pátek 30. května 2025

Jaký šátek si mám vybrat z 580 metrů?

Opět se do mě daly krajkářské choutky. ... Pokud se ptáte, jestli ten minulý šátek/šátky jsou hotové, tak ne, nejsou. Ani si nemyslím, že bych teď honem potřebovala nahodit něco nového, ale to ten materiál mě k tomu láká!

Na krajkářských trzích (17. 5. 2025, článek zde) jsem totiž objevila kašmír s hedvábím od Lang Yarns Cashmere Dreams, vybrala jsem si odstín 0148 fialová mauve. 25 g klubko má 290 metrů, 65 % tvoří kašmír a zbývajících 35 % hedvábí. Koupila jsem si dvě, s tím že mi to bude určitě stačit, když to budu plést na čtyřkách, abych měla vzor dostatečně vzdušný.

Na Ravelry jsem pak hledala, které šátky mají tak nějak odpovídající spotřebu. Případně jdou udělat kratší:

Alfinchen od Irene Jumbo: nejvíc se mi líbí dvojbarevná kombinace a nejspíš bude mít větší spotřebu. Píší 700 metrů

Circling Around od Anna Fedorova: trojúhelníkový šátek, spotřeba až 700 metrů, ale půjde skončit dřív.

Dear Lidia Shawl od Yulia Vysochina, spotřeba až 677 metrů, ale plete se odspoda, tak by s tím třeba šlo něco udělat.

Flukra od Gudrun Johnston, spotřeba až 640 metrů, ale půjde skončit dřív.

Golden Autumn Shawl od Elena Gotlib: do tohoto šátku jsem se úplně zamilovala, ale taky bych ho chtěla v dvoubarevné kombinaci tmavě fialové a bílé!

Percy Shawl od Sanne Kalkman: zajímavé krajkové vzory na trojúhelníkovém šátku, očekávaná spotřeba 350 až 900 metrů.

Ty nejpreferovanější jsem jako obvykle označila tučně.

pátek 23. května 2025

Stephen West: Textures unite (1)

V článku Steven West: Stashbustalong (1) jsem psala o Stephenově KALu, kdy jste měli použít alespoň 50 % příze ze svých zásob a uplést si nějaký Stephenův vzor do poloviny května. Naplánovala jsem si dva projekty, ačkoliv jsem počítala s tím, že šátek – byť jsem se rozhodla pro menší velikost – stejně do uvedeného termínu nestihnu.

Rozhodla jsem se na něj použít klubíčka z dříve plánované soupravy zakoupené na šátek Ennui od Justýny, psala jsem o něm zde.

Nahodila jsem na trojkách a brzy zjistila, že šátek je jako obvykle u Stephenových vzorů velká zábava. Ani se mi nechtělo plést nic jiného.

pondělí 19. května 2025

Jane Davenport: Colour Weaving (1)

Když jsem se pustila do malování ze série Mastering Mixed Media Expo 2025, začala jsem pěkně popořádku – obrázkem od Jane Davenport. Ačkoliv stejně nebyl první. Z testovacích ochutnávek kurzů z minulých let vím, že si musím velmi pečlivě vybírat, protože rozhodně nestihnu namalovat všechno, ačkoliv jsou kurzíky jen hodinové nebo půlhodinové, reálná kresba obvykle trvá dvojnásobek. Takže za celý den lze zvládnout maximálně tři obrázky, myslím, že něco takového je můj rekord. Ale obvykle se tak daleko nedostanu, i když jich třeba začnu mnohem víc. Neposkytuje to pak sice takové flow jako soustředit se na jeden obrázek a malovat ho od začátku do konce, ale to pro změnu nedává valný smysl hned ze dvou důvodů:

