pondělí 18. dubna 2016

Šátek Ethereal Bliss

Jedná se o šátek, který pletu podle návodu od DROPSu z příze Aneta od Vlnapu, myslím, kterou jsem rozpletla na dvě klubka po dvou nitkách a jedno jednonitkové. Byla to makačka a možná i bláznovství, přiznávám, ale každopádně dobrá zkušenost. Také je to docela výhodné, protože z klubka kolem sta metrů jsem udělala dvě stě padesát metrů, protože pletu z dvojité nitky pro zachování kvality. Každopádně příčinou tohoto rozmotávání bylo, že úplet z celé příze se mi jevil jako děsivě tlustý, na šátek nevhodný a klubíček bylo málo (asi 3).

Příze je růžová, s bílým vlasem, příjemně měkká a myslím, že je to dokonce stoprocentní bavlna, ale tím si nejsem tak docela jistá.

Ethereal Bliss (v překladu něco jako éterické blaho) by měl být pletený z Baby Alpaca Silk, která patří do skupiny A (23–26 ok), má 167 metrů na 50 gramů. Ze 70 % ji tvoří alpaka a z 30 % morušové hedvábí, doporučená síla jehlic je 3,5 mm. Já pletu na trojkách ze dvou důvodů – jednak jsem v té době KnitProťácké 3,5 mm neměla, a jednak používám tenčí materiál, tak jsem chtěla mít dírky úhledné a ne příliš obrovské.

Návod najdete v češtině zde: http://www.garnstudio.com/pattern.php?id=6849&cid=24.

Ačkoliv si podle obrázku můžete myslet, že se jedná o složitý vzor, ve skutečnosti to – jak jsem říkala obdivujícím ženským – není zase nic jiného, než hladce, obrace, sejmout, nahodit a splést. Při pletení vlastně nikdy nic jiného neděláte. Dobře, pár triků může být v tom, jestli splétáte za přední nebo za zadní nit, jedno po druhém, nebo dvě naráz, ale nic dalšího v tom není. A to je jedna z věcí, kterou na pletení miluju. Byť obsahuje jen pár prvků, které se snadno naučíte, můžete vytvářet velké množství finálních výrobků už jen tím, jak dané prvky kombinujete a spojujete za sebou.

Tak se chopte jehlic, přijměte výzvu a zkuste si uplést třeba právě Ethereal Bliss!

pondělí 11. dubna 2016

Nová klubíčka a společné pletení

Pravděpodobně to zná každá pletařka: klubíček nikdy není moc. Vždycky se dá vymyslet, co by se z nich dalo udělat, když už je koupíte náhodou jen proto, že se vám líbí. Někdy jsou takové nákupy skvělé a jindy vás deptá pohled do skříně plné různorodých klubíček, kdy máte každé po jednom.

Moje syslení klubíček vychází z toho, že ráda zkouším nové věci – aktuálně dost ulítám na bonboniérách – baví mě ochutnávat pokaždé jiný bonbon. Mimochodem onehdy jsem v Kalendáriu slyšela, že tento výraz vznikl z toho, že si někdo velice dobře pochutnal a pochválil danou laskominu slovy „bon bon“, což lze přeložit jako skvělé, skvělé.

Tak ale zpět ke klubíkům. Do Prahy přijely Vlněné sestry z Brna, a tak jsem se trochu prohrábla jejich nabídkou a vypsala si, co mě zaujalo (příprava na KAL, viz minulý článek):
  • Malabrigo Sock 416 Indiecita,
  • Malabrigo Sock 128 Fresco Y Seco,
  • Malabrigo Sock 37 Lettuce,
  • Malabrigo Sock 854 Rayon Vert,
  • Jawoll Magic Dégradé 17 od LANG YARNS,
  • Jawoll Magic Dégradé 25 od LANG YARNS,
  • Crazy Zauberball 2170 Blasser Schimmerod Schoppel Wolle.

Jak už víte, nakonec jsem si pořídila opět Schoppel Wolle klubíka. 

Nicméně po smutných událostech o víkendu jsem ještě – na žal – přidala předcházející dva Jawolly. Předpokládané využití je tradičně na šátky, ale kdoví, možná propadnu pletení ponožek na dvojkách, jako jedna paní ze společného pletení v Café Lajka.

