úterý 31. října 2017

Halloweenské pletení a háčkování

Když jsem vypisovala svůj halloweenský KAL, zvala jsem vás k pletení (háčkování) čehokoliv souvisejícího s Halloweenem. Chtěla jsem vás motivovat či inspirovat k tomu, abyste popustili uzdu své fantazii a vymysleli něco veselého, bláznivého. Něco, co byste si na sebe jinak nevzali, ale teď, na Halloween, nebo později na maškarní, můžete. Možná nakonec zjistíte, v což trošku i doufám, že se my lidi bereme příliš vážně a zbytečně jsme se sešněrovali konvencemi a přemýšlením o tom, co je a co není v pořádku. Jasně, oblečení je super, když vám sluší, ale kdo říká, že vám nemohou slušet zelené rukavice s vypletenými červenými drápky jako špičaté nehty?

A proč byste si do práce ke kostýmku nemohla vzít černobíle pruhované ponožky, když jenom vy budete vědět, že pod černými lodičkami se skrývá vyplétaný duch?

pondělí 30. října 2017

CAL Tatsiana Kupryianchyk: Spirits of Life

Blíží se konec října a s ním i konec mého pleteného podzimného KALu, a protože jsem neposeda neposedná, nejspíš už tušíte, že to nemůže zůstat jen tak. A taky že ne. Pustila jsem se do nového KALu, tentokrát ale háčkovaného a ne svého vlastního, ale organizovaného Tatsianou Kupryianchyk. Na Ravelry ho najdete ve třech barevných kombinacích:
  • Duch jezera (Spirit of the Lake)
  • Duch sopky (Spirit of the Volcano)
  • Duch orchideje (Spirit of the Orchid)
Jedná se o opravdu velký pléd – měl by mít přibližně 63 cm x 180 cm – inspirovaný textilním uměním indiánů. Jednotlivé části jsou postupně zveřejňovány (zdarma) na blogu Lilla Bjorn's Crochet World. Doporučuji navštívit i těm, kteří ještě nepřišli na chuť angličtině, protože paní Tatsiana si vyhraje i s krásnýma fotkama. Pro každou část jsou k dispozici popsané instrukce, grafy, průběžné snímky a někdy i video.

Autorka doporučila přízi Scheepjes CatonaScheepjes Spirit, protože před začátkem CALu ji Vlněné sestry ještě nenabízely, využila jsem toho, že Bambolina nabízí celý set (nyní už asi ne) a objednala jsem ho!

Autorka na designu pracovala od ledna! Do šátku se prý mohou pustit i pokročilí začátečníci. No uvidíme. Nemyslím, že bych byla začátečník, na druhou stranu se háčkování už pořádně dlouho nevěnuju a znám vlastně jen pevné oko, krátký a dlouhý sloupek (plus pár nahozených sloupků), takže se těším, co všechno dalšího jde s háčkem vymyslet. Je to takový můj malý návrat k této technice, kterou jsem dřív jednoznačně preferovala před pletením.

Na Ravelry má autorka už 283 začatých projektů. Pletení začalo 18. září 2017 (v mém případě o něco později) a bude trvat devět týdnů až do 13. prosince, abyste šátek nebo zábal (wrap) mohli darovat k Vánocům. Vzory budou postupně zveřejňovány jednou týdně a budou dostupné hned v několika jazycích, od angličtiny, přes finštinu, po češtinu od Bamboliny, za což jí děkuji. Nezbytné poznámky, abyste věděli, zda se do tohoto projektu pustit nebo ne, najdete zde: https://drive.google.com/file/d/0B26MzD3KQoSbWkVrSElJNEdkREk/view.

K vytvoření vzoru byly použity tři techniky, s nimiž je třeba se seznámit:
  • Overlay crochet, 
  • Mosaic crochet 
  • C2C (corner-to-corner crochet).
Protože jsem si koupila originální balíček přízí Scheepjes, začala jsem tím, že jsem uháčkovala zkušební vzorek. Jako obvykle mi nevyšel. 20 ok a 16 řad sice udělalo 10 cm na šířku, ale na výšku mám víc. Tak doufám, že mi klubíčka vyjdou! ... Aha, no, až teď při psaní článku jsem si všimla, že by to trochu mohl být problém, protože šátek je háčkován všemi směry a někde by mi to nemuselo sedět. Tak co teď? Vypárat a zkusit znovu s menším háčkem? To jako fakt mám použít 2,5?

Pokud chcete použít jinou přízi, autorka doporučuje tloušťky Fingering až Sport, tedy celkem běžnou, a 8 odstínů. Autorka mě mile překvapila tím, že dovoluje prodávat výrobky podle jejích vzorů. 

