sobota 14. listopadu 2015

Vlněné sestry

Na stránkách Vlněných sester jsem už párkrát byla, tak jsem si řekla, že je pořádně prolistuju a zjistím, co hezkého nabízí.... (jejich blog dočítám a doplňuji informace sem, abyste měli pěkný přehled).

Jedná se o dvě mladé ženy: Kateřinu a Helenu, které rády pletou. Začaly s tím na mateřské dovolené a nějak je to chytlo. Pořádají workshopy, společná pletení a mají e-shop s přízemi, jehlicemi a dalšími pletařskými pomůckami.
Návody:
  • šátek Baktus nebo Nora´s Comfort podle toho, zda se ho chcete učit od Vlněných sester nebo z Dropsu. Výsledek bude stejný. Šátek je jednoduchoučký a pletený jenom hladce. Vyplatí se vyzkoušet hodně barevnou přízi, nebo dvě rozdílných barev... Pletení ze dvou klubek vám usnadní počítání, abyste přidávali přesně doprostředka a zbylo vám dost příze i na ubírání. Pokud ho budete nosit rozprostřený na zádech nebo ho uděláte ve větším rozměru jako pléd, dalo by se  na něm (alespoň v části) vyhrát s holografickým vzorem.
  • pletená čepička: Pro dítě stačí jen jedno klubko příze Mille Colori na úplně jednoduchou čepičku, na kterou si mohou troufnout i začátečnice.
  • jednoduchý baret,
  • čepice slouchy,
  • Metalouse je šátek Stephena Westa. Jeho různá provedení můžete vidět v článku KAL 2014 - pleteme Metalouse (zejména se mi líbil ten černobílý).
  • návleky z příze Tosca Light,
  • nákrčník Inspira je pro mě velkým lákadlem, o které bych se v budoucnu ráda pokusila, ale ne jako nákrčník, nýbrž šálu, návleky na ruce, nebo spodní část svetříku,
  • šátek Multnomah má krásně vlnitý okraj, ale jinak mě nezaujal, mám ráda celokrajkové šátky, ne jen okraj,
  • šátek Citron je krásný půlkruhový, o který se taky pokouším...,
  • najdete u nich na stránkách samozřejmě i mnoho dalších, protože stále přidávají nové a nové. A mým cílem není zkopírovat všechny odkazy na jejich návody. Spíše vás inspirovat, co kde můžete najít zajímavého.
Používají rády návody z mezinárodní pletařské komunity Ravelry, kam už jsem také zavítala a nestačila se divit. Opravdu je tam toho spousta. Některé zdarma, jiné si můžete koupit. Kromě detailních fotografií od autorů tam najdete i fotky od jiných lidí, kteří vyzkoušeli stejný vzor na jiné přízi nebo ho nějak upravili, což je velice inspirující. Např. zde je návod na šátek zdarma. Nevýhodou je, že spousta návodů je v angličtině nebo jiných cizích jazycích. Ale jak už jsem psala dříve, mnoho českých návodů najdete jen tak na internetu nebo na stránkách DROPS. Výhodou je také to, že si můžete koupit přímo přízi, ze které jsou díla vyrobená. Což je mimochodem skvělá obchodní strategie. Sama už jsem si toho od nich koupila až dost.