  1. Rozpracovaný podklad
    Jsou tam velké prodlevy při čekání až jednotlivé vrstvy uschnou. V některých případech s menším množstvím vrstev nebo krátkou dobou schnutí to není problém, ale třeba u Tamary Laport a dalších podobných, kteří často rozmáchají celý papír, bych se bez fénu a potřebného čekacího času vůbec neobešla. Podobné to bylo s ptáky na sněhu malovanými akrylem.
  2. I lektoři kreslení doporučují dát si od obrazu odstup (časový i fyzický) a podívat se třeba druhý den na to, co mu chybí. Když jste do něj ponořeni, často to není takové. Mně se velmi často stává, že se mi moje obrazy bezprostředně po namalování nelíbí. Možná bych si měla do deníku zachytit proč, protože druhý den mám klidně i úplně opačný názor. To se mi stalo třeba Glaze Craze od Andrey Gomoll, na který se můžete těšit 2. 6. 2025.

Tahle lekce byla moc prima, taková odpočinková a relaxační, což byl vhodný úvod do malování, protože už jsem štětec s barvama neměla v ruce snad pár měsíců! Och, jak mi to chybělo!

Jane Davenport tvrdí, že vyvinula techniku tkaného malování. Nedokážu posoudit, jestli je to přímo technika, vidím v tom dost prvků z toho, co se učí i jinde, třeba u Tamary. Ale její kombinace barev se mi moc líbí a celkově mě celý ten vzor fascinoval. I když mi přijde, že to není tak úplně napodobitelné podle toho, co říká. Trochu mi to připomíná Kaffe Fassetta.

Při malování jsem se nechala trochu unést a zapomněla, že nahoře na papíře mám nesmyslně mnoho volného místa, protože tam přijdou namalovat hlavičky postav. Trošku to ovšem byla chyba lektorky, která na kameře zabírala pouze část papíru, na niž malovala a horní řekněme třetinu měla mimo obraz a pak si zkrátka papír posunula níž. Jenže já malovala podle kamery, kde to vypadalo, že chce pomalovat celou plochu.

Také mě zklamalo, že jsme si sice pohráli s technikou malování tkaniny, ale ty povedené obličeje (takové zvláštní portrétky) namalovala během minuty nebo dvou a řekla, že na ně v tomhle kurzu není místo. :-(

Na jedné polovině papíru střídá a míchá studené tóny, na druhé teplé. Do teplých barev ještě naťupkala a vykroužkovala detaily těmi studenými a naopak. Přidává kolážové prvky tak, že si udělá kopii svého obrazu a z něj vystřihne různě velká kolečka, která nalepí například do vlasů postavě.

pátek 16. května 2025

Stephen West: Painting triangles socks

V článku Steven West: Stashbustalong (1) jsem psala o Stephenově KALu, kdy jste měli použít alespoň 50 % příze ze svých zásob – ano, Stephen zjevně moc dobře ví, že nás všechny trápí velké zásoby plné jedinečných klubíček, která jsme si koupila v akci nebo na nějakých speciálních setkáních a teď nevíme co s nimi. 

Vybrala jsem si už dlouho okukovaný návod Painting triangles socks.

Nejprve jsem si myslela, že použiju jako dominantní zelenou a ostatní klubka z balíčku původně zamýšleného na šátek Enui (psala jsem o něm zde) jako doplňující, ale pak jsem si řekla, že by byla škoda udělat ještě víc zbytků z dosud nenačatých klubíček a že je zkusím využít jinak. A tak jsem sáhla po jednom zeleném klubku Admiral Hanf od Schoppelu, doufám, že mi pak nebude u Stonecropu chybět, a jako doplněk jsem zvolila 20 g ručně obarvené růžové od Yarn Queen Prague, kterou jsem měla jako doplněk k té základní Platinum sock set Lollipop, kterou používám na Stonecrop cardi. Aha, ta věta vypadá trochu komplikovanějc, než jsem chtěla, tak pro zjednodušení: na svetr Stonecrop cardi používám zelenou Admiral Hanf jako základ a bláznivě barevnou bílo-žluto-růžovou, k níž bylo jako bonusové klubko (na lemy ponožek) přidáno základní růžové a to jsem z balíčku čajzla pro tyhle ponožky. Takže když mi všechna klubíčka na oba projekty vyjdou, budou mi ponožky dokonale ladit se svetrem! To je skvělý ne?


pondělí 12. května 2025

Mastering Mixed Media Expo 2025 (1)

Objevila jsem nové kreslení s Tamarou: Mastering Mixed Media Expo 2025. Vypadá to, že letos už ho má vysloveně jenom na Facebooku v příslušné skupině. Ale je to opět několik krátkých testovacích lekcí, takže se tam můžete zapsat zdarma. A zase jsou tam některé staré známé autorky. Ano, všímám si, že se mi často líbí znovu a znovu to samé...