Jak už jsem psala, když jsem zjistila, že jsou v Praze na Apríla Vlněné sestry, hned jsem se rozhodla, že se s nimi musím vidět. Bylo pro mě příjemným překvapením, že si mě pamatovaly. Osobní přístup k zákazníkovi je věc, která umí člověka opravdu chytnou. Navíc jsou holky opravdu sympatické a ochotné, takže se ten vztah vytváří úplně sám.

Program na páteční večer byl tedy jasný, od 19:00 pletení v ulici U Akademie 366/11. Opět jsem si připomněla své oblíbené motto: Do problémů nás přivádí nikoli věci, které nevíme jistě, ale věci, které víme jistě, ale nejsou pravda.

A tak se projedu tramvají sem tam a nakonec vystoupím na Kamenické. Ale ouha, opravdu si nepamatuji, jak se dostanu přímo ke kavárně. Směr je mi jasný, ale detaily? 

Cestou se zeptám nějakého chlapíka – moc lidí nepotkám a čtvrť není právě příjemná takto k večeru. Neví a radí mi, ať se optám v nějaké hospodě. Třeba té, u které právě stojíme.

Sotva vstoupím dovnitř, ochromí mě puch kouře. U blízkého stolu sedící dědíci netuší, servírka jakbysmet, ale houkne na nedaleko sedící chlapíky, kteří mě pošlou skoro správně... jenom ještě musím jít o ulici dál. Při odchodu na mě jeden z dědíků zamrká, pošle mi pusu a udělá erotické gesto, po kterém se mi obrátí žaludek a z hospody téměř uteču. Až v kavárně si oddechnu. Zbytek večera je prima. Jenom osmnáctkový Porter je trochu silnější, než jsem očekávala, takže mám ještě o kapku veselejší náladu.

P. S.: Všichni se tvářili dost překvapeně, když jsem jim vysvětlovala, z čeho že to pletu růžový šáteček, ale o tom zase příště.

středa 6. dubna 2016

ZaKALíme?

Nějakou dobu jsem nekoukala na blog Vlněných sester, ale když jsem jím nyní jen tak rychle prolétla, zjistila jsem, že se pustily do KALení, tedy společného pletení (Knit Along). Spočívá to v tom, že několik lidí má stejný návod, ale každý si plete svůj výtvor, nikoliv jeden společný dohromady. Legrace spočívá v tom, že ačkoliv je návod stejný, vznikne mnoho různých úžasných šátků, ty jsou asi pro KALy nejvhodnější.

Jarním Knit Alongem je Reyna od Noory Laivoly. Vhodné jsou příze typu fingering nebo light fingering, ale jak už jsem psala, u šátku je to zcela na vás. Na společném pletení jsem viděla i dámy, které do toho šly s Lace od Dropsu. Přibližná spotřeba (záleží na tom, jakou chcete velikost) je cca 400 m. Návod v češtině najdete zde a pokud budete plést z přízí Vlněných sester a pošlete jim fotku svého výtvoru do 15. 6. 2016, může se vám stát, že vyhrajete poukázku na nákup u nich v e-shopu za 500 Kč. 

A článeček o Jarním Knit Alongu najdete zde. Brzy přidám fotku, jak mi to jde z klubíčka Crazy Zauberball 2170 Blasser Schimmer. ... Do svého seznamu nových zážitků jsem právě přidala zkušenost s vypáráním části šátku a jeho opětovným načnutím na menších jehlicích. Zřejmě pletu docela volně, a tak se mi na jehlicích 3,5 nelíbil. Současné výsledky na trojkách se zdají být lepší, ale uvidíme, jak to bude vypadat, až se dopletu k mřížce. 

Originál návodu najdete zde.

A pokud by vás lákaly dřívější dva KALy Vlněných sester, najdete je pod následujícími odkazy:

pondělí 4. dubna 2016

Alexandra Wiedmayer

Malina shawl
Když jsem na Ravelry uviděla šátky od Alexandry Wiedmayer, bylo mi hned jasné, že vám musím ukázat, co tahle paní ze Strömsundu ve Švédsku tvoří.

K nejoblíbenějším patří Pamuya, Morlynn Shawl/Tuch, Yuma Double Knitting Mittens, Mountain of light Koh-i-Noor shawl/Tuch (který je zajímavý kromě jiného i tím, že má v názvu Koh-i-Noor) a Misae shawl/Tuch. Já vám ale představím pět jejích projektů, které se mi osobně zdají nejzajímavější. 

