho naučit. Respektive na stránce 14 je vysvětleno, že PO znamená pevné oko, jak byste čekali a DS dlouhý sloupek. Jenže, co je potom nahozený sloupek (NS) a dvakrát nahozený sloupek (DNS)?

K výhodám patří, že kniha je zaměřená pouze na háčkování, takže se můžete věnovat přímo své oblíbené technice (ne každý, kdo rád háčkuje, taky rád plete). Také to, že vedle psaných návodů jsou kreslená schémata, takže můžete háčkovat podle toho, co je vám milejší a případně si informaci ověřit v druhém způsobu. Líbí se mi informace o spojování a možnostech uspořádání motivů. A na závěr je okouzlující, že v knize popisují několik způsobů obháčkování okrajů deky, šátku apod. Také celkové postupné informace jak naplánovat celý projekt svého nového dílka. Výhodou je, že motivy jsou uspořádány podle tvarů, takže usnadňují vyhledávání dalších vzorů pro kombinování tak, jak jsem to udělala já – nalistovala jsem si čtverce a začala háčkovat jeden za druhým. Je jich 26, ale některé se mi nelíbí, tak ty dělat nebudu. Trojúhelníků je 13, 6 kosočtverců, 20 šestiúhelníků a 13 kruhů.

Z toho, co se mi nelíbilo, bych upozornila na špatně pochopitelné vysvětlení nahazování příze na prst (neboli stahovací kroužek), který je výhodný u kruhových motivů. Místo obsahu můžete použít stránky 32–52, na nichž jsou motivy krásně vyobrazené ve skutečné velikosti.

úterý 10. března 2015

Tvorba svíček v Třebíči

Nové svíčkobraní – z mého pohledu poněkud minimalistické – se uskutečnilo v pátek 27. února 2015 v Třebíči na Regionální Velké Výměně Zkušeností (RVVZ). Článek o této akci najdete na mém blogu s názvem RVVZ Třebíč: svíčky.

Proč minimalistické, když jsem si vyrobila nejvíc svíček ze všech účastníků a to dokonce o 50 %? Protože jsem snad ještě nikdy nevyráběla pouhé tři svíčky! Jelikož místo patnácti zapsaných účastníků jich dorazilo jenom devět, mohla jsem si pohodlně vybrat tři formy. Zvolila jsem dvě plastové a jednu čtvercovou kovovou.

Vyslechla si přednášku k tvorbě svíček, bezpečnostní doporučení (nenechat vosk v hrnci samovznítit a nezpůsobit ještě větší škody hašením vodou) a pak už jsme vyráběli. Strávili jsme tím dost času večer – tak 4 hoďky – a pak ještě asi jednu ráno.

úterý 3. března 2015

Srdíčko z Fima

I takhle může vypadat fimo :-)

Nejdřív se z fima vyválí placka, na tu se čistými razítky vytlačí tvary a vykrajovátkem se vyřízne srdíčko. Prstem se jemně opatrně nanesou barevné pudry. Klidně i několik přes sebe. A je to. Jen doma upéct v troubě – půl hodiny na 180°C – a pak přelakovat bezbarvým lakem.

A je to super, vypadá opravdu hezky a téměř bez práce. Pak si na něj ještě orazítkuju papírovou taštičku.
Polotovar ozdobený razítky