Prostudované zdroje:
http://www.lillabjorncrochet.com/2017/08/new-cal-is-coming-soon.html
http://www.lillabjorncrochet.com/2017/08/spirits-of-life-wrap-cal-reveal.html
http://www.lillabjorncrochet.com/2017/09/spirits-of-life-wrap-cal-important-notes.html
http://www.lillabjorncrochet.com/2017/10/spirits-of-life-wrap-cal-general.html

pátek 27. října 2017

Velký podzimní KAL s Angelikou, poznámky z pletení

KALové ponožky s pavoukem pletu, kudy chodím. Jelikož jsem s nimi začala ve středu 20. září 2017... zároveň jsem si důkladně psala podrobné poznámky, protože ponožky mají jednu velkou nevýhodu – jsou dvě a potřebujete, aby byly obě stejné! ... je nejvyšší čas podělit se o tyto poznámky s vámi. 

Takže, můj vzorek byl 24 ok na 10 cm místo 35 ok na 10 cm, ale rozhodla jsem se to neřešit a nahodit 68 ok, jak stálo v návodu, protože jsem si tou dobou ještě neuměla představit, jak bych mohla vzorek upravovat. Řekla jsem si, že ponožky budou zkrátka tak vysoké, aby bylo těch 19 cm kolem lýtka pohodlných. Ve výsledku jsem pak přišla s nápadem, že to budou podkolenky, aby byli tři malí pavoučci na holeni místo na nártu, kde by nebyli vidět.

Poznámky přímo z akce byly: „Pletení je zábavné – vpředu se vzor mění a je vzrušující, jak se po nohách začne objevovat tělo pavoučka. A zadní část je příjemně stejná, oddychová. Navíc by díky struktuře mohly ponožky víc hřát. 

Uvažuji o tom, jestli by pavoučci nebyli hezčí vzadu na noze, na lýtku. Tam by je ale mohly deformovat svaly. 

Na webu jsem viděla barevně vypleteného pavouka – to by taky mohlo být pěkné.“

Další úvahy spočívaly v tom, že by na jedné podkolence/ponožce mohl být velký pavouk a na druhé ti tři malí, aby nebyly obě ponožky úplně stejné, ale přitom ani úplně rozdílné.

Výhodou vzoru je, že to krásně přibývá. Dokonce i na jehlicích číslo 2, které musím používat já, protože pletu velmi volně.

!Jenom je potřeba si v zadní části hlídat, že tři řady pletete [:p2,k2:] = dvě obrace, dvě hladce a třetí řadu to tajemné RT,p2, protože když se zapomenete, je celkem otrava to párat. (Vyzkoušeno.)

Tip: Použijte dva značkovače – prvním si označte začátek kruhové řady a druhým zadní část. Tak nikdy nezapomenete, kdy máte změnit vzor.

Protože jsem se 6. října rozhodla udělat si místo podkolenek návleky na ruce/nohy, pokračovala jsem po šedesáti řadách ještě dalšími dvěma a pak začala plést ty s pavouky od jedničky s tím, že v zadní části jsem stále střídala tři řady [:p2,k2:] s tou jednou RT,p2. A v přední jsem nechala po obou stranách jedno oko obrace a jedno hladce místo abych tam měla dvě hladce.

Druhý návlek jsem pochopitelně pletla se zrcadlově obrácenými pavoučky. Ostatně to tak doporučovala i autorka.

neděle 22. října 2017

Ponožky #3b

Teď trochu předbíhám, ale práce na ponožkách číslo tři, které nakonec nebudou ponožkami, ale návleky na ruce, úspěšně pokračuje, respektive už se chílí ke konci. Však Halloween je už za dveřmi. 

A tak jsem začala přemýšlet, co budu plést jako náhradu – nové ponožky číslo tři. Tato otázka se tak trochu vyřešila sama. Příští budou Graduation Socks, které jsou na Ravelry zdarma. Autorkou je Wendy Verbruggen, která je navrhla v březnu 2010. Nejedná se o návod na ponožky jako takové, ale na vyšívaný vzorek, který změní vaše oblíbené upletené ponožky na doktorské ponožky. 

Jak autorka radí, můžete s jejich vypracováním začít až po napsání disertační práce. Smíte je plést mezi datem odevzdání (obhájení?) a datem promoce.

„They are intended to be knit between the date of submission and the date of your graduation---no exceptions!“

Ještě zvažuji nahrazení písmenek Dr našimi Ph.D. (ideálně včetně teček) a také jejich vyplétání místo vyšívání. 