Co z Ravelry můžete vyzkoušet a vidět u Vlněných sester?
Na jejich blogu se můžete dozvědět o dalších zajímavých lidech, dosud například:
  • Stephen West je americký návrhář, tanečník a choreograf, který žije v Amsterodamu. Pořádá workshopy pletení ve Spojených státech a v Evropě.“ Pozor! U nás téměř nevídané! Chlap a učí pletení! Navrhuje čepice, vesty, rukavice a šátky. Kámoška se od něj zamilovala do toho na obrázku a sehnala mi návod v češtině, tak jsem se do něj pustila a brzy snad bude hotový! Je opravdu krásný! Na procvičení angličtiny máte návod tady.
  • Jared Flood je americký návrhář a fotograf z Brooklynu, který založil společnost Brooklyn Tweed.
  • Elizabeth Zimmerman se narodila se v roce 1910 v Anglii, později se se svým mužem přestěhovala do Spojených států amerických. Založila školu, kterou nyní vede její dcera Megan Swansen, také uznávaná lektorka pletení a designérka. Vydávala knihy, vedla kurzy a kempy pletení, to vše s laskavostí a humorem. K jejím nejznámějším vzorům patří především  kruhový šátek pojmenovaný Pi, který má na Ravelry více než 2000 provedení. Pravděpodobně druhým nejznámějším vzorem z dílny paní Elizabeth je „Baby surprise jacket“ pletený s minimem švů a speciálními knoflíkovými dírkami. Někde na internetu jsem viděla, že upletla zajímavé fair isle kamaše, tedy s vyplétaným vzorem. A heslo, které si Vlněné sestry zvolily jako text na PF 2015: „Pokračujte v pletení s důvěrou a nadějí, přes všechny krize.“
  • Gudrun Johnston se narodila na Shetlandských ostrovech a vyrůstala ve Skotsku. Její matka Patricia Johnston navrhovala oděvy ve firmě Shetland Trader a ona v tom pokračuje. Ve svých návrzích se inspiruje tradicí Shetlandských ostrovů – zvláště využitím tradičních krajkových vzorů.
  • Joji Locatelli, argentinská pletařka.
  • Petra (Petka) má blog o zahradničení, ale především v zimě píše o pletení. Ráda háčkuje babiččin čtverec. „Jaký je váš vlněný sen? Zpracovat babiččina klubíčka, to bych si fakt moc přála. Jenže místo toho, abych zpracovávala, přikupuju a vytvářím další zbytky a zbytky zbytků, čímž se můj vlněný sen mění v manželovu noční můru :-)“ Na Fleru ji najdete jako pe.tru.
 Zajímavý je i jejich seriál o přízích:
Zvládáme angličtinu s Vlněnými sestrami! Pokud máte rádi nové návody a líbí se vám nějaký v angličtině a sami si v ní nejste právě jistí, můžete využít přeložených některých pojmů v článcích:

úterý 10. listopadu 2015

Páteční pletení s Vlněnými sestrami

Vždycky když pletu svetr, jsem zvědavá komu bude.
 jedna z účastnic společného pletení

V článku Jak jsem se na chvilku stala prodavačkou klubíček si můžete počíst o mém krátkém návratu do Vlniky s. r. o. Další článek Krajkářské trhy v Praze podzim 2015 obsahuje odkazy na předcházející krajkářské trhy plné inspirace a samozřejmě povídání o tom, jaké to bylo letos.

Tentokrát jsem musela z krajkářských trhů odejít dřív než skončí, protože jsem v 19 potřebovala být v kavárně Café Lajka, v ulici U Akademie 366/11 v Praze.

Jak už jsem psala v článku Blížící se akce listopad, prosinec, přihlásila jsem se na společné pletení s Vlněnými sestrami. Byla jsem docela zvědavá, kolik lidí na takovou akci přijde. Jasně, je to zdarma, ale komu by se chtělo na večer trmácet někam do kavárny, platit útratu a pak si tam plést, jako bych mohla docela dobře doma u televize?

Mně jo, ale já jsem společenský člověk, který ve svém okolí nemá nikoho, kdo by pletl, nebo alespoň takovou uměleckou práci ocenil. Takže poznat spřízněné duše byl bod číslo jedna a zábava či pokec s pár ženskejma hned poté. 


Účast mě příjemně překvapila. Myslela jsem, že nás bude tak pět a ono asi kolem dvaceti, nevím, nepočítala jsem. Naopak zklamáním byla kavárna. Velice laxní přístup, sem tam místo mrkvového džusu jablečný a podobně. Naštěstí měli únětické pivo, takže jsem si pochutnala. Chvilku jsem váhala, jestli si ho mám dát, protože se to k pletení příliš nehodí, ale vzhledem k tomu, že nemám ráda kafe a jsem v kavárně, moc velký výběr nebyl. Čaj v kavárně mi nepřipadá jako dobrý nápad. Servírka sice byla milá, ale nemohla si vzpomenout na název firmy, až můj tip, že Oxalis (je pro ně tak akorát dobrý) jí napověděl.

Nejlepší byla atmoška. Vlastně byla naprosto kouzelná. Sotva jsem přišla a vytáhla pletení, hned všichni koukali, copak že to mám. A já naopak taky. Brzy jsme se na každého nově příchozího zvědavě dívaly, co to má na sobě za šátek… Byly jsme dvě, co jsme měly Citron. Ostatním jsem hned ochotně vysvětlovala, že to je půlkruhový šátek, na který mají Vlněné sestry návod. Paní ho už měla upletený a dělala snad druhý a já teprve svůj první, bohužel jsem si nepamatovala, z jaké příze to je, neboť jsem ji koupila ze zvědavosti bez nějakých větších úmyslů jen proto, že byla hebká.