Oproti loňsku zkusím vytvořit jeden souhrnný článek se vším zajímavým a jednotlivými lektory a jednotlivým obrázkům se pak věnovat v samostatných článcích. ... Tak ne, zjistila jsem, že když chci mít ve štítcích jména všech autorů, které bych ráda malovala, bloger (Google) mě omezí na 200 znaků. Takže článků bude určitě víc.

  • Jane Davenport: Colour Weaving – vzor vypadá jako by byl tkaný, fascinuje mě vydařená kombinace barev. Můj první článek najdete zde.
  • Andrea Gomoll: Glaze Craze – dívka s tulipánem, tu jsem prostě musela mít. Miluju tulipány! Můj článek najdete zde.
    Pozadí pro jeden z obrázků
  • Kimball Davis: Finding The Face Within (na tohle nakonec nedošlo), záměr: používat inkousty, vodové barvy, gesso a barevné tužky, abychom překonali strach z prázdného plátna tím, že rozstříkáme barvy a najdeme obličej nebo obrázek v rámci tvarů, které jsme vytvořili. S každou další vrstvou se objeví nové detaily a naše postava se začne formovat. Je to proces odhalování toho, kdo nebo co se celou dobu skrývalo na plátně. Obrázek vypadal trochu jako postavička z Walt Disney.
  • Andrea Garvey: Color Crush Art Journaling (na tohle nakonec nedošlo, možná to pozadí vedle je z této lekce)
  • Christa Forrest: Expressive Mixed Media Portrait (na tohle nakonec nedošlo)
  • Dyan Reaveley: Layered inky Backgrounds (na tohle nakonec nedošlo)
  • Tamara Laporte: Cosmic Fox – liška od Tamary. Vypadá tak pěkně a zajímavě. Ostatně jako vždycky.
  • Ida Andersen Lang: Kindred Spirits Great Panda – Idiny obrázky mám ráda, takže panda je určitě v plánu.
  • Tamara Łuć: Fried Clay Egg – vypadá to plasticky, zvláštní prvek. Trochu divný. Jsem zvědavá, jestli se k tomu stihnu dostat. (na tohle nakonec nedošlo)
  • Jennifer Bonneteau: Wander and Wonder – vypadá to jako hodně zajímavá lekce věnovaná zkoumání prvků v přírodě a jejich následnému malování. (na tohle nakonec nedošlo)

pátek 9. května 2025

Ennui se transformuje do Textures unite

V článku Steven West: Stashbustalong (1) jsem psala o tom, že v mých rozsáhlých zásobách klubíček není jednoduché najít nějaká jednobarevná, která bych mohla použít na Stephenovy ponožky. Když jsem prohrabala skříňku se začatými projekty a kostlivci, rozhodla jsem se, že se raději podívám do plastové bedny, kde by tuším mohla být klubíčka na neuskutečněný šátek Ennui od Justyny Lorkowské. Kupovala jsem je opravdu hodně hodně dávno. Snad ještě za studií v Brně? 

Příze Jawoll
Určitě jsou to Jawollky od Vlněných sester, ale jestli jsem si je tenkrát ještě vyzvedávala osobně, nebo mi přišla poštou, to si už nepamatuji. Každopádně jsou to v mé „skrýši“ dost archivní klubíčka. Napadlo mě, že když už Ennui plést nebudu – po těch letech mi připadá příliš jednoduchý a nudný a ve frontě mám ještě spoustu nádherných mnohem nápaditějších šátků – mohla bych si z klubíček uplést Stephenovy ponožky Painting Triangles Socks. 