Přízi jsem si koupila rovnou v den úspěšné obhajoby v mém oblíbeném obchůdku Zapleteno. Jedná se o Red Heart, Sport Socks, 100 g = 410 metrů, barva 07095 (světle modrá), 75 % virgin wool25 % polyamide, Made in Romania for MEZ GmbH (Germany). Příze prochází různými odstíny a na začátku má kousek žluté barvy, aby se daly obě ponožky plést najednou a přesně se vědělo odkud - odstřihnete žlutou a můžete začít. Obě by pak měly být stejně barevné. 

Dr. nebo Ph.D.?
A teď trocha povídání o tom doktorovi. Vždycky jsme si z toho dělali srandu – že jaký doktor, co bych asi tak mohla léčit? 

A teď jsem na Wikipedii zjistila, že slovo doktor pochází z latiny a znamená učitele, ve starém Římě se tak označovali ti, kteří konali veřejné přednášky. 

Podle Internetové jazykové příručky, části akademicko-vědecké tituly byla zkratka titulu doktor Dr. v České republice udělována krátce po roce 1990, později byla nahrazena zkratkou Ph.D. Píše se bez mezery a s oběma tečkama. Jinde ve světě píší s tečkou na konci, nebo úplně bez teček. Dle Wikipedie se jedná o nejvyšší možnou kvalifikaci, kterou lze studiem dosáhnout (tzv. velký doktorát). Dříve, do roku 1998, se tento program nazýval jako „postgraduální studium“, v předchozím období bylo též označováno jako vědecká aspirantura, případně též jako vědecká výchova. 

Pro příznivce Ph.D. studia mohu ještě doporučit (zatím nevyzkoušeno) čepici PhD morning od Elisuccia Lib.

Zdroje:
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=782
https://cs.wikipedia.org/wiki/Akademick%C3%BD_titul
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ph.D.

úterý 17. října 2017

Velký podzimní KAL s Angelikou, instrukce pro Spider Sock

Skoro hotová podkolenka
Před námi je další víkend, který by se dal strávit pletením Halooweenských ponožek, nebo štulpen. O svém velkém podzimním KALu už jsem psala v článcích:
Vzor používá smyčky Magic Loop, tzn. můžete plést na jedné kruhové jehlici, jak vidíte na první fotce u mně. Zde je asi důležité říci, že si pletu podkolenky a ne ponožky, protože mi bylo líto, aby malí pavoučci vycházeli na nárt a skončili v botě.

Nakonec to vypadá, že ani nebudu dělat spodek (chodidlo), prostě to budu nosit jako štulpny na ruce nebo na nohy podle chuti.

Má někdo z vás zájem o českou verzi? Ať se s tím nepřekládám zbytečně. Prosím napište mi zde do komentářů. Nebo na e-mail: ika.angel@seznam.cz
Detail velkého pavouka

neděle 15. října 2017

Ponožky #2

Navzdory všem nápadům a vyhlédnutým vzorům ohledně ponožek, které bych si ráda upletla jako druhé, jsem nakonec vybrala úplně jiné. Mrňavé, akrylové, miminkovské. Proč už jsem vám psala v článku Angeliky mini letní KAL, tak teď zbývá jen popsat z čeho, jak a jaké to bylo.

Při návštěvě Brna jsem si za tímto účelem koupila akrylovou přízi Elian nicky, kterou znám již z dřívějška a mám ji ráda pro její měkkost. Bohužel rozpletený svetřík z ní již několik smutných let čeká na své dokončení. Snad se ho i dočká.

Výrobcem je VSV Pilníkov, výrobek je 100 % akryl s návinem 152 metrů na 50 gramů. Doporučené jehlice jsem 3,5 až 4 a háček č. 4. Já pletu na dvojkách, protože mám velice volný styl a pro ponožky je třeba, aby se nevytahovaly. Doporučené je praní na 40°C. Návod mám ze stránek zde (návod v češtině).

Hotové ponožky můžete vidět jednak na samostatné fotce a jednak na „nedonošeném“ oslíkovi.

pátek 13. října 2017

First Mystery Knit Along in Ravelry by Cassie Rosse

Už jsem tu párkrát psala nebo naznačovala, nebo jsem se k tomu jenom chystala, o pořádně náročném krajkovém mystery KALu od Cassie Rosse (se zkratkou Lace by CR). Je to opravdový mystery KAL jak má být. Dokonce ještě mnohem lepší než všechny, které jsem kdy viděla. Autorka to totiž vymyslela tak, že návod po ukončení KALu nezpřístupní a navíc vám jednotlivé části neposílá postupně, jako se to obvykle dělává po jednom či dvou týdnech. Ale až poté, co jí pošlete vyfocenou upletenou hotovou část, vám pošle pokračování návodu.