Povídáme si v úzkém kroužku, protože se všichni rozhodně nemůžeme slyšet a některé historky jsou vskutku zajímavé. Jedna paní třeba vyprávěla, jak ji namíchlo, když jí manžel po návratu z dovolené (nebo nějakého školení) řekl, že jim nechyběla. Jiná zase, že její přítel je Sheldon a bydlí s Howardem a Bernadette, kteří spolu opravdu chodí. Jedna z ženských mě inspiruje k tomu, že bych mohla plést fair isle svetřík jako raglán odshora dolů v jednom kuse, což by mi možná celou práci usnadnilo. Uvidím, ještě musím trochu pogooglit a zjistit, jestli je na to ta moje příze vůbec vhodná. Zatím jsem většinou viděla vyplétané vzory spíš z tenké příze.

Zakoukala jsem se do klubíčka Mille Colori Socks&Lace od Lang. Takové nádherné barvy! Akorát že stojí 265 Kč! Jedno klubko! To je trochu odlišné od toho, na co je člověk zvyklý z běžných galanterií – kde je tak 30–60 Kč za 50 gramové klubko běžná cena. Tohle má sice 100 gramů, ale jenom 400 metrů. Už jsem si zvykla počítat spíš na metry než na gramy, protože to dost určuje, kolik takových klubek budu potřebovat na upletení šátku nebo svetříku. Je to zase ten pestrý typ, do kterého jsem poslední dobou blázen… doufám, že mě to hned tak nepřejde, protože co bych pak se všemi takovými klubky dělala?

Ještě se s Helčou bavím o řešení problému krátkých jehlic. A pak se domlouvám, že až budu v Brně, mohla bych se zastavit… kouknout na klubíčka (pozor na bod číslo 4 ze Sbírky hloupých nápadů!) a jehlice Knit Pro, které by mohly vyřešit můj problém. 


A článek o tom, jak se holkám líbilo v Praze najdete v Malé ohlédnutí za Prahou.

neděle 8. listopadu 2015

Alpaca párty u DROPSu

U Dropsu teď mají slevu 25 % na alpakové příze: Air, Alpaca, Alpaca Bouclé, Andes, BabyAlpaca Silk, Brushed Alpaca Silk, Cloud, Lace, Lima, Melody i Nepal. Tak jsem se hned pustila do prohlížení modelů, abych si případně něco vybrala v tomto cenově výhodnějším období. Samozřejmě je potřeba si přepočítat, kolik potřebujete klubek a jaká tudíž bude závěrečná cena, obecně platí, že čím větší projekt, tím více ušetříte a je tedy vhodné nakoupit si na něj kluba ve slevě, nebo počkat, až budou zlevněná zase někdy příště (otázkou je, kdy to bude).

Nakonec jsem se zakoukala do pěti modelů:
  • šátek Fleur de Provance 161–7 z Brushed Alpaca Silk, spotřeba 70 gramů, tzn. 3 klubíčka po 49 Kč, klubíčka už jsem si pořídila na Podzimních krajkářských trzích,
  • krátké pončo přes ramena Embrace 160–6 z Brushed Alpaca Silk, spotřeba 100 gramů, tzn. 4 klubka,
  • ozdobné pončo síťového vzoru Aira 162–24 z Alpaca Bouclé, spotřeba 150 gramů, tzn. 3 klubka.
S klubíčky od Dropsu jsem se nedávno setkala na Podzimních krajkářských trzích v Praze, kam jsem opět vyrazila. Ponča zvažuji pro jejich relativní nepraktičnost. Jsou sice krásná, ale když přes ně chcete mít kabelku, vcelku vám překáží. Pod bundu či kabát se téměř nedají nosit a podzim je vždy brzy sychravý. Navíc mám zálusk na Kid-Silk pončo 108-57, které působí romanticky.

Zjistila jsem, že si klubíčka mohu prohlédnout a osobně zakoupit v Brně nejen na Zahradní v Líšni, kde dříve Zapleteno sídlilo, ale už i na Pekařské 50, což je naproti vchodu do nemocnice.

Líbil se mi rozpletený velikánský kus pověšený na zdi, tak jsem se optala, copak že to bude a dozvěděla se, že Adventní šála. Plést každý den jiný vzorek mi připadá jako velice kreativní nápad! Ráda bych to také vyzkoušela… třeba s fair isle, ale nevím nevím, jestli se mi to podaří. Přece jenom závazek, že každý den upletete třeba pět spíš deset centimetrů je relativně velký. A proto taky přitažlivý. ;-)