Už už to vypadalo nadějně, když jsem si všimla, že z podobného počtu barev (ve skutečnosti o jednu víc) by se dal uplést šátek Textures unite. Och, to je texturová, tedy malinko náročnější, verze Vertice unite, šátku, po kterém dlouho koukám, ale připadá mi příliš nudný kvůli jednobarevným plochám a pletení pouhým vroubkem. Skoro bych byla v pokušení zkusit ho (Textures unite) uplést do toho deadlinu Stashbustalongu. Teď, když to píšu, bych na to měla měsíc, ale zároveň chci dokončit ten Stonecrop od Andrey.

pátek 2. května 2025

Andrea Mowry: Hey Sailor! (1)

Před časem jsem v článku Pojďte si uplést svetr s Andreou Mowry (2025) a nebo vybrat ten můj upozorňovala na svetry, které mě zaujaly a napadlo mě, že bych si některý z nich mohla uplést v rámci jarního KALu s návrhářkou Andreou Mowry. Nakonec jsem na základě čtenářského hlasování zvolila Stonecrop Cardi ve full verzi. Můžete si o něm přečíst zde.

Ale lákal mě i letní svetřík (či tričko?) Hey Sailor! Zvlášť, když jsem si přečetla, že na něj Andrea použila příze Knitting for Olive. Akorát použila bavlněnou a já si myslela na hedvábí Pure Silk“. Protože nemám ráda vybírání barev online – nejednou mě to vypeklo – vyrazila jsem do obchůdku Yarn Queen Prague – Šárka Mošová na Vinohradech. Výběr odstínů byl stejně náročný jako minule, protože tahle firma zásadně používá jen takové nějaké divné barvy. Navíc já potřebovala dvě silně kontrastní. Nakonec jsem se rozhodla pro 

  • meruňkovou Soft Peach
  • zelenohnědou Olive

Ze stránek zkopírováno a mírně upraveno: Knitting for Olive Pure Silk je příze z čistého buretového hedvábí (surové hedvábí) vyrobená z hedvábných vláken shromážděných z kokonů poté, co se kukly nechají dozrát na můry a odletí.

Hedvábí má rozsáhlé termoregulační vlastnosti, a proto může být použito v oděvech po celý rok. Hedvábí dokáže absorbovat až 30 % své hmotnosti vlhkosti a přitom je na pokožce stále suché, takže je vhodné zejména pro letní nošení. Zároveň má stejně jako vlna izolační vlastnosti a zadržuje teplo v chladném počasí.

Doporučený vzorek: přibližně 28 ok x 38 řad = 10 x 10 cm na 3mm jehlicích, n
ávin: 250 m /50 g, síla příze: fingering

Zajímalo by mě, podle čeho se tenhle svetřík jmenuje. Našla jsem sice písničku Hey Sailor od Mudhoney, ale moc mě nezaujala. Taky se takhle jmenuje (Hello Sailor) krátkometrážní americký film z roku 1927 s Lupino Lanem. Další píseň s tímto názvem najdete zde, ani ta mě nezaujala. Vzhledem k očekávání potomka a doporučení klasické hudby, jsem ji ani nedoposlouchala ;-)

Snad by to mohlo být ahoj námořníku právě kvůli proužkům a velkým kontrastům...

A co píše o svém výtvoru autorka?

Roztomilý letní top, připravený splnit dvojí povinnost ve vašem cestovním šatníku! Noste knoflíky vzadu pro sladký top v kombinaci s kalhotami s vysokým pasem nebo knoflíky vepředu přes vaše oblíbené letní šaty. Tento kardigan je zpracován naplocho odspodu nahoru a lze jej uplést do celé nebo oříznuté délky. Ramena jsou tvarována krátkými řadami a zakončena pomocí 3 jehlové vazby. Rukávy a pásek na knoflíky se pak sejmou z těla a pletou.