Má to ovšem háček v tom, že ne všichni pletou tak rychle, jak by si představovala (a oni také). Například já už se s ním mořím od června. Pravda, stihla jsem za tu dobu uplést taky dva další šátky, jenže velký, relativně těžký a na soustředění náročný krajkový šátek se nehodí na pletení za chůze nebo krátké přejezdy do práce a z práce, a tak ho moc nemám kdy plést. 

Fotka z 1. září 2017 jasně ukazuje, že můj pokrok je velice pozvolný. Jak by ne, když v řadě je přibližně 400 oček? Takže když to dobře jde, zvládnu za den dvě. A jedna část jich má šedesát!
KAL Cassie Rosse

pátek 6. října 2017

Velký podzimní KAL s Angelikou, úvod

Dovolte mi, abych vás pozvala ke společnému pletení podzimního KALu. Možná už mě trochu znáte z mých blogů – o tvorbě i z Angeliky bločku – a tak víte, že miluju slavnosti, oslavy a svátky. Že se ráda raduji a žádné potěšení mi není cizí. Pramálo mi záleží, jestli je Halloween z Ameriky (není!) nebo z Egypta (taky ne), podstatné pro mě je, že je to skvělý nápad a že je to událost, která rozděluje rok do menších částí a stále se je na co těšit.

K mému zklamání většina lidí vnímá podzim jako něco ošklivého, deštivého, smutného a truchlivého, a protože jsem trošku tvrdohlavá a rebelka snažím se proti tomu bojovat. Na Angeliky bločku si například můžete přečíst článek Nejkrásnější období roku – podzim. Jen ve zkratce, abych ten úvod moc neprodlužovala, můžu říct, že na podzimu je krásný zejména začátek s barevnými listy, kaštany, ze kterých můžete s dětmi stavět zvířátka (a až vás omrzí, šoupnout je ke klubíkům proti molům – poradila mi to paní z Dalinu a ta by to měla vědět :-)), můžete si koupit burčáček a vychutnávat jeho rozmanité chutě, jak postupně kvasí, udělat si svařáček nebo grog, nebo třeba teplý vaječný koňak (viděla jsem na pouti, zatím jsem neochutnala), navštívit nějakou pouť, uvařit dýňovou polévku a těšit se na blížící Halloween (o něm jsem psala zde a ještě určitě psát budu).

V rámci projektu 50x a stále poprvé jsem si pro Velký podzimní KAL s Angelikou zvolila ponožky. Zpočátku bylo jasné jenom téma – budeme plést něco Halloweenského, něco zvláštního, poťouchlého, veselého nebo strašidelného. Trošku jsem zagooglila, pohledla, prohlédla a vybrala několik věcí, které se mi líbily. Součástí tohoto KALu se můžete stát pletením čehokoliv souvisejícího s Halloweenem. Můžete tedy plést dýně, kostlivce, strašidelné muffiny, deky s dýněmi… Budu ráda, když se pochlubíte pod tímhle článkem v komentářích, nebo třeba na Facebooku zde (událost na Angeliky bloček). Hlavním projektem, ke kterému budu poskytovat podporu, a který jsem s laskavým svolením autorky přeložila, budou podkolenky s velkým pavoukem a třemi malými: 


Pokud máte chuť začít, víkend je před námi. Návod je zatím dostupný jenom v angličtině.

pondělí 2. října 2017

50x a stále poprvé

Už jsem vám psala o ponožkách jedna. Možná jste se tenkrát ptali, o jakou že to jde sérii a proč s tím dělám takové tajnosti. Tak tady to máte, přímo v názvu. Rozhodla jsem se, že upletu padesatery ponožky a pokaždý jiný. Ne, jen tím, že vezmu jinou přízi, ale prostě jiný. Nějak. Jednou budou mít německou patu, jindy použiju fair islový vzor, jednou copánek a jindy možná krajku nebo výšivku. 

Nedávám si na to žádný limit, třeba letos upletu desatery, nebo jenom dvoje… není to závod nebo soutěž. Jenom nápad, pokus. Možná že projekt odpískám, když se bude zdát nesmyslný, ale o tom to je taky. Naučit se ukončovat věci, které nemají smysl. I to je život. Zrovna na minulém pletení jsme se bavili, že existují „dotahovači“, kteří dotahují i to, co už dávno mělo skončit v koši. A to je škoda. Proč dočítat špatnou knihu? Luštit křížovky, když vás vlastně nebavěj? Zůstávat ve vztahu, protože jste si s tím klukem kdysi vyšli? Proč dělat věci, který nedávají smysl?