Patří k nim Malina Shawl, který nápadně připomíná šátek od Stephena Westa.

Misae shawl se mi líbí jeho půlkruhovým vzezřením. Trojúhelníkových šátků už mám napleteno či naháčkováno dost, tak mě teď láká vyzkoušet, jak se plete do půlkruhu. Kde přidávat? A jak?
Misae shawl

Rovněž mě zaujal krucánkový strom vypletený na tašce nazvaný Bile Tree Double Knitting reversible bag. A kytičky na Chusi baggy pro jejich veselý vzhled. Ale jak pozoruji čím dál více, není to jen o tvaru, ale také hodně o barvách.
Chusi baggy

Již zmiňovaná Pamuya mě provokuje svými vlnovkami. Jak se asi pletou?

Morlynn Shawl je zase fascinující kontrastem plné plochy a dírkovaného vzoru. Přesně jak jsem četla ve své knize o shetlandských krajkách – je třeba střídat plné a volné plochy.

Našla jsem si blog této autorky, bohužel končí v březnu loňského roku: https://huskycity.wordpress.com/about/. Od té doby ani článek.

Tak na rozloučenou ještě mystery KAL šátek Silent goal, který je opět fascinující jak barvami, tak i tvarem. Viděla bych to na pletení zkrácených řad. Plus dobrá informace na závěr: většina autorčiných návodů stojí kolem 6 USD, což je v přepočtu kolem 150 Kč.

A jako bonbónek na závěr spřežení psů na svetru: Husky Sleddog Mushing Charts.


pátek 1. dubna 2016

Anglický výkladový článek zaměřený na pletení a háčkování

Pro zjednodušení doporučuji zároveň stisknout CTRL a F 
a napsat požadované hledané slovo, nebo jeho začátek.

crochet = háčkování


abbreviation = zkratky (nadpis nad použitými zkratkami)
below = níže
big = velký
border = kraj, lem
central = střední, hlavní
color = barva
gauge = vzorek
material = materiál
large = velký
lovely = půvabný, roztomilý
part = část
round = řada kruhová
row = řada, řádek
shade = odstín, barva
show = ukázat
size = velikost
small = malý
square = čtverec, ale také náměstí ;-)
triangles = trojúhelníky
tutorial = návod
use = použít

knitting = pletení

cast on = nahodit, zkratka CO (a počet ok), jednou z variant je Garter tab (psala jsem o něm zde), další je Twisted German Cast On (video Andrey Mowry)

go-to = oblíbený často využívaný, snadný 
hank = přadeno
inches = palce
knit = hladce, zkratka může být: k (a za tím bývá uvedeno kolik ok uplést hladce)
lace = krajka
marker = značkovač, značítko, tzn. cokoliv co si navléknete na jehlici nebo do pleteniny, abyste věděli, kde máte ubírat, přidávat, nebo odkud měřit délku rukávů či čehokoliv jiného uvedený počet centimetrů, můžeme „place“ = umístit, dát, zapíchnout značkovač, či „slip“ = přendat z jedné jehlice na druhou
place = umístit, často se užívá ve spojení place marker (ozn. pm), což znamená, že vložíme/navlékneme na jehlici značkovač
purl = obrace, zkratka může být: p (a za tím bývá uvedeno kolik ok uplést hladce)
row = řada
scarf = šála, šátek
shawl = šála, šátek
size = velikost 
skein = přadeno
slip = sejmout, tzn. přendat z levé jehlice na pravou, obvykle se používá u snímaných ok či značkovačů (slip marker)
stitch(es) = očko(a), steh, píchání, bodnutí
wool = vlna
tunisian = tuniské (Tuniské háčkování je speciální tím, že vytváří přechod mezi háčkováním a pletením, neboť se při něm používá dlouhý háček, na který se v první řadě očka přidávají a v druhé se splétáním opět dávají dolů. V tuto chvíli si troufnu říci, že tuniským háčkováním vzniká poměrně tuhá plocha vhodná spíše na přehozy, papučky nebo kabelky, než na oblečení jako takové. Snad možná nějaká teplejší ponča nebo kabáty.)
yard = yard
yardage = metráž
yarn = příze
yarn over = nahodit oko, zkratka